• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Zamykamy pewien etap i ruszamy do przodu!

Koleżanki i Koledzy!

Przez ostatnie dwa dni 14.05-15.05. zmieniłem indywidualnie styl działania ZZ Celnicy PL.
Przez dwa dni odnosiłem się bowiem do innych ZZ, czego normalnie od lat nie robimy.
Uczyniłem to jednak z pełnym przekonaniem i szybko, bo czas naglił, ale było to niezbędne. Od popołudnia 14.05. rozpoczęły się bowiem zmasowane i skoordynowane działania, które miały na celu przedstawienie tego co się stało 14.05. w sposób taki jakoby nic się nie stało, wbrew ewidentnej negatywnej ocenie tej sytuacji przez ogół środowiska zawodowego.
Manipulacja i socjotechnika poprzez "farmy trolli" to w dzisiejszym świecie bardzo groźne i silne narzędzie, wykorzystywane nawet przez rządy, by osłabić inne państwa, czy służby specjalne, agencje PR, itd. W ten sposób próbuje się zniekształcać rzeczywistość, a nawet ją kreować. Tak samo dzieje się, w adekwatnej skali, na naszym poletku. Oczywiście część z Was uległa tej narracji i nie mam do nikogo o to żalu, to prawo każdego do własnego zdania. Uszanujmy jednak wolę i głos ogółu środowiska, które jednoznacznie odrzuciło te ustalenia.
Dlatego nie można było być biernym.
Na szczęście ogół środowiska także jednoznacznie reagował, zgodnie z własnym sumieniem i za tę aktywność w sieci i w realu, bardzo serdecznie Wam dziękuję. To bardzo ważna aktywność. Bierność to przegrana. Dlatego jeszcze raz serdecznie Wam dziękuję, że wyrażacie swoje zdanie.
Obserwowałem i uczestniczyłem w tej dyskusji i na tej podstawie pragnę wyjaśnić jeszcze jedną kwestię, która się w niej pojawiła.
To Wy jako środowisko zawodowe stanowicie siłę, nie jakieś organizacje!
Do przeprowadzenia skutecznego protestu nie jest potrzebna współpraca ZZ. Wszystko zależy od Waszego oddolnego działania.
Wiemy to ze Służby Celnej. ZZ zawsze były w permanentnym konflikcie, a mimo tego środowisko przeprowadziło dwa gigantyczne protesty. Jeden jedyny raz, gdy wszystkie ZZ współpracowały(5 central), protest był totalną porażką, a na koniec jeszcze "wbito nam nóż w plecy", gdy jeden z tych "współpracujących" ZZ zaczął współpracę z MF.
Nie dajcie sobie zatem wmówić, że jeżeli ZZ się nie dogadają to nic się nie uda. To całkowicie fałszywa teza.
Obecnie nie ma czasu na dogadywanie się ZZ. Nie ma czasu na kompromisy, gdy jedni chcą łagodzić nastroje, bo tak obiecali MF, a inne ZZ chcą działać. Czas nagli. Każda zwłoka to działanie na szkodę interesu środowiska zawodowego. A zatem, nasz ZZ będzie po prostu działał, zgodnie z oczekiwaniami środowiska. Już poinformowaliśmy Ministra Finansów o tym, że NIE AKCEPTUJECIE TEGO CO ZOSTAŁO ZAPROPONOWANE 14.05. i że nastąpią zdecydowane działania. Pismo do MF opublikujemy w poniedziałek.
Na początku tygodnia zwrócimy się do Was o rozpoczęcie akcji, która na początek będzie miała za zadanie "odkłamanie" tego, że niby środowisko zawodowe z radością przyjęło ustalenia z 14.05. Potem będą dalsze kroki.
Pamiętajcie wszystko jest w Waszych rękach. To Wy jako środowisko musicie działać oddolnie, aby był sukces. Nic nie zależy od tego czy ZZ współdziałają czy nie, czy się kłócą czy nie. To znamy z autopsji. Mieliśmy tego wiele przykładów w Służbie Celnej, także innych niż protesty, np. zbiórka podpisów pod projektem obywatelskim. W SC zebraliśmy jako środowisko blisko 200 tys. podpisów, mimo iż wszystkie inne centrale związkowe, do samego końca kontestowały tę akcję, dyskredytowały ją pisząc, że to "opium dla mas". Nie oglądaliśmy się na to i po prostu działaliśmy zgodnie z wolą ogółu środowiska. Dzisiaj mamy sukces po tej akcji. Tak robimy zawsze i tak też będziemy działać dalej. Odtąd, tak jak zawsze wczęsniej, nie będzimey już odnosić się do innych ZZ i będziemy działać. Wszystkie ZZ jeżeli to czytają, zapraszamy do współdziałania.
Wszystkie ZZ zapraszamy zatem do współpracy wraz ze środowiskiem zawodowym. Jeżeli ZZ będą robić tak jak robili to w Służbie Celnej i będą kontestować działania środowiska, to tym się nie przejmujcie w ogóle i po prostu działajcie.
To od Was wszystko zależy!
RAZEM ZWYCIĘŻYMY!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Ostatnia edycja:
Ja też popieram takie stanowisko. Ciągle jesteśmy oszukiwani, pomijanini, niedoceniani. Od lat
jako grupa zawodowa, musimy walczyć o to co nam się ustawowo należy. I niestety nie mamy szczęścia do szefów. Nasza nowa Szefowa zaraz po nominacji obiecywała prawie gruszki na wierzbie i co ???
 
Ja już też mam dość. Od 1991 roku pracuję w cle. Gdy w 2000 roku zlikwidowano GUC zawsze była niepewność, co z Nami będzie. To Od tamtej pory zawsze jak 5 koło u wozu w MF. Przelało się. Alokacje, wartościowanie, awansowanie, co 5 lat, reforma KAS. Kto to normalny wytrzyma?
 
Nie oglądajcie się na innych (inne ZZ) jeśli rozumiecie, że rewelacyjny "sukces KP" to tak na prawdę przyspieszenie wypłaty 6% rewaloryzacji o 3 tygodnie i jesteście z powodu tego sukcesu wkurzeni, bo ktoś znowu z Was robi bezmózgie loginy, to w odpowiednim momencie dajcie temu wyraz - jeśli to ma być 15 minut ostrzeżenia to zróbcie 30, jeśli coś innego to pokażcie swój stosunek do tego "sukcesu"! Nie bądźcie bierni, nie czekajcie na innych bo tylko powszechność pospolitego ruszenia robi wrażenie na MF - jeśli będziecie czekać na kolegę, koleżankę z pokoju albo na pracę celników.pl to możecie tak czekać do końca świata albo o jeden dzień dłużej..Gdy padnie hasło zróbcie to co powinniście zrobić a Sławek już będzie wiedział jak z takim wsparciem poprowadzić pertraktacje tak byśmy uzyskali coś więcej niż tę rewelacyjną rewaloryzację..
 
W świetle tego, co stało się w ubiegłym tygodniu w czwartek, mam tylko wiarę, że członkowie innych ZZ, które wchodzą w skład "komitetu brązowych języków", po prostu i zwyczajnie "przejrzą na oczy", gdyż nie da się już dłużej ukrywać, czyje interesy "reprezentują" oni tak naprawdę. Postawa tych ludzi, jest biegunowo odległa od wszelkich idei i zasad, szeroko rozumianego ruchu związkowego. I tyle w kwestii komentarza. Ja osobiście, po prostu podziwiam postawę Sławka, bo po tym co było jego udziałem w ubiegłym tygodniu, to chyba niewielu potrafiło by się "odnaleźć" w takiej rzeczywistości. Ponadto, wyraźnie widać, że "przespał się z tematem", co na pewno przełoży się na jego rozsądne i wyważone działania, gdyż działanie w silnych emocjach, mogło by niestety bardziej nam zaszkodzić. Teraz koniecznym będzie, aby się między sobą skonsultować i wybrać najskuteczniejszy sposób działania, bo swoista "perfidia" działań ze strony partnerów ministerialnych, jest bardzo prosta, ale i niestety bardzo skuteczna - osiągnęli przecież porozumienie w kwestii podwyżek w KAS, a na dodatek jest to dla nich rozwiązanie satysfakcjonujące, czyż nie ???? A my cóż ???? Kolejny raz musimy się wykazać powściągliwością, przez coraz bardziej zaciśnięte zęby !!!!
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry