• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

MSWiA pracuje nad zrównaniem praw do emerytury mundurowej

Obecnie o tym, czy cywilny staż jest doliczany do służby, decyduje data wstąpienia do formacji. Ma to zmienić projekt przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do którego dotarł "DGP".
 
Sławek skoro SCS jest w Federacji, to może warto wytłumaczyć Jankowskiemu, że zmiany powinny objąć też i nas żeby o to powalczył, bez względu na to czy MF się to podoba czy nie. Przyda się to tym, którzy przyjęli się w tamtym czasie, a nie są jeszcze na emeryturze.
 
Sławek skoro SCS jest w Federacji, to może warto wytłumaczyć Jankowskiemu, że zmiany powinny objąć też i nas żeby o to powalczył, bez względu na to czy MF się to podoba czy nie. Przyda się to tym, którzy przyjęli się w tamtym czasie, a nie są jeszcze na emeryturze.
Najlepsze byłoby zniesienie 15a bowiem wielu z nas było przyjętych przed 1999r. i zaliczenie lat m.in. w administracji celnej na zasadach wynikających z ustawy o emkach. Natomiast zaliczenie tylko dla osób przyjętych 1999-2003 znowu resztę zostawi w czarnej d.....
 
Najlepsze byłoby zniesienie 15a bowiem wielu z nas było przyjętych przed 1999r. i zaliczenie lat m.in. w administracji celnej na zasadach wynikających z ustawy o emkach. Natomiast zaliczenie tylko dla osób przyjętych 1999-2003 znowu resztę zostawi w czarnej d.....
Dla ustawodawcy wszyscy jesteśmy przyjęci do służby najwcześniej 15.09.1999 r., czyli z automatu wpadamy pod art. 15a, bo on jest dedykowany dla f-szy przyjętych w okresie 2.01.1999-30.09.2003. Sęk w tym, żeby uznali okres zatrudnienia funkcjonariuszy celnych do 14.09.1999r. jako okres równorzędny ze służbą (co na chwilę obecną sądy odrzucają) lub co najmniej tak zmienili brzmienie art. 15a aby wszyscy zatrudnieni w administracji celnej do 14.09.1999 mogli ten okres doliczyć do emerytury mundurowej. Nie ważne przy tym powinno być, czy zamierzają się dopiero zwolnić z czynnej służby i odejść a emeryturę, czy już ją konsumują.
P. S Najlepiej gdyby art. 15a (15d) znieśli całkowicie i naliczanie emerytur przywrócili z art. 15, ale to chyba zbyt piękne by było😉
Co niektórzy forumowicze uważają że emerytom i rencistom to już nic się nie należy. Ubolewam nad tymi się z tym nie zgadzam.
 
Ostatnia edycja:
T
Sławek skoro SCS jest w Federacji, to może warto wytłumaczyć Jankowskiemu, że zmiany powinny objąć też i nas żeby o to powalczył, bez względu na to czy MF się to podoba czy nie. Przyda się to tym, którzy przyjęli się w tamtym czasie, a nie są jeszcze na emeryturze.
Te zmiany to gniot na które plują wszyscy mundurowi, nawet ci których ma to objąć. Twoje ostatnie zdanie zdradza, że nie czytałeś tego projektu lub czytałeś go pobieżnie. To czy są czy nie są na emeryturze nie ma tutaj nic do rzeczy☹️Nawet w tym gniocie jest przepis przejściowy dla emerytów. Mogą skorzystać z tego "dobrodziejstwa" jeżeli spełnią kontrowersyjny warunek 25 lat i nie złożyli jeszcze wniosku o drugą emerytur~ w ZUS.
 
Z wpisów na: InfoSecurity24pl

pod artykułem - Zmiany w art. 15a nie dla wszystkich cytat:

"Przezabawne jest to porozumienie, pomija SW, dzieli na daty przyjęcia, służbę w WP, wydłuża znacznie lata służby, wielu zabiera sporo lat z cywila przed i po służbie, zabiera też prawo do II emerytury. Panowie Związkowcy, to na co przystaliście to farsa, kpina, absurd absurdów, wy chyba naprawdę macie ludzi za nierozgarniętych i zadżumionych, tymczasem ws. dodatku sprawa załatwiona wprost fenomenalnie, mam dysonans poznawczy, a teraz pewnie należą się oklaski i brawka za takie wysterowanie tylu ludzi ......."


Pozostaje mieć tylko nadzieję że ten związek to nie związek "T.L." i wsłucha się w głosy swoich ludzi, oraz stanowczo zaproponuje normalne warunki a nie przyjmie tego gniota ministerialnego.:unsure::unsure::unsure:
 
Chcę jeszcze zauważyć, że nikt z celników nie ma jeszcze 25 lat służby, a spora liczba "ucywilnionych",
ma przed 15.09.1999 r. tylko kilka lat, więc pobierając już (maleńką) EM, MUSI liczyć na możliwość jej
podwyższenia także obecną pracą - już po "ucywilnieniu"!

Jeśli likwidacja 15a (w proponowanej formie) miałaby uniemożliwić pobieranie 2 emerytur, to lepiej się
w ogóle nie starać o tą likwidację ...
 
Przez najbliższe 8 lat nie zaliczą służby sprzed 1999r. , ponieważ większość funkcjonariuszy celno-skarbowych nabyłoby już pełną emeryturę, a no to władza nie może sobie pozwolić. To jest prosta i logiczna kalkulacja.
 
Przez najbliższe 8 lat nie zaliczą służby sprzed 1999r. , ponieważ większość funkcjonariuszy celno-skarbowych nabyłoby już pełną emeryturę, a no to władza nie może sobie pozwolić. To jest prosta i logiczna kalkulacja.
I tak MF rozwala tę Służbę, to co to za różnica czy wszyscy się zwolnią ba mają dość tej obłudy, czy odejdą na emeryturę???? Te ich działania dążą do likwidacji SCS. Na koniec zadania przekaże się SG i gitara🎸
 
Najlepsze byłoby zniesienie 15a bowiem wielu z nas było przyjętych przed 1999r. i zaliczenie lat m.in. w administracji celnej na zasadach wynikających z ustawy o emkach. Natomiast zaliczenie tylko dla osób przyjętych 1999-2003 znowu resztę zostawi w czarnej d

T

Te zmiany to gniot na które plują wszyscy mundurowi, nawet ci których ma to objąć. Twoje ostatnie zdanie zdradza, że nie czytałeś tego projektu lub czytałeś go pobieżnie. To czy są czy nie są na emeryturze nie ma tutaj nic do rzeczy☹️Nawet w tym gniocie jest przepis przejściowy dla emerytów. Mogą skorzystać z tego "dobrodziejstwa" jeżeli spełnią kontrowersyjny warunek 25 lat i nie złożyli jeszcze wniosku o drugą emerytur~ w

T

Te zmiany to gniot na które plują wszyscy mundurowi, nawet ci których ma to objąć. Twoje ostatnie zdanie zdradza, że nie czytałeś tego projektu lub czytałeś go pobieżnie. To czy są czy nie są na emeryturze nie ma tutaj nic do rzeczy☹️Nawet w tym gniocie jest przepis przejściowy dla emerytów. Mogą skorzystać z tego "dobrodziejstwa" jeżeli spełnią kontrowersyjny warunek 25 lat i nie złożyli jeszcze wniosku o drugą emerytur~ w ZUS.
To prawda nie czytałem, czytałem jednak na forum jego fragmenty. I ja to rozumiem tak, jeżeli fscs (gdy zmiana będzie go dotyczyć) już odszedł na emer polic to ma 21 lat służby i dupa blada szans na "dobrodziejstwa" tej zmiany nie ma. Jednak jeżeli jeszcze służy i dosłuży do 25 lat to będzie mógł doliczyć za każdy rok w cywilu jaliś procent. Jeżeli wtedy będzie miał np. 58 lat to moim zdaniem na tym skorzysta. Pamiętajmy lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale może jednak ta zmisna tak jak ja piszę nie wygląda. Oczywiście wolałbym aby zniesiono art 15a lub zapis który wyklucza naszą służbę przed 1999r.
 
Ostatnia edycja:
To prawda nie czytałem, czytałem jednak na forum jego fragmenty. I ja to rozumiem tak, jeżeli fscs (gdy zmiana będzie go dotyczyć) już odszedł na emer polic to ma 21 lat służby i dupa blada szans na "dobrodziejstwa" tej zmiany nie ma. Jednak jeżeli jeszcze służy i dosłuży do 25 lat to będzie mógł doliczyć za każdy rok w cywilu jaliś procent. Jeżeli wtedy będzie miał np. 58 lat to moim zdaniem na tym skorzysta. Pamiętajmy lepiej mieć wybór niż go nie mieć. Ale może jednak ta zmisna tak jak ja piszę nie wygląda. Oczywiście wolałbym aby zniesiono art 15a lub zapis który wyklucza naszą służbę przed 1999r.
Jeżeli funkcjonariusz dotrwa do 16.09.2024 i wówczas będzie miał 25 lat służby to doliczy na maksa po 1,3% tylko 7 lat z cywila. Wtedy ma pełną emkę mundurową. Dla funków, którzy mają na dziś łącznie z administracją celną 10 lat cywilnych lub więcej to żaden interes. Projekt ten jest głupi już w swoich założeniach, a na razie Nas nie dotyczy. Może i dobrze, bo to gniot 1-szej kategorii😡
 
@Tomyk, przestań się już kompromitować. Nie czytałeś projektu ale jego fragmenty i co nie nie wiesz w jaki sposób będą przeliczane lata cywilne ? Nie wiesz, że pełna emka policyjna to 28,5 lat służby czyli MSWiA łaskawie doliczy Ci 7 lat pracy w cywilu. A co z resztą ? Co z II filarem. Wg propozycji twoje składki zostaną umorzone.
 
Jeżeli funkcjonariusz dotrwa do 16.09.2024 i wówczas będzie miał 25 lat służby to doliczy na maksa po 1,3% tylko 7 lat z cywila. Wtedy ma pełną emkę mundurową. Dla funków, którzy mają na dziś łącznie z administracją celną 10 lat cywilnych lub więcej to żaden interes. Projekt ten jest głupi już w swoich założeniach, a na razie Nas nie dotyczy. Może i dobrze, bo to gniot 1-s
Jeżeli funkcjonariusz dotrwa do 16.09.2024 i wówczas będzie miał 25 lat służby to doliczy na maksa po 1,3% tylko 7 lat z cywila. Wtedy ma pełną emkę mundurową. Dla funków, którzy mają na dziś łącznie z administracją celną 10 lat cywilnych lub więcej to żaden interes. Projekt ten jest głupi już w swoich założeniach, a na razie Nas nie dotyczy. Może i dobrze, bo to gniot 1-szej kategorii😡
Czyli wg tego co piszesz w naszej sytuacji fscs np który za 4 lata będzie miał 58 lat, a są tacy którzy będą mieli mniej lat - znam, będą mieli pełną emkę. Zatem będą pobierać przez następne np. 7 lat o około 700 zł. co miesiąc większą emkę niż pobierali by czekając do 65 roku życia, a z tego co słyszałem emerytury z ZUS w moim przypadku będzie wynosiła około właśnie 700 zl. Zatem są tacy funkc, którym moim zdaniem w oczywisty sposób się to opłaca. Oczywiście wolałbym, aby zaliczyli nam lata służby przed 1999r.
 
Grześ2211 Czyli wg tego co piszesz w naszej sytuacji fscs np który za 4 lata będzie miał 58 lat, a są tacy którzy będą mieli mniej lat - znam, będą mieli pełną emkę. Zatem będą pobierać przez następne np. 7 lat o około 700 zł. co miesiąc większą emkę niż pobieraliby czekając do 65 roku życia na emer z zus. W moim przypadku emerytura z ZUS będzie wynosiła około właśnie 700 zl. Zatem są tacy funkc (ja już na emce mnie to ne dotyczy) którym moim zdaniem w oczywisty sposób by się to opłacało. Oczywiście wolałbym, aby zaliczyli nam lata służby przed 1999r.
 
Ostatnia edycja:
@Tomyk, przestań się już kompromitować. Nie czytałeś projektu ale jego fragmenty i co nie nie wiesz w jaki sposóbędą przeliczane lata cywilne ? Nie wiesz, że pełna emka policyjna to 28,5 lat służby czyli MSWiA łaskawie doliczy Ci 7 lat pracy w cywilu. A co z resztą ? Co z II filarem. Wg propozycji twoje składki zostaną umorzone.
Fajnie mieć forumowiczów, którzy wiedzą więcej. Pozdrawiam.
 
Grześ2211 Czyli wg tego co piszesz w naszej sytuacji fscs np który za 4 lata będzie miał 58 lat, a są tacy którzy będą mieli mniej lat - znam, będą mieli pełną emkę. Zatem będą pobierać przez następne np. 7 lat o około 700 zł. co miesiąc większą emkę niż pobierali by czekając do 65 roku życia, a z tego co słyszałem emerytury z ZUS w moim przypadku będzie wynosiła około właśnie 700 zl. Zatem są tacy funkc, którym moim zdaniem w oczywisty sposób się to opłaca. Oczywiście wolałbym, aby zaliczyli nam lata służby przed 1999r.
To jak dociągniesz do 73 lat to będziesz jakieś 8400 w plecy :) Nie mówiąc o różnicy w pensji i emce przez 3.5 roku. To oczywiście może się opłacać. Ale raczej dla osób odpowiednia młodszych z minimalnie koniecznym stażem. ale minimum to 51 lat przy stażu 25 alt i siedmiu wcześniejszych latach cywilnych. Co daje bonus w postaci 9-14 lat wcześniej. Zatem pełna emka + możliwość dodatkowej pracy gdziindziej to rekompensuje. powiedzmy dla osób od 51 do max 55 potem robi się to mało opłacalne zarówno na gruncie finansowym jak i czasu. Pozostają jedynie przypadki losowo szczególne.
 
To jak dociągniesz do 73 lat to będziesz jakieś 8400 w plecy :) Nie mówiąc o różnicy w pensji i emce przez 3.5 roku. To oczywiście może się opłacać. Ale raczej dla osób odpowiednia młodszych z minimalnie koniecznym stażem. ale minimum to 51 lat przy stażu 25 alt i siedmiu wcześniejszych latach cywilnych. Co daje bonus w postaci 9-14 lat wcześniej. Zatem pełna emka + możliwość dodatkowej pracy gdziindziej to rekompensuje. powiedzmy dla osób od 51 do max 55 potem robi się to mało opłacalne zarówno na gruncie finansowym jak i czasu. Pozostają jedynie przypadki losowo szczególne.
Nie rozumiem dlaczego w plecy, skoro te 700 zł co miesiąc więcej "miałbym" za 4 lata, a nie za 8 lat. Dziwne że tak napisałeś. Np.w moim przypadku wyszedłbym lepiej niż czekając na zus, ale u mnie już po psie jestem na emce. Oczywiście chcę zaliczenia do emki lat przed 1999r.
 
To jak dociągniesz do 73 lat to będziesz jakieś 8400 w plecy :) Nie mówiąc o różnicy w pensji i emce przez 3.5 roku. To oczywiście może się opłacać. Ale raczej dla osób odpowiednia młodszych z minimalnie koniecznym stażem. ale minimum to 51 lat przy stażu 25 alt i siedmiu wcześniejszych latach cywilnych. Co daje bonus w postaci 9-14 lat wcześniej. Zatem pełna emka + możliwość dodatkowej pracy gdziindziej to rekompensuje. powiedzmy dla osób od 51 do max 55 potem robi się to mało opłacalne zarówno na gruncie finansowym jak i czasu. Pozostają jedynie przypadki losowo szczególne.
Nie rozumiem dlaczego w plecy, skoro te 700 zł co miesiąc więcej "miałbym" za 4 lata, a nie za 8 lat. Dziwne że tak napisałeś. Np.w moim przypadku wyszedłbym lepiej niż czekając na zus, ale już po psie. Pewnie, że wolałbym mieć już pałną emkę tak jak każdy ale na razie widoków na to nie ma, a emka z zus w dalekiej przyszłości.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry