• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
  Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

  Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
  Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
  Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
  Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przyspiesza dynamika zapisów do ZZ Celnicy PL

👍
Zdecydowanie przyspiesza w ostatnim czasie dynamika zapisów do ZZ Celnicy PL.
👍


Stan na 31.12.22 r. to 5578 członków, a w styczniu przybyło już nas kolejne 150 osób. SUPER!
💪
💪
💪


Rokrocznie odchodzi kilkuset naszych członków na emeryturę, w poprzednim roku może nawet 500, w tym podobnie. W Związku zostaje tylko część emerytów, co oznacza, że mimo odejść bardzo dużo zapisuje się, gdyż odnotowaliśmy wzrost od 30.06.2022 r. czyli w pół roku o blisko 1000 nowych członków ! Dziękujemy !

Jak nas informują nowi członkowie, pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS widzą skuteczność naszego Związku i dlatego podejmują taką decyzję.
Razem możemy osiągnąć naprawdę wiele, już osiągnęliśmy, a przed nami kolejne wyzwania, naprawdę wielkie, ambitne projekty.

Liczymy i prosimy o Wasze zaangażowanie i wsparcie !

Dołącz do nas przez Platformę SORGA(link bezpośrednio do zapisów poniżej) lub jeśli wolisz wyślij tradycyjną deklarację, którą podpinamy w załączeniu.
 

Attachments

 • deklaracja_IAS_elektroniczna_RODO.doc
  41,5 KB · Wyświetleń: 435
Złożyłem deklarację, jestem również u Was - walczcie dla nas skarbowców o dodatki motywacyjne. Jest moc 👍 . Szacun. Ufam, a potem sprawdzę ...
Nie ważna jest nazwa związku, ważne czy ma pomysł i osiągnięcia. Nie wierzę w związki, które mają tylko populistyczne hasła i wylewają pomyje na innych. Koleżanki, koledzy z urzędów, nie wierzcie w piękne słowa, patrzcie na działania i efekty. Włączcie myślenie
 
Do ZZ Celnicy PL, bo piszesz związków zawodowych?
Jeżeli do nas to super i wielkie dzięki za wsparcie.
Od nas powinieneś otrzymać informację na maila od przewodniczącego ZOI, ale już jesteś członkiem z chwilą złożenia deklaracji. U nas Statut tak rozstrzyga i jeśli wysłałeś deklarację i opłacasz składki to jesteś pewny, że jesteś członkiem.
U nas jest jak najmniej biurokracji w Statucie.
Gdybyś nie dostawał korespondencji mailowej to upomnij się u Przewodniczącego ZOI, aby dopisał Twój adres do bazy e-mail, bo mógł coś przeoczyć.
 
👍
Zdecydowanie przyspiesza w ostatnim czasie dynamika zapisów do ZZ Celnicy PL.
👍


Stan na 31.12.22 r. to 5578 członków, a w styczniu przybyło już nas kolejne 150 osób. SUPER!
💪
💪
💪


Rokrocznie odchodzi kilkuset naszych członków na emeryturę, w poprzednim roku może nawet 500, w tym podobnie. W Związku zostaje tylko część emerytów, co oznacza, że mimo odejść bardzo dużo zapisuje się, gdyż odnotowaliśmy wzrost od 30.06.2022 r. czyli w pół roku o blisko 1000 nowych członków ! Dziękujemy !

Jak nas informują nowi członkowie, pracownicy KAS i funkcjonariusze SCS widzą skuteczność naszego Związku i dlatego podejmują taką decyzję.
Razem możemy osiągnąć naprawdę wiele, już osiągnęliśmy, a przed nami kolejne wyzwania, naprawdę wielkie, ambitne projekty.

Liczymy i prosimy o Wasze zaangażowanie i wsparcie !

Dołącz do nas przez Platformę SORGA(link bezpośrednio do zapisów poniżej) lub jeśli wolisz wyślij tradycyjną deklarację, którą podpinamy w załączeniu.
Panie Sławku, mam dwa pytania i proszę żeby to Pan na nie odpowiedział, a nie rzesza wujów-dobra rada, których tu pełno na forum, choć nic mądrego nie mają do powiedzenia.

Składka miesięczna wynosie 15 zł. Daje to 180 zł rocznie. Jaką wymierną korzyść dostanę za opłacenie tej kwoty? Dofinansowanie do wycieczki związkowej na którą i tak nie pojadę mnie nie interesuje. Mówienie, że składki są potrzebne na walkę o lepsze jutro też średnio kupuję, bo bo związek istnieje i będzie istniał bez mojej składki, a poza tym osobiście nie odczuwam zbytnio polepszenia warunków pracy, o czym w drugim pytaniu

Jestem młodym funkcjonariuszem, mającym przed sobą kolejne 20-30 lat służby. O co związek walczy dla takich osób w tej chwili? Póki co widzę tylko emerytury, pozwy o ucywilnienie, większe emerytury, odprawy, przywrócenia do służby, jeszcze większe emerytury itp. itd. Rozumiem, że chyba dla większej części funkcjonariuszy są to kwestie ważne, ale dlatego pytam o co wiązek walczy dla młodych (tu znów nie kupuję stwierdzenie "o większe emerytury", bo ja tej emerytury mogę nie dożyć, dlatego interesuje mnie tu i teraz)? Wiem, że są pisma o zmianę miejscowości pobliskiej, żeby równoważnik za dojazdy należał się większej ilości osób, wiem, że są poruszane kwestie przenosin, zmiany w egzaminowaniu z języka obcego czy choćby kart sportowych, ale póki co wszystko to kończy się miernym skutkiem i zdawkowymi odpowiedziami z ministerstwa. Wiem, że związek zawalczył o zatrzymanych na granicy chłopaków, chociaż nie wiem czy przyczyniło się to do ich wcześniejszego zwolnienia, bo MF znowu wystosowało pismo, w którym dosyć dosadnie odpisali, ze maja nasz wszystkich gdzieś. Wiem też, że dzięki waszym staraniom mamy wypracowaną siatkę płac i awansów, ale póki co w bardzo niewielkim stopniu ją odczułem, a i waloryzacja uposażeń mająca się odbyć w marcu a nie w styczniu (choć rozumiem, że nie jest to wasza wina) nie napawa optymizmem.

Gdzie są dodatki graniczne? Gdzie polepszenia warunków służby zaczynając od zwykłej infrastruktury (a nie zabieranie czajników i odbiorników radiowych w celu oszczędności), zwiększenia obsady kadrowej żeby można było normalnie wykonywać swoje obowiązki i skorzystać w przysługującego prawa do urlopu? Gdzie walka o przestrzeganie BHP? Gdzie możliwość pracy w komórce w której dany człowiek spełni się, a nie rzucanie młodych jako "zapchajdziury" i na stanowiskach w których kompletnie się nie odnajdują i zwyczajnie sobie nie radzą? Proszę nie traktować tego jako przytyk, po prostu wydaje mi się, że te kwestie są ważne dla nowoprzyjętych, a nie ciągłą walka o większa emeryturę.

Bardzo proszę o potraktowanie mojego pytania poważnie i udzielenie rzetelnej odpowiedzi - być może dzięki temu przyciągnie Pan nie tylko mnie, ale i innych młodych funkcjonariuszy.
Pozdrawiam!
 
przepraszam, że się wtrancam skoro pytanie nie było do mnie. Wyrażę tylko swoją osobistą opinię. Związek zawodowy to nie jest instytucja typu płacę wymagam, te 15 zł to nie jest opłata za usługi związku tylko składka na funkcjonowanie związku. W zależności od podejścia można powiedzieć, że za te pieniądze nie dostajesz nic lub dostajesz bardzo dużo. Wyliczyć moim zdaniem się nie da ale to tylko mój głos w dyskusji.
 
Witaj.

Dzięki za te pytania.

W tej chwili, przez najbliższe trzy miesiące - NAJWAŻNIESZJA - także dla młodych funkcjonariuszy, a może przede wszystkim, jest akcja obywatelska i zbieranie podpisów pod projektem ustawy o Służbie Celno - Skarbowej!

ZZ Celnicy PL jako jedyny ZZ przygotowuje tego rodzaju merytoryczne ustawy!

Mało kto pamięta, ale modernizacja też była dzięki ZZ Celnicy PL - był nasz obywatelski projekt ustawy, który dał rządzącym asumpt do Uchwały. Oczywiście, potrzebne było w 2018 r. przede wszystkim, wielokrotne medialne naciski o przyłączeniu do akcji protestacyjnej innych formacji. Cel udało się osiągnąć, tak jak i drugą modernizację.

Ale wracając do ustawy o SCS.

To jest aktualnie kluczowa sprawa, podstawowy żywotny interes wszystkich funkcjonariuszy!!!

Bez tej ustawy jesteśmy służbą, w której w każdej IAS mamy inne traktowanie młodych funkcjonariuszy, inny socjal, inny podział dodatków brexit, inne wysokości dodatków kontrolerskich, inne świadczenia dodatkowe w DŚ, itd. Zauważyłeś to na pewno na ZKZ.

Aby to zmienić potrzebna jest ustawa o SCS, która wszystko ujednolici w skali całego kraju. Tam też są dodatki graniczne, bo póki co MF obawia się przyznawać dodatkowe świadczenia dla funkcjonariuszy, ze względu na pracowników, nawet takich, które nie ma jak przyznać pracownikom - vide dodatek graniczny.

Bez tej ustawy, służba jest także dużo bardziej zagrożona jej likwidacją.
W każdej chwili, gdy np. pojawi się SKAS, który będzie pałał nienawiścią do munduru, tacy wśród wyższej kadry byli licznie i wciąż są, może podjąć działania, aby np wrócić do tego co już było, a więc mundury, ale w statusie cywilnoprawnym. To jest niestety realne, co zauważył nawet SN, a ta ustawa Was młodych przede wszystkim, będzie przed tym chroniła.
Musimy się przed ww. zagrożeniem zabezpieczyć poprzez faktyczne wyodrębnienie, a to możemy osiągnąć poprzez ustawę pragmatyczną - ustawę o SCS, pod którą zaczynamy zbierać podpisy.

W ustawie są też liczne nieznane dotąd profity, o czym będę informował w trakcie akcji.

Związek stara się podnieść także warunki pracy pracowników, ale to są systemy (cywilnoprawny i administracyjnoprawny), które są w orzecznictwie i doktrynie po prostu odmiennie traktowane, ale MF ma narrację inną. Dlatego ważny jest projekt urzędnika KAS dla pracowników. Jedyny zgodny z Konstytucją kierunek poprawy statusu materialnego i prawnego pracowniczego. Ale nie o tym teraz, bo zapytałeś o funkcjonariuszy.

Kolejnym powodem, dla którego warto nas wesprzeć, jest ochrona prawna.
W tej służbie w każdej chwili może każdego z nas spotkać takie nieszczęście jak ostatnio Kolegów w Hrebennem, w tym Kolegę w służbie przygotowawczej i to za rzetelne wykonywanie obowiązków. Tak w tej służbie bywa niestety. Szczególnie teraz, gdy mamy BIW, który potrafi przedstawiać materiał Prokuraturze w związku z niedopełnieniem obowiązków, np. jedynie na podstawie zeznać obywatela Białorusi(sic!).

Częste także niestety jest, choć mniej bolesne, aczkolwiek także groźne - postępowanie dyscyplinarne. W sprawach indywidualnych Związek wspiera swoich członków i wygrywamy bardzo dużo tego rodzaju spraw, ok. 90%. Nasi prawnicy to kancelarie o największym doświadczeniu w Polsce w sferze stosunku administracyjnoprawnego. Warto wykonywać obowiązki służbowe ze świadomością, że ma się taką dodatkową silną ochronę.

Ponadto obroniliśmy wielokrotnie funkcjonariuszy przed zwolnieniem ze służby, gdy wszczęto wobec nich postępowania o zwolnienie.
Obroniliśmy przed zawieszeniem, tzn. skierowano funkcjonariuszy do innych zadań, gdy stawiano im zarzuty, zamiast ich zawieszać lub zwalniać.

W kwestii BHP akurat to poprawiliśmy po naszych interwencjach warunki służby w wielu lokalizacjach. Zgłaszajcie takie sprawy, a będziemy interweniować.
Napiszę wprost, że przed przeniesieniem do innej jednostki trudno jest obronić, bo to jest służba, ale i takie sytuacje często się zdarzały, w szczególności, gdy przywołane zostaną prawa z zakresu rodzicielstwa z KP czy też inne okoliczności, które DIAS zawsze może wziąć pod uwagę. Mimo, iż MF nie chce uznawać tych praw i ich stosować, to z pisma wynika także, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie i tutaj Związek jest idealnym pośrednikiem i nie raz, nie dwa pomógł i funkcjonariusza nie przeniesiono.
Trzeba mieć jednak świadomość, że w służbie mundurowej, tego rodzaju obostrzenia niestety występują. To nie jest praca i musimy też mieć tego świadomość. Te obostrzenia są rekompensowane różnymi dodatkami, m.in. emerytury.

Ścieżka kariery, którą udało nam się wstępnie zarysować, to także jedno z ważniejszych zagadnień dla młodych funkcjonariuszy. Nasze naciski spowodowały, że coś w tym zakresie zaczyna się pojawiać, choć do osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących efektów jeszcze daleka droga, ale drążymy ten temat i będziemy.

Mógłbym jeszcze długo pisać i wymieniać korzyści, ale może wkleję ulotkę, w której można przeczytać o innych licznych korzyściach z członkostwa w ZZ CELNICY PL. To ulotka sprzed paru lat, ale aktualna poza liczebnością, która dynamicznie rośnie, gdyż wielu młodych funkcjonariuszy, zauważa zasadność wsparcia siły działań naszego Związku. Cieszę się, że także Ty to rozważasz.

Podsumowując, prawo mówi, że w sprawach indywidualnych Związek reprezentuje swoich członków, w sprawach grupowych ogół środowiska zawodowego.

Warto być także członkiem, nie tylko ze względu na swój interes indywidualny, ale także grupowy, bo to przekłada się na interes własny, interes swojej rodziny.
Związek jest silniejszy, gdy ma większą reprezentację. Po prostu jesteśmy skuteczniejsi, gdy jest nas więcej. Dlatego przede wszystkim warto wstąpić w nasze szeregi.
 

Attachments

 • Celnicy PL ulotka A5 DRUK-skompresowany.pdf
  4,2 MB · Wyświetleń: 101
przepraszam, że się wtrancam skoro pytanie nie było do mnie. Wyrażę tylko swoją osobistą opinię. Związek zawodowy to nie jest instytucja typu płacę wymagam, te 15 zł to nie jest opłata za usługi związku tylko składka na funkcjonowanie związku. W zależności od podejścia można powiedzieć, że za te pieniądze nie dostajesz nic lub dostajesz bardzo dużo. Wyliczyć moim zdaniem się nie da ale to tylko mój głos w dyskusji.
15 złotych to nie majątek. Ale idąc do lekarza fryzjera czy mechanika za konkretną "składkę" otrzymuje konkretna korzyść. Oczywiście nie można tego przyrównać stricte do związku zawodowego, bo przecież tutaj nie zawieramy konkretnej umowy. Ale wpłacając te pieniądze oczekuję czegoś w zamian. Póki co z wymiernych korzyści mogę przytoczyć dofinansowanie do wycieczki związkowej, która nie jest dla mnie priorytetem. Z niewymiernych korzyści jak najbardziej związek walczy (chyba skutecznie) o emerytury czy ucywilnianie. Ale póki co ten temat mnie nie dotyczy, przynajmniej nie bezpośrednio. Dlatego chciałbym wiedzieć jakie korzyści wymierne i niewymierne dostanę za zapłatę składki.
 
Witaj.

Dzięki za te pytania.

W tej chwili, przez najbliższe trzy miesiące - NAJWAŻNIESZJA - także dla młodych funkcjonariuszy, a może przede wszystkim, jest akcja obywatelska i zbieranie podpisów pod projektem ustawy o Służbie Celno - Skarbowej!

ZZ Celnicy PL jako jedyny ZZ przygotowuje tego rodzaju merytoryczne ustawy!

Mało kto pamięta, ale modernizacja też była dzięki ZZ Celnicy PL - był nasz obywatelski projekt ustawy, który dał rządzącym asumpt do Uchwały. Oczywiście, potrzebne było w 2018 r. przede wszystkim, wielokrotne medialne naciski o przyłączeniu do akcji protestacyjnej innych formacji. Cel udało się osiągnąć, tak jak i drugą modernizację.

Ale wracając do ustawy o SCS.

To jest aktualnie kluczowa sprawa, podstawowy żywotny interes wszystkich funkcjonariuszy!!!

Bez tej ustawy jesteśmy służbą, w której w każdej IAS mamy inne traktowanie młodych funkcjonariuszy, inny socjal, inny podział dodatków brexit, inne wysokości dodatków kontrolerskich, inne świadczenia dodatkowe w DŚ, itd. Zauważyłeś to na pewno na ZKZ.

Aby to zmienić potrzebna jest ustawa o SCS, która wszystko ujednolici w skali całego kraju. Tam też są dodatki graniczne, bo póki co MF obawia się przyznawać dodatkowe świadczenia dla funkcjonariuszy, ze względu na pracowników, nawet takich, które nie ma jak przyznać pracownikom - vide dodatek graniczny.

Bez tej ustawy, służba jest także dużo bardziej zagrożona jej likwidacją.
W każdej chwili, gdy np. pojawi się SKAS, który będzie pałał nienawiścią do munduru, tacy wśród wyższej kadry byli licznie i wciąż są, może podjąć działania, aby np wrócić do tego co już było, a więc mundury, ale w statusie cywilnoprawnym. To jest niestety realne, co zauważył nawet SN, a ta ustawa Was młodych przede wszystkim, będzie przed tym chroniła.
Musimy się przed ww. zagrożeniem zabezpieczyć poprzez faktyczne wyodrębnienie, a to możemy osiągnąć poprzez ustawę pragmatyczną - ustawę o SCS, pod którą zaczynamy zbierać podpisy.

W ustawie są też liczne nieznane dotąd profity, o czym będę informował w trakcie akcji.

Związek stara się podnieść także warunki pracy pracowników, ale to są systemy (cywilnoprawny i administracyjnoprawny), które są w orzecznictwie i doktrynie po prostu odmiennie traktowane, ale MF ma narrację inną. Dlatego ważny jest projekt urzędnika KAS dla pracowników. Jedyny zgodny z Konstytucją kierunek poprawy statusu materialnego i prawnego pracowniczego. Ale nie o tym teraz, bo zapytałeś o funkcjonariuszy.

Kolejnym powodem, dla którego warto nas wesprzeć, jest ochrona prawna.
W tej służbie w każdej chwili może każdego z nas spotkać takie nieszczęście jak ostatnio Kolegów w Hrebennem, w tym Kolegę w służbie przygotowawczej i to za rzetelne wykonywanie obowiązków. Tak w tej służbie bywa niestety. Szczególnie teraz, gdy mamy BIW, który potrafi przedstawiać materiał Prokuraturze w związku z niedopełnieniem obowiązków, np. jedynie na podstawie zeznać obywatela Białorusi(sic!).

Częste także niestety jest, choć mniej bolesne, aczkolwiek także groźne - postępowanie dyscyplinarne. W sprawach indywidualnych Związek wspiera swoich członków i wygrywamy bardzo dużo tego rodzaju spraw, ok. 90%. Nasi prawnicy to kancelarie o największym doświadczeniu w Polsce w sferze stosunku administracyjnoprawnego. Warto wykonywać obowiązki służbowe ze świadomością, że ma się taką dodatkową silną ochronę.

Ponadto obroniliśmy wielokrotnie funkcjonariuszy przed zwolnieniem ze służby, gdy wszczęto wobec nich postępowania o zwolnienie.
Obroniliśmy przed zawieszeniem, tzn. skierowano funkcjonariuszy do innych zadań, gdy stawiano im zarzuty, zamiast ich zawieszać lub zwalniać.

W kwestii BHP akurat to poprawiliśmy po naszych interwencjach warunki służby w wielu lokalizacjach. Zgłaszajcie takie sprawy, a będziemy interweniować.
Napiszę wprost, że przed przeniesieniem do innej jednostki trudno jest obronić, bo to jest służba, ale i takie sytuacje często się zdarzały, w szczególności, gdy przywołane zostaną prawa z zakresu rodzicielstwa z KP czy też inne okoliczności, które DIAS zawsze może wziąć pod uwagę. Mimo, iż MF nie chce uznawać tych praw i ich stosować, to z pisma wynika także, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie i tutaj Związek jest idealnym pośrednikiem i nie raz, nie dwa pomógł i funkcjonariusza nie przeniesiono.
Trzeba mieć jednak świadomość, że w służbie mundurowej, tego rodzaju obostrzenia niestety występują. To nie jest praca i musimy też mieć tego świadomość. Te obostrzenia są rekompensowane różnymi dodatkami, m.in. emerytury.

Ścieżka kariery, którą udało nam się wstępnie zarysować, to także jedno z ważniejszych zagadnień dla młodych funkcjonariuszy. Nasze naciski spowodowały, że coś w tym zakresie zaczyna się pojawiać, choć do osiągnięcia w pełni satysfakcjonujących efektów jeszcze daleka droga, ale drążymy ten temat i będziemy.

Mógłbym jeszcze długo pisać i wymieniać korzyści, ale może wkleję ulotkę, w której można przeczytać o innych licznych korzyściach z członkostwa w ZZ CELNICY PL. To ulotka sprzed paru lat, ale aktualna poza liczebnością, która dynamicznie rośnie, gdyż wielu młodych funkcjonariuszy, zauważa zasadność wsparcia siły działań naszego Związku. Cieszę się, że także Ty to rozważasz.

Podsumowując, prawo mówi, że w sprawach indywidualnych Związek reprezentuje swoich członków, w sprawach grupowych ogół środowiska zawodowego.

Warto być także członkiem, nie tylko ze względu na swój interes indywidualny, ale także grupowy, bo to przekłada się na interes własny, interes swojej rodziny.
Związek jest silniejszy, gdy ma większą reprezentację. Po prostu jesteśmy skuteczniejsi, gdy jest nas więcej. Dlatego przede wszystkim warto wstąpić w nasze szeregi.
Bardzo dziękuje za odpowiedź! Widzę, że jednak robi Pan to z pasji i zależy Panu na dobru ogółu.

Co do ustawy o SCS jak najbardziej ją popieram. Problem w tym, ze nawet jeżeli zdobędziemy te 100 000 podpisów to nie ma żadnej gwarancji na powodzenie tego przedsięwzięcia. Szczególności jeżeli Szef KAS nie widzi potrzeby powołanie KG SCS i procedowanie na UoSCS o czym możemy przeczytać na https://infosecurity24.pl/sluzby-mu...o-modernizacji-podwyzkach-i-bilansie-kadrowym
 
...
Co do ustawy o SCS jak najbardziej ją popieram. Problem w tym, ze nawet jeżeli zdobędziemy te 100 000 podpisów to nie ma żadnej gwarancji na powodzenie tego przedsięwzięcia. Szczególności jeżeli Szef KAS nie widzi potrzeby powołanie KG SCS i procedowanie na UoSCS o czym możemy przeczytać na https://infosecurity24.pl/sluzby-mu...o-modernizacji-podwyzkach-i-bilansie-kadrowym
To nic nie przeszkadza i nie ma żadnego znaczenia, choć lepiej gdyby rozumiał i popierał.
Jak wnosiliśmy ustawę obywatelską włączającą funkcjonariuszy do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego, to Szef Służby Celnej też był anty.
Mało kto wierzył w sukces, ale funkcjonariusze wzięli sprawy we własne ręce i po prostu działali. Nie oglądali się na przeszkody.
Budujmy na naszym doświadczeniu. Raz zrobiliśmy to, zrobimy i następny.
Ważne, aby zbierać podpisy. Wyszukiwanie i rozkminianie powodów, że ktoś jest przeciwko, nie ma w tym momencie znaczenia. Oczywiście, że znajdzie się wiele takich przeszkód.
Skupmy się jednak wyłącznie na celu, czyli zebraniu minimum 100 tys. podpisów.
Pokażmy siłę Naszego środowiska.
 
15 złotych to nie majątek. Ale idąc do lekarza fryzjera czy mechanika za konkretną "składkę" otrzymuje konkretna korzyść. Oczywiście nie można tego przyrównać stricte do związku zawodowego, bo przecież tutaj nie zawieramy konkretnej umowy. Ale wpłacając te pieniądze oczekuję czegoś w zamian. Póki co z wymiernych korzyści mogę przytoczyć dofinansowanie do wycieczki związkowej, która nie jest dla mnie priorytetem. Z niewymiernych korzyści jak najbardziej związek walczy (chyba skutecznie) o emerytury czy ucywilnianie. Ale póki co ten temat mnie nie dotyczy, przynajmniej nie bezpośrednio. Dlatego chciałbym wiedzieć jakie korzyści wymierne i niewymierne dostanę za zapłatę składki.
moim zdaniem najbardziej wymierne finansowo jest ubezpieczenie na życie i pokrycie pomocy prawnej adwokata lub na wypodek obnizenia uposażenia przy zawieszeniu. Bez bycia członkiem zapłacisz za takie ubezpieczenie więcej. Poza tym, przedstawiciel Związku poproszony o pomoc załatwiał nam różne kwestie finansowe, kierownictwo musiało sie tłumaczyć z zaniedbań co bardzo im się nie podobalo. Poza tym już ogólnie tam gdzie nie ma związków zawodowych pracodawca na ludzi w du...pie. A te 15 zł to też odliczysz od przychodu więc jest to trochę mniej, jeśli podchodzić buchalteryjnie.
 
moim zdaniem najbardziej wymierne finansowo jest ubezpieczenie na życie i pokrycie pomocy prawnej adwokata lub na wypodek obnizenia uposażenia przy zawieszeniu. Bez bycia członkiem zapłacisz za takie ubezpieczenie więcej. Poza tym, przedstawiciel Związku poproszony o pomoc załatwiał nam różne kwestie finansowe, kierownictwo musiało sie tłumaczyć z zaniedbań co bardzo im się nie podobalo. Poza tym już ogólnie tam gdzie nie ma związków zawodowych pracodawca na ludzi w du...pie. A te 15 zł to też odliczysz od przychodu więc jest to trochę mniej, jeśli podchodzić buchalteryjnie.
Ubezpieczam się na życie i od zawieszenia oraz wykupuje pomoc prawną nie będąc związkowcem, a stawki są takie same dla związkowców jak i nie związkowców. Ale przyznaję, że ofertę wywalczył związek (zresztą różne związki mają różne oferty ubezpieczeń).

Ale wracając do kwestii "tłumaczenie się kierownictwa", słyszałem niejednokrotnie (choć bardziej z plotek), że nasze mądre głowy (raczej chodzi o naczelników a nie kierowników, chociaż z tym rożnie) bardzo nieprzychylnie patrzą na członków związku, w szczególności odmawiają im awansów, obniżają nagrody, przenoszą za karę itp. Oczywiście oficjalne uzasadnienie jest zupełnie inne, ale podobno są takie przypadki, czy to prawda?
 
Ubezpieczam się na życie i od zawieszenia oraz wykupuje pomoc prawną nie będąc związkowcem, a stawki są takie same dla związkowców jak i nie związkowców. Ale przyznaję, że ofertę wywalczył związek (zresztą różne związki mają różne oferty ubezpieczeń).

Ale wracając do kwestii "tłumaczenie się kierownictwa", słyszałem niejednokrotnie (choć bardziej z plotek), że nasze mądre głowy (raczej chodzi o naczelników a nie kierowników, chociaż z tym rożnie) bardzo nieprzychylnie patrzą na członków związku, w szczególności odmawiają im awansów, obniżają nagrody, przenoszą za karę itp. Oczywiście oficjalne uzasadnienie jest zupełnie inne, ale podobno są takie przypadki, czy to prawda?
Generalnie nie ma takich sytuacji, bo to by oznaczało, że nikt do Związku by nie przystąpił, a jest ponad 5 tys w służbie i pracy. To są zatem mity, opowieści z Narnii.
Nawet na przestrzeni lat, gdy Szef SC zaciskał wręcz zęby, a za nim dyrektorzy, na słowo Związek, nie było tak.
Wręcz odwrotnie, Związek załatwił po rozmowach merytorycznych, przedstawiając argumenty, wiele awansów
Odkąd odszedł MB jest dobry poziom dialogu.
A zatem praktyka pokazuje też co do zasady, że nie ma, bo prawnie nie może, być takich sytuacji.
Niestety to także naturalne, że może znaleźć się taki zwierzchnik, który ignoruje prawo.
To normalne wśród ludzi, że trafiają się na stołkach zakompleksieni i psychopaci różnego rodzaju, ale tym nie trzeba się przejmować, bo to margines.
 
Back
Do góry