• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

RPO o mianowaniach funkcjonariuszy celnych

Skargę do RPO Związki wysłały już dawno. Otrzymaliśmy pierwotnie odpowiedź, że RPO poprzestaje na wyjaśnieniach SSC. Interweniowaliśmy w sprawie powtórnie(poniżej treść kolejnego pisma). Wielu funkcjonariuszy złożyło indywidualne skargi.
Warto upominać się o elementarne zasady demokratycznego państwa prawa, gdyż RPO zajął ponownie stanowisko w sprawie:
http://www.sprawy-generalne.brpo.gov.pl/pdf/2010/03/643009/1513022.pdf

Związek Zawodowy Celnicy PL
Ul. Szpitalna 3b, 5-7
45-010 Opole
Adres korespondencyjny:
48-300 Nysa ul.Otmuchowska 50 Nysa, dnia 22.07.2010r.

Nr: ZZ Celnicy PL –76/10

Dot. RPO-643009-IX-9006.3/10/WK

Pani Profesor Irena Lipowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich


Szanowna Pani Profesor.

Związek Zawody Celnicy PL z uwagą zapoznał się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie procesu mianowań funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe na podstawie art.223 ustawy o Służbie Celnej dot. RPO-643009-IX-9006.3/10/WK z dnia 09.06.2010r.
Funkcjonariusze nie mogą zrozumieć i zgodzić się ze stanowiskiem Rzecznika, w którym reakcją na łamanie prawa, jest skierowanie setek, a może w efekcie tysięcy obywateli do niewłaściwego sądu.
Uprzejmie informuję, że w dniu 8 czerwca 2010 r. (sygn. akt II PZP 5/10) Sąd Najwyższy przyjął Uchwałę w sprawie dotyczącej mianowania funkcjonariusza celnego na stopień służbowy na podstawie art. 223 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 ze zm.), w której stwierdził, że droga sądowa w tej sprawie jest niedopuszczalna.
W świetle ww. Uchwały informacja przekazana z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w zakresie w jakim odsyła do sądów pracy nie jest możliwa do zrealizowania.
Odnośnie władztwa administracyjnego przełożonego/pracodawcy należy wskazać, że jest to prawo do podjęcia jednostronnej decyzji przez organ, jednak na podstawie obowiązujących przepisów prawa.
Jedną z podstawowych zasad państwa prawa jest, iż organy państwowe działają na podstawie i w granicach prawa. Przełożony w ramach władztwa administracyjnego wydaje jednostronnie akt mianowania – decyzję administracyjną. Jest jednak związany obowiązującym prawem i nie może w ramach władztwa administracyjnego łamać prawa, to kwestia bezsporna.
Mianowanie funkcjonariuszy na stopnie służbowe spowodowało, że około 500 funkcjonariuszy złożyło pozwy, odwołania oraz wnioski do Szefa Służby Celnej, w których wskazują na złamanie prawa. Setki, jeśli nie tysiące innych funkcjonariuszy oczekuje na pierwsze prawomocne rozstrzygnięcia.
Związek Zawodowy zwraca się powtórnie do Rzecznika Praw Obywatelskich o pomoc, gdyż doszło do złamania prawa. Problem polega też na tym, że funkcjonariusze w państwie prawa, nie mogą dojść tego, że doszło do złamania prawa.
To sytuacja niedopuszczalna w państwie prawa. Nasz Związek wykorzysta wszystkie przewidziane prawem możliwości, celem wykazania naruszania naszych podstawowych praw. W tej sprawie będziemy interweniować w instytucjach Unii Europejskiej.
Rzecznik Praw Obywatelskich z mocy ustawy stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela. Rzecznik bada, czy działanie organów państwowych, względnie ich zaniechanie nie naruszyło prawa, a także zasad współżycia społecznego i sprawiedliwości społecznej.
W niniejszej sprawie doszło zarówno do złamania prawa, jak i pogwałcenia zasad sprawiedliwości społecznej i zasad współżycia społecznego. Degradacja o kilka stopni jednych funkcjonariuszy w stosunku do drugich, właśnie na podstawie ogólnopolskich jednolitych kryteriów, stosowanych w skali całego kraju jest faktem. To pogwałcenie zasad sprawiedliwości społecznej i zasad współżycia społecznego. Nie można usprawiedliwiać złamania prawa, celowością danego czynu. Na tej samej zasadzie można usprawiedliwiać inne czyny równie szkodliwe dla interesu obywateli i słusznego interesu społecznego. Sam fakt wydania polecenia Dyrektorom Izb Celnych, interpretacja prawa wbrew orzecznictwu Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, mimo wiedzy na ten temat, zlekceważenie zasad KPA i Konstytucji, stworzenie pozaustawowych kryteriów mianowania na stopień, to nagięcie prawa z wykorzystaniem do tego celu sprawowanej funkcji. Zdaniem niezależnych Kancelarii prawniczych Szef Służby Celnej nie miał uprawnień do wydania polecenia Dyrektorom Izb Celnych. Dyrektorzy Izb Celnych winni zastosować procedurę wynikającą z art.127 ustawy o Służbie Celnej. Bezprawne działanie spowodowało krzywdę tysięcy funkcjonariuszy i ich mianowanie do niewłaściwych korpusów oraz na niewłaściwe stopnie w korpusie – inne niż to określił ustawodawca w ustawie o Służbie Celnej.
Funkcjonariusze celni składając ślubowanie godzą się na ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych, jednak tylko tych określonych w ustawie. Nie wyrażają zgody na dalsze, pozaustawowe ograniczanie praw i wolności człowieka i obywatela.
Komisja Finansów Publicznych w dniu 20.05.2010r. przyjęła Dezyderat, że mogło dojść do mianowania funkcjonariuszy na stopień służbowy na podstawie art.223 ustawy o Służbie Celnej z naruszeniem przepisów ustawy o Służbie Celnej. Komisja zwróciła się do Ministra Finansów o wyjaśnienie tej sprawy.
O ile zajdzie taka potrzeba, jako funkcjonariusze celni będziemy dochodzić elementarnego poszanowania dla prawa w Rzeczypospolitej Polskiej przed instytucjami Unii Europejskiej. Zwrócimy się o pomoc do instytucji pozarządowych.
Prosimy także o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich i ponowne przeanalizowanie sprawy, w szczególności pod kątem skutków dla interesu publicznego i prywatnego, jakie spowodowało nieprawne działanie organów państwowych.
Z wyrazami szacunku:
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
/ - /
Sławomir Siwy
 
Back
Do góry