• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

To nie fake news!

Trudno uwierzyć, ale to nie jest fake news.
W dniu dzisiejszym ukazał się komunikat MF o treści:

"Pragnę przypomnieć, że zgodnie z przepisami, podwyższenie wynagrodzeń dla KAS następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej. Oznacza to, że termin na realizację podwyżki upływa z końcem czerwca.
Wraz z całym kierownictwem resortu finansów realizujemy nasze zadania, w tym dotyczące zobowiązań finansowych, w nadzwyczajnych warunkach, diametralnie różnych od panujących w czasie przygotowywania budżetu, czy negocjowania podwyżek. Zarówno dla nas osobiście, jak i dla finansów państwa są to bardzo trudne wyzwania. Tym trudniejsze, że muszą one być realizowane w czasie mobilizacji całego rządu na przeciwdziałaniu negatywnym efektom epidemii dla całego kraju i wszystkich obywateli. Dotyczy to również całej sfery budżetowej, w tym miejsc pracy.

Odpowiedzialność za Państwo i KAS zobowiązuje nas do rozsądnego dysponowania środkami. Pamiętajmy, że nie możemy działać w oderwaniu od zupełnie nowej rzeczywistości i wyzwań,które przed nami postawiła epidemia COVID-19.

Wierzę, że rozumiejąc zaistniałą sytuację w jakiej znajduje się nie tylko nasz kraj, wykażemy się wszyscy wzajemną odpowiedzialnością.

Szef KAS
Magdalena Rzeczkowska"


Trudno uwierzyć, ale to nie jest fake news. Moim zdaniem należy to rozumieć jako przedstawienie pozycji wyjściowej MF do negocjacji. Jeśli tak nie jest, to w sytuacji wrzenia jaki panuje w KAS, czego świadomość ma MF, to oznaczałoby w moim odczuciu dolewanie oliwy do ognia i brak odpowiedzialności za Państwo. To znaczyłoby wręcz pośrednie ogłoszenie protestu, jeśli MF nie ma woli do konsensusu. Dlatego sądzę, że to pozycja wyjściowa do rozmów.

Pani Minister.

Proszę, tak jak Pani pisze w komunikacie, "rozsądnie rozdysponować środki". Proszę wziąć przykład z MSWiA i MS i nie pisać o wyimaginowanych trzech miesiącach. Czy Pani sugeruje, że Pan Minister Mariusz Kamiński i Pan Minister Zbigniew Ziobro złamali prawo wypłacając podwyżki do 10 kwietnia zarówno pracownikom jak i funkcjonariuszom Im podległym i że wobec pandemii zachowali się nierozważnie i nieodpowiedzialnie!!!???
Brak należnych regulacji płac w KAS, wraz z wypłatą majową będzie oznaczać ogłoszenie przez MF totalnego protestu w całym KAS. A to jest nieodpowiedzialne zachowanie właśnie i mam nadzieję, że tak Państwo jednak nie postąpicie.

Wklejam na głównej mój post z wczoraj:

Witam wszystkich!

Na głównej opublikowałem pismo do Ministra Finansów.

Funkcjonariusze SCS i pracownicy KAS mówią DOSYĆ i informują, że brak należnych regulacji płac wynikających z Ustawy budżetowej i Uchwały modernizacyjnej wraz z wypłatą majową BĘDZIE SYGNAŁEM do zaostrzenia działań.

Pragnę także przekazać informację do wszystkich tych osób, które deprecjonują działania ZZ skarbowości czy pracowników KAS, US i IAS. Takich krytycznych głosów niestety nie brakuje, ale nie są one celne i nie dlatego, że mamy wśród pracowników US wielu członków poza ucywilnionymi. Pracownicy US nigdy nie protestowali i raczej kibicujmy Im i wspierajmy Ich z nadzieją, że nastąpi w US i IAS poruszenie powszechne i dołączą Oni także w stosownym czasie do zdecydowanych działań. Nie kontestujmy zatem postępowania nikogo, wspierajmy się, tak aby całe środowisko KAS, bez wyjątku, upomniało się o podmiotowe traktowanie i zaprotestowało.

Nasz Związek poinformował już Ministra Finansów, że w razie braku regulacji płac jw. w maju, ogłosi akcję protestacyjną w KAS. Jako środowisko nie pozwolimy na dyskryminację w stosunku do innych formacji. W niczym nie jesteśmy gorsi.

To jest sprawa honorowa, to dotyczy Naszej reputacji!

A to, że o honor potrafimy się upomnieć, to nie raz, nie dwa już udowodniliśmy. Udowodnimy także obecnie!

Wszystko jest w Naszych, jako środowiska rękach!

ZWYCIĘŻYMY!

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • 1588772857917.png
    1588772857917.png
    24,8 KB · Wyświetleń: 1 027
Ostatnia edycja:
"Pragnę przypomnieć, że zgodnie z przepisami, podwyższenie wynagrodzeń dla KAS następuje w ciągu 3 miesięcy po ogłoszeniu ustawy budżetowej
Tłumaczę... "Ale o co chodzi? Przecież umawialiśmy się z Wami - związkami - na wypłatę w ciągu 3 miesięcy - więc mamy jeszcze czas, a Wy zachowujecie się jak rozkapryszone dzieci - oni dostali to i my też chcemy".

Pacta sunt servanda...

Choć osobiście mam takie same odczucia Sławku - jak Ty - jak by napluli w twarz.
 
W ciągu 3 miesięcy nie oznacza przecież, że musi być wypłacone w ostatnim możliwym dniu.
Można przecież wcześniej jak się chce ale woli MF nie ma.

Zdrowia
 
Aż się pochorowałem z wrażenia - to może być długie L4 - nie wiem kiedy dojdę do zdrowia po takim komunikacie.
Patrząc na to jednak z innej strony to nigdzie szefowa na zewnątrz o nas nie wspomina więc widocznie nie jesteśmy potrzebni i spokojnie możemy podreperować zdrowie i ruszyć do służby pełną parą gdy kiedyś będziemy jednak ojczyźnie potrzebni.
Proponuję nowe zawołanie bitewne - celniku przebadaj się - prawdopodobnie nie jesteś jeszcze prawidłowo zdiagnozowany.
 
Kariery na stanowisku SKS-a tej Pani nie wróżę.
Dla mnie brak należnych środków z majowa wypłata, albo chociażby nie zawarcie aneksu do porozumienia potwierdzajacego jego ważność jest bezsprzecznym początkiem prostestu. I to nie wyłączenie komputerów na 15 min.

A czerwiec będzie pieknym miesiącem, tyle terminów, tyle pracy...

A już szczytem jest, że ta osoba nie zna pojęć ustawowych.
 
Chcą exodusu?
Łatwo zrazić ludzi. Rozgoryczeni niespełnieniem zobowiązań państwa zacisną do końca roku zęby i pasy, ale będą planować swoją przyszłość poza KAS i nic już tego nie zmieni, nie da się tak łatwo odbudować zaufania. Na wiosnę 2021 jak rynek pracy ruszy po koronawirusie odejdą i starzy i młodzi. Zostanie garstka funkcjonariuszy, którym niewiele bedzie brakowało do 15 lat, ale będzie to służba tylko na przetrwanie do 15 lat i później baj baj.
Kapitału ludzkiego nie da się odbudować. Nikt też nie przyjdzie do organizacji w której szefostwo oszukuje swoich ludzi. Już dzisiaj są problemy z naborami. Wahający sie wybiorą te formacje w których dotrzymuje się danego słowa.
Prywatne koncerny, prowadzace rozsądną politykę kadrową nie zwalniają swoich ludzi, robią wszystko żeby ich zatrzymać. Wiedzą, że Ci ludzie już prawdopodobnie nie wróciliby do nich i odbudowanie wykwalifikowanej kadry kosztowałoby ich więcej niż płacenie przestojowego.
 
Ostatnia edycja:
@PJS ale co tu wymagać od tych ludzi, jak oni mają problem z bieżącym zarządzaniem. Gdzie tu myślenie o przyszłości formacji.
Z drugiej strony cieszę się, że nie utożsamiają się z SCS, bo dużo Nas jednak dzieli.
 
Bulwersująca postawa Pani M.Rz. Stanęła po drugiej stronie barykady. Nie ma za grosz przyzwoitości, ani też nie czuje się w żaden sposób odpowiedzialna za sytuację finansowo-organizacyjną w podległych jej strukturach KAS. Farsa ....
 
Zawsze się zastanawiałem dlaczego tak jest, że na stanowiska kierownicze powołuje się ludzi, którzy nie mają kompetencji do zarządzania. Same kompetencje merytoryczne to zbyt mało. Szef siedzi cicho, kiedy w ludziach narasta frustracja i kiedy już czara goryczy zaczyna się przelewać to odpowiada w sposób dolewający oliwy do ognia. Zarządzanie ludźmi to nie jest łatwy kawałek chleba ale żeby aż taki brak profesjonalizmu...
 
napiszę to po raz któryś...

uposażenie kwietniowe winno być liczone od nowej kwoty bazowej, bo starej już nie było,
art. 8 ustawy na który powołują się co mniej zorientowani dotyczy pracowników sfery budżetowej ....

jaką część mózgu trzeba mieć zdrową żeby odróżnić pracownika od funkcjonariusza ???

jaka podstawa prawna jest do wstrzymania premii kwartalnej ....

O JAKICH PODSTAWACH PRAWNYCH PISZE TA PANI ....

podstawę prawną trzeba wskazać a nie mniemać o jej istnieniu
 
każdy sąd pracy przyzna mi rację ... ja czekam .... odsetki biegną ...
a wstyd będzie po raz kolejny .... bo sąd pracy widzi różnie prawne i stosuje podstawy prawne ...

a tego nie będą rozpatrywały sądy administracyjne i nie popiszą się jak przy ucywilnieniu,
będzie dokładnie tak samo jak z gruszą, jak ze świadectwem służby osób ucywilnionych .... a zdnaiem NSA nie zwolnionych ze służby

głupi uczy się powoli, niektórzy nigdy
 
To jest ku... jakiś żart harcerski, który zrozumie tylko Kubuś Puchatek. Drużynowa pisze, że

Odpowiedzialność za Państwo i KAS zobowiązuje nas do rozsądnego dysponowania środkami. Pamiętajmy, że nie możemy działać w oderwaniu od zupełnie nowej rzeczywistości i wyzwań,które przed nami postawiła epidemia COVID-19.

czyli, że są problemy z wypłatą kasy i może podwyżek nie być.

Jak dostanę 5000 jak mikro przedsiębiorcy to na rok mogę zapomnieć o podyżce. Jeśli jednak dla nas nie ma cukierków, jak dla reszty !w postaci 5000 zł, niech spier... gotować przy ognisku, bo na szefową KAS się nie nadaje! Inne służby jakoś tej biedy zwanej covid nie dzielą z nami...
 
Szanowny Panie Ministrze,
Szanowna Pani Szefowo Krajowej Administracji Skarbowej.

Bardzo dziękuję że troszcząc się o finanse państwa, nie mieli Państwo nic przeciw - wypłacanym także "w nadzwyczajnych warunkach, diametralnie różnych od panujących w czasie przygotowywania budżetu" i liczonych w miliardach złotych - transferach socjalnych na rzecz i tych najmłodszych i tych najstarszych ( aczkolwiek niestety ja na pierwszy transfer jestem już za stary a na drugi jeszcze trochę za młody ). Bardzo dziękuję także za bardzo hojny gest dwumiliardowego wsparcia ( także w czasach owych "nadzwyczajnych warunków" ) telewizji publicznej pokazującej jako jedynej rzeczywistość w najprawdziwszym wymiarze, serdecznie dziękuję za brak sprzeciwu przy przyznawaniu i ekspresowej wypłacie tegorocznych podwyżek uposażeń służbom mundurowym ( z wyjątkiem służby celno-skarbowej ale to akurat dobrze, oni i tak wszystkiego mają potąd ), za wymierne docenienie w polskich złotych wysiłków zatrudnionych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Inspekcji Pracy, o Instytucie Pamięci Narodowej nie
wspominając ( pozostałych pracowników bogatszych miesięcznie o kilka banknotów emitowanych przez Narodowy Bank Polski i zatrudnionych w innych instytucjach finansowanych z budżetu państwa a niewymienionych przynależnościowo, serdecznie przepraszam za pominięcie ).

W świetle wskaznych wyżej priorytetów tym bardziej doceniam, że dla naszego środowiska celno-skarbowego funkcjonującego w nadzwyczaj udanej instytucji - Krajowej Administracji Skarbowej ( aczkolwiek piszę tylko we własnym imieniu ), macie Państwo "bardzo trudne wyzwania w nowej rzeczywistości które przed nami postawiła epidemia COVID-19, rozumienie zaistniałej sytuacji czy wykazanie się wzajemną odpowiedzialnością. Nie ukrywam, że jestem bardzo usatysfakcjonowany takim obrotem sprawy.

W dowód wdzięczności załączam obrazek przyjacielskiego gestu jakim Władysław Kozakiewicz w dniu 30 lipca 1980 r. na stadionie Łużniki w Moskwie, serdecznie pozdrowił wspaniałą radziecką publiczność wiwatującą na jego cześć, po pokonaniu poprzeczki na wysokości 5,74m.


1588786367206.png
 
Ostatnia edycja:
Ja odnoszę wrażenie, że ci szanowni Państwo (Pan Minister i Pani M.Rz) myślą, że my żyjemy oderwani od rzeczywistości, że nie mamy koleżanek i kolegów pracujących w różnych instytucjach ( w tym państwowych) i można nam wciskać taki "kit" a my będziemy pokornie pracować, pracować, pracować, .... i zarabiać pieniążki/przypisy robić- dla innych potrzebujących.
 
Back
Do góry