APEL
W sprawie projektu obywatelskiego i przyjęcia ustawy o Służbie Celno - Skarbowej
UWAGA TERMIN DO 15 LISTOPADA 2023 r.
W sprawie projektu obywatelskiego i przyjęcia ustawy o Służbie Celno - Skarbowej
UWAGA TERMIN DO 15 LISTOPADA 2023 r.
Czego dotyczy?
Komunikat dotyczy działania w sprawie projektu obywatelskiego ustawy o Służbie Celno - Skarbowej każdego funkcjonariusza i każdej osoby, której zależy na wysokim statusie SCS
Nie musisz być naszym członkiem, ale wiesz, że projekt jest ważny dla SCS.
Ta ustawa to jest POZYTYWNA ZMIANA O FUNDAMENTALNYM ZNACZENIU DLA FORMACJI - DUŻY SKOK w dobrym kierunku dla służby.
Co jest najważniejsze ?
Najważniejsze jest abyśmy zebrali 100 tys. podpisów. Najważniejszy jest zatem Twój entuzjazm do działania, Twoje zaangażowanie, rozmowy w służbie o akcji, przekazywanie informacji i listy do zbierania podpisów Koleżankom i Kolegom, ale i znajomym, przyjaciołom. Zachęcenie do działania jak największej liczby Koleżanek i Kolegów ze służby i wszystkich innych osób.
O czym trzeba bezwzględnie pamiętać ?
Aby wysłać wykaz z podpisami bliskich i znajomych czy przypadkowo napotkanych Obywateli RP, których poprosisz o podpisanie wykazu, w terminie do 15 listopada br. Może podpisać każdy powyżej 18 roku życia. Podpisy wcześniej zebrane pod ustawą o SCS nie mogą się powtarzać.
Dlaczego ten projekt jest tak ważny?
Ponieważ wyodrębnia SCS ze struktur KAS, co utrudni potencjalne sprowadzenie w przyszłości SCS do pragmatyki sprzed 1999r., czy też do pragmatyki ITD lub SOK, ale przede wszystkim ujednolica wszystko, co dotyczy funkcjonariuszy w skali całego Kraju. Projekt powołuje Komendę Główną SCS, wprowadza podwyżki do najniższego uposażenia w SCS na poziomie 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia ogłaszanego corocznie przez Radę Ministrów w drodze odrębnych przepisów. Wprowadza dodatki graniczne, w DŚ, orzecznictwie, dodatek stażowy do 30%, dodatkowe urlopy, inne dodatki, zwiększa dodatki dla psów służbowych do 20% minimalnego wynagrodzenia. Wprowadza ustawowe wyrównanie zaległości awansowych i tworzy ścieżkę kariery zawodowej dla młodych funkcjonariuszy(oblig awansu po odbyciu okresu służby w danym stopniu), zalicza lata pracy w administracji celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego oraz lata pracy funkcjonariuszy, którzy przeszli do SC i SCS na mocy ustaw – w 2003 r. – SNP i 2017 r. - pwuKAS, zalicza okres pauzowania do stażu emerytur mundurowych, daje prawo wyboru emerytury, itd.
Projekt uniemożliwia objęcie funkcji kadry wyższej w SCS bez doświadczenia w służbie mundurowej – jest to ściśle określone w projekcie.
Wiele innych rozwiązań podnoszących status prawny i materialny funkcjonariuszy SCS i pracowników SCS(obecnie pracowników UCS) oraz naprawiających krzywdy z 2017 r.
KROK PO KROKU
1 krok – wydrukuj kilka kartek wykazu do zbierania podpisów (jest dostępny na głównej stronie www.celnicy.pl)
2 krok – koniecznie poinformuj o akcji Koleżanki i Kolegów ze służby i przekaż Im wykaz
3 krok – podpisz sam jako pierwszy i zapełnij w terminie do 15 listopada br. dwie strony wykazu (jeśli tylko dasz radę – postaraj się, to jest naprawdę proste i znajomi oraz rodzina chętnie podpisują).
Wykorzystaj także spotkania z bliskimi, znajomymi podczas 1 i 11 listopada br.
Wykaz możesz złożyć, noś go zawsze przy sobie, aby zbierać podpisy, gdy spotkasz znajomych w codziennym funkcjonowaniu. Zbierz min. 20 podpisów.
4 krok – w terminie do 15 listopada br. wyślij wypełniony wykaz na adres ZZ Celnicy PL ul. Otmuchowska 50; 48-300 Nysa lub dostarcz do Przewodniczącego ZOI w Twojej IAS albo do innej osoby ze Związku upoważnionej do zbierania podpisów - kontakty (1) Dane kontaktowe Prezydium, Zarządu Głównego oraz Zarządów Izbowych | Celnicy.pl.
5 krok – nie zatrzymuj się i działaj dalej, informuj o akcji, zachęcaj Koleżanki i Kolegów w służbie, pytaj czy już podpisali, zbieraj więcej podpisów.
Z mundurowym pozdrowieniem:
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
Sławomir Siwy