• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Uzupełnienie pisma do Szefa Komisji Finansów Publicznych

ZZ Celnicy PL w uzgodnieniu z OMKP wysłał pismo do Szefa Komisji Finansów Publicznych - uzupełniające naszą poprzednią korespondencję

Jak już wspominano w jednym wątku na forum, Posłowie PO otrzymali z MF "niepełną" informację na temat kosztów związanych z włączeniem funkcjonariuszy celnych do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego. Tych kosztów nie ma, natomiast Posłowie są poinformowani odwrotnie.

Dlatego tak ważne jest, aby każdy Funkcjonariusz kontynuował wizyty w biurach poselskich.
Do Związku zgłaszają się funkcjonariusze, którzy nie są członkami Związku informując o bardzo owocnych wynikach ich spotkań w biurach poselskich.
Każdy Funkcjonariusz może odwiedzić Parlamentarzystę.
Ta akcja nie może ustawać.
Jeżeli jakiś Parlamentarzysta dotąd nie spotkał się z Tobą, albo Ty wciąż nie zadziałałeś, zrób to kiedy jeszcze jest czas.

Sz.P. Dariusz Rosati
Przewodniczący Komisji
Finansów Publicznych


Szanowny Panie Przewodniczący

Związek Zawodowy Celnicy PL nawiązując do pisma nr ZZ Celnicy PL- 17/2011-1/2012 z dnia 24.02.2012r. uprzejmie informuje, iż sprawa włączenia funkcjonariuszy celnych do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego ma swoje uzasadnienie także w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego.

Trybunał w uzasadnieniu Wyroku z dnia 19.10.2004r. Sygn. akt K 1/04 stwierdził, iż „(...) funkcjonariusze celni są zaliczani do tzw. służb mundurowych”. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego funkcjonariuszy celnych, dotyczą szczególne warunki pełnienia służby jak również posiadają podstawowe ograniczenia takie jak inni funkcjonariusze służb mundurowych. Charakteryzując stosunek służbowy funkcjonariuszy Służby Celnej w ww. wyroku Trybunał, powołując się na uzasadnienie wyroku z dnia 23.09.1997 r., stwierdził, że „(...) wśród szczególnych warunków uzasadniających korzystniejsze zasady nabywania przez funkcjonariuszy służb mundurowych uprawnień emerytalno rentowych oraz ustalania ich rozmiaru(...), Trybunał wskazał m.in. na „(...) pełną dyspozycyjność i zależność od władzy służbowej, wykonywanie zadań w nielimitowanym czasie pracy i trudnych warunkach, (...) niewielkie możliwości wykonywania dodatkowej pracy i posiadania innych źródeł utrzymania, ograniczone prawo udziału w życiu politycznym (...).”
Ponadto istotne jest, że w pierwszych latach funkcjonowania systemu, po włączeniu funkcjonariuszy celnych, budżet nie ponosi żadnych kosztów, z uwagi na przekazanie składek z OFE zgromadzonych na kontach funkcjonariuszy, którzy zadeklarują przejście na nowe warunki. W kolejnych latach koszty są minimalne ze względu na niewielką liczbę uprawnionych funkcjonariuszy nabywających uprawnienia – cała Służba Celna to liczebnie jedna Komenda Wojewódzka Policji, a uprawnienia nabywa w pierwszym roku zaledwie kilkaset osób licząc prawo do emerytury mundurowej od 1983 roku.

Do wiadomości:
1. Prezydium Komisji Finansów Publicznych
2. Posłanki i Posłowie Sejmu RP

Z poważaniem:
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
/-/
Sławomir Siwy

Pokaż załącznik: celnicy - Przewodniczący KFP.doc
 
Back
Do góry