• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Spotkanie z Dyrekcją ZER MSWiA

23 września 2022 r. Pani Małgorzata Zdrodowska, Dyrektor Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA spotkała się z Panem Sławomirem Siwym, Przewodniczącym Związku Zawodowego Celnicy PL, w sprawie omówienia istotnych zagadnień związanych z zaopatrzeniem emerytalnym funkcjonariuszy Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej. W spotkaniu uczestniczyły także Naczelnik Wydziału Obsługi Prawnej Pani Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Naczelnik Wydziału Obsługi Klientów Pani Monika Miecznikowska oraz Pani Justyna Borowska p.o. Naczelnik Wydziału Organizacyjnego.

Podczas spotkania Pani Dyrektor Małgorzata Zdrodowska przedstawiła działania, jakie Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA podjął na rzecz emerytów i rencistów Służby Celnej i Służby Celno-Skarbowej:
  • w związku ze zmianą wysokości kwoty bazowej Zakład przelicza podstawę wymiaru emerytury z urzędu - na dzień 23 września br. zostało zrealizowanych ponad 80% spraw w tym zakresie,
  • przeliczenia waloryzacji świadczeń Zakład dokonuje z urzędu (m.in. w sprawach toczących się obecnie przed sądami) bądź na podstawie wniosku złożonego przez zainteresowaną osobę (m.in. w sprawach, w których decyzje o odmowie waloryzacji są prawomocne) - na dzień 23 września br. zostało zrealizowanych ponad 70% spraw (z urzędu i w których został złożony wniosek), przy czym trzeba zaznaczyć, że około 500 osób nie złożyło jeszcze wniosku w tym zakresie,
  • po zmianie przepisów Zakład nie składa apelacji w sprawach o odmowie waloryzacji, natomiast w sprawach, w których apelacje zostały już złożone, organ emerytalny na bieżąco informuje właściwy sąd o wydaniu nowej decyzji w sprawie waloryzacji
Więcej informacji pod linkiem:
 
Czy ZER nową kwotę bazową będzie stosował tylko do wyliczania emerytur dla osób przechodzących na emeryturę od marca 2023 r., czy również przeliczy „stare” emerytury? Może ktoś wie.
 
Czy ZER nową kwotę bazową będzie stosował tylko do wyliczania emerytur dla osób przechodzących na emeryturę od marca 2023 r., czy również przeliczy „stare” emerytury? Może ktoś wie.
Kwota bazowa jest istotna tylko dla odchodzących w danym roku i służy do obliczenia podstawy.
W kolejnych latach już tylko waloryzacja
 
Dzięki. Też tak myślałem, ale zastanowiła mnie informacja, że na dzień 23.09. ZER zrealizował z urzędu ponad 80% spraw w zakresie przeliczenia podstawy wymiaru emerytury w związku ze zmianą wysokości kwoty bazowej. To komu oni przeliczyli już te podstawy, bo przecież nie przyszłym emerytom?
 
Kwota bazowa jest istotna tylko dla odchodzących w danym roku i służy do obliczenia podstawy.
W kolejnych latach już tylko waloryzacja
Nie chcę siać "fermentu" ale wygląda to bardzo ogólnie ...co niby zrealizowano, 80% czyli ILE !!! Może wypowiedzą się forumowicze będący beneficjentami tych "zrealizowanych" spraw ?
 
Nie chcę siać "fermentu" ale wygląda to bardzo ogólnie ...co niby zrealizowano, 80% czyli ILE !!! Może wypowiedzą się forumowicze będący beneficjentami tych "zrealizowanych" spraw ?
Mieszacie różne sprawy.
Kwota bazowa to jedno a jej wielokrotność to drugie.
ZER wypowiadał się o przeliczaniu tegorocznych emerytur wg nowej wielokrotności uchwalonej chyba w sierpniu (tak z oamięci). Ponieważ wielokrotność obowiązuje od stycznia, wzrosła podstawą dla tegorocznych emerytów i trzebabyło wydać nowe decyzje
 
Dzięki. Też tak myślałem, ale zastanowiła mnie informacja, że na dzień 23.09. ZER zrealizował z urzędu ponad 80% spraw w zakresie przeliczenia podstawy wymiaru emerytury w związku ze zmianą wysokości kwoty bazowej. To komu oni przeliczyli już te podstawy, bo przecież nie przyszłym emerytom?
Dotyczy f-szy, którzy przeszli na em od 1.01.2022, a przed ogłoszeniem rozporządzenia w sprawie wielokrotności kwoty bazowej (z 3,65 na 3,88) i opublikowanym w wakacje 2022.
 
Macie rację. Wygląda na to, że w komunikacie ZER znalazł się błąd. Zamiast napisać, że przeliczono podstawy emerytur w związku ze zmianą wielokrotności kwoty bazowej, podano, że w związku ze zmianą samej kwoty bazowej i stąd całe zamieszanie.
 
Back
Do góry