• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Opinia ZZ Celnicy PL do projektu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ...

Publikujemy opinię ZZ Celnicy PL wysłaną w dniu 05.06.2019r. do projektu ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji ...
Projekt ustawy wpłynął z MSWiA do ZZ drogą mailową dnia 04.06.
 

Attachments

  • TUwagi ZZ Celnicy57-19-projekt rządowy z czerwca 2019 r.pdf
    139,8 KB · Wyświetleń: 2 452
  • pismo do ZZ projekt rządowy.pdf
    386,4 KB · Wyświetleń: 1 595
Ostatnia edycja:
Duży staż pracy przed 1999 i duży kapitał początkowy to fajne, ale przecież nie mają związku z emką mundurową i sposobem jej liczenia z ostatniej pensji lub z 10 lat
W obecnym sposobie liczenia z 10 wybranych lat, otrzymujesz określoną kwotę, po zaliczeniu mam nadzieję od 15 września 1999 to obecnie byłoby 53 % + częściowa emerytura z ZUS za lata do 1999 czyli z kapitału początkowego dają całkiem niezłą kwotę.
Jeśli natomiast byłyby zaliczone lata przed 1999r. do emerytury mundurowej - otrzymuję tylko 75% ostatniego uposażenia- dla mnie przy uposażeniu specjalisty - porażka :(
 
Dla kogoś, kto był wysoko i spadł - ok,

Ale nie dla lwiej większości z dołów, która zawsze była na dole, awanse miała tylko co 4-5 lat na stopniu, bez awansów w stanowiskach specjalistycznych...

50letni spec, od stycznia w ramach podwyżki st spec

Rewident po 12 latach, od stycznia w ramach podwyżki st rewident

Drogi mój @bolo1999 ...

Weź pod uwagę, że rozmawiamy tu o okresie, obecnie max dwudziestoletnim do EM.
Osoby np "ucywilnione" w większości "łapią się" na max +- 47% z munduru.
Cała reszta, to jałmużna z ZUS. Owszem, nie powiem, że obliczałem to dokładnie,
ale RELATYWNIE - od 2004 roku, zarobki większości z nas się ZMNIEJSZAŁY, a trzeba
pamiętać, że obecne zasady obliczania EM z owych 10 lat, nie dotyczą wartości
NOMINALNYCH lecz RELATYWNYCH. To oznacza, że (uwaga - przykładowe wielkości
biorę "z sufitu", chcąc jedynie wskazać zasadę) jeżeli ja, na podobnym stanowisku
do roku 2004 miałem powiedzmy 90% średniej krajowej, to obecnie mam powiedzmy
80% średniej krajowej.
Z tego wprost wynika, że (o ile nie zaliczysz bardzo znacznej podwyżki), lepiej jest
liczyć od wyższych procentów choć kilka lat, niż liczyć od tych (przykładowych)
ostatnich 80% po równo każdy, przesłużony rok.
 
Drogi mój @bolo1999 ...

Weź pod uwagę, że rozmawiamy tu o okresie, obecnie max dwudziestoletnim do EM.
Osoby np "ucywilnione" w większości "łapią się" na max +- 47% z munduru.
Cała reszta, to jałmużna z ZUS. Owszem, nie powiem, że obliczałem to dokładnie,
ale RELATYWNIE - od 2004 roku, zarobki większości z nas się ZMNIEJSZAŁY, a trzeba
pamiętać, że obecne zasady obliczania EM z owych 10 lat, nie dotyczą wartości
NOMINALNYCH lecz RELATYWNYCH. To oznacza, że (uwaga - przykładowe wielkości
biorę "z sufitu", chcąc jedynie wskazać zasadę) jeżeli ja, na podobnym stanowisku
do roku 2004 miałem powiedzmy 90% średniej krajowej, to obecnie mam powiedzmy
80% średniej krajowej.
Z tego wprost wynika, że (o ile nie zaliczysz bardzo znacznej podwyżki), lepiej jest
liczyć od wyższych procentów choć kilka lat, niż liczyć od tych (przykładowych)
ostatnich 80% po równo każdy, przesłużony rok.

Przyjacielu

Odnoszenie się do średniej krajowej jest z gruntu nietrafne

Jeśli już odnosić to do średniej w SC

Spece na minimach zaliczyli podwyżki do 3048, u mnie to było ponad 500 zł ze stażowym

Tak niskie pobory miało wielu przez wiele lat

Teraz kolejna transza

A co do ucywilnionych

Nie można mi zarzucić, że o nich zapominam, ale jeśli mówimy o czymś, co miałoby być lepsze dla większości, to ucywilnieni z pewnością byli mniej liczni, a nawet pośród nich nie wszyscy są zwolennikami 10 lat
 
Sławek prosi o głosy po wyliczeniach. Dla mnie i kilku kolegów z którymi rozmawiałem korzystniejsze jest liczenie wg 10 wybranych lat.
Należy powiedzieć, że te służby, które ostatnio nabyły uprawnienia do emerytur mundurowych (czyli my i SM) sposób liczenia emerytur mają taki sam. Podobne rozwiązanie wprowadzono dla służb, które wcześniej miały emerytury mundurowe, z tym, że tak jak nam wylicza się emerytury tym funkcjonariuszom, których przyjęto do służby po 2012 roku. "Stary sposób" liczenia (czyli od ostatniej pensji) pozostawiono dla tych przyjętych do służby przed 2013 rokiem. Ta zmiana sposobu wyliczania emerytur mundurowych, to moim zdaniem, nie próba pogorszenia sytuacji odchodzących na emerytury a raczej próba zlikwidowania "zwyczaju" jaki ukształtował się w służbach, windowania w górę emerytur przez znaczące podnoszenie uposażenia na chwilę przed odejściem na emeryturę. Oczywiście nie było tu żadnych pisanych reguł. Panowała pełna dowolność zależna od "układu" jaki miałeś z przełożonymi.
Oczywiście możecie się ze mną nie zgodzić ale ja uważam, że liczenie emerytury z 10 wybranych lat jest uczciwsze i moja ocena nie jest wynikiem tego, że jest to w moim przypadku korzystniejsze rozwiązanie. W końcu na emeryturę pracujemy wiele lat a nie przez ostatni miesiąc. Aktualny sposób liczenia zbliżony jest do sposobu wyliczania emerytury zusowskiej, gdzie wysokość jej zależy od sumy składek odkładanych przez lata a nie od wysokości ostatniej wypłaty.
Więc sądzę, że szanse na zmianę sposobu liczenia nie są zbyt wielkie a przy tym nie wiemy dzisiaj czy gdyby udało się to zmienić, to nie byłoby to pyrrusowe zwycięstwo, bo nie wiemy czy większość z nas by na tym zyskała czy straciła. By tego się dowiedzieć nie można opierać się na przypuszczeniach a trzeba byłoby to policzyć
 
Wybacz, ale Sławek pytanie zadał dzisiaj o 13.15, a ty zdążyłeś już skonsultować to ze wszystkimi w swojej komórce?

Zarejestrowałeś się też dopiero dzisiaj...
Nie czekam na na pytania Pana Siwego.
Bardzo wielu z nas w tych sprawach jest na bieżąco, praktycznie wszyscy w komórce, dyskutujemy, wymieniamy się poglądami, liczymy, tylko nie udzielamy się na forum.
Data rejestracji jest bez znaczenia.
Celnikiem jestem od 1991 roku. Granica, oddział wewnętrzny, WZP, Izba, granica.
 
Przyjacielu

Odnoszenie się do średniej krajowej jest z gruntu nietrafne

Jeśli już odnosić to do średniej w SC

...


Średniej SC czy krajowej, to akurat (dla mnie) jeden czort, gdyż trzykrotnie
w tym czasie dostawałem poniżej pleców, w stosunku do pozostałych, a
wynikało to z prostej przyczyny - ZAWSZE byłem przeciwko "układom".

ps
Wiem, że nie zapominasz o "rozmundurowanych".
 
@honorcia, a tak z ciekawości czy brałaś pod uwagę emkę z ZUS i do tego pracę w szczególnym charakterze. Masz dużo lat pracy to czy nie byłoby to dla Ciebie lepsze ?
Pytam bo sam się waham, tylko ja niestety do emki z ZUS mam jeszcze 4 lata.
Mam jeszcze jedno pytanie do funków, którzy już przeszli tę drogę, czy jeśli chodzi o te 5 lat policyjnych to jak są one liczone, czy zwolnienia lekarskie są odliczane od tych 5 lat czy też nie mają one znaczenia ?
I ewentualnie czy mówi o tym jakiś akt prawny ?
 
Ostatnia edycja:
@honorcia, a tak z ciekawości czy brałaś pod uwagę emkę z ZUS i do tego pracę w szczególnym charakterze. Masz dużo lat pracy to czy nie byłoby to dla Ciebie lepsze ?
Pytam bo sam się waham, tylko ja niestety do emki z ZUS mam jeszcze 4 lata.
Mam jeszcze jedno pytanie do funków, którzy już przeszli tę drogę, czy jeśli chodzi o te 5 lat policyjnych to jak są one liczone, czy zwolnienia lekarskie są odliczane od tych 5 lat czy też nie mają one znaczenia ?
I ewentualnie czy mówi o tym jakiś akt prawny ?
W Katowicach L-4 niema znaczenia ale w innych izbach może być inaczej, w jednych służbę koordynatorów zaliczają do zadań policyjnych w innych nie. U nas liczą dość skrupulatnie co do dnia. Niektórym kolegom i koleżankom zabrakło paru dni, wiadomo dla funków z zachodniej i południowej granicy 1 maj 2004 roku oznacza brak emki mundurowej. U nas podstawą jest posiadany w tym czasie zakres czynności. Jeżeli mogę coś poradzić to walczcie do końca. Ja już jestem w gronie tych szczęśliwców.
Jeżeli mogę się odnieść do kwestii jak liczyć to naprawdę jest bardzo indywidualna sprawa. Jak by nie liczyć jedni zyskają inni stracą. Podobnie jest z kwestią ewentualnego zaliczenia staży przed 1999 r. dla osób którym do zusowskiej emki brakuje około 10 lat. Wybór o ile by był, byłby bardzo ryzykowny dla takich funków z dużym stażem służby ze względu na dodatek szkodliwy.
 
@honorcia, a tak z ciekawości czy brałaś pod uwagę emkę z ZUS i do tego pracę w szczególnym charakterze. Masz dużo lat pracy to czy nie byłoby to dla Ciebie lepsze ?
Pytam bo sam się waham, tylko ja niestety do emki z ZUS mam jeszcze 4 lata.
Mam jeszcze jedno pytanie do funków, którzy już przeszli tę drogę, czy jeśli chodzi o te 5 lat policyjnych to jak są one liczone, czy zwolnienia lekarskie są odliczane od tych 5 lat czy też nie mają one znaczenia ?
I ewentualnie czy mówi o tym jakiś akt prawny ?

Wiem, że nie mnie pytasz, ale nieco "liznąłem" tego tematu.
Jeśli masz spełnione warunki, odnośnie "szczególnego charakteru" i dużo lat pracy,
to z pewnością winieneś to dokładnie przeliczyć. Stanowczo może być to korzystniejsze,
biorąc jeszcze w takim wypadku pod uwagę wcześniejszy (60 lat) wiek emerytalny.

Nie jestem pewien odnośnie 5 lat policyjnych, ale niestety to prawdopodobne.
Na pewno np. urlop macierzyński, jest odliczany od koniecznych 15 lat służby.
 
Wiem, że nie mnie pytasz, ale nieco "liznąłem" tego tematu.
Jeśli masz spełnione warunki, odnośnie "szczególnego charakteru" i dużo lat pracy,
to z pewnością winieneś to dokładnie przeliczyć. Stanowczo może być to korzystniejsze,
biorąc jeszcze w takim wypadku pod uwagę wcześniejszy (60 lat) wiek emerytalny.

Nie jestem pewien odnośnie 5 lat policyjnych, ale niestety to prawdopodobne.
Na pewno np. urlop macierzyński, jest odliczany od koniecznych 15 lat służby.
co do szczególnego charakteru ZUS nie wlicza do tego okresu:
okresów niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone Ci wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
okresów, za które otrzymałeś zasiłek opiekuńczy lub macierzyński,
okresów urlopu dla poratowania zdrowia,
okresów urlopu szkoleniowego,
okresu urlopu wychowawczego,
okresu urlopu bezpłatnego,
okresu służby wojskowej.
 
do Skorpion1
Sławek prosił o opinię po wyliczeniach i taką opinię przekazałam.
Biorąc pod uwagę wiek tuż przed 60, czyli koniec aktywności zawodowej, obecny sposób wyliczenia emerytury czyli mundurowa + ZUS jest dla mnie najkorzystniejszy.
:)
 
Ostatnia edycja:
honorcia, masz rację, tylko w pierwszej kolejności emerytura mundurowa, a póżniej z ZUS, najlepiej aby było od 15.09.99 do zwolnienia staż. Został by cały kapitał początkowy liczony na 01.01.99 i +8.5 m-ca składek.
Dyskusja o liczeniu z 10 lat lub z ostatniego wynagrodzenia nie ma sensu, bo tego już nie zmienią. A czemu w innych służbach to było lepsze zainteresowani dobrze wiedzą, że przed planowanym odejściem na emeryturę mieli windowane zarobki w górę i dlatego to było lepsze , w Naszej służbie na to nikt nie mógł by liczyć.
 
co do szczególnego charakteru ZUS nie wlicza do tego okresu:
okresów niezdolności do pracy, za które zostało wypłacone Ci wynagrodzenie, zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
okresów, za które otrzymałeś zasiłek opiekuńczy lub macierzyński,
okresów urlopu dla poratowania zdrowia,
okresów urlopu szkoleniowego,
okresu urlopu wychowawczego,
okresu urlopu bezpłatnego,
okresu służby wojskowej.

Masz rację odnośnie ZUS, natomiast o ile dobrze zrozumiałem projekt zmian,
to m.in. w tym zakresie, ma być jak dla innych mundurowych.
Stąd właśnie wzięła się moja niepewność.
 
Masz rację odnośnie ZUS, natomiast o ile dobrze zrozumiałem projekt zmian,
to m.in. w tym zakresie, ma być jak dla innych mundurowych.
Stąd właśnie wzięła się moja niepewność.
Wydaje mi się, że czas już nie odnosić się bezpośrednio do innych służb bo żadna inna nie ma takiego łączenia, 15 lat mundurowa a pozostała zusowska. Trzeba nam poczekać do czasu aż ktoś z koleżeństwa po uzyskaniu emki mundurowej uzyska emeryturę zusowską z rekompensatą za szczególne warunki. Tak na marginesie, sprawdziłem swoje konto w zusie i tam juz jest wzmianka o ty, że jestem m.in. emerytem mundurowym.
 
Jak tak może być, że jedne Izby liczą cały okres służby łącznie ze zwolnieniami, a inne odliczają ten okres. czy nie jesteśmy jednolitą służbą i panuje tu dowolność ? Czy pełniliśmy służbę na innych planetach ?
@cat pytam wszystkich i dziękuję wszystkim za cenne informacje. O lata w szczególnym to się nie martwię bo mam ich aż 20, ale niestety na stare lata trochę zdrowie siadło i niekiedy musiałem zaliczyć szpital. Stad było pytanie o te 5 lat. Z tego co jednak piszecie to chyba muszę poczekać do ukończenia 65 lat. Będę wdzięczny za inne opinie.
Pozdrawiam skrzywdzonych (do których też się zaliczam) oraz obecnych funków.
@wolny ktoś wcześniej już z tego skorzystał i przekazał, że dodatek za 15 lat w szczególnych to kwota ok. 600-700 zł.
 
Wydaje mi się, że czas już nie odnosić się bezpośrednio do innych służb bo żadna inna nie ma takiego łączenia, 15 lat mundurowa a pozostała zusowska. Trzeba nam poczekać do czasu aż ktoś z koleżeństwa po uzyskaniu emki mundurowej uzyska emeryturę zusowską z rekompensatą za szczególne warunki. Tak na marginesie, sprawdziłem swoje konto w zusie i tam juz jest wzmianka o ty, że jestem m.in. emerytem mundurowym.

Kolega pytał o odliczanie zwolnień podczas służby, a nie w ZUS, a to chyba
właśnie ulega zmianie. Upierać się jednak nie będę.
 
Kolega pytał o odliczanie zwolnień podczas służby, a nie w ZUS, a to chyba
właśnie ulega zmianie. Upierać się jednak nie będę.
Sorki nie zajarzyłem. Wydaje mi się, że zmiany w zakresie L-4 nie dotyczą wyliczeniu 5 lat policyjnych. Tego nie regulują żadne przepisy i jest taka samowolka o której pisze skorpion 1. Skopionie 1 jeżeli nie spróbujesz to się nie dowiesz czy zalicza Ci 5 lat czy też nie. Co do szczególnych warunków to chyba źle liczysz bo jeżeli masz ich ze dwadzieścia to albo już niebawem uzyskasz wiek emerytalny albo liczysz te lata do 2008 roku.
 
@wolny jeśli l-4 nie dotyczy 5 lat to spróbuje po nowelizacji ustawy o emkach, chodzi o 99r. A lata w szczególnym liczę do 2008r. No wiesz inaczej się nie da, dziś mam 61 do 65 - 4 lata i wtedy jeśli z ZUS to chyba do 2008r- chyba, ze są jakieś zmiany o których nie wiem ?
 
@wolny jeśli l-4 nie dotyczy 5 lat to spróbuje po nowelizacji ustawy o emkach, chodzi o 99r. A lata w szczególnym liczę do 2008r. No wiesz inaczej się nie da, dziś mam 61 do 65 - 4 lata i wtedy jeśli z ZUS to chyba do 2008r- chyba, ze są jakieś zmiany o których nie wiem ?
Wszystko się zgadza, ja muszę liczyć do czerwca 2000 r. bo do tego czasu naliczyli mi emkę mundurową. Mam spełniony warunek 15 lat do 1999 roku ale ile mi policzą gdy osiągnę wiek zusowski to dzisiaj jest jak wróżenie z fusów.
 
honorcia, masz rację, tylko w pierwszej kolejności emerytura mundurowa, a póżniej z ZUS, najlepiej aby było od 15.09.99 do zwolnienia staż. Został by cały kapitał początkowy liczony na 01.01.99 i +8.5 m-ca składek.
Dyskusja o liczeniu z 10 lat lub z ostatniego wynagrodzenia nie ma sensu, bo tego już nie zmienią. A czemu w innych służbach to było lepsze zainteresowani dobrze wiedzą, że przed planowanym odejściem na emeryturę mieli windowane zarobki w górę i dlatego to było lepsze , w Naszej służbie na to nikt nie mógł by liczyć.
Przyznaję w 100% rację, kto ma znajomych na emeryturze mundurowej to dobrze wie jak to liczono. W innych służbach taka pragmatyka była tolerowana przez przełożonych bo sami z tego korzystali, pompowano nagrody, podwyżki na jednego a gdy odchodził następny to na niego, i tak z 75% ustawowych robiła się realna kwota ponad 100%. Już widzę jak w naszej służbie będą nas chcieli karmić pieniędzmi przed emeryturą. Dla nas bardzo ważne jest to żeby po każdych podwyżkach rosła kwota bazowa, bo od niej będzie liczona emerytura.
 
Back
Do góry