• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Komunikat ze spotkania w MF w dniu 12 lipca

KOMUNIKAT
ze spotkania w Ministerstwie Finansów w dniu 12 lipca 2012r.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Celnicy PL uprzejmie informuje, że w dniu 12 lipca 2012r. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie wszystkich Związków Zawodowych z Szefem Służby Celnej w sprawie etatyzacji, centralizacji, zmian do ustawy o Służbie Celnej i likwidacji struktur Służby Celnej. Ze względu na represje i próbę zwolnienia ze służby Przewodniczącego ZZ Celnicy PL i RSK NSZZ Solidarność odmówili udziału w spotkaniu przedstawiciele NSZZ Solidarność.
Ze strony Ministerstwa Finansów w spotkaniu uczestniczyli Szef Służby Celnej Pan Jacek Kapica, Pan Grzegorz Smogorzewski i Pani Maria Wójtowicz.
Etatyzacja została przez Kierownictwo S.C. przedstawiona jako ambitny projekt, zakładający wysoki stopień automatyzacji zadań, który obecnie nie jest osiągnięty. Wyniki etatyzacji mają nakreślać pewien kierunek jakim jest optymalizacja działań i przygotowanie na większy ruch na granicach w przyszłości. Szablony etatyzacyjne zakładają udział zgłoszeń elektronicznych na poziomie 75%.
Strona związkowa wyraziła opinię, iż szablony etatyzacyjne nie odzwierciedlają stanu faktycznego, nie uwzględniają wszystkich zadań i są sprzeczne z zasadami wartościowania wprowadzonego przez MF.
Strona związkowa zwróciła uwagę na niespójność działań Ministerstwa w zakresie polityki kadrowej, której założenia raz wykazują wysokie niedobory kadrowe, by w następnym roku przy niezmienionych realiach wykazać nadwyżki w tych samych komórkach.
Ministerstwo dopuszcza dyskusję i zaplanowało w tej sprawie kolejne spotkanie pod koniec lipca.
Szef S.C. zakomunikował jednocześnie, że Związki Zawodowe nie będą brały udziału w kształtowaniu polityki kadrowej w Służbie Celnej.
Zdaniem Kierownictwa SC etatyzacja i związana z tym zmiana liczby etatów w Służbie Celnej ma dotyczyć tylko naturalnej fluktuacji kadr.
Kierownictwo S.C. planuje dalszą centralizację części zadań obecnie wykonywanych na poziomie izb celnych, ale nie wprowadzi „żadnych zmian organizacyjnych”.
Ministerstwo Finansów planuje także, co zostało wprost zakomunikowane przez Szefa Służby Celnej, dalszą likwidację Oddziałów Celnych – liczba likwidowanych Oddziałów nie jest wciąż wg MF znana, oraz zmiany zadań dla funkcjonariuszy z oddziałów celnych, którzy będą mogli zająć się także np. kontrolą na bazarach.
Minister Jacek Kapica zapewniał, że „nie ma mowy o likwidacji izb” nie jest planowana likwidacja urzędów, nie będzie zwolnień wynikających z etatyzacji, nie będzie alokacji zewnętrznej, a jedynie wewnętrzna w ramach izb celnych.
Przekazano także informację o uzgodnionym z Ministrem Finansów wzroście dodatku za stopień służbowy o 150 zł przez wzrost mnożnika dodatku. Podwyżki zostaną sfinansowane ze zmniejszenia stanu etatów.
Ministerstwo Finansów przekaże informację o działaniach i decyzjach w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał iż przepis, który odbiera prawo do trzynastki kobietom korzystającym z urlopów macierzyńskich jest niezgodny z Konstytucją RP.
W sprawie dotyczącej wcześniejszych emerytur dla Funkcjonariuszy celnych Minister Jacek Kapica został poproszony o wspólne podejmowanie działań w tym zakresie. Niestety Pan Minister odpowiedział, że nie ma akceptacji Ministra Finansów w ogóle na podejmowanie tego tematu i odciął się od tej inicjatywy.
Z prezentacji regulacji uposażeń 2013-2015 wynika, że w 2015 roku liczba etatów funkcjonariuszy celnych ma się zmniejszyć o 2029.
Na spotkaniu nie omawiano zmian do ustawy o Służbie Celnej.
Pokaż załącznik: celnicy74-12-Komunikat spotkanie w MF 12 lipca.doc
 
Back
Do góry