• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Propozycje zmiany art. 15a wreszcie gotowe

Ale tylko w MSWiA! Czekamy jeszcze chwilę na odpowiedź Ministra Finansów, do którego zwróciliśmy się niezwłocznie po posiedzeniu Komisji ds. Petycji o uregulowanie tej sprawy w SCS.
 
Witam !! Po zapoznaniu się z treścią artykułu, do którego link znajduje się na początku tego wątku, ja osobiście nie mam żadnych wątpliwości, że strona rządowa "robi co tylko może", żeby w ten czy inny sposób "zahamować" odpływ doświadczonych funkcjonariuszy z Policji i nie tylko, choć o naszej służbie w tym artykule nie ma ani słowa. Jeżeli po blisko 2 latach od podpisania wcześniejszych porozumień, byli w stanie "stworzyć" tylko takiego gniota, to znaczy to, że bardzo się nad nim "trudzili", albo że do samego końca nie wiedzieli, co właściwie mają przedstawić stronie związkowej. Dlatego też przewodniczący Jankowski, bardzo "cieszy się" z tego, że w ogóle jakikolwiek "projekt" został przedstawiony, bo przynajmniej będzie nad czym debatować. Zwykli policjanci, też są pewnie z tego powodu bardzo "zadowoleni", aczkolwiek ich najbardziej "boli" warunek sine qua non, czyli minimum 25 lat służby. Jeżeli MSWiA będzie twardo stać na tym "gruncie", a potem takim samym "rozwiązaniem" obejmie także naszą służbę, to biorąc pod uwagę nasz "początek" okresu zaliczanego do służby, czyli 15-sty września 1999 roku, to my celnicy emerytury mundurowe "zobaczymy" dopiero w roku 2024.
Niech każdy sam sobie odpowie na pytanie, czy "rzuca" papierami teraz (55,6%) i 6-cio miesięczna odprawa, czy też będzie czekał dalej i wtedy może się doczekać na raczej gorszy obrót sprawy !!
Mam wrażenie, że się mylisz. Tu nie chodzi o wydłużenie okresu służby uprawniającego do emki mundurowej z 15 do 25 lat, a o lata służby po których można będzie zaliczyć lata z cywila do emki mundurowej. Konieczność służenia 25 lat żeby osiągnąć prawa emerytalne wprowadzili dopiero dla zatrudnionych od 2013r.
Co nie zmienia faktu że projekt jest bardzo niekorzystny.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Mam wrażenie, że się mylisz. Tu nie chodzi o wydłużenie okresu służby uprawniającego do emki mundurowej z 15 do 25 lat, a o lata służby po których można będzie zaliczyć lata z cywila do emki mundurowej. Konieczność służenia 25 lat żeby osiągnąć prawa emerytalne wprowadzili dopiero dla zatrudnionych od 2013r.
Co nie zmienia faktu że projekt jest bardzo niekorzystny.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
niekorzystny był by gdyby po przekroczeniu 25 lat służy traciło by się prawo do pobierana 2 emek. Mundurowej za lata służby i cywilnej za lata pracy, o ile nie korzystało by się z prawa doliczenia % za lata pacy cywilnej do emerytury mundurowej. W przeciwnym razie w istocie nic on nie zmienia. Praktycznie nie opłacalne (nie wprowadza żadnej nowej dodatniej jakości) jest przechodzenie na wcześniejszą emeryturę, oczywiście wyłączając przypadki indywidualne gdzie pewna korzyść finansowa jednak jest dyskontowana koniecznością szybszego wyłączenia się z pracy zawodowej, bądź brakiem z przyczyn zewnętrznych z korzystania z takiej możliwości (ucywlineni).
 
Magda66 napisała:
Mam wrażenie, że się mylisz. Tu nie chodzi o wydłużenie okresu służby uprawniającego do emki mundurowej z 15 do 25 lat, a o lata służby po których można będzie zaliczyć lata z cywila do emki mundurowej. Konieczność służenia 25 lat żeby osiągnąć prawa emerytalne wprowadzili dopiero dla zatrudnionych od 2013r.
Co nie zmienia faktu że projekt jest bardzo niekorzystny.

Spokojnie !!
Ja wiem, czego zasadniczo dotyczy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym............, ale w swojej wypowiedzi odniosłem się do kwestii różnych "starań" i "pomysłów" strony rządowej, na to, żeby jakoś "uregulować" tą sprawę, a na dodatek i przy okazji zniechęcić funkcjonariuszy do odchodzenia ze służby. Według mnie, pokazuje to w sposób jednoznaczny swoistą obłudę ludzi z MSWiA, którzy po blisko 2 latach od podpisania pewnych porozumień, prezentują m.in. takie rozwiązanie jakie zostało przez nich przedstawione. Poza tym, to partia prezesa K. po raz kolejny wygrała wybory i po raz kolejny ma większość w sejmie, więc według mnie nie można wykluczyć żadnego "scenariusza", w tym także minimalnego stażu służby, np. 25 lat, który będzie uprawniał do emerytury mundurowej. Gołym okiem widać, że w "temacie" równego traktowania służb, to zawsze nasza służba niestety "odstaje" od reszty, co można różnie tłumaczyć, np. brakiem woli politycznej, opieszałością albo wręcz lekceważeniem naszej służby przez rządzących, czego już nie raz przecież doświadczyliśmy. Ponadto przypominam, że kwestia zrównania naszych uwarunkowań emerytalnych (m.in. zaliczanie lat w służbie i ewentualnych okresów przed nią) miała być rzekomo załatwiona w tym roku. Co prawda mamy dopiero początek października, ale ja osobiście nie wierzę, żeby coś w tej materii się zmieniło jeszcze w tym roku. Ale obym się mylił !!
 
Ostatnia edycja:
ZUS podwyższa kapitał początkowy o okres opieki nad dzieckiem przy zastosowaniu przelicznika 1,3 za każdy rok. Wiem, bo tak było w przypadku osoby z mojej rodziny. Jednak sam z siebie ZUS tego nie zrobi. Trzeba złożyć wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego, do którego załącza się druk oświadczenia, że sprawowało się opiekę nad dzieckiem, np. w okresie niewykonywania pracy przed podjęciem zatrudnienia lub w ramach urlopu wychowawczego/bezpłatnego. Czyli reasumując, ten okres jest liczony do emki, tak samo jak w przypadku pracy.
Bardzo Ci dziękuję za cenne informacje i pozdrawiam
 
https://nszzp.pl/wp-content/uploads/2020/10/Pismo_MSWiA_12_10_2020.pdf#page=1

ul. Stefana Batorego 5 tel. +48 22 601 51-64 02-591 Warszawa, Polska fax +48 22 848 16 33mswia.gov.pl1/1DB-W-078-21/2020 Warszawa, dnia 12 października 2020 r.
Pan Rafał Jankowski Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych

Szanowny Panie Przewodniczący, nawiązując do pisma z dnia 2 października br., znak: FZZ SM-II-12/20, oraz do ustaleń na spotkaniu przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 25.09 br. uprzejmie informuję, że w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Nowelizacja obejmować będzie funkcjonariuszy naszego resortu, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć „pracę cywilną” do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3% za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75%. Oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej). Oszacowane na tym etapie prac skutki finansowe dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Jednocześnie na chwilę obecną ocenia się, że z prawa doliczenia do wysługi emerytalnej stażu cywilnego będzie mogło skorzystać w tym okresie około 9 tys. funkcjonariuszy pełniących służbę w formacjach naszego resortu. Panie Przewodniczący, aktualnie prowadzone są w Ministerstwie prace nad projektem nowelizacji ustawy. Ministerstwo planuje niezwłocznie po opracowaniu projektu przekazać go do opinii związkom zawodowym zrzeszającym funkcjonariuszy formacji naszego resortu. Proponuję się, aby nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z poważaniem
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z up. Maciej Wąsik Sekretarz Stanu - podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym -

No to jednak kiepska zmiana nie mam na co czekać :cry::cry::cry:
 
https://nszzp.pl/wp-content/uploads/2020/10/Pismo_MSWiA_12_10_2020.pdf#page=1

ul. Stefana Batorego 5 tel. +48 22 601 51-64 02-591 Warszawa, Polska fax +48 22 848 16 33mswia.gov.pl1/1DB-W-078-21/2020 Warszawa, dnia 12 października 2020 r.
Pan Rafał Jankowski Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych

Szanowny Panie Przewodniczący, nawiązując do pisma z dnia 2 października br., znak: FZZ SM-II-12/20, oraz do ustaleń na spotkaniu przedstawicieli Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 25.09 br. uprzejmie informuję, że w Ministerstwie trwają prace nad nowelizacją art. 15a ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin. Nowelizacja obejmować będzie funkcjonariuszy naszego resortu, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć „pracę cywilną” do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3% za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75%. Oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej). Oszacowane na tym etapie prac skutki finansowe dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Jednocześnie na chwilę obecną ocenia się, że z prawa doliczenia do wysługi emerytalnej stażu cywilnego będzie mogło skorzystać w tym okresie około 9 tys. funkcjonariuszy pełniących służbę w formacjach naszego resortu. Panie Przewodniczący, aktualnie prowadzone są w Ministerstwie prace nad projektem nowelizacji ustawy. Ministerstwo planuje niezwłocznie po opracowaniu projektu przekazać go do opinii związkom zawodowym zrzeszającym funkcjonariuszy formacji naszego resortu. Proponuję się, aby nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z poważaniem
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji z up. Maciej Wąsik Sekretarz Stanu - podpisano kwalifikowanym podpisem elektronicznym -

No to jednak kiepska zmiana nie mam na co czekać :cry::cry::cry:
W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć „pracę cywilną” do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat

o ile będzie alternatywa czyli tak jak proponują lub tak jak jest teraz to bym rzekł, idealnie nie jest ale ie beznadziejnie. Oczywiście uważam, że powinno nastąpić zrównanie statusu z przed 99 ze statusem po 99 a w najgorszym przypadku doliczanie lat cywilnych na zasadach (jako możłiwość do wyboru dla obydwu tych grup) z przed 99 czyli 3 lata przed służbą za 2.6 a pozostałą za 1.3 pod warukiem osiągnięcia (przez tych po 99) min 25 lat służby lub 55 lat wieku lub nie doliczania lat pracy o ile przejdą na emeryturę przed stażem lub wiekeim lub gdy nie zawnioskują o dolicznei lat cywilnych niezależnie od stażu lub wieku. I to jest minimum choć nie równe
 
Czy Związek mógłby wystąpić do MinFin z wnioskiem o złożenie inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany art 15a dla nas, na zasadach jak w MSWiA? Na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Muszą odpowiedzieć w czasie 30 dni o ile sie nie mylę. Będzie jakiś konkrek i punkt wyjściowy do innych działań.
 
Jak szefowa będzie się dłużej zastanawiała, czy włączyć się w proces zmiany art. 15a., wkrótce nie będzie dla kogo tego zmieniać. Na przełomie roku odejdzie ze służby ok 10% funkcjonariuszy (w moim UCS nawet trochę więcej).
W takim tempie za 2 lata zostaną już tylko ci co nie mają 15 lat służby.
Po takim traktowaniu jak w tym roku to i tak mało. Część osób które na emeryturze zamierzają pracować przed odejściem powstrzymała tylko covidowa sytuacja, która wprowadziła trochę niepewności na rynku pracy. Jak nic się nie zmieni w podejściu MF do swoich funkcjonariuszy, to za rok będzie kolejna, prawdopodobnie jeszcze większa fala odejść, zwłaszcza jak ludzie się połapią, że dłuższa służba (w perspektywie braku podwyżek) nie przełoży się na wzrost kwoty emerytury (lub bardzo nieznacznie).
Naczelnicy i dyrektorzy mogą się dwoić i troić, obiecywać złote góry. Niczego to nie zmieni dopóki MF nie zacznie nas poważnie traktować. Wystarczy tylko okazać nam szacunek i nie robić z nas durni na każdym kroku. Obietnic się dotrzymuje.
 
Back
Do góry