• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wygrana w SN w sprawie świadectw służby

W dniu 19.02.2020r. Sąd Najwyższy podjął Uchwałę, że Dyrektor Izby Administracji Skarbowej ma obowiązek wydać świadectwo służby ucywilnionym funkcjonariuszom.
W rozprawie uczestniczył prawnik ZZ Celnicy PL, który wcześniej reprezentował funkcjonariuszy w Sądzie Okręgowym, który wystąpił z pytaniem prawnym do SN.
Sygnatura sprawy w Sądzie Najwyższym III PZP 7/19.

Ps. Wstyd dla organów państwowych. Potrzebna była ponad dwuletnia batalia, aby organy zrozumiały jasne i czytelne przepisy prawa.
 
Ostatnia edycja:
Czy w związku z tą uchwałą będzie jakiś komunikat odnośnie kroków jakie należy podjąć aby otrzymać świadectwo służby ? Czy świadectwo służby będzie podstawą obiegania się o odprawę?
 
Taa.
Fakt dwa lata w plecy.
Ale satysfakcja gwarantowana.
Teraz pięknie poproszę swojego dyra o odprawę bo w kieszeni prawie leży świadectwo.
Dziękuję ZZ za wsparcie w Bielsku.
w okręgówce. Nie liczę jeszcze kasy ale nie odpuszczam.
@cat SR niekoniecznie równoważny wydanie
Świadectwa z odprawą. Czeka nas kolejne dwa lata jak nic. Ale odsetki rosną. Hm.
Byle dożyć bo latka lecą.
Jeszcze raz vivat ZZ.!!!!!
 
Taa.
Fakt dwa lata w plecy.
Ale satysfakcja gwarantowana.
Teraz pięknie poproszę swojego dyra o odprawę bo w kieszeni prawie leży świadectwo.
Dziękuję ZZ za wsparcie w Bielsku.
w okręgówce. Nie liczę jeszcze kasy ale nie odpuszczam.
@cat SR niekoniecznie równoważny wydanie
Świadectwa z odprawą. Czeka nas kolejne dwa lata jak nic. Ale odsetki rosną. Hm.
Byle dożyć bo latka lecą.
Jeszcze raz vivat ZZ.!!!!!

Przepraszam za brak precyzji. Moja zdecydowana odpowiedź była na pierwsze pytanie.
Jednak z pewną dozą nieśmiałości, nie zmienię jej wobec drugiego, ponieważ nie było
mowy o "równoważeniu", a o "podstawie"! Świadectwo JEST taką podstawą, gdyż bez
niego ubieganie się o odprawę ... nie ma podstaw ...
 
Jeszcze nie wiemy czy MF uzna uchwałę Sądu Najwyższego. Może na przykład ta uchwała zupełnie przypadkiem wszczęła spór kompetencyjny SN z prezesem NIK, który zawsze był przekonany że świadectwa nie przysługują. A wtedy wiadomo, spory kompetencyjne rozstrzyga Trybunał Konstytucyjny w trybie pilnym. Czasy "ciekawe", ale niezbyt łaskawe dla uchwał sądowych😉
 
Witam. Czy ta sprawa dotyczyła pytania prawnego SO w Bielsku- Białym w sprawach o sygn. akt VI Pa 49/19, VI Pa 50/19, VI Pa 51/19? W związku z tym pytaniem Sąd Rejonowy zawiesił moje postepowanie, stąd moje pytanie.
 
@cat użyłem o ile dobrze pamiętam uzasadnienie SR który w ten sposób odniósł się do odpowiedzi DIAS na pozew o świadectwo.
DIAS wypłakał się w rękaw sądu że jak przegra to będzie zmuszony wypłacić.
SR wydał pozytywny wyrok dla powoda i tyle w tym temacie.
Ciekawi mnie uzasadnienie. Może być niezła jazda jak jednoznacznie stwierdzą, że przekształcenie jest zwolnieniem. Chyba inaczej by być nie mogło.
 
Oby w Waszych IAS dyrektor nie udzielił takiej odpowiedzi jak w IAS Warszawa,w sprawie wydania dec. zwalniajacej ze służby, gdzie pomimo wyroków pozytywnych dla byłych fuków- odmawia wydania dec. uzasadniajac brakiem obowiązku w ustawie o KAS itd.
 
Tak pomimo prawomocnego wyroku Sadu dyrektor dalej odmawia ( pisemnie ) wydania decyzji zwalniającej ze służby i zaczyna się od nowa skarga do szefa i Sąd. Żyjemy w takim państwie prawa, gdzie dyrektorzy maja gdzieś prawomocne wyroki. Przykład idzie z góry. Nie dotyczy to mojej sprawy, która już grubo ponad rok leży w NSA pomimo obowiązującej uchwały, gdzie sprawa powinna być już załatwiona. Ale znam przynajmniej kilka przypadków kolegów i koleżanek, którzy taką odpowiedz otrzymali od dyrektora po wyroku lub postanowieniu Sądu o nakazie wystawienia przedmiotowej decyzji.
 
Ostatnia edycja:
Tak pomimo prawomocnego wyroku Sadu dyrektor dalej odmawia ( pisemnie ) wydania decyzji zwalniającej ze służby i zaczyna się od nowa skarga do szefa i Sąd. Żyjemy w takim państwie prawa, gdzie dyrektorzy maja gdzieś prawomocne wyroki. Przykład idzie z góry. Nie dotyczy to mojej sprawy, która już grubo ponad rok leży w NSA pomimo obowiązującej uchwały, gdzie sprawa powinna być już załatwiona. Ale znam przynajmniej kilka przypadków kolegów i koleżanek, którzy taką odpowiedz otrzymali od dyrektora po wyroku lub postanowieniu Sądu o nakazie wystawienia przedmiotowej decyzji.
Od nowa nie trzeba a nawet nie można. Sąd drugi raz nie rozpatrzy tej samej sprawy. Do szefa też nie trzeba pisać. Wezwanie do DIAS o wykonanie wyroku i skarga o nałożenie grzywny - art. 154 ppsa.
"W razie niewykonania wyroku uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania strona, po uprzednim pisemnym wezwaniu właściwego organu do wykonania wyroku lub załatwienia sprawy, może wnieść skargę w tym przedmiocie, żądając wymierzenia temu organowi grzywny."
Do tego przepis przewiduje roszczenie o odszkodowanie na drodze cywilnej. Zwłoka w wydaniu decyzji zwalniającej to pozostawanie poza służbą i realna strata finansowa.
 
Cóż, przedmiotowa wygrana daje nową szansę. Dziś ma się ukazać wzór na tej podstawie, który jutro bym wysłał do DIAS'a. Jeśli nadal będzie odmawiał (nie sądzę), to pomyślimy - co dalej ...
 
Nie zamyka, ja dostałem świadectwo na początku roku, a niedawno proponowano mi powrót do munduru.
Pamiętaj że propozycja z art 150 ust. Kas jest wola nie obowiązkiem Dias i zawsze może zrobić wedle swojego uznania. Rozumiem że zostałeś cywilem w 2017. Czyli można odejść ze służby i wrócić znowu pod warunkiem że się nie zwolniło? W międzyczasie będąc pracownikiem. Gdybym był bardziej naiwny... to może być zaryzykował ale mając tyle syfu za sobą i wiedząc co robili u mnie w 2017 i nast. latach... Niewierzę sq.....


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry