Poniżej wklejam tekst pisma ZOI Olsztyn do Szefa KAS, jakie wystosowano w związku z podziałem nagród.
Wyprzedzając pytania pracowników, uprzejmie informuję, że ZG wnioskuje o włączenie Waszych dodatków kontrolerskich do wynagrodzeń bez najmniejszego uszczerbku dla Waszej płacy i podwyżek sensu largo.
Wątpliwości pracowników z innych IAS, gdzie funkcjonariusze mają więcej np. Rzeszów czy Poznań są przez nas uwzględniane i ZG ZZ Celnicy PL od dawna wnioskuje o wyrównanie nagród w każdą stronę. Chodzi o to by nikomu nic nie odbierać z poszczególnych paragrafów, a dodać w celu wyrównania dysproporcji. MF ma takie możliwości z różnych źródeł i poza pragrafami płacowymi poszczególnych kategorii.
W dniu 13.12 2019r. w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie wypłacono nagrody za IV kwartał 2019r., w średniej wysokości:
Korpus Służby Cywilnej -2 156 zł
pracownicy spoza korpusu służby cywilnej – 1 293 zł
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej 1 086 zł
Zakładowa Organizacja Izbowa Związku Zawodowego Celnicy PL w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie w imieniu funkcjonariuszy Służby Celno – Skarbowej w IAS w Olsztynie sprzeciwia się tak ogromnej dysproporcji w wysokości przyznanych nagród pomiędzy koleżankami i kolegami z korpusu służby cywilnej a funkcjonariuszami ( o 100 %) i zwracamy się z prośbą o pochylenie się nad tym problemem. Warmińsko–Mazurscy celnicy otrzymali jedne z najniższych nagród w Polsce – funkcjonariusze odpowiedzialni za strategiczny obszar tj. granicę z Federacją Rosyjską.
Nie przyjmujemy do wiadomości próby tłumaczenia się dodatkowymi wydatkami związanymi z wypłatą nadgodzin czy dodatków kontrolerskich. Funkcjonariusze nie powinni być obciążani negatywnymi skutkami reformy KAS w 2017 r. m.in. poprzez niedoszacowanie etatów funkcjonariuszy co do dzisiaj skutkuje kilkudziesięcioma wakatami, a to powoduję potrzebę służby w godzinach nadliczbowych często również wykonując pracę na kilku stanowiskach jednocześnie.
To właśnie Pan w 2018 r. wizytując IAS w Olsztynie stwierdził, że Szef KAS dostrzega , że zbyt małe środki są przeznaczane na dodatki kontrolerskie i w 2019 r. ta sytuacja znacznie się poprawi. Jednak nie dotrzymał Pan słowa. Do dzisiaj wielu funkcjonariuszy otrzymuję dodatki kontrolerskie w upokarzającej kwocie 50 zł, a byli pracownicy UKS obecnie pracownicy komórek CKK otrzymują fikcyjne dodatki kontrolerskie gdyż ich część wynagrodzenia , które otrzymywali przed reformą KAS jedynie „nazwano” dodatkiem kontrolerskim. Doceniamy starania Dyrektora IAS w Olsztynie dot. regulacji dodatków kontrolerskich ze środków własnych ale nie może to być kosztem obniżania nagród wszystkim funkcjonariuszom.
W piśmie DC10.8816.17.2019 z dn. 27.11.2019r. skierowanym do wszystkich Dyrektorów IAS i Naczelników UCS, Zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Pan Tomasz Słaboszowski wysoko oceniając działania w obszarze odprawowym zwrócił się z prośbą o uwzględnienie tego przy okazji grudniowego podziału nagród. Skutek jest taki, że Funkcjonariusze Celno-Skarbowi w IAS w Olsztynie otrzymali najniższe grudniowe nagrody od lat.
Na stronie intranetowej IAS w Olsztynie można przeczytać o ostatnich sukcesach Warmińsko-Mazurskich celników np. o zatrzymaniu w OC Gołdapi tysiąca opakowań produktów leczniczych o działaniu poprawiającym kondycję fizyczną i psychiczną organizmu, o udaremnieniu rekordowego przemytu papierosów w ilości 149 tyś sztuk w OC Grzechotki, o zatrzymaniu na polecenie Prokuratury Okręgowej w Elblągu przez funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie mężczyzny odpowiedzialnego za powstanie wielomilionowych uszczupleń Skarbu Państwa, o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy KAS z Elbląga podrobionej odzieży i perfum oznaczonymi znakami towarowymi znanych światowych marek, o zatrzymaniu 33 kg tytoniu krajanki oraz suszu tytoniowego przez funkcjonariuszy KAS z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie czy o udaremnieniu przemytu 9 kg bursztynu w OC Bezledy. W podziękowaniu za niewątpliwe sukcesy Warmińsko-Mazurscy celnicy otrzymali nagrody niższe nawet od zatrudnionych w IAS w Olsztynie np. konserwatorów, którym niewątpliwie również się należą.
Całkowicie niezrozumiałe jest dla nas, że Warmińsko-Mazurscy jak i Lubelscy celnicy odpowiedzialni nie tylko za ochronę granicy Rzeczpospolitej Polskiej, ale także zewnętrznej granicy Unii Europejskiej otrzymali najniższe nagrody od wielu lat.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o naprawę tych nieprawidłowości w celu zminimalizowania tych dysproporcji w wysokości nagród.