• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Rząd kombinuje przy emeryturach mundurowych

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023

przyjęty przez rząd 28 września 2022 r. (skierowany do Sejmu 30 września 2022 r.)

Materiały

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023


PREZES RADY MINISTRÓW

Warszawa, dnia /elektroniczny znacznik czasu/

RM-0610-137-22

UD378


Pani Elżbieta WITEK

Marszałek Sejmu

Szanowna Pani Marszałek,

na podstawie art. 118 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przedstawiam Sejmowi

projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej

na rok 2023.

Do prezentowania stanowiska Rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych został

upoważniony Minister Finansów.

Z poważaniem

Mateusz Morawiecki

/podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym/

Do wiadomości:

wnioskodawca



USTAWA

z dnia

o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 20231

Art. 38. 1. Kwotę bazową określoną w art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy budżetowej na rok

2023 stosuje się do obliczenia uposażeń żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy w okresie od

dnia 1 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

2. Kwotę bazową określoną w art. 9 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy budżetowej na rok 2023

stosuje się do obliczenia uposażeń funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej w okresie od dnia

1 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

3. Do obliczenia uposażeń żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszy

Służby Celno-Skarbowej należnych od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 28 lutego 2023 r. stosuje

się kwoty bazowe ustalone w ustawie budżetowej na rok 2022.

4. Uposażenie żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszy Służby

Celno-Skarbowej wypłacane w okresie od dnia 1 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r.

podlega każdorazowemu zwiększeniu o 1/5 kwoty różnicy pomiędzy uposażeniem należnym

na dzień 1 marca 2023 r. obliczonym odpowiednio z ust. 1 i 2 a uposażeniem należnym na

dzień 1 stycznia 2023 r. obliczonym zgodnie z ust. 3.

Art. 53. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2023

Str. 5 uzasadnienia do projektu:
(...) Proponuje się regulację wprowadzającą mechanizm zachęcający do pozostawania w służbie
czynnej żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
Mając na uwadze powyższe proponuje się, aby w roku 2023 wzrost uposażeń obejmował
wyłącznie żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy pozostających w służbie na dzień 1 marca
2023 r. (...)
Str. 42 projektu:
"Objęcie wzrostem uposażeń wyłącznie żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej pozostających w służbie na dzień 1 marca 2023 r."
 
Ostatnia edycja:
Służ panu wiernie to ci piern...
Tak czujemy się...
Służby w nocy, czynności z poważnymi przestępcami.
Już widzę śmiech tych bandytów, im kolejne zasiłki dla biednych i nieporadnych, nam ... za ich ściganie.
 
Teoria spiskowa, że zmiany nie obejmują Straży Marszałkowskiej nie jest chyba prawdziwa. Tylko my spośród funkcjonariuszy mamy inną kwotę bazową.
W projekcie jest napisane żołnierzy, funkcjonariuszy i f-szy SCS. Nie ma potrzeby literalnego wymieniania wszystkich formacji bo mają identyczną kb. Przecież nie wymieniono wprost Policji SG, CBA itp
Hmm. Można z tego zapisu wprost wnioskować: MSW, MON I MF. Służby Więziennej również tam brak. Co do kwoty bazowej. Każda ministerialna ma inną nie wspominając o całej palecie różnych możliwości emerytalnych wynikających z daty rozpoczęcia służby, jej przebiegu lub kariery cywilnej. Zapis w swojej formie uderza wprost w MF. Dla policjanta nie ma znaczenia (na ten moment uprawnionych) kolejne 10 lat.
 
Ma to wpływ na wszystkie służby.
Fakt na dzisiaj tylko my odchodzimy z 10 kolejnych lat, ale np taki policjant odchodząc w lutym miałby wyższą wypłatę od 1 stycznia i tym samym wyższą podstawę do obliczenia emerytury.
Odchodzący z ostatniego uposażenia też tracą na wysokości emerytury i odprawy. Gdyby tak nie było, policyjne związki nie zapowiadałyby protestów.
 
Hmm. Można z tego zapisu wprost wnioskować: MSW, MON I MF. Służby Więziennej również tam brak. Co do kwoty bazowej. Każda ministerialna ma inną nie wspominając o całej palecie różnych możliwości emerytalnych wynikających z daty rozpoczęcia służby, jej przebiegu lub kariery cywilnej. Zapis w swojej formie uderza wprost w MF. Dla policjanta nie ma znaczenia (na ten moment uprawnionych) kolejne 10 lat.
Wszyscy funkcjonariusze, poza nami, mają tą samą kwotę bazową. Różne są tylko ich wielokrotności w poszczególnych służbach.
 
Ma to wpływ na wszystkie służby.
Fakt na dzisiaj tylko my odchodzimy z 10 kolejnych lat, ale np taki policjant odchodząc w lutym miałby wyższą wypłatę od 1 stycznia i tym samym wyższą podstawę do obliczenia emerytury.
Odchodzący z ostatniego uposażenia też tracą na wysokości emerytury i odprawy. Gdyby tak nie było, policyjne związki nie zapowiadałyby protestów.
Czy przesunięcie podwyżki z kwoty bazowej na marzec i wyrównanie za styczeń i luty pozostającym w służbie w terminie po marcu, to nie jest materiał na przyszłe pozwy? Przecież przyszli emeryci będą również w służbie w styczniu i lutym...
Jeżeli o mnie chodzi, to ta kwota bazowa i ewentualnie współczynnik byłyby miłym bonusem. Ale nie oglądam się na to. Wypierdzielam z tego burdelu i to w podskokach. Jeżeli takie rzeczy robią w roku wyborczym, to strach myśleć co będzie dalej... A co do przyszłorocznych ewentualnych podwyżek, to jeśli do tej pory je odczuwałam słabo, i mój wskaźnik się spłaszcza, bo premiowane są osoby młode, to nie mam złudzeń. Na pewno mi nie nawalą może to ostatnie draństwo pozbawi mnie kasy, ale spokojny sen też ma swoją cenę... Ktoś tu napisał, że mogą i z waloryzacją pokombinować. Teoretycznie tak, ale czy byliby tak głupi, żeby w......ć swój elektorat?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
O! A ja głupi myślałem, że wyprzedzamy Turcję. Sorry, dodałem wydatki budżetowe i te poza "ewidencją" :cool:, stres i braki wiedzy "bankowej" robią swoje, niestety nie słuchałem Pana JVR,,piniendzy ni ma i nie bendzie". To tak jak w "trójkącie"...budżet niby rodzinny, ale kasy brakuje o_O. No i w zasadzie różnicy też nie ma, zadowolony jest tylko ten który wydaje ;)
Drukarnie rozgrzane do czerwoności 😉
 
IMG_20221003_092603.jpg
 
Ktoś trafnie napisał, że rzad chce zachęcić do pozostania w slużbie nie poprzez poprawienie sytuacji w służbie, ale poprzez pogorszenie warunkow odchodzenia na emeryturę.

Gdybam, że to tylko początek takich dzialan:
  • kwota bazowa od 1 marca
  • nie wiadomo co z wielokrotnoscia kwoty bazowej.

Dla nich najwazniejsze jest, aby jak najmniej odeszlo teraz, a póżniej...

- od kilku lat w zamrażarce sejmowej leży projekt likwidujacy trzy grupy inwalidztwa, pozostawiajac dwie i likwidujący 15 % zwiększenia emki za inwalidztwo.

- jeszcze przed 2018 r. Policjanci masowo chcieli odchodzic, gdyż rząd wpadl na pomysl , żeby emke liczyc tylko od uposazenia zasadniczego (bez dodatkow) - ale wtedy tego nie analizowalem i nie widzialem projektu, bo my nie mielismy emek. (A plotek co roku jest pelno).

i to by spowodowalo pozostanie w służbie, ale i nikt by do niej juz nie wstąpil, gdyż ten rząd, jak i poprzednie myślą krótkofalowo, tu i teraz.



Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Ktoś trafnie napisał, że rzad chce zachęcić do pozostania w slużbie nie poprzez poprawienie sytuacji w służbie, ale poprzez pogorszenie warunkow odchodzenia na emeryturę.

Gdybam, że to tylko początek takich dzialan:
  • kwota bazowa od 1 marca
  • nie wiadomo co z wielokrotnoscia kwoty bazowej.

Dla nich najwazniejsze jest, aby jak najmniej odeszlo teraz, a póżniej...

- od kilku lat w zamrażarce sejmowej leży projekt likwidujacy trzy grupy inwalidztwa, pozostawiajac dwie i likwidujący 15 % zwiększenia emki za inwalidztwo.

- jeszcze przed 2018 r. Policjanci masowo chcieli odchodzic, gdyż rząd wpadl na pomysl , żeby emke liczyc tylko od uposazenia zasadniczego (bez dodatkow) - ale wtedy tego nie analizowalem i nie widzialem projektu, bo my nie mielismy emek. (A plotek co roku jest pelno).

i to by spowodowalo pozostanie w służbie, ale i nikt by do niej juz nie wstąpil, gdyż ten rząd, jak i poprzednie myślą krótkofalowo, tu i teraz.



Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Od przyszłego roku Komisję mają bardziej regorystycznie podchodzić do chorób zawodowych np. Kręgosłup itd.
 
Związki zawodowe Policjantów też są zaniepokojone. Będą protestować i liczą na inne służby, że się przyłączą.
 
Jak takie działania mogą zachęcać do pozostania w służbie? To przecież wprowadza niepokój wśród osób, które rozważają ewentualne przejście na emeryturę. Skoro planuje się wprowadzenie takich zmian w 2023 roku i zostaną one uchwalone, to zostanie to utrwalone i będzie obowiązywało w następnych latach. Zatem sytuacja wszystkich funkcjonariuszy ulegnie pogorszeniu. Ponadto biorąc pod uwagę "dziurę w budżecie" rządzący w każdym momencie mogą wprowadzić zmiany w systemie emerytalnym.
I to ma nas uspokoić i przekonać do pozostania w służbie. Przy szalejącej inflacji i braku podwyżek w naszej służbie w ostatnim czasie niektórzy z nas odkładali moment przejścia na emeryturę właśnie na rok 2023 licząc na wzrost przeciętnego uposażenia w tym roku. A działanie rządzących zniweczyło to oczekiwanie i część z nas żałuje że nie odeszła wcześniej. Te działania rządzących wyraźnie dają do zrozumienia, że nie wolno czekać, należy brać to co jest na stole i nie odkładać decyzji bo później może być tylko gorzej.
Stanowczo należy brać przykład z Policji i przyłączyć się do protestu zapowiadanego przez Związki Zawodowe Policji.
 
Witam grono przyszłych emerytów mam dylemat czy kłaść teraz wypowiedzenia czy czekać do przyszłego roku.Mam normę 7 i nie wiem czy nie stracę przy tej nowej reformie. W listopadzie mija mi 15 lat w MON
 
Witam grono przyszłych emerytów mam dylemat czy kłaść teraz wypowiedzenia czy czekać do przyszłego roku.Mam normę 7 i nie wiem czy nie stracę przy tej nowej reformie. W listopadzie mija mi 15 lat w MON
Jesteś na forum Służby Celnej/Celno-Skarbowej. Nie wiem czy ktoś podejmie temat. Teoretycznie na najnowszych planach rządzących stracą wszyscy przyszłoroczni (i następni emeryci).

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Back
Do góry