• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Art.19 i Art. 41 - pismo do Prezydenta

Pan Andrzej Duda

Prezydent RP



Szanowny Panie Prezydencie!



W imieniu funkcjonariuszy oraz emerytów służb mundurowych zwracamy się z uprzejmą prośbą do Pana Prezydenta jako strażnika Konstytucji RP

- o wycofanie z obiegu prawnego art.19 ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024.

Czytaj więcej w załączonym piśmie.
 

Attachments

  • celnicy107-23-do Prezydenta art.19.pdf
    229,5 KB · Wyświetleń: 933
  • uchwała Senatu RP.pdf
    394,2 KB · Wyświetleń: 289
Marszałek wysłał projekt do konsultacji. Dzisiaj otrzymaliśmy z Forum ZZ. Poprosiliśmy o stanowisko Forum ZZ jak niżej.

"Pani Dorota Gardias

Przewodnicząca Forum ZZ


Droga Koleżanko Przewodnicząca!


ZZ Celnicy PL prosi o zgłoszenie stanowiska Forum ZZ z propozycją wykreślenia art.17 z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 139), który znajduje się pod poniższym linkiem.

Uzasadnienie w załączeniu, w naszym wystąpieniu do Prezydenta RP. Niestety nie zdążyliśmy przed wysłaniem ustawy do Sejmu, bo pismo wysłaliśmy w pierwszym dniu po Świętach, gdy Kancelaria Prezydenta równolegle składała już projekt w Sejmie, w związku z czym prosimy o zgłoszenie tych uwag z ramienia Forum ZZ do tego projektu.

(...)

Ten przepis uderza we wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, także tych w służbie, nie tylko emerytów, gdyż jeżeli mechanizm w nim określony utrwali się, to dotknie także w przyszłości każdego funkcjonariusza w dniu przejścia na emeryturę.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący

ZZ Celnicy PL"

W dniu 28.12.2023 o 13:35, Biuro pisze:
Szanowni Państwo

w załączeniu uprzejmie przekazuję skan pisma Zastępcy Szefa Kancelarii Sejmu Pana Ministra Dariusza Salamończyka z dnia 27 grudnia 2023 r. z prośbą o opinię w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 139).

Przebieg procesu legislacyjnego projektu ustawy jest dostępny na internetowej stronie sejmowej.
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=139

Z poważaniem,

Adrianna ...
Specjalista ds. administracyjno-merytorycznych
Forum Związków Zawodowych
 
W pierwszy dzień świąt bodajże zaproponowałem w odrębnym wątku na forum wysyłanie pisma ws. Art. 19 /41 do Prezydenta RP .

Wiem, że temat został podjęty. W projekcie nowym ustawy około budżetowej już nie ma ww. przepisu. Wcześniej w nowym prezydenckim projekcie ustawy, po wecie, był bodajze jako art. 17.

Jednakże proponuję dalszą akcje w tej sprawie. Wysyłajcie ten list w dalszym ciągu, można zmieniać adresata, można edytować. Oto raz jeszcze tenże projekt:

Wielce Szanowny Panie Prezydencie!

Uprzejmie dziękuję za zawetowanie
ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej 2024, ponieważ podzielam Pańskie stanowisko dotyczące niektórych regulacji w niej zawartych.

Jako funkcjonariusz Służby Celno - Skarbowej, który po wieloletniej służbie w lutym bieżącego roku przeszedł na emeryturę, uprzejmie proszę o wycofanie z obrotu prawnego art. 19 tejże ustawy w zapowiadanym Pańskim projekcie.

Ww. przepis ma charakter ewidentnie dyskryminacyjny, bowiem przesuwa stosowanie kwoty bazowej 2024 roku, stanowiącej podstawę do wyliczenia emerytury, na dzień 1 marca 2024 roku.

Zastosowane powyższe rozwiązanie prawne powiela dosłownie regulację art. 41 takiej samej ustawy na rok 2023, co skutkowało wniesieniem przez funkcjonariuszy formacji mundurowych przechodzących na emerytury w styczniu i lutym 2023 tysięcy nierozstrzygniętych jeszcze pozwów sądowych. W przyszłym roku wnoszenie cywilnych pozwów przez funkcjonariuszy zapewne będzie kontynuowane, w razie pozostawienia w obrocie prawnym tegoż art. 19.

Nie wchodząc w szczegółowe rozważania prawne wskaże tylko, iż przywołane wyżej przepisy stoją w ewidentnej kolizji z wieloletnim zwyczajem odchodzenia funkcjonariuszy na emerytury. Taki sposób doraźnego manipulowania wysokością emerytur funkcjonariuszy na nie odchodzących ma charakter dyskryminacyjny, godzi wiec wprost w stosowne zapisy Konstytucji RP, interes publiczny oraz interes poszczególnych szeregowych w ogromnej większości funkcjonariuszy .

W swoim imieniu jestem zmuszony stwierdzić, iż po wielu latach nienagannej służby, której kontynuacja była niemożliwa z powodów zdrowotnych, nie mogłem liczyć na uczciwe potraktowanie przez Państwo, któremu wiernie służyłem, niezależnie od politycznej władzy w Polsce.

Osobiście też jestem zmuszony uznać, iż w przypadku wprowadzenia do obrotu prawnego regulacji art. 19 powyższej ustawy bądź innego o podobnym charakterze dojdzie do kolejnego uwłaszczenia się przez niektórych na dobru publicznym, jakim są tym razem godziwe emerytury mundurowe, stanowiące rekompensatę za liczne wieloletnie służbowe obostrzenia.

Mam nadzieję, że mogę liczyć w tej sprawie na Pana Prezydenta. Kończąc zauważę jeszcze, iż Senat poprzedniej kadencji w sprawie przesunięcia kwoty bazowej na 2023 do 1 marca podczas procedowania ustawy zajął stanowisko, iż takież uregulowanie emerytalne ma charakter niekonstytucyjny. Niestety, nowy Senat po wyborach 2024, nie podtrzymał tego stanowiska, wbrew opinii swojego biura legislacyjnego .

Z góry uprzejmie dziękuję za zainteresowanie się powyższym dla wielu tysięcy emerytów mundurowych 2023 i 2024 życiowym problemem.
 
Ostatnia edycja:
Konieczność podania swoich danych osobowych, aby kancelaria zarejestrowała i przekazała do rozpatrzenia wniosek . Adres

listy@prezydent.pl

Każdy otrzyma stosowne potwierdzenie, jak poda swoje dane, tj. imię i nazwisko oraz adres .

3majmy rękę na pulsie!!!
 
Wrzuciłem na szybki bęben i nie znalazłem słowa o funkcjonariuszach, żołnierzach. Czyli wycofali się?
Też "na szybko" nie znalazłem nic na ten temat w rządowym nowym projekcie.
W projekcie prezydenckim jest art 17.
Ciekawe jak będą procedować w Sejmie? Czy oba projekty będą rozpatrywać razem? Czy "dla zasady" od razu odrzucą projekt prezydencki?
Zobaczymy
 
IMG_20231229_133525.jpg
 
Marszałek wysłał projekt do konsultacji. Dzisiaj otrzymaliśmy z Forum ZZ. Poprosiliśmy o stanowisko Forum ZZ jak niżej.

"Pani Dorota Gardias

Przewodnicząca Forum ZZ


Droga Koleżanko Przewodnicząca!


ZZ Celnicy PL prosi o zgłoszenie stanowiska Forum ZZ z propozycją wykreślenia art.17 z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 (druk nr 139), który znajduje się pod poniższym linkiem.

Uzasadnienie w załączeniu, w naszym wystąpieniu do Prezydenta RP. Niestety nie zdążyliśmy przed wysłaniem ustawy do Sejmu, bo pismo wysłaliśmy w pierwszym dniu po Świętach, gdy Kancelaria Prezydenta równolegle składała już projekt w Sejmie, w związku z czym prosimy o zgłoszenie tych uwag z ramienia Forum ZZ do tego projektu.

(...)

Ten przepis uderza we wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, także tych w służbie, nie tylko emerytów, gdyż jeżeli mechanizm w nim określony utrwali się, to dotknie także w przyszłości każdego funkcjonariusza w dniu przejścia na emeryturę.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący

ZZ Celnicy PL"

W dniu 28.12.2023 o 13:35, Biuro pisze:

Nie ma to znaczenia. Jeżeli Prezydent zechce poprzeć funkcjonariuszy SM, to zrobi to. Ma różne możliwości.


nowy projekt rządowy ustawy okołobudżetowej. Nie ma w nim art.19 z poprzedniego projektu.
 
Jakie działania ZZ w kontekście aktualnych rozwiązań w sprawie emerytów 2023 styczeń -luty

Moim zdaniem nie należy gorączkowo dzielić skóry na niedźwiedziu.

Czekajmy na Dziennik Ustaw 2024. Do tego czasu działamy, związek oficjalnie, my nieoficjalnie.

Ciśniemy do bólu.

Apelacja 2023 nie ruszy tematu do ostatecznego ukształtowania się ustawy okolobudżetowej 2024. Jest im wszystko jedno, co orzekną. To nie czasy Bismarcka ....

Swoją drogą, całkiem dobra partie rozgrywamy i możemy ją też tak zakończyć. Nareszcie.
 
Back
Do góry