• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
  Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

  Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
  Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
  Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
  Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW!

APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW
❗

✅
o pomoc w działaniach zmierzających do zaprzestania szkalowania funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej,
✅
o nacisk na władzę w naszych staraniach o uszczelnienie granicy i odpraw towarów, o co zabiegamy od wielu lat!
UDOSTĘPNIAJMY
❗
 

Attachments

 • APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW str.1!.jpg
  APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW str.1!.jpg
  394,2 KB · Wyświetleń: 925
 • APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW str.2!.jpg
  APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW str.2!.jpg
  533,6 KB · Wyświetleń: 2 995
 • APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW!.pdf
  453,3 KB · Wyświetleń: 529
ciekawe ile i ile % takich tranzytów nie kończy się urzędzie przeznaczenia ??,ile wynosi zabezpieczenie tego tranzytu i wg. jakiej wartości jest wyliczane, ile jest procedur poszukiwawczych i jak wyliczane są należności w celu uregulowania "zgubionego" towaru - no i jaka to firma bierze, na klatę swoją reputację jako "główny zobowiązany"
 
Ostatnia edycja:
APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW
❗

✅
o pomoc w działaniach zmierzających do zaprzestania szkalowania funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej,
✅
o nacisk na władzę w naszych staraniach o uszczelnienie granicy i odpraw towarów, o co zabiegamy od wielu lat!
UDOSTĘPNIAJMY
❗
APEL CELNIKÓW DO ROLNIKÓW
❗

✅
o pomoc w działaniach zmierzających do zaprzestania szkalowania funkcjonariuszy Służby Celno - Skarbowej,
✅
o nacisk na władzę w naszych staraniach o uszczelnienie granicy i odpraw towarów, o co zabiegamy od wielu lat!
UDOSTĘPNIAJMY
❗
niestety, ale po tym co Pan napisał widać, że nie ma Pan pojęcia o tym co dzieje się granicy, jak funkcjonują oddziały, także te wewnątrz kraju a dzisiaj, mam wrażenie, że "ściga" się Pan z Alternatywą...
 
@geksus

Czy dobrze pamiętam, że byłaś krytyczna także do naszej walki o podwyżki dla KAS w 2020?

Tak samo negowaliście naszą akcję obywatelską w 2015 r., a potem za stanowisko w MF występowaliście na Komisji sejmowej przeciwko emeryturom mundurowym dla funkcjonariuszy SC i SCS?

Teraz próbujesz negować w ten nieudolny sposób działania w obronie funkcjonariuszy, na których pomału w sieci skupia się bezpodstawnie główne oskarżenie i trzeba ukierunkować to tam, gdzie w istocie jest wina?

Gdybyś nie zauważyła to jest apel do rolników i niektóre zwroty są celowo inne niż funkcjonują w naszej służbowej nomenklaturze.

Słusznie natomiast obawiacie się, bo dalsze i kluczowe merytoryczne wystąpienia ZZ Celnicy PL w tej sprawie dopiero przed nami.🙂
 
Jest już tzw. efekt Kołodziejczaka, na różnych forach ostro jedzie się po celnikach, widać czasy kiedy ekipa Zorro robiła to samo z sędziami wróciły tylko bohaterowie inni.
 
Ta ekipa nie budzi mojego zaufania.
Dyzma to człowiek od mokrego PR, który ma odwrócić uwagę.
Jeńców nie bierzemy, to ich hasło.
 
Po lekturze komentarzy, które na różnych profilach i platformach ukazały się po publikacji APELU CELNIKÓW DO ROLNIKÓW pragnę odnieść się tylko do jednej podnoszonej kwestii, mianowicie:
PADAJĄ PYTANIA DLACZEGO DOPIERO TERAZ JEST TEN NASZ APEL?
Odpowiadamy:
✅
o skali importu zbóż od początku wiedzę posiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w tym także zbóż, które wjeżdżały jako tzw. "zboże techniczne".
✅
celnicy od początku alarmują o krytycznej sytuacji na granicy
✅
w październiku 2022 r. odbyło się w tej sprawie spotkanie w Ministerstwie Finansów
✅
Szef KAS poprosił o spisanie zgłoszonych problemów
✅
w styczniu 2023 r. celnicy za pośrednictwem naszego związku przedstawili sprawę na piśmie Szefowi KAS wraz z propozycjami rozwiązania problemów, wnioskując o ponowne spotkanie
✅
niestety do kolejnego spotkania w tej sprawie do dnia dzisiejszego nie doszło
 
Tutaj notatka pod linkiem z tego spotkania i jej treść:

"(...)Niedoetatyzowanie, z naciskiem na skutki dla granicy.

Jest znacznie większy ruch i większa potrzeba dokładniejszej kontroli dokumentów i towarów.

Od 2017r. nastąpił gwałtowny wzrost obowiązków np. zadania SENT, kontrole opłat e-TOLL, gwałtowny wzrost obciążenia spowodowanego brexitem (nawet wielokrotny wzrost obciążenia na jednego f-sza), skierowanie dodatkowego eksportu towarów z UA na nasze przejścia, rekordowy wzrost obrotów w portach morskich UA. Otwieranie nowych przejść granicznych.

Obecnie mamy niespotykany wcześniej wzrost ryzyka przemytu (spowodowanego coraz gorszą sytuacją ekonomiczną w krajach sąsiednich, stan wojny, embarga i zakazy).

Niemal odstąpiono (poziom rażąco niski) od kontroli eksportu, w szczególności w procedurach uproszczonych, samochody jadą poza kontrolą celną. Zachęca to do wykorzystania do fikcyjnego wywozu towarów i wyłudzeń VAT.

Od 2017r w Izbach granicznych nie zwiększono liczby etatów, lub jest to wzrost minimalny, a np. w IAS Rzeszów na koniec 2017r. było 1286 etatów, wg stanu na koniec czerwca br. jest to nawet mniej, bo 1267.

Są i nadal będą masowe odejścia na emeryturę (większość izb ma tzw. lukę pokoleniową i kadrę z lat 90-tych), coraz więcej jest funkcjonariuszy w służbie przygotowawczej i z niskim doświadczeniem. Dodatkowo wymagają pomocy i uwagi we wdrożeniu w nowe zadania.

Presja statystyk odbija się negatywnie na efektywności. Poziom i jakość kontroli (dokumentów, towarów, analiza) są nieadekwatne do obecnego ryzyka przemytu.

Niemal powszechne jest wyznaczanie f-szy do wykonywania obowiązków na kilku stanowiskach równocześnie (formalnie niedopuszczalne), ogromne przemęczenie, absencje chorobowe, trudności w korzystaniu z przysługujących przerw i możliwości wykorzystania 45 min na odpoczynek w nocy (przerwa przysługująca zgodnie z przepisami dla f-szy pełniących służbę w ruchu ciągłym).

Są zgłaszane przypadki, że notorycznie opiekunowie psów służbowych i obsługa urządzeń RTG jest kierowana na pasy odpraw, zamiast do wykonywania obowiązków z psem/ świetleń ciężarówek. Świetlenia są nie wówczas, gdy jest potrzeba, ale gdy obsługujący f-sz jest w stanie zejść z pasa odpraw i obsłużyć urządzenie. Potencjał psów i RTG jest więc niewykorzystywany, co przekłada się na wyniki.

Poruszony został problem, o który zabiega ZZ Celnicy PL od jakiegoś czasu, począwszy od poprzedników SKAS – Minister P.Walczak, problem niskich uposażeń na granicy (należą do najniższych w ramach Izb), w CUDO. Problem pomijania funkcjonariuszy oddziałów w awansach.

Niewłaściwe rozdzielanie awansów, jedni otrzymują corocznie nawet kilkakrotnie w ciągu roku awans, a inni tylko obowiązkowy po 5 latach. Informacje o awansach nie są publikowane. Są utajniane, niektórzy nawet nie mieli wręczonych awansów w sposób uroczysty.

Zwróciliśmy uwagę na zły stan wyposażenia, warunków służby oraz potrzebę szkoleń.

Dyrektorzy Izb po wysłuchaniu przedstawili swoje stanowisko. Generalnie twierdzą, że podejmują kroki w kierunku poprawy warunków u administratorów przejść. Żaden z DIAS nie wskazał braków kadrowych lub minimalnej liczby f-szy do zapewnienia optymalnego poziomu kontroli. Kwestia czasu niezbędnego do przyjęcia i zdania służby będzie sprawdzona. Już zostały zakupione komputery na potrzeby KAS, w tym dla f-szy, będą dalsze zakupy. MF poprawę wykorzystania psów wiąże z powołaniem krajowego koordynatora wykorzystania psów. DIAS widzą problem z odejściami f-szy. Są Izby, w których DIAS osobiście rozmawiają z osobami, które deklarują odejście. W niektórych przypadkach udaje się przekonać do odsunięcia decyzji o odejściu w czasie dzięki np. uzgodnieniu podwyżki, przeniesienia do innych zadań, innej komórki, innej miejscowości. W innych IAS rozmowy są przeprowadzane przez partnera personalnego, który bada motywy odejścia i możliwości dalszego pozostania w służbie.

W bieżącym roku była rekordowa liczba awansów. Awanse były wręczone w sposób uroczysty. W kilku Izbach listy osób awansowanych są publikowane na stronach intranetowych. Szef KAS wyraził stanowisko, że awanse powinny być wręczane uroczyście.

Związek przedstawił propozycje, by SKAS wystąpił o zwiększenie limitu etatów oraz funduszu płac. W przeszłości były w Sejmie omawiane problemy kadrowe w S.C. Wówczas, aby ratować sytuację (uzyskać etaty do przeniesienia na granicę) Szef S.C. zamierzał zlikwidować kilka Izb. Posłowie zażądali wyjaśnienia, dlaczego MF nie wystąpił o zwiększenie etatów i do likwidacji izb nie doszło. Od 2017r zlikwidowano ok. 4000 etatów funkcjonariuszy. Ilość zadań przeniesionych na cywilne stanowiska nie uzasadnia takiej skali redukcji. Za to skala nowych zadań i potrzeb jest niespotykana nigdy wcześniej. Bez zdecydowanego wsparcia z zewnątrz, w ramach obecnych kadr nie da się realizować zadań celnych na przyzwoitym poziomie. Obecna sytuacja jest bardzo korzystna dla przemytu. Granica (szeroko rozumiana) potrzebuje wsparcia kadrowego, wsparcia informacjami z czynności operacyjno-rozpoznawczych, lepszej analizy ryzyka, poprawy warunków służby, w szczególności jej bezpieczeństwa.

Wielu zagadnień głoszonych nam przez funkcjonariuszy nie zdążyliśmy zgłosić i omówić, zostaną one opisane i zgłoszone do MF. Szef KAS oczekiwał podania konkretów co do miejsc, gdzie występują problemy/naruszenia. Niestety wielu z Was zastrzegało anonimowość i przedstawienie opisanych nam szczegółowych okoliczności powodowało obawy o ujawnienie takich osób. W tym dotyczy to sposobów i przypadków obchodzenia procedur/obowiązków w imię statystyki. Te sprawy będą przedmiotem wyjaśnienia i takiego przedstawienia, by stało się to bez szkody dla zgłaszającego. Niepokoi nas skala tych osób, których uwagi są cenne dla poprawy działania przejść i przestrzegania prawa, a jednocześnie mają oni obawy z tym związane, że o tym mówią w obawie o reperkusje ze strony służbowej. To nieporozumienie w instytucji jak nasza, ale wiemy jaki jest stan faktyczny. Przełożeni nie lubią sygnalistów. Nic w tym zakresie się nie uległo poprawie. Niektóre z problemów są lokalne i wynikają z nieprawidłowych decyzji czy organizacji na poziomie oddziału, a być może nawet zmiany. Brak służby na zakładkę (czas na spokojne zdanie i przekazanie służby - IAS Rzeszów oraz Lublin) i chroniczne zmęczenie w nocy to okoliczności jednoznacznie sprzyjające przemytnikom. Podobnie jak niewykorzystywanie RTG, psów i innego specjalistycznego bardzo kosztownego sprzętu.

Niestety zabrakło czasu, by móc poruszyć wszystkie jakże istotne kwestie, w tym przedstawienie proponowanych zmian w przepisach i procedurach. Problemów dot. lotnisk portów, kontroli mobilnych. Bardzo dziękujemy za Wasze uwagi i propozycje i pomysły. Wszystkie zostaną przekazane do MF/DIAS i będziemy ten temat kontynuować, aż do poprawy sytuacji. Przekażemy także konkretne propozycje, których oczekuje SKAS.

SKAS zapowiedział kontynuację spotkań. (...)"

 
Wklejam tutaj, bo ma związek z protestem rolników ale wydźwięk w stronę granicy i nas

* tytuł i treść już zmieniona widzę, dobra robota, niechby teraz jeszcze odszczekał publicznie.
 
Ostatnia edycja:
@geksus

Czy dobrze pamiętam, że byłaś krytyczna także do naszej walki o podwyżki dla KAS w 2020?

Tak samo negowaliście naszą akcję obywatelską w 2015 r., a potem za stanowisko w MF występowaliście na Komisji sejmowej przeciwko emeryturom mundurowym dla funkcjonariuszy SC i SCS?

Teraz próbujesz negować w ten nieudolny sposób działania w obronie funkcjonariuszy, na których pomału w sieci skupia się bezpodstawnie główne oskarżenie i trzeba ukierunkować to tam, gdzie w istocie jest wina?

Gdybyś nie zauważyła to jest apel do rolników i niektóre zwroty są celowo inne niż funkcjonują w naszej służbowej nomenklaturze.

Słusznie natomiast obawiacie się, bo dalsze i kluczowe merytoryczne wystąpienia ZZ Celnicy PL w tej sprawie dopiero przed nami.🙂
Przynosi Pan wstyd naszej Służbie. Pisząc o rozszczelnieniu granicy, na której nie przepracował Pan nawet minuty lekceważy Pan funkcjonariuszy, którzy dzisiaj zmagają się z tą trudną sytuacją. Jakie ma Pan na to dowody? Własne urojenia? Granica nie potrzebuje lansu, który Pan uprawia. Proszę spojrzeć co robią inspekcje, jaki jest przekaz...
nie wie Pan i nie docenia tego, że każdego dnia na granicy ujawniamy niezgłoszone dewizy, broń, amunicję, okazy CITES, narkotyki czy papierosy.... a Pan mówi, że granica jest nieszczelna (sic!)? Raz jeszcze Panu mówię - nie ma Pan pojęcia o granicy i proszę nas nie obrażać!
1708613529057.jpeg
 

Attachments

 • _1.JPG
  _1.JPG
  90,7 KB · Wyświetleń: 141
Przynosi Pan wstyd naszej Służbie. Pisząc o rozszczelnieniu granicy, na której nie przepracował Pan nawet minuty lekceważy Pan funkcjonariuszy, którzy dzisiaj zmagają się z tą trudną sytuacją. Jakie ma Pan na to dowody? Własne urojenia? Granica nie potrzebuje lansu, który Pan uprawia. Proszę spojrzeć co robią inspekcje, jaki jest przekaz...
nie wie Pan i nie docenia tego, że każdego dnia na granicy ujawniamy niezgłoszone dewizy, broń, amunicję, okazy CITES, narkotyki czy papierosy.... a Pan mówi, że granica jest nieszczelna (sic!)? Raz jeszcze Panu mówię - nie ma Pan pojęcia o granicy i proszę nas nie obrażać!
O zaczyna się! Prowokator/ka uruchomił/a się. I nie pisz w liczbie mnogiej bo cała granicą stoi za Sławkiem.
 
Ja nadal nie wiem czy tzw. sławne zboże techniczne było prawidłowo zweryfikowane przez dyspozytorów czy raczej nie ?
Nie ma takiego pojęcia w Taryfie.
SCS odprawiało to zboże prawidłowo i w pełnej zgodności z prawem.
Nie byłoby problemu z tzw. zbożem np. na biomasę deklarowanym, czyli tzw. technicznym, gdyby Minister Rolnictwa współpracował z Ministrem Finansów, a Minister Finansów wsłuchiwał się w głos funkcjonariuszy SCS z pierwszej linii.
 
@geksus
O nieszczelności granicy pisze Związek od dawna i robi to na podstawie masowych zgłoszeń funkcjonariuszy z granicy.

Byłem zwalniany za to, bo nie podoba się to bardzo w MF, że głosimy prawdę. Dlatego nie dziwi mnie Twoja postawa i próba zdyskredytowania mnie.

Efekt działań Związku w tej sprawie jest taki, że rolnicy, którzy nas atakowali i oskarżali o korupcję już nas popierają, bo zauważają, że to nie nasza wina, że towary rolne i spożywcze zalały Polskę i UE.

Drugi i ważniejszy efekt naszych działań jest taki, że pokrzyżowaliśmy póki co plany, aby cała złość i wina za to co się dzieje w kontekście protestu rolników spadła na szeregowych funkcjonariuszy na granicy. Taki był, a może wciąż jest plan i tylko prawdą i odwagą możemy ten błędny kierunek pokonać.

O ujawnieniach piszemy często i z największym szacunkiem, że funkcjonariusze w tej szaleńczej gonitwie, brakach etatów, presji na limity odpraw i często służbie na dwóch a nawet więcej stanowiskach, dokonują tak wielu ujawnień. Szacun i CHAPEAU BAS.

A tak przy okazji na granicy służyłem i aktualnie jestem w OC przy odprawach i wiem co piszą i zgłaszają do nas funkcjonariusze, dobrze to czuję i rozumiem.

Ps. Przeczytaj uważnie ww. notatkę ze spotkania w MF w sprawie granicy, pomyśl i przejdź na właściwą jasną stronę mocy.
Zauważ, że mnie tam na spotkaniu nie było nawet.
A zdjęcie z Posłem wrzucasz po to, żeby pokazać, ze Poseł, który atakował funkcjonariuszy SCS, już stoi za nami murem i jest to dzięki działaniom ZZ Celnicy PL? W tym celu?
 
niestety, ale po tym co Pan napisał widać, że nie ma Pan pojęcia o tym co dzieje się granicy, jak funkcjonują oddziały, także te wewnątrz kraju a dzisiaj, mam wrażenie, że "ściga" się Pan z Alternatywą...
Przynosi Pan wstyd naszej Służbie. Pisząc o rozszczelnieniu granicy, na której nie przepracował Pan nawet minuty lekceważy Pan funkcjonariuszy, którzy dzisiaj zmagają się z tą trudną sytuacją. Jakie ma Pan na to dowody? Własne urojenia? Granica nie potrzebuje lansu, który Pan uprawia. Proszę spojrzeć co robią inspekcje, jaki jest przekaz...
nie wie Pan i nie docenia tego, że każdego dnia na granicy ujawniamy niezgłoszone dewizy, broń, amunicję, okazy CITES, narkotyki czy papierosy.... a Pan mówi, że granica jest nieszczelna (sic!)? Raz jeszcze Panu mówię - nie ma Pan pojęcia o granicy i proszę nas nie obrażać!
Czy to, że COŚ codziennie jest ujawniane na granicy nie znaczy, że granica jest szczelna?
Ja bym nie zaryzykował takiego stwierdzenia.
 
Ktoś kiedys w stanach powiedzial, żeby nie cieszono się ze zwiększenia liczby ujawnień, bo nie oznacza to uszczelnienia tylko skala nielegalnego procederu się powiększa...

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Nie ma takiego pojęcia w Taryfie.
SCS odprawiało to zboże prawidłowo i w pełnej zgodności z prawem.
Nie byłoby problemu z tzw. zbożem np. na biomasę deklarowanym, czyli tzw. technicznym, gdyby Minister Rolnictwa współpracował z Ministrem Finansów, a Minister Finansów wsłuchiwał się w głos funkcjonariuszy SCS z pierwszej linii.
Właśnie, to jest zboże nie spełniajace norm do spozycia. Tak jest paliwo z dolewkami, nie spełnia norm jakościowych i ilościowych.
 
Back
Do góry