„Przekształcenie” stosunku służbowego celnika w stosunek pracy.

Zachęcamy do lektury artykułu „Przekształcenie” stosunku służbowego celnika w stosunek pracy.

Niniejszy tekst został przygotowany do Księgi Pamiątkowej z okazji 40-lecia pracy naukowej prof. Bolesława Ćwiertniaka, która ukaże się w 2021 roku. Zostaje umieszczony na niniejszej stronie za zgodą Autora i Redaktorów.

Autorem jest dr hab. Stefan Płażek, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, adwokat, któremu bardzo dziękujemy za współpracę i zaangażowanie w sprawy wygaszonych i ucywilnionych.

Fragment "nim zatem tego rodzaju akcja zostaje podjęta, ustawodawca wpierw usiłuje doprowadzić jej potencjalne ofiary do stanu bezbronności (prawnej oczywiście), a ich pracodawcom przekazuje się wiarę, iż pozbywają się oni wybranych przez nich uznaniowo osób definitywnie i bez żadnych konsekwencji."- jak nic przywołuje wspomnienia z 2017 r. , kiedy to my związkowcy z ust demiurgów ludzkich losów słyszeliśmy, jakoby mieli prawo do swobodnej decyzji i nie muszą nic uzasadniać.

Związek podjął walkę o prawa funkcjonariuszy i pracowników prowadząc lub wspierając w tysiącach spraw sadowych. Ceną za to było zwolnienie np. Przewodniczącego ZZ Celnicy PL - bez decyzji, bez uzasadnienia. Zrobiliśmy to jednak z obowiązku wobec członków, ale nie tylko. Istotę motywacji oddaje Autor w tym fragmencie: "Niezależnie jednak, jak potoczą się losy walczących o odzyskanie stosunku służbowego celników, należy nie dopuścić do dalszych takich eksperymentów w postaci ustawowego, a przy tym selektywnego i uznaniowego zmieniania podstawy prawnej i warunków obranego sposobu aktywności zawodowej, jako dziejących się z drastycznym pogwałceniem wolności wyboru zawodu czy innego sposobu zarobkowania (art. 65 ust. 1 Konstytucji, także art. 10 par. 1 kp). To bardzo groźny precedens, który jeśli zostanie zaakceptowany, będzie można mocą ustawy zwykłej zmieniać ludzkie losy w dowolny sposób."

A ten fragment powinien dotrzeć do wszystkich, którzy chcieliby naprawdę rozliczyć za tą reformę jej autorów i wykonawców lub w przyszłości będą decydować o kolejnych reformach:
"Prócz tego za przyczyną tego rodzaju ruchów „nowego otwarcia”, podejmowanych co rusz, nieraz pod byle pretekstem, zaprzepaszcza się pewien wypracowany dorobek instytucji i jej stabilność oraz ciągłość jej funkcjonowania. Trwoni się również jej dorobek spoczywający w ludziach, ich kwalifikacjach i etosie oraz dokonaniach zawodowych. Poświęca się te cenne wartości, a także ludzkie aspiracje i starania, dla pozyskiwania puli posad do dowolnego ich rozdawnictwa lub dowolnych nimi przetasowań. Kolejne ekipy tak czyniące wykazują przez to brak rozumienia perspektywy interesów Państwa dłuższej niż bieżące interesy partyjne."
ZZ Celnicy PL
Maria Mrugała
 

Attachments

  • S. Płażek - Przekształcenie stosunku służbowego celnika w stosunek pracy.doc
    136 KB · Wyświetleń: 328
Do góry