• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
  Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

  Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
  Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
  Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
  Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Pismo do SKAS polityka awansowa i siatka płac

Pan Bartosz Zbaraszczuk

Szef Krajowej Administracji SkarbowejSzanowny Panie Ministrze,


Zarząd Główny ZZ CELNICY PL, w kontekście prac nad regulacjami płac, apeluje o wprowadzenie równego traktowania funkcjonariuszy służb mundurowych w aspekcie uwzględnienia doświadczenia w służbie w naszej formacji, tak jak w innych formacji mundurowych.

Zarząd, tak jak wyrażał to w korespondencji dot. mentoringu oraz uwag do siatki płac i polityki awansowej, nie wyobraża sobie, że nasza formacja będzie funkcjonować w odmiennych regulacjach prawnych, aniżeli te już obowiązujące i projektowane, które za chwilę wejdą w życie w innych służbach. Chodzi o świadczenia motywacyjne i stażowe do 56%, które będą wzrastać o dodatkowy 1% od 15 roku służby.

Postulujemy wdrożenie tych rozwiązań, analogicznie jak w innych pragmatykach służbowych, jak również podjęcie inicjatywy, by świadczenia motywacyjne obowiązywały także po 15 latach służby.

Jednocześnie Zarząd przypomina o braku wciąż stanowiska Ministerstwa Finansów w kierunku wyrównania zaległości awansowych w stopniach wg schematu 10 lat mł. rachmistrz, 15 lat mł. aspirant, 25 lat podkomisarz i nie uwzględnieniu doświadczenia funkcjonariuszy w projektowanej polityce awansowej i nie przedstawienia wciąż faktycznej ścieżki kariery zawodowej, co uniemożliwia pozytywne odniesienie się Zarządu do tego dokumentu.

Chodzi o to, aby funkcjonariusz, który rzetelnie i terminowo realizuje powierzone zadania i jest oceniany na poziomie oczekiwań lub wyżej oczywiście, wiedział jak będzie przebiegała jego ścieżka kariery zawodowej. Może naturalnie z inicjatywy przełożonego awansować szybciej, jednak jeśli jego służba jest na poziomie oczekiwań lub wyżej, powinien wiedzieć kiedy i jak awansuje. Tego wciąż nie ma w przekazanych z Ministerstwa Finansów dokumentach - takie gwarancje nie występują. Nie została określona precyzyjna, rzeczywista i transparentna ścieżka kariery zawodowej. Przypominamy w tym kontekście nasze pismo z dnia 28.03.2022 r., które powinno stać się punktem wyjścia do dialogu.

Załącznik:
Pismo z dnia 28.03.2022 r.

Z Poważaniem:
Za Zarząd
Przewodniczący ZZ CELNICY PL
Sławomir Siwy
 

Attachments

 • celnicy68-22-stanowisko polityka awansowa i siatka płac.doc
  98 KB · Wyświetleń: 593
 • celnicy29-22-do SKAS ścieżka awansu.pdf
  211,6 KB · Wyświetleń: 609
Back
Do góry