• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Funkcjonariusze przenoszeni do innych miejscowości na podstawie pism powinni podejmować kroki prawne

"...Powyższe znalazło aprobatę w wyrokach WSA w Olsztynie z dnia 30 maja 2011r. – II SA/Ol 168/11 oraz WSA w Olsztynie z dnia 23 maja 2011r. II SA/Ol – 169/11, w których uznano iż rozstrzygnięcie w przedmiocie określenia miejsca pełnienia służby funkcjonariusza celnego podlega kontroli na mocy art.3 par.2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W uzasadnieniu sądy wskazały, że o ile w ramach jednego urzędu celnego, funkcjonariusz może być kierowany, na zasadzie polecenia służbowego upoważnionego przełożonego, do pełnienia służby na identycznym lub równorzędnym stanowisku, o tyle zastosowania formy decyzji wymaga takie rozstrzygnięcie co do warunków pełnienia służby, które zmienia istotę tych warunków – np. powoduje zmianę uposażenia, obniżenie stanowiska, czy zmianę miejscowości pełnienia służby. Powyższa argumentacja znalazła także aprobatę również w wyroku WSA w Warszawie z dnia 22 grudnia 2009 roku – II SA/Wa 1308/09.

Powyższe orzecznictwo wskazuje jednoznacznie, iż wydane przez Z-cę Dyrektora Departamentu Służby Celnej wytyczne, przekazane Dyrektorom Izby Celnych winny zostać wycofane.

Pozostawienie w obiegu owych wytycznych narusza zasadę równego traktowania w ramach służb mundurowych funkcjonariuszy znajdujących się w identycznych stanach faktycznych (np. funcjonariusz pełniący służbę w Urzędzie Celnym jest dyskryminowany w stosunku do funkcjonariusza pełniącego służbę w Izbie Celnej w tej samej miejscowości) i pozbawia prawa do ochrony treści stosunku służbowego, uniemożliwia ochronę przed przeniesieniami wbrew przepisom Kodeksu Pracy o ochronie rodzicielskiej oraz utrudnia obronę funkcjonariuszom przenoszonym bez świadczeń poza miejscowość pobliską, matek w ciąży i funkcjonariuszy samotnie wychowujących dzieci, jak również wbrew orzeczeniom lekarskim. Powyższe rodzi bardzo poważne skutki wielu funkcjonariuszom przenoszonym wbrew przepisom prawa i ww. orzecznictwu sądów administracyjnych.

Związek wnioskuje o wycofanie wytycznych, celem uniknięcia dalszych konsekwencji." - napisał Związek Zawodowy Celnicy PL do Min. Kapicy
Pokaż załącznik: celnicy80-11-przeniesienia_bez_odwołania.doc
 
Back
Do góry