• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wywiad SKAS dla DGP

Szef Krajowej Administracji Skarbowej: Modernizujemy KAS. Z programu skorzystają pracownicy, jak i funkcjonariusze [WYWIAD]​

 
"Pojawiają się postulaty funkcjonariuszy, aby wyłączyć ich z KAS. Co na to szefostwo KAS?

Odpowiedź SKAS: Podobnie jak moi poprzednicy na tym stanowisku, ja również postrzegam KAS jako organizację jednorodną, składającą się z pracowników, członków korpusu służby cywilnej i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej. W mojej ocenie KAS realizuje swoje zadania skutecznie i efektywnie właśnie dzięki bliskiej współpracy pracowników z funkcjonariuszami. To nasz atut i obecnie nie widzę żadnego powodu do wydzielenia Służby Celno-Skarbowej z KAS. Tak jak wspomniałem, to właśnie połączenie w jednej organizacji specjalistów z różnych obszarów powoduje, że jesteśmy tak skuteczni. Wystarczy spojrzeć chociażby na dane dotyczące wpływów podatkowych. Na ich wysokość ma wpływ zarówno efektywny system poboru, jak i skuteczne zwalczanie przestępczości oraz ograniczanie szarej strefy. Dodatkowo autorzy tego pomysłu nie wskazują w żaden sposób, że wydzielenie Służby Celno-Skarbowej wpłynęłoby na poprawę efektywności i skuteczności realizowanych zadań."
 
Po pierwsze źle zostało zadane pytanie.

Nie chcemy wydzielenia samych funkcjonariuszy, tylko utworzenia SCS tak jak funkcjonują inne służby mundurowe!

Po drugie:
Fachowcy z wielu dziedzin są w Urzędach Celno-Skarbowych i ten jedyny argument MF przeciwko ustawie o SCS upada.

Nie rozumiemy się z obecnym SKAS w tej kwestii. Trudno i tak damy wszyscy wspólnie radę osiągnąć cel.

W wielu innych tematach dialog z SKAS układa się bardzo dobrze, rzekłbym jest a najlepszym poziomie od bardzo dawna(podobnie tylko z SKAS P.Walczakiem, z którym dialog także był bdb, choć utrudniony dopóki Ministrem Finansów był M.Banaś), ale w tej sprawie mam wrażenie, MF nie słucha argumentów, które przecież są przywołane w uzasadnieniu do projektu ustawy.
 
Po pierwsze źle zostało zadane pytanie.

Nie chcemy wydzielenia samych funkcjonariuszy, tylko utworzenia SCS tak jak funkcjonują inne służby mundurowe!

Po drugie:
Fachowcy z wielu dziedzin są w Urzędach Celno-Skarbowych i ten jedyny argument MF przeciwko ustawie o SCS upada.

Nie rozumiemy się z obecnym SKAS w tej kwestii. Trudno i tak damy wszyscy wspólnie radę osiągnąć cel.

W wielu innych tematach dialog z SKAS układa się bardzo dobrze, rzekłbym jest a najlepszym poziomie od bardzo dawna(podobnie tylko z SKAS P.Walczakiem, z którym dialog także był bdb, choć utrudniony dopóki Ministrem Finansów był M.Banaś), ale w tej sprawie mam wrażenie, MF nie słucha argumentów, które przecież są przywołane w uzasadnieniu do projektu ustawy.
A jak układa się dialog co do zaliczenia pauzowania ucywilnionym ?
 
Dialog jest dobry, co nie oznacza, że jest sprawa załatwiona. Dobry dialog oznacza, że strony rozmawiają i słuchają argumentów strony przeciwnej. W przypadku ustawy o SCS mam wrażenie, że MF nie słucha. W przypadku zaliczenia pauzowania przeciwnie.
W tej sprawie uzgodniliśmy, że rozstrzygnięcie jakie jest ostateczne stanowisko MF nastąpi do połowy maja br.
 
Dialog jest dobry, co nie oznacza, że jest sprawa załatwiona. Dobry dialog oznacza, że strony rozmawiają i słuchają argumentów strony przeciwnej. W przypadku ustawy o SCS mam wrażenie, że MF nie słucha. W przypadku zaliczenia pauzowania przeciwnie.
W tej sprawie uzgodniliśmy, że rozstrzygnięcie jakie jest ostateczne stanowisko MF nastąpi do połowy maja br.
Oby było pozytywne dla pauzowanych.
 
Dialog jest dobry, co nie oznacza, że jest sprawa załatwiona. Dobry dialog oznacza, że strony rozmawiają i słuchają argumentów strony przeciwnej. W przypadku ustawy o SCS mam wrażenie, że MF nie słucha. W przypadku zaliczenia pauzowania przeciwnie.
W tej sprawie uzgodniliśmy, że rozstrzygnięcie jakie jest ostateczne stanowisko MF nastąpi do połowy maja br.
Dziękuję za odpowiedź.
 
Informacja dla pracowników❗
Pismo Szefa KAS (znak DBM4.105.8.2023), o którym mowa w wywiadzie w Dzienniku Gazeta Prawna, to pismo MF do ZZ Celnicy PL w sprawie pracowników KAS, cyt:
"kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej pracuje także nad wdrożeniem nowych i korzystnych rozwiązań, skierowanych do członków korpusu służby cywilnej”.
Pytałem SKAS o to kilka tygodni temu.
Sprawa wymaga uzgodnień ścisłych z Szefem Służby Cywilnej, o czym zresztą SKAS mówi także w wywiadzie.
Dlatego wszelkie dalsze uprawnienia, tylko dla pracowników KAS w ramach KSC, są bardzo trudne do wdrożenia, bo przecież cały KSC też tak samo chciałby mieć i podnoszą, niestety dla nas słuszny zarzut, niekonstytucyjności takich rozwiązań, gdyby dodatkowe uprawnienia miały być tylko w KAS, a nie całym KSC.
To takie oczywiste. Owszem można coś ugrać, co już się udało, ale drobne sprawy i niewiele, a my chcemy zdecydowanie podnieść prestiż i status zatrudnienia w KAS.
A zatem pracownicy KAS! Nie ulegajcie fałszywym podszeptom i
działajcie wszyscy w sprawie statusu urzędnika KAS.
Musi nastąpić wyjście z KSC na Wasz wniosek, abyście ruszyli zdecydowanie do przodu.
A zatem zbieramy intensywnie podpisy pod projektem urzędnika KAS - obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o KAS i przesyłamy wszystkie zebrane podpisy do siedziby Komitetu do Nysy ❗❗❗do dnia 12 maja br.❗❗❗ Następnie zbieramy dalej.
Podpisów powinno być możliwie jak najwięcej.
Zależy mi, aby pracownicy byli świadomi tej sytuacji. Jeżeli pracownicy KAS dadzą się zwieść, zostaniemy z niczym na nową kadencję Sejmu.
Chciałbym, aby wszyscy byli świadomi tej sytuacji.
 
Dialog jest dobry, co nie oznacza, że jest sprawa załatwiona. Dobry dialog oznacza, że strony rozmawiają i słuchają argumentów strony przeciwnej. W przypadku ustawy o SCS mam wrażenie, że MF nie słucha. W przypadku zaliczenia pauzowania przeciwnie.
W tej sprawie uzgodniliśmy, że rozstrzygnięcie jakie jest ostateczne stanowisko MF nastąpi do połowy maja br.
czyli... tak jakby do jutra?
 
Informacja dla pracowników❗
Pismo Szefa KAS (znak DBM4.105.8.2023), o którym mowa w wywiadzie w Dzienniku Gazeta Prawna, to pismo MF do ZZ Celnicy PL w sprawie pracowników KAS, cyt:
"kierownictwo Krajowej Administracji Skarbowej pracuje także nad wdrożeniem nowych i korzystnych rozwiązań, skierowanych do członków korpusu służby cywilnej”.
Pytałem SKAS o to kilka tygodni temu.
Sprawa wymaga uzgodnień ścisłych z Szefem Służby Cywilnej, o czym zresztą SKAS mówi także w wywiadzie.
Dlatego wszelkie dalsze uprawnienia, tylko dla pracowników KAS w ramach KSC, są bardzo trudne do wdrożenia, bo przecież cały KSC też tak samo chciałby mieć i podnoszą, niestety dla nas słuszny zarzut, niekonstytucyjności takich rozwiązań, gdyby dodatkowe uprawnienia miały być tylko w KAS, a nie całym KSC.
To takie oczywiste. Owszem można coś ugrać, co już się udało, ale drobne sprawy i niewiele, a my chcemy zdecydowanie podnieść prestiż i status zatrudnienia w KAS.
A zatem pracownicy KAS! Nie ulegajcie fałszywym podszeptom i
działajcie wszyscy w sprawie statusu urzędnika KAS.
Musi nastąpić wyjście z KSC na Wasz wniosek, abyście ruszyli zdecydowanie do przodu.
A zatem zbieramy intensywnie podpisy pod projektem urzędnika KAS - obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o KAS i przesyłamy wszystkie zebrane podpisy do siedziby Komitetu do Nysy ❗❗❗do dnia 12 maja br.❗❗❗ Następnie zbieramy dalej.
Podpisów powinno być możliwie jak najwięcej.
Zależy mi, aby pracownicy byli świadomi tej sytuacji. Jeżeli pracownicy KAS dadzą się zwieść, zostaniemy z niczym na nową kadencję Sejmu.
Chciałbym, aby wszyscy byli świadomi tej sytuacji.
Panie Sławku jakie są realne szanse na zaliczenie pauzowania? Czy znowu MF będzie zwlekał z odpowiedzią.Ile będzie prowadził pogłębioną analizę,.Przecież wyrok Sądu Najwyższego jest dla nas korzystny. Trzeba MF przycisnąć, żeby się opowiedział ....
 
Dialog jest dobry, co nie oznacza, że jest sprawa załatwiona. Dobry dialog oznacza, że strony rozmawiają i słuchają argumentów strony przeciwnej. W przypadku ustawy o SCS mam wrażenie, że MF nie słucha. W przypadku zaliczenia pauzowania przeciwnie.
W tej sprawie uzgodniliśmy, że rozstrzygnięcie jakie jest ostateczne stanowisko MF nastąpi do połowy maja br.
Panie Sławku, czy MF wskazał to swoje ostateczne stanowisko?
 
Panie Sławku, czy MF wskazał to swoje ostateczne stanowisko?
Przypuszczam, że to stanowisko nie zostało ostatecznie zajęte, bo przewodniczący by je opublikował. Związek natomiast wysłał pismo do SKAS ze swoimi propozycjami rozwiązania problemu - zresztą bardzo dobrze zrobił ale chyba też dał SKAS więcej czasu na ustosunkowanie się do tematu :

 
Back
Do góry