• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Skrócenie czasu odpraw na przejściach granicznych

Wspólne ćwiczenia polskich i ukraińskich służb granicznych i celnych mające na celu dokonywanie kontroli w jednym miejscu na przejściu granicznym po polskiej stronie podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 odbyły się 24 listopada na przejściu granicznym w Dorohusku.
W ramach wspólnej inicjatywy polskich służb granicznych i celnych w I połowie 2011 r. została opracowana „Koncepcja dokonywania kontroli granicznej i celnej w jednym miejscu przez służby polskie i ukraińskie podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012”. Celem projektu jest zwiększenie liczby odprawianych osób na przejściach granicznych na polsko – ukraińskim odcinku granicy państwowej w trakcie trwania turnieju, poprzez realne skrócenie czasu odprawy.
Koncepcja zakłada, że kontrola graniczna i celna byłaby prowadzona przez służby polskie i ukraińskie wyłącznie na terytorium Polski. Skutkowałoby to tym, że po ukraińskiej stronie granicy podróżni nie byliby już kontrolowani. Dotyczyć to ma odprawy osób podczas turnieju piłkarskiego w drogowych przejściach granicznych, takich jak: Medyka - Szeginie, Korczowa - Krakowiec, Hrebenne – Rawa Ruska i Dorohusk - Jagodzin.
Odprawiani byliby podróżni w ruchu osobowym wjeżdżający, jak i wyjeżdżający z Polski oraz środki transportu na wszystkich dostępnych pasach odpraw.
W trakcie trwania EURO 2012 kontrola w jednym miejscu mogłaby być realizowana w sposób ciągły przez miesiąc podczas Euro i wówczas gdy wzmożony byłby ruch kibiców. Decyzja o wykorzystaniu konkretnego wariantu zostanie podjęta w oparciu o rezultaty i doświadczenia z praktycznych ćwiczeń w ramach projektu.
Odprawa w jednym miejscu przez służby obu państw oznacza skrócenie czasu oczekiwania podróżnych na kontrolę, a co za tym idzie zwiększenie ilości odprawianych osób. Dodatkowo w ramach kontroli dokonywanej w taki sposób istnieje możliwość płynnego reagowania na zmiany intensywności natężenia ruchu w przejściu granicznym.
Podczas ćwiczeń funkcjonariusze Straży Granicznej zademonstrowali również sposób postępowania w przypadku pojawienia się na granicy kibiców, którzy nie chcą poddać się kontroli granicznej i wszczynają awanturę.
Przygotowania służb obu państw do wspólnej odprawy granicznej mają sprawić, że będzie ona szybka, sprawna i bezpieczna.

mjr SG Justyna Szmidt-Grzech
Rzecznik Prasowy
Komendanta Głównego
Straży Granicznej

źródło www.strazgraniczna.pl
 
Back
Do góry