• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Informacja dla składających pozwy do 31.12.2023 r.

Koleżanki i Koledzy!

W nawiązaniu do komunikatu, który wklejam poniżej, dot. składania pozwów w związku z możliwością przedawnienia informuję, że tryb jest następujący:

- W TERMINIE do 31.12.2023 r. każdy członek Związku, który złożył pozew informuje o tym fakcie Przewodniczącego ZOI.

- Przewodniczący ZOI przesyłają na e-mail biurozg@celnicy.pl do dnia 3 stycznia informację o liczbie złożonych pozwów.

- Zespół ds. ucywilnienia nie przyjmuje na tym etapie tych spraw do prowadzenia, ani Przewodniczący ZOI nie podpisują umów o pomoc prawną.


Po analizie skali pozwów, Zarząd podejmie decyzję odnośnie dalszych kroków oraz możliwości udzielenia pomocy prawnej.


Pozdrawiam
Sławomir Siwy
Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

SKŁADANIE POZWÓW DO SĄDU W SPRAWIE UCYWILNIENIA

Koleżanki i Koledzy,

w nawiązaniu do komunikatu z 24 kwietnia br. umieszczonego na stronie www.celnicy.pl informujemy, że na jednej z ostatnich spraw sądowych, sędzia zaprezentował stanowisko dot. przedawnienia roszczenia w zakresie zaliczenia okresu pauzowania.
Zdaniem sędziego termin upływa z dniem 31 grudnia 2023 r. w związku z brzmieniem art. 118 Kodeksu cywilnego (jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia roszczeń wynosi sześć lat).

Z ostrożności procesowej oraz w związku z przedłużającymi się uzgodnieniami w sprawie ustawowego przyjęcia rozwiązania kwestii ZALICZENIA OKRESU PAUZOWANIA osobom ucywilnionym z dniem 1 czerwca 2017 r., które powróciły do służby na podstawie art. 150 ustawy o KAS rekomendujemy złożenie pozwu do sądu do 31 grudnia 2023 r.
W załączeniu:
1. wzór pozwu
2. załączniki znajdują się pod linkami KOMUNIKAT w sprawie przywrócenia do służby po wyroku Sądu Najwyższego | Celnicy.pl oraz KOMUNIKAT w sprawie przywrócenia do służby po wyroku Sądu Najwyższego - ciąg dalszy załączników | Celnicy.pl


Na naszej stronie systematycznie, w miarę jak będą zapadać wyroki w SN, będziemy je publikować.
Jednocześnie informujemy, że sprawy te są czasochłonne i wymagają cierpliwości oraz dużego nakładu pracy powoda.
Maksymalna wysokość kosztów do zapłacenia w przypadku przegranej 7200 zł.
Pomoc prawna przez związek zostanie udzielona w sprawach pilotażowych, w każdej z izb.


Pozdrawiamy
Zespół ds. Ucywilnienia
 
Nie wiem jeszcze jakie jest stanowisko nowego Rządu, ale już w tej sprawie podejmujemy działania. Tak samo zaliczenie pauzowania jest w projekcie obywatelskim. Zbierajmy podpisy przez Święta.
Projekt obywatelski to bardzo dobry pomysł, mamy wiele do zyskania i warto o niego walczyć.Natomiast stanowisko rządu gdyby było pozytywne dla nas to oszczędziłoby składania pozwów z uwagi na przedawnienie ....? Panie Sławku a co szkodzi na przeszkodzie, aby poznać stanowisko rządu?
 
W związku z faktem, że "reprezentuję" kilka kilkanaście a może i kilkadziesiąt osób mam pytanie wiem, że są święta ale sprawa jest niezwykle pilna. Poczytałem co się dało i wychodzi mi że sprawy o pauzowanie nie ulegają przedawnieniu. Czy mogłaby się pilnie wypowiedzieć kancelaria w tej sprawie.
 
Drugie pytanie po ucywilnieniu straciłem 15 zł netto czyli jakieś 26 zł brutto tzn że mam to pomnożyć przez x miesięcy ucywilnienia a w związku z tym że wartość nie przekroczy 50 000 zł wnieść o odstąpienie od wpłaty wpisu sądowego z uwagi na art 35 ustawy o kosztach.....
No bo jak odejmę 12 mcy ucywilnienia I 12 m cy służby ( a trzeba przyznać że wtedy były podwyżki) to mi ( i chyba większości) wyjdzie że w cywilu miałem więcej niż w mundurze. I wtedy co 12 × wynagrodzenie brutto i od tego 5 % to już się robi poważna kwota + koszty zastępstwa od takiej kwoty (co w przpadku radców będących pracownikami izb jest kuriozalne ale tak jest) to może wyjść więcej niż 7200. Netto miałem wtedy 3000 tj. Około 3000 + 73 % = 5190 ×12 = 62 280 x 5% = 3114 wpisu a zastępstwo procesowe dla radcy od kwoty 50000 do chyba 200000 to o ile pamiętam 5400.
Czy kancelaria mogła by się również wypowiedzieć jak to liczyć.
 
Ostatnia edycja:
W związku z faktem, że "reprezentuję" kilka kilkanaście a może i kilkadziesiąt osób mam pytanie wiem, że są święta ale sprawa jest niezwykle pilna. Poczytałem co się dało i wychodzi mi że sprawy o pauzowanie nie ulegają przedawnieniu. Czy mogłaby się pilnie wypowiedzieć kancelaria w tej sprawie.
Tak samo i ja uważam, ale z najdalej posuniętej ostrożności procesowej, w komunikacie przywołaliśmy stanowisko jednego Sędziego, którym podzielił się na rozprawie.
Jak niestety nie raz przekonaliśmy się, nigdy nie można być pewnym tego jak finalnie dana kwestia prawna zostanie rozstrzygnięta.
Nie raz, nie dwa byliśmy zaskakiwani interpretacją, wbrew brzmieniu przepisu expressis verbis.
Każdy zatem samodzielnie powinien to sobie rozważyć i trudno tutaj o jakąś radę, żeby nie było następnie wypominania, że coś mi pan panie dzieju poradził, a wyszło inaczej.
Co do wyliczeń zastosuj to co jest wskazane we wzorze pozwu.
 
Oki dzięki,
Ps nie chodziło mi o pana Dzieja 😀 tylko zdanie kancelarii ale też rozumiem, że czas jest jaki jest i pewnie wszyscy są na urlopach. Na marginesie nigdy nie zdarzyło mi się zrzucać na kogoś odpowiedzialności za podjęte decyzję.
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
 
@Konrad1
Przesłałem Tobie informację z kancelarii na maila.
Uważam, że na pewno nie wszystko powinno być pisane publicznie, wszak druga strona czyta forum. To co miało być i mogło, zostało napisane w komunikatach i we wzorze pozwu. To jest wystarczające i tym się kierujcie składając pozew. Poinformuj proszę zainteresowane osoby, które Ciebie pytały o te kwestie.
Ps. Gdyby ktoś potrzebował jeszcze wyjaśnień to proszę piszcie tutaj, ew. na priv.
 
@Konrad1
Przesłałem Tobie informację z kancelarii na maila.
Uważam, że na pewno nie wszystko powinno być pisane publicznie, wszak druga strona czyta forum. To co miało być i mogło, zostało napisane w komunikatach i we wzorze pozwu. To jest wystarczające i tym się kierujcie składając pozew. Poinformuj proszę zainteresowane osoby, które Ciebie pytały o te kwestie.
Ps. Gdyby ktoś potrzebował jeszcze wyjaśnień to proszę piszcie tutaj, ew. na priv.
Dziękuję.
 
@Konrad1
Przesłałem Tobie informację z kancelarii na maila.
Uważam, że na pewno nie wszystko powinno być pisane publicznie, wszak druga strona czyta forum. To co miało być i mogło, zostało napisane w komunikatach i we wzorze pozwu. To jest wystarczające i tym się kierujcie składając pozew. Poinformuj proszę zainteresowane osoby, które Ciebie pytały o te kwestie.
Ps. Gdyby ktoś potrzebował jeszcze wyjaśnień to proszę piszcie tutaj, ew. na priv.
Dzień dobry,
Ponawiam pytanie Konrada... Czy wiadomo ile tych pozwów w skali kraju zostało złożonych?
Ich duża liczba powinna dać do myślenia nowym władzom....
Z naszej IAS podobno sporo (ale oczywiście nie znam dokładnej liczby).
 
"Po analizie skali pozwów, Zarząd podejmie decyzję odnośnie dalszych kroków oraz możliwości udzielenia pomocy prawnej".

Panie Przewodniczący zostały podjęte jakieś kroki w tej sprawie?
 
Back
Do góry