• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Końcowy Komunikat z prac Zespołu ds. reformy systemu emerytur mundurowych

Późnym popołudniem zakończyło się posiedzenie Zespołu Związkowo - Rządowego do spraw reformy systemu emerytalnego służb mundurowych, obradującego pod przewodnictwem ministra Michała Boniego.

Rozpoczynając obrady zespołu minister Boni wniósł o rozważenie wyboru propozycji przebiegu posiedzenia. Przeprowadzenie analizy przygotowanej prezentacji szczegółowych rozwiązań jest bezcelowe, gdyż wątpliwym jest, aby zespół w ciągu najbliższych 6 tygodni wypracował końcowe porozumienie - stwierdził minister. W tej sytuacji raczej powinniśmy umówić się, że na dzień dzisiejszy mamy określony dorobek i rozmowy zakończyć - dodał minister.

Antoni Duda, przewodniczący NSZZ Policjantów - stwierdził żartobliwie, że mija 9 miesiąc obrad i czas, żeby "zespół coś urodził" - dodał, że byłoby lepiej, żeby praca zespołu nie odbywała się w tle kampanii wyborczej, poza tym analizy za pół roku okażą się nieaktualne. Dlatego strona związkowa i społeczna przygotowała projekt porozumienia i komunikatu wspólnego które obejmują podsumowanie tego co dotychczas uzgodniliśmy.Jeżeli po stronie rządowej jest wola porozumienia to możemy wyznaczyć przedstawicieli obu stron do opracowania komunikatu wspólnego.
Propozycję A. Dudy poparł Robert Osmycki oświadczając, iż KSP NSZZ "Solidarność" jest gotowa do zawarcia porozumienia bądź komunikatu w dniu dzisiejszym.
Antoni Duda dodał, że wszyscy obecni - tak strona służbowa, jak i środowiska mundurowe czekają w niepewności na wynik pracy zespołu. Przedłużający się zamęt nie jest nikomu potrzebny. Tym bardziej, iż wiadomo, że ustalenia Zespołu nie mają już szans stać się założeniami do ustawy, dlatego strona związkowa proponuje porozumienię, bądź komunikat wspólny.
Minister Boni stwierdził, że w sytuacji braku mandatu do zmiany stanowiska rządu w kwestii związanej z wiekiem uprawniającym do przechodzenia na emeryturę, lepiej pomyśleć o opracowaniu komunikatu podsumowującego wspólne ustalenia i rozbieżności stanowisk.
Andrzej Szary nawiązał do wypowiedzi premiera Donalda Tuska o włączeniu służb mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego, jaka padła w niedawnej debacie wyborczej. W tej sytuacji powstaje pytanie, czy po stronie ustaleń można wpisać przyjęcie systemu zaopatrzeniowego?
W odpowiedzi minister Boni zastrzegając, "iż nie chce w żadnej mierze oceniać wyborczej wypowiedzi" premiera stwierdził, że stanowisko rządu w kwestii systemu zaopatrzeniowego pozostaje niezmienne.
W trakcie dyskusji nad tekstem komunikatu głos zabierali Józef Partyka, Andrzej Szary i Tomasz Krzemieński podnosząc tematy waloryzacji i wzrostu uposażeń (Józef Partyka) oraz wprowadzenia Społecznej Inspekcji Pracy do służb mundurowych (Andrzej Szary)
Po przerwie strony dokonały uzgodnienia treści ostatecznego komunikatu wspólnego:

Warszawa, 30 sierpnia 2011'
Komunikat z prac zespołu w sprawie nowego modelu emerytalnego służb mundurowych
Strona rządowa reprezentowana przez
Ministra w kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Boniego,
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisława Chmielewskiego,
Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesława Mroczka,
Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adama Rapackiego,
i
strona związkowa reprezentowana przez
przewodniczących Związków Zawodowych Służb Mundurowych:
Antoniego Dudę (ZG NSZZP).
Mariusza Tyla (KKW NSZZ FSG),
Krzysztofa Oleksaka (ZK ZZS "Florian"),
Krzysztofa Hetmana (ZG NSZZ PP),
Wiesława Żurawskiego (ZG NSZZ FiPW),
Roberta Osmyckiego przewodniczącego (KS Pożarnictwa NSZZ "Solidarność"),
stonę społeczną reprezentowaną przez przewodniczącego Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego płk Mariana Babuśkę.​


Strony uwzględniając ustalenia dokonane podczas posiedzeń zespołu związkowo - rządowego ds. emerytur mundurowych oraz prac zespołów roboczych, porozumiały się co do:

1. funkcjonariusze/żołnierze zwolnienie ze służby nabywają prawo do emerytury z budżetu państwa w ramach odrębnego systemu zaopatrzeniowego,
2. nowy system emerytur mundurowych obejmie obligatoryjnie osoby, które zostaną przyjęte do służby po wejściu w życie nowego zaopatrzeniowego systemu emerytalnego,
3. funkcjonariusze/żołnierze pelniący służbę w dniu wejścia w zycie ustawy będą mieć zagwarantowane prawo wyboru między obowiązującym a nowym systemem,
4. warunkiem nabycia uprawnień emerytalnych w nowym systemie przez funkcjonariusza/żołnierza zwolnionego ze służby, jest osiągnięcie w dniu zwolnienia 25 lat służby.

Strony do dalszych rozmów pozostawiają kwestie dotyczące:

1. wieku uprawniającego do świadczenia emerytalnego,
2. podstawy wymiaru emerytury,
3. wejścia w życie reformy systemu rent i orzecznictwa,
4. wzrostu i waloryzacji uposażeń w służbach mundurowych,
5. usunięcia zapisów ograniczających możliwość dłuższej aktywności zawodowej funkcjonariuszy/żołnierzy, które po uaktualnionych analizach będą przedmiotem rozmów między stroną rządową a stroną społeczną po powołaniu nowego rządu.

Mając na względzie wybory parlamentarne strony postanowiły zawiesić rozmowy na czas kampanii wyborczej.
Strony uznały, że rozmowy weszły w fazę dopracowywania szczegółowych rozwiązań, dlatego nie mogą być prowadzone pod presją wydarzeń politycznych.

Żródło:
http://fzz-sm.pl/index.php?option=c...t-wspolny-zespou-&catid=2:aktualnoci&Itemid=3

Komunikat do pobrania:

Pokaż załącznik: Komunikat%2030_08.pdf
 
Back
Do góry