• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Art.15a - odpowiedź MF

Publikujemy odpowiedź MF na pytanie:
"Związek Zawodowy Celnicy PL zwraca się z uprzejmą prośbą o przekazanie informacji, czy środowisko zawodowe może liczyć na wsparcie Pana Ministra przy likwidacji art.15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji … i zgłoszenie w MSWiA tej kwestii wraz z OSR.

Pragniemy prowadzić dialog z Panem Ministrem w tej sprawie, jak również innych przepisów tej ustawy, które naszym zdaniem powinny zostać zmienione, gdyż dyskryminują funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w stosunku do funkcjonariuszy innych formacji mundurowych."
 

Attachments

  • celnicy75-19-art.15a i inne.doc
    75 KB · Wyświetleń: 1 583
  • Celnicy PL odpowiedź na pismo PL-75.19.pdf
    219 KB · Wyświetleń: 3 679
Co tam jest optymistycznego ?

Wysokość emerytur dla funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym dla funkcjonariuszy Służby
Celno-Skarbowej objętych z dniem 1 stycznia 2018 r. ww. ustawą, powiązana jest datą przyjęcia
do służby. Emerytura mundurowa funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem
2 stycznia 1999 r. obliczana jest z uwzględnieniem lat pełnienia służby oraz cywilnych okresów
ubezpieczenia w ZUS (na podstawie art. 15 ustawy o emeryturach mundurowych). Natomiast
emerytura funkcjonariusza, który służbę rozpoczął po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r.
obliczana jest na podstawie art. 15a ustawy o emeryturach mundurowych, tj. wyłącznie za lata
pełnienia służby.

Przyjęcie zaproponowanego przez ZZ Celnicy
PL rozwiązania, które co trzeba podkreślić, nie zawiera szerszego uzasadnienia a jedynie
wniosek, prowadziłoby zatem do wycofania się z reformy w systemie zaopatrzenia emerytalnego
służb mundurowych wprowadzonej zmianami prawnymi w 2003 roku.


Cytaty wyciągnięte z pisma ale wszystko po staremu, ja tu nie widzę żadnego światełka w tunelu. Nie ma żadnego wsparcia ze strony Pana Ministra. Zostaje tylko liczyć na MSWiA lub TK które uzna pracę w Administracji Celnej jako okres równorzędny ze służbą.
 
masz rację,
już widzę oczami wyobraźni jak ZUS wypłaci mi emeryturę za poprzednie lata, tyle że już wzrok nie ten,
w moim przypadku stracę kilka lat pracy, za dużo żeby odpuścić, za mało żeby ZUS wypłacił mi jakąkolwiek emeryturę,
to może niech łaskawie MF poinformuje mnie, czy ZUS wypłaci mi emeryturę za 4 lata przepracowane przed 1999 rokiem i jaka to będzie kwota, bardzo jestem ciekawa wysokości tej drugiej emerytury, czy to będzie 3,50 zł czy 4,80 zł, no bardzo ciekawe.
 
Co tam jest optymistycznego ?

Wysokość emerytur dla funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym dla funkcjonariuszy Służby
Celno-Skarbowej objętych z dniem 1 stycznia 2018 r. ww. ustawą, powiązana jest datą przyjęcia
do służby. Emerytura mundurowa funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem
2 stycznia 1999 r. obliczana jest z uwzględnieniem lat pełnienia służby oraz cywilnych okresów
ubezpieczenia w ZUS (na podstawie art. 15 ustawy o emeryturach mundurowych). Natomiast
emerytura funkcjonariusza, który służbę rozpoczął po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r.
obliczana jest na podstawie art. 15a ustawy o emeryturach mundurowych, tj. wyłącznie za lata
pełnienia służby.

Przyjęcie zaproponowanego przez ZZ Celnicy
PL rozwiązania, które co trzeba podkreślić, nie zawiera szerszego uzasadnienia a jedynie
wniosek, prowadziłoby zatem do wycofania się z reformy w systemie zaopatrzenia emerytalnego
służb mundurowych wprowadzonej zmianami prawnymi w 2003 roku.


Cytaty wyciągnięte z pisma ale wszystko po staremu, ja tu nie widzę żadnego światełka w tunelu. Nie ma żadnego wsparcia ze strony Pana Ministra. Zostaje tylko liczyć na MSWiA lub TK które uzna pracę w Administracji Celnej jako okres równorzędny ze służbą.

A co myślałeś, że w tym ministerstwie fajansu ktoś nam pomoże? W ministerstwie fajansu zawsze od momentu jak nas tam dano nie pasowaliśmy i zawsze byliśmy tam zbędni, aż do momentu kiedy zlikwidowali Służbę Celną. Te minfin to nasze przekleństwo.
 
masz rację,
już widzę oczami wyobraźni jak ZUS wypłaci mi emeryturę za poprzednie lata, tyle że już wzrok nie ten,
w moim przypadku stracę kilka lat pracy, za dużo żeby odpuścić, za mało żeby ZUS wypłacił mi jakąkolwiek emeryturę,
to może niech łaskawie MF poinformuje mnie, czy ZUS wypłaci mi emeryturę za 4 lata przepracowane przed 1999 rokiem i jaka to będzie kwota, bardzo jestem ciekawa wysokości tej drugiej emerytury, czy to będzie 3,50 zł czy 4,80 zł, no bardzo ciekawe.
 
masz rację,
już widzę oczami wyobraźni jak ZUS wypłaci mi emeryturę za poprzednie lata, tyle że już wzrok nie ten,
w moim przypadku stracę kilka lat pracy, za dużo żeby odpuścić, za mało żeby ZUS wypłacił mi jakąkolwiek emeryturę,
to może niech łaskawie MF poinformuje mnie, czy ZUS wypłaci mi emeryturę za 4 lata przepracowane przed 1999 rokiem i jaka to będzie kwota, bardzo jestem ciekawa wysokości tej drugiej emerytury, czy to będzie 3,50 zł czy 4,80 zł, no bardzo ciekawe.

Rzeczywiście, wygląda to fatalnie.
Popatrz jednak na to z drugiej strony. Przy przepracowaniu w sumie 20-21 lat
(tak wynika z tego, co piszesz), emkę z ZUS'u miałabyś gorszą, niż głodowa.
Mundurowa za te 16-17 lat w cle i tak będzie lepsza, a zwróć uwagę, że tu
istnieje także pojęcie "minimalnej emerytury mundurowej". Ja sam tracę jakieś
minimum 8 lat sprzed roku 1999 i nosi mnie ze złości, ale się nie poddaję.
Niebawem wezmę EM i nie zamierzam spocząć na laurach. Im więcej z nas
będzie walczyć o swoje, tym większe będą szanse na zwycięstwo ...
 
Po przeczytaniu pisma MF sądzę, że odpowiedź zawiera dwie konkretne wskazówki, co do linii którą przyjął MF:
1. na pewno będą blokować jakiekolwiek działania w sprawie traktowania pracy w cle przed 15.09.1999 jako okresy równorzędne ze służbą,
2. ewentualna likwidacja art. 15a będzie możliwa tylko przy pracach nad tym artykułem w MSWiA.
Wtedy szansę na szybką, pełną wysługę (75%) mają starsi stażem f.c. (dużo lat zaliczonych jako cywilne przed uosc). Z kolei f.c., którym do emerytury zusowskiej niewiele pozostało ewidentnie stracą na likwidacji 15a.
Czyli jak zwykle u nas. Nic nie wiadomo, ludzie bladego pojęcia nie mają co zrobić, będą wygrani i będą przegrani. W sumie jak zawsze.... był czas przywyknąć :( ....
 
Ostatnia edycja:
[
Magdo, nie do końca się z tobą zgodę albowiem zmiana wysokości świadczenia z ZER-u nastepuje na wniosej tak wiec osoby o których piszesz jezeli nie będa chciały skorzystać ze zmiany ustawowej pozostaną w obecnym systemie.
 
wolny, nie do końca się z tobą zgodzę albowiem po likwidacji art. 15a, ZUS nie przyzna nikomu emerytury tylko odeśle sprawę do ZER-u, chyba ,ze zostanie uchwalone prawo wyboru.
 
Patrząc po ilości wniosków które wpływają do ZER to mf dzisiaj nie jest w stanie nic zrobić, może się tylko przyglądać odpływowi doświadczonej kadry której jakoś nie bardzo ma kto zastąpić.
 
"i prędzej zlikwidują w przyspieszonym trybie naliczanie emki z 10 lat. "
Jak na razie to się ustawodawstwo nie zmieniło. I na szczęście MF nic nie może procedować. Ale wnioskować może. Przygotować projekt. A tu nowy rząd i nowi posłowie. Może to potrwać. A jeśli zaczną majstrować przy ustawie to dopiero wtedy przyspieszą odejścia na emerytury, że hey. Bo wprowadzony przepis zawsze musi się uprawomocnić. To ten czas gdzie po złej interpretacji w nowym przepisie - na szkodę FCS - nastąpi lawina wniosków emerytalnych.
 
Ale prawda jest też taka., że życie moimi 124% z lat 2001-2010 mam przy takich planowanych zmianach cztery lata w plecy przy obecnych zarobkach i muszę już teraz zdecydować się na odejście lub pozostać w służbie na 9 lat. A planowałem odejście za 3 lata - jubileuszówka. A zmiany w metodzie liczenia są planowane zaraz po nowym roku. Nie dziwi mnie więc blokowanie rozporządzenia w sprawie mnożnika. Przecież po nowum roku zmiana mnożnika i kwoty bazowej daje nam prawie 1k więcej do przeciętnego uposażenia. Po zmianach nie będzie to nic warte.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
"i prędzej zlikwidują w przyspieszonym trybie naliczanie emki z 10 lat. "
Jak na razie to się ustawodawstwo nie zmieniło. I na szczęście MF nic nie może procedować. Ale wnioskować może. Przygotować projekt. A tu nowy rząd i nowi posłowie. Może to potrwać. A jeśli zaczną majstrować przy ustawie to dopiero wtedy przyspieszą odejścia na emerytury, że hey. Bo wprowadzony przepis zawsze musi się uprawomocnić. To ten czas gdzie po złej interpretacji w nowym przepisie - na szkodę FCS - nastąpi lawina wniosków emerytalnych.
Jakby do tej pory nie uchwalili w jedną noc projektów "poselskich".

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Ale prawda jest też taka., że życie moimi 124% z lat 2001-2010 mam przy takich planowanych zmianach cztery lata w plecy przy obecnych zarobkach i muszę już teraz zdecydować się na odejście lub pozostać w służbie na 9 lat. A planowałem odejście za 3 lata - jubileuszówka. A zmiany w metodzie liczenia są planowane zaraz po nowym roku. Nie dziwi mnie więc blokowanie rozporządzenia w sprawie mnożnika. Przecież po nowum roku zmiana mnożnika i kwoty bazowej daje nam prawie 1k więcej do przeciętnego uposażenia. Po zmianach nie będzie to nic warte.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
Coś więcej możesz napisać, podać źródło, pismo, projekt...
Na czym konkretnie ma polegać ta zmiana.
 
Ostatnia edycja:
Włąsnie , jakie plany co za plany? Liczenie z średniej z 10lat jest ściśle związne z art 15a, chyba nie ma opcji liczenie emerytury z ostatniego uposazenia ale pozostawienie 15a.
 
Masz wiarę w dobre intencje MF, ja nie. Jestem skłonny uwierzyć, że mogą uchwalić każdą niekorzystną dla nas ustawę. A jeśli nie będzie dotykała uprawnień służb podległych MSWiA to tym bardziej.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry