• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Protest w Urzędach Skarbowych!

25.04. rozpoczyna się protest w Urzędach Skarbowych polegający na wykorzystaniu 15 min przerw od pracy. Może i powinien dołączyć każdy!
Jak wiemy pracownicy KAS przeprowadzili już jakiś czas temu taki protest jednorazowy - 15 minutowe wylogowanie w jeden dzień.
Aktualnie zapowiadają, że potrwa to do 02.05.
Wówczas wylogowało się 70%.
Abstrahując od tego, że organizatorzy zapowiadają, że to jest początek i akcja będzie zaostrzana, chcę napisać od siebie, że uczestniczyłem wtedy w rozmowach w Ministerstwie Finansów i wylogowanie jednorazowe na 15 minut 70% stanu osobowego KAS spowodowało blady strach w MF.
To pokazuje bowiem determinację środowiska, jedność i gotowość do dalszych działań i każdy to rozumie, a MF już na pewno wręcz doskonale.
Mogliśmy wówczas odzyskać wszystko z zagrabianej Uchwały modernizacyjnej(byłem i widziałem strach MF w rozmowach), jednak jak wiemy jeden ZZ próbował ogłosić sukces podwyżki w wysokości wzrostu kwoty bazowej dla całej budżetówki tj. wtedy 6%. Nasz ZZ zapowiedział w reakcji na to zachowanie protest, co zostało nagłośnione przez dwie rozgłośnie o zasięgu ogólnopolskim oraz jeden dziennik ogólnopolski i znalazły się dodatkowe procenty, które zagwarantowały podwyżkę na poziomie innych służ mundurowych w tamtym roku.
Nie wracajmy już do tego. Mamy bowiem nowe otwarcie. Piszę to wyłącznie po to, by przypomnieć co po tych zaledwie 15 minutach jednorazowego wylogowania mogło być osiągnięte.
Dlatego tak bardzo ważne jest, aby działać masowo.
Chcę jeszcze raz napisać, że każda akcja często zaczyna się od mniejszych działań.
Tak samo było w 2018 roku w służbach mundurowych, tak samo było w 2016 roku u nas.
Związki SM w 2018 roku zaczynały od akcji medialnej, potem pouczenia zamiast mandatów, następnie pikieta i dopiero te wszystkie działania wcześniejsze powodują konsolidacje środowiska. Tak samo celnicy w 2016 roku. Najpierw wieszaliśmy flagi, akcja medialna, potem wychodziliśmy przed jednostki, potem dwie pikiety i dopiero potem było oddolne zaostrzenie akcji. Wtedy w SM w 2018 roku ten proces trwał długo, wiele miesięcy.

Nasz ZZ także ogłosi akcję protestacyjną, jeśli nie osiągniemy porozumienia z MF, tak jak inne formacje, o czym już informowaliśmy zaraz po tym jak nas skrzywdzili niższymi podwyżkami niż w innych służbach. Informowaliśmy, że tego nigdy nie zostawimy, jak również zagrabionych kwot z Uchwały modernizacyjnej.
Będziemy w akcji protestacyjnej wzorować się na tym co było u nas w ruchach oddolnych w 2016 oraz w 2018 roku w Policji. Miejmy świadomość, jak to wyglądało w Policji wtedy i u nas w 2016. Nie krytykujmy żadnych działań, pisząc że są za słabe i powinny być od razu mocniejsze albo, że powinni protestować przede wszystkim ci czy tamci, z tej czy innej komórki/działu albo, że to nie ma sensu, bo powinno być od razu to czy tamto albo, że teraz to już jest za późno i trzeba było te kilka lat temu, albo coś jeszcze innego.

TO SĄ KOMENTARZE PRZYCHYLNE MF! PEWNIE WIELU PISZE JE NIEŚWIADOMYCH TEGO I WBREW SWOIM PRZEKONANIOM, WOLI WALKI I DZIAŁANIA, ALE NIESTETY TAK JEST, GDYŻ ONE OSŁABIAJĄ MOŻLIWOŚCI KONSOLIDACJI ŚRODOWISKA.

Ostrzejsze działania nastąpią w stosownym czasie. Może to być długi czas i wszystko zależy od nas, naszego zaangażowania, jakie ono będzie, czy będziemy zachęcać innych, czy będziemy inspirować Koleżanki i Kolegów w naszych komórkach, itd. Także od naszych komentarzy.

MF już jest w panice, co wyraźnie okazują niektórzy NUS oraz DIAS.

Zachęcamy wszystkich do poparcia akcji organizowanej przez inne ZZ. Nasza akcja także zostanie ogłoszona jw. zostało to zasygnalizowane.
Wchodzimy w czas, w którym wszystko jest w Naszych rękach, wszystko od Nas zależy.

Ps. Jeszcze raz powtórzę. MF miał już panikę w oczach jak było jednorazowe 15 min wylogowanie. Szkoda, że potoczyło się to wtedy jw., ale już do tego nie wracajmy, bo to także pomaga MF.
Jest nowa rzeczywistość, nowe otwarcie i wszystko jest przed Nami! Wszystko możemy osiągnąć! To zależy wyłącznie od Nas samych!
Trolli działających na osłabienie jedności będzie bez liku, wyśle ich także MF, już wysłał, ale apeluję, nie wspomagajmy ich.

Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL
 
Sorry, ale protest "polegający na wykorzystaniu 15 min przerw od pracy" to nie jest wg mnie w ogóle protest, tylko korzystanie z normalnych, legalnie przysługujących praw pracowniczych...
W kogo to ma uderzyć? W podatnika, że poczeka 15 minut?
Ja pamiętam protest w 2008 r.
40 km korki na granicy wschodniej i wściekli lub zrozpaczeni kierowcy, wołający do kamery: dajcie im w końcu te podwyżki!
To zadziałało...
 
Sorry, ale protest "polegający na wykorzystaniu 15 min przerw od pracy" to nie jest wg mnie w ogóle protest, tylko korzystanie z normalnych, legalnie przysługujących praw pracowniczych...
W kogo to ma uderzyć? W podatnika, że poczeka 15 minut?
Ja pamiętam protest w 2008 r.
40 km korki na granicy wschodniej i wściekli lub zrozpaczeni kierowcy, wołający do kamery: dajcie im w końcu te podwyżki!
To zadziałało...
od czegoś trzeba zacząć
 
@lupus Sorry, ale ja też pamiętam 2008. Ty skoro pamiętasz, to znasz też mój wkład wtedy. To były inne zupełnie czasy, inne procedury na granicy, wszystko inne. Możemy sytuację odnosić do 2016, choć też nie wprost, czy 2018 w Policji, także z korektami.
Przeczytaj proszę uważnie mój cały wpis. Poświęć te parę minut.
Mamy A.D. 2022. Do każdego apeluję. Przypomnijcie sobie i przeczytajcie wyżej jak zaczynało się u nas w 2016 i przeanalizujcie także jak w 2018 w Policji - także wspomniałem wyżej.
 
Ja się przyłączam do tego skromnego protestu, lepsze to niż nic. Najważniejsze to pokazać, że środowisko ma cel i potrafi działać razem. My "nie lubimy" skarbowców, oni nas, a publiczne przepychanie się sprawia tylko radość w MF. Pewnie, że protest z grubej rury byłby fajny, szkoda tylko że na zwykłą pikietę nie miał kto jechać...
 
Sławek, to była spontaniczna reakcja starego niepotrzebnego, co już chyba nie wie jak tam jest. Dla mnie jesteś bohaterem i w żadnym wypadku to nie był wyrzut.
Mrówka, no comment. Ja jestem zwolniony w 2017 dzięki tej super fuzji z Wami.
 
@Agata Jagodzińs Nie ma za co.
Moja rada.
Jak mówicie w mediach o aktualnym proteście, to mówcie o problemach w US, o chęci poprawienia obsługi podatników, przyspieszeniu zwrotów podatków, największej liczbie nadgodzin w KSC, poprawie funkcjonowania, itd. Wszystko dla dobra podatnika. Mówcie, że MF utrudnia to pracownikom, paraliżuje wręcz sprawną obsługę, wprowadzając np. absurdalne systemy, dublujące się, utrudniające i wydłużające straszliwie pracę i komplikujące sprawną obsługę podatników. Mówcie, że MF utrzymuje mnóstwo wakatów, że swoją polityką powoduje odpływ doświadczonej kadry, itp. Mówcie o PŁ i chęci pomocy podatnikom, choć jest niezwykle trudno ze względu na skomplikowany charakter, który nawet pracowników US zaskakuje.
Protest ma zwrócić uwagę na te wszystkie problemy, spowodować refleksję MF i w efekcie poprawić jakość obsługi.
Wszystko tylko nie na pierwszym miejscu postulat 20%. Jeżeli będziecie pytani o postulaty płacowe, to mówcie, że chcecie by oddano to co zabrano z Uchwały modernizacyjnej i chcecie nowej modernizacji. Rząd wie jaki jest postulat płacowy i nie trzeba tego rozgłaszać wszędzie i na wszystkie strony świata. ZNP zniszczył tym wielki zryw nauczycieli, a była zupełnie inna sytuacja geopolityczna. Społeczeństwo szybko zwróciło się przeciwko nauczycielom. Mówcie zatem, ze protest robicie dla społeczeństwa. Wiem, że ciężko jest o poparcie społeczne dla fiskusa, ale nie można się samemu wystawiać na nienawiść społeczeństwa i trzeba próbować. Na pewno MF będzie wtedy trudniej.
Wystawianie 20% na pierwszy plan łatwo też może być powiązane przez MF z politycznym postulatem, który jedna z partii wysunęła ostatnio dla całej budżetówki. Zażądali politycznie 20%, ale dla całej budżetówki. To już jest obalane przez PR rządu w dobie inflacji, więc tutaj zalecam ostrożność. Ja bym w ogóle tego nie używał w przekazie medialnym. Ważne, że MF wie o co chodzi. Co innego oddanie tego co zabrali i nowa modernizacja dla samego KAS. To może tylko pomóc w walce z inflacją, gdy mamy zmotywowaną i chętną do działania administrację podatkową. Chodzi o ściganie nieuczciwych podatników, których z tego co mi mówią pracownicy z US widzicie jak na dłoni, ale nie dają Wam możliwości by działać w tym kierunku. Możecie śmiało mówić, że macie wytyczne by ścigać zwykłych podatników - vide te głośne medialne akcje paragonowe, o których warto przypomnieć (statystyki, mierniki), a karuzelami, które widzicie w niektórych systemach, tych akurat potrzebnych, bo takie też przecież są, :) nie pozwalają Wam się zajmować.
 
Dziękuję Sławku za rady. Na pewno wezmę je pod uwagę.
Czasami chciałabym powiedzieć więcej, ale nie ma na to czasu. Czasami mówię bardzo długo i dużo, a puszczają tylko kawałek lub piszą kilka zdań. Mówię o tych problemach, które wskazałeś, ale zazwyczaj to pomijają i puszczają tylko wybrany, często mniej interesujący kawałek.
 
Media puszczają zawsze to co im pasuje. Dlatego trzeba bardzo uważać, w szcególności gdy nagrywana jest wypowiedź. Dlatego najbardziej lubię na żywo.
Gdy jest coś dla gazety lub portali to po wywiadzie zawsze proś o autoryzację i napisz dziennikarzowi konkret, żeby wybrzmiało tak jak trzeba, to co chcesz przekazać.
 
Mi jest wstyd jak słysze teksty typu > wasza akcja jest do niczego my to dopiero protestowalismy. Po pierwsze to niczemu nie służy poza wzmacnianiem MF po drugie dowodzi pyszałkowatości, zadufania. i przekonania o swojej wyższości. Za chwile usłyszymy o tym jak to celnicy obalili komunizm
Nie przesadzaj, celnicza brać walczy o swoje od lat dziewięćdziesiątych. Trochę już nauczyliśmy się przez te lata, więc warto posłuchać dobrych rad.. i tylko tyle, bez złośliwości i dorabiania niepotrzebnych ideologii.
 
Back
Do góry