• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Do 30 września 2024 r. Ministerstwo Finansów przedstawi rządowy projekt ustawy dotyczący zaliczenia okresu pauzowania do służby.

Witajcie,

Wczoraj odbyło się posiedzeniu Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, (…), Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (druk nr 232).

Na spotkaniu obecne były : Jolanta Haron oraz Joanna Kuś.

Celem naszym jest wprowadzenie przepisów prawa, które pozwolą wszystkim funkcjonariuszom zwolnionym w maju 2017 r. , którzy następnie powrócili do służby, na ZALICZYĆ OKRES PAUZOWANIA DO SŁUŻBY. Jest to bardzo istotne ze względu na wiele uprawnień, w tym dotyczących emerytury mundurowej. Przedstawiłyśmy również stanowisko sądów w tym zakresie oraz ocenę przeprowadzonej reformy.

I udało się zrobić duży krok w tym kierunku, bowiem przedstawiciele Ministerstwa Finansów zobowiązali się do przygotowania do końca września br. rządowego projektu zmian do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz ustawy o KAS i przedstawienia go na kolejnym posiedzeniu Podkomisji.

Podkomisja, do tego czasu zawiesiła pracę.


Zatem czekamy na projekt rządowy, który uwzględni przede wszystkim kwestie: ucywilnionych z pauzą oraz pracowników SZNP.

Planowane działania, o których pisaliśmy kilka dni wcześniej wstrzymujemy do 30 września 2024 r.

Panie Ministrze, trzymamy za słowo.

Pacta sunt servanda

https://infosecurity24.pl/sluzby-mu...rojekt-zmian-w-mundurowej-ustawie-emerytalnej

Pozdrawiamy
Za Zarząd Główny
Jolanta Haron
Joanna Kuś
 
Ostatnia edycja:
....."Celem naszym jest wprowadzenie przepisów prawa, które pozwolą wszystkim funkcjonariuszom zwolnionym w maju 2017 r. , którzy następnie powrócili do służby, na ZALICZYĆ OKRES PAUZOWANIA DO SŁUŻBY."..... - tak dla pewności czy jeżeli jest mowa o wszystkim zwolnionych w 2017 to ma się na myśli ucywilnionych i wygaszonych ?
Tak
 
Czyli, jak osoba ucywilniona wróciła do służby, a teraz zlozyla pozew do sądu o odprawę za zwolnienie ze służby, a zależy jej na zaliczeniu pauzowania to powinna wycofać wniosek, czy zawiesić sprawę. Bo w sumie, czy to zaliczenie nastąpi kiedykolwiek?
Nie wiadomo w którą stronę iść. Bo okaże się że ani nie będzie zaliczenia, ani odprawy.
Zawiesić do czasu rozstrzygnięcia sprawy o pauzowanie.
 
.........Dlatego moje zapytanie - czy byłaby możliwość wprowadzenia rozwiązań ustawowych , które pozwoliłyby tzw. lata zerowe zastąpić uposażeniem minimalnym lub średnim ?
To jest jakiś pomysł. Przerwy w służbie mogą wynikać też z innych powodów niż ucywilnienie. Można mieć prawo do pełnej emerytury i nie mieć ciągiem 10 lat służby.
Ja już od dawna proponowałem zmianę zapisu z "10 kolejnych lat" na "z dziesięciu wybranych lat.
 
To jest jakiś pomysł. Przerwy w służbie mogą wynikać też z innych powodów niż ucywilnienie. Można mieć prawo do pełnej emerytury i nie mieć ciągiem 10 lat służby.
Ja już od dawna proponowałem zmianę zapisu z "10 kolejnych lat" na "z dziesięciu wybranych lat.
Jeśli ma zastosownie do innych osób niż ucywilnionych, art. 184 ustawy o KAS to proponujemy zapis, który wyruguje zerowa podstawę, ale nikt nie zgodzi sie na wybieranę 10 lat.Pozdrawiam
 
Jeśli ma zastosownie do innych osób niż ucywilnionych, art. 184 ustawy o KAS to proponujemy zapis, który wyruguje zerowa podstawę, ale nikt nie zgodzi sie na wybieranę 10 lat.Pozdrawiam
A może warto spróbować?
Na razie tylko my i chyba SM odchodzi na emerytury z 10 kolejnych lat, ale za 13 lat problem będzie dotyczył wszystkich (pierwsi przyjęci na nowych zasadach osiągną 25 kat służby). Problem przerw będzie narastał.
Każde inne "rugowanie" zerowych lat będzie niepotrzebnie komplikowało system.
A może zamiast 10 wybranych zaproponować 5 kolejnych lat. Wprawdzie teoretycznie też jest możliwe, że ktoś pomimo wymaganej wysługi emerytalnej nie nazbiera 5 pełnych kat ciągiem, ale jest to mało prawdopodobne.
Wg mnie 10 wybranych jest najlepsze.
 

cytat: "Sosnowiczanin

A mnie ciekawi czy cokolwiek się pojawi w projekcie związanego z zaliczeniem celnikom "lat sprzed 1999" ... choćby do balkonikowego czy też zaliczenie tak jak w policji 3 lat po 2.6%."

jest jeszcze jedna rzecz warta rozważenia .... zaliczenie lat służby/pracy dla "starych celników" przed 1999 do dodatku emerytalnego przysługującego po 32 latach wysługi emerytalnej. Skutek pozytywny dla ludzi i dla budżetu (art. 18f, pkt 2e -8 ustawy); sprowadza się to do konieczności uznania za okres równorzędny w/w okresu (dodatkowy punkt w art.16 ustawy)
 
Jeśli To MF przygotowuje projekt to nikt poza tymi dwiema grupami nie będzie dopisany do projektu, tym bardziej że Pan Minister zarzekał się, że koszty dla budżetu nie mogą być trzycyfrowe (oczywiście w mln).
 
No dobrze. Długo milczałem w tym temacie. Czytałem też przepisy oraz uzasadnienie. Ktoś wykonał KAWAŁ DOBREJ ROBOTY !!!! Moje wnioski : nie wyobrażam sobie aby MF uznał pracę obecnych funkcjonuszy których nowelizacja ma objąć aby nie uwzględnili nas celników z granic oraz lat przed 1998 .Stąd moim zdaniem jest deklaracja Rządowego projektu ustawy. Moim zdaniem obejmie ten projekt wszystkich funkcjonariuszy którzy są na dzisiaj w Służbie i nie zadziała wstecz. A ilu jest nas w Służbie ? Garstka dosłownie. W skali kraju to moooooże 300-stu. Zobaczymy co z tego wyjdzie. MF też zdaje sobie z tego sprawę. Bądźmy dobrej myśli Czołem 👍
 
Ostatnia edycja:
Mam nadzieję, że się mylisz.... Byłoby to po prostu niesprawiedliwe.... Jeśli obecni emeryci nie zostaną objęci tymi zmianami, to pozwy dalej będą się toczyć....i mam nadzieję, że dalej będziemy w sądach wygrywać.
 
Mam nadzieję, że się mylisz.... Byłoby to po prostu niesprawiedliwe.... Jeśli obecni emeryci nie zostaną objęci tymi zmianami, to pozwy dalej będą się toczyć....i mam nadzieję, że dalej będziemy w sądach wygrywać.
Będą się toczyć, o ile emeryci sami się tym zajmą. Tendencja, jaką widzę, to zajmowanie się co najwyżej tymi, którzy wrócili lub mogą wrócić do służby ...
 
Mam nadzieję, że się mylisz.... Byłoby to po prostu niesprawiedliwe.... Jeśli obecni emeryci nie zostaną objęci tymi zmianami, to pozwy dalej będą się toczyć....i mam nadzieję, że dalej będziemy w sądach wygrywać.
Mam niestety pewność że się nie mylę. Nowelizacja jeżeli w ogóle wejdzie nie obejmie obecnych emerytów.
 
Back
Do góry