• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Art.15a Komisja ds. Petycji i pismo do MF

W dniu 22.09. odbyło się posiedzenie Komisji ds. Petycji, która w pkt 1 rozpatrzyła odpowiedź na Dezyderat nr 21 dot. art.15a.
ZZ Celnicy PL uczestniczył w posiedzeniu Komisji.
Załączamy pismo do Ministra Finansów, które zostało wysłane 23.09.20r. w związku z zasygnalizowanym na posiedzeniu niespójnym z MSWiA stanowiskiem MF do tej sprawy. Pkt 1 rozpoczyna się od 08 min transmisji - godz. 13:08
 

Attachments

  • celnicy90-20-do MF art.15a Komisja ds. petycji.pdf
    187,4 KB · Wyświetleń: 2 240
Jeśli ktoś był ucywilniony choćby tylko miesiąc, i nawet jeśli nie pracował przed 1999 r i nie będzie pracował po przejściu na emeryturę, to za ten 1 miesiąc powinien dostać jakieś grosze z ZUS po osiągnięciu wieku emerytalnego, chyba, że doczeka zmiany art.15a i doliczy sobie ten miesiąc do mundurowej (za miesiąc to będzie ok 0,2%)

Pod warunkiem, że będzie miał MINIMUM 6 mcy łącznie udokumentowanych okresów składkowych i nieskładkowych
 
Skąd przesłanki, że "jest to do uzyskania", działania MF i rządu w zakresie "oszczędności" raczej
prowadzą do przeciwnego wniosku, ale może coś przegapiłem?
Niczego nie przegapiłeś. Po prostu uważam że obecny przepis jest nielogiczne i gdyby się tym odpowiednio zająć to racjonalnie można wytłumaczyć potrzebę zmiany. Osobiście znam osoby których dotyczy problem kolejnych 10 lat. Prawdopodobnie nasz Przewodniczący, że względu na wymuszone"przerwy w służbie nie mógł wybrać najlepszych lat.
 
Wierzysz dzisiaj w merytoryczne rozpatrzenie sprawy przez TK? Jako proforma można iść z wnioskiem, ale w ocenie wielu, liczenie na pozytywne rozstrzygnięcie to naiwność. Lepsza jest droga legislacyjna i ZZ Celnicy PL wystąpił z taką inicjatywą do Komisji.
Ps. Po wyroku TK z marca 2015r., także potrzebna była inicjatywa ustawodawcza. Zrobiliśmy to wtedy inicjatywą obywatelską. W Polsce jest tak, że nawet wyroki TK nie są realizowane. To jest od lat i dotyczy każdego rządu niestety. Jeżeli coś jest wbrew pomysłom władzy, nawet wyrok TK, to i tak trzeba inicjatywy obywateli, by sprawę załatwić.

Tak, wierzę. Myślę, że są podstawy aby nie wierzyć w sprawiedliwy wyrok gdy sprawa ma podłoże polityczne. Nasze emerytury aż tak ważne nie są aby były telefony na Nowogrodzką z pytaniem jaki ma być wyrok. Bez przesady.

Inna sprawa to nierychliwość Trybunału. Dziś złożony wniosek zostanie rozpatrzony zapewne za 4-5 lat, potem proces legislacyjny kolejne kilka lat. Dlatego trzeba działać już dziś.
 
Koledzy @wolny and @zollman nasz Przewodniczący wie dobrze co zrobić dalej z tym fantem (tak myślę), poczytajcie forum -księga gości SW, forum Strażaków Zawodowych PSP czy mało aktywne w tym względzie forum SG (IFP już nie istnieje w formie ogólnodostępnej, choć było najbardziej obiektywne i zawsze na bieżąco) teraz są tylko bieżące wpisy pod artykułami publikowanymi na infosecurity24.pl. Jest wielu beneficjentów art.15a wśród wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, a chyba najwięcej wśród funkcjonariuszy SW no i oczywiście My jako funkcjonariusze i emeryci SCS. Musi być konstruktywny dialog z rządem wszystkich zz, w tym Celnicy PL, ale jak pokazuje leżąca już 2 lata w TK sprawa K 8/18 ta droga jest raczej niezbyt skuteczna. Wierzę, że przy dobrej woli obu stron da się wypracować kompromis, bo czekanie do 65 lat na drugą emeryturę np. w moim przypadku to absurd. Wielu emerytów i f-szy powie ale mi art.15 a odpowiada, dlatego jestem zwolennikiem rozwiązań przejściowych i prawa wyboru zasad wyliczania emerytury mundurowej przez samych zainteresowanych.
Pozdrawiam
 
@Grześ2211 piszesz o emerytach w kontekście "złagodzenia" art 15a, wymieniając ich jako beneficjentów ewentualnej zmiany.
Żeby tak było, musi to być wyraźnie zapisane w przepisach przejściowych.
Osoby które odeszły już na emeryturę z art. 15a, dokonały tym samym wyboru systemu emerytalnego. Bez odpowiednich zapisów przejściowych prawo nie zadziała wstecz.
 
Ostatnia edycja:
@PJS masz całkowitą rację, muszą o tym zadecydować przepisy przejściowe. Prawo powinno zadziałać wstecz i może, bo w tym wypadku będzie to z korzyścią dla zainteresowanych np. emerytów.
@helena w skardze FZZSM nie ma nic o art.15a, chciałem tylko dać przykład ile sprawy "leżą"w TK i , że ten tryb nie jest w naszym przypadku najszczęśliwszy.
 
Aktualny artykuł na infosecurity.24.pl:
 
Back
Do góry