• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ministerstwo Finansów o awansach w SCS

Publikujemy pismo Ministerstwa Finansów stanowiące odpowiedź na dwie nasze kolejne interwencje w sprawie polityki awansowej.
 

Attachments

  • DBM4.105.98.2023 ZZ Celnicy PL - 68-23 i 84-23.pdf
    100,2 KB · Wyświetleń: 1 887
  • celnicy68-1-23- zaniedbania awansowe.pdf
    171 KB · Wyświetleń: 706
KAS jest wielką pomyłką.
Paradoksalnie, jednak to dopiero za czasów tej nieudanej hybrydy celno-skarbowej poprawiła się sytuacja awansowa w stopniach służbowych i jeśli trend się utrzyma to za parę lat nie będzie rachmistrzów czy nawet rewidentów z 20letnim stażem. Poprawa jest zauważalna w ostatnich 2 latach, wcześniej było też kiepsko, jak za czasów nieboszczki Służby Celnej.
Nierozwiązanym problemem jest to, jak naprawić wcześniejsze zaniedbania? Co z fukcjonariuszami, którzy dzisiaj mają 15 czy 20-letni staż i jedną krokiewkę na pagonach a czasami nawet jeszcze belki? Doganiają ich w stopniach młodzi z 5-letnim stażem. Takimi zaległościami trzeba się zająć, bo bieżące awanse wyglądają dość dobrze (byle tak dalej).
 
Poprawiła się, ale nie dzięki KAS, a dzięki modernizacjom, które byłyby i bez KAS, bo są zbudowane dzięki domaganiu się i dążeniu do równego traktowania służb.

Ale przede wszystkim poprawiła się ta sytuacja z oszczędności jakie generują na funduszach płac odejścia ze służby.

Przy tak wielkich odejściach, przecież w kilka lat odeszło ok. 40 proc. funkcjonariuszy, a może już nawet więcej, wszystkie zaległości awansowe powinny być już dawno wyrównane.
 
To my sami jesteśmy winni temu, że mamy niskie stopnie wg DIAS, a MF niestety to kupił.
Ręce opadają.
Nic to, będziemy drążyć dalej.
Odpowiedź MF odnośnie braków w wykształceniu dotyczy raczej awansów oficerskich bo tam jest wymagane wyższe a ZZ dopytywał się o ludzi w stopniach rewidentów czy rachmistrzów z 20 letnim stażem którzy mogliby być spokojnie aspirantami (tam wymagane jest chyba średnie)poza tym pan z pisma chwali że wyciągnął konkretne dane kadrowe może proszę o ich przedstawienie i zobaczymy ilu odpada z racji niedostatków w edukacji, z powodu kar dyscypl. ,lub z powodu negatywnych opinii przełożonych .
 
A to ciekawa odpowiedź. Jestem jednym z tych młodszych specjalistów awansowanym na specjalistę. Kompetencje mam chyba wystarczające skoro zajmuję wszystkie możliwe stanowiska oprócz kierownika zmiany. Wykształcenie wyższe ekonomiczne, nie mam żadnych nagan, postępowań. A wzrost mnożnika z 2,000 do 2,052. Albo im się cyferki poprzestawiały albo części awansowanych nie ujęli w tych statystykach żeby lepiej wyglądało.
 
Odpowiedź MF odnośnie braków w wykształceniu dotyczy raczej awansów oficerskich bo tam jest wymagane wyższe a ZZ dopytywał się o ludzi w stopniach rewidentów czy rachmistrzów z 20 letnim stażem którzy mogliby być spokojnie aspirantami (tam wymagane jest chyba średnie)poza tym pan z pisma chwali że wyciągnął konkretne dane kadrowe może proszę o ich przedstawienie i zobaczymy ilu odpada z racji niedostatków w edukacji, z powodu kar dyscypl. ,lub z powodu negatywnych opinii przełożonych .
Odnośnie zapytania i odpowiedzi co do wymogów w wykształceniu kadry oficerskiej w SC/SCS , MF miało chyba na uwadze aspekt psychologiczny w służbie i braki w wykształceniu. Dzisiaj mogą przecież je uzupełniać online a nie jak dawnej w praktyce... Jajec psychologia.flv - YouTube
 
Ostatnia edycja:
Odnośnie zapytania i odpowiedzi co do wymogów w wykształceniu kadry oficerskiej w SC/SCS , MF miało chyba na uwadze aspekt psychologiczny w służbie i braki w wykształceniu. Dzisiaj mogą przecież je uzupełniać online a nie jak dawnej w praktyce... Jajec psychologia.flv - YouTube
Poza tym w odpowiedzi było wspomniane o braku odbytych kursów specjalistycznych tuż obok wypominania braku wykształcenia a to przecież nie z naszej winy! To Szefostwo ustala limity miejsc na kursy aspiranckie i oficerskie i mimo najlepszych chęci kierowników często nie można nikogo wysłać (znam przypadek osoby zgłaszanej od 6 lat na kurs oficerski i nic z tego nie wychodzi)
 
Po lekturze pisma MF wypadałoby zdjąć pagony i wcale ich nie nosić bo po co ktoś patrząc na mnie ma się zastanawiać w której szufladce MFu jestem (kary, absencja, brak wykształcenia?) - dla mnie to wstyd i żenada. Chętnie udostępnię Panu Żuławskiemu swoje akta osobowe i niech wskaże w której "kategorii" mnie widzi
 

Może zamiast słodkiego pierdzenia kolesi z MF, dokonać wreszcie praktycznej kontroli ilości, kolejności i wartości awansów. Ewidentnie funkcjonariusze zlikwidowanej Służby Celnej są pomijani i dyskryminowani. Najszybciej awansują skarbowcy wchodzący w mundur i mamy tego przykład na wysokich stanowiskach. Faworyzowanie swoich jest widoczne na każdym kroku.
 
Może zamiast słodkiego pierdzenia kolesi z MF, dokonać wreszcie praktycznej kontroli ilości, kolejności i wartości awansów. Ewidentnie funkcjonariusze zlikwidowanej Służby Celnej są pomijani i dyskryminowani. Najszybciej awansują skarbowcy wchodzący w mundur i mamy tego przykład na wysokich stanowiskach. Faworyzowanie swoich jest widoczne na każdym kroku.
"Może zamiast słodkiego pierdzenia kolesi z MF, dokonać wreszcie praktycznej kontroli ilości, kolejności i wartości awansów"-
Nie wiem czy taka forma "lustracji" mogłaby mieć miejsce dzisiaj skoro wcześniej nie robiono nic poza kolejną destrukcją profesjonalizmu zawodowego a od samego początku Służby Celnej a potem dziwnej hybrydy- SCS starano się deprecjonować ową służbę w oczach opinii publicznej.
A co gdyby okazało się ,że wśród nawet oficerów były osoby bez matury?
 
"Może zamiast słodkiego pierdzenia kolesi z MF, dokonać wreszcie praktycznej kontroli ilości, kolejności i wartości awansów"-
Nie wiem czy taka forma "lustracji" mogłaby mieć miejsce dzisiaj skoro wcześniej nie robiono nic poza kolejną destrukcją profesjonalizmu zawodowego a od samego początku Służby Celnej a potem dziwnej hybrydy- SCS starano się deprecjonować ową służbę w oczach opinii publicznej.
A co gdyby okazało się ,że wśród nawet oficerów były osoby bez matury?
Obawiam się to nie jest "gdyby" bo na pewno wśród oficerów są osoby bez matury
 
Poza tym w odpowiedzi było wspomniane o braku odbytych kursów specjalistycznych tuż obok wypominania braku wykształcenia a to przecież nie z naszej winy! To Szefostwo ustala limity miejsc na kursy aspiranckie i oficerskie i mimo najlepszych chęci kierowników często nie można nikogo wysłać (znam przypadek osoby zgłaszanej od 6 lat na kurs oficerski i nic z tego nie wychodzi)
Sześć to ja przebiję równa dycha!
 
Back
Do góry