• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
  Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

  Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
  Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
  Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
  Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

BRAKI KADROWE W KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ - WYBRANE NASTĘPSTWA

Witam,

Zarząd ZZ CELNICY PL przesyła dla zainteresowanych opracowanie dr Ireneusza Nowaka Adiunkta Katedry Prawa Podatkowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytet Łódzki pt ." Braki kadrowe” w Krajowej Administracji Skarbowej – wybrane następstwa.

Użyty w tytule publikacji zwrot „braki kadrowe” jest zamierzonym działaniem autora, przez który rozumie się nie tylko deficyt personalny, ale także permanentną fluktuację kadrową, na młodych i niedoświadczonych pracownikach/funkcjonariuszach Krajowej Administracji Skarbowej kończąc.

W opracowaniu pozytywnie zweryfikowano tezę, że „braki kadrowe” są negatywnym następstwem tak zwanej „rządowej reformy” administracji danin publicznoprawnych, konsolidującej administrację podatkową, skarbową i celną w Krajową Administrację Skarbową. Co więcej, rzeczona „reforma” wywołała trudny, a może trafniej określając niemożliwy do naprawienia w przeciągu kilkunastu lat chaos kadrowy, dewastujący służby podatkowo - skarbowe - celne.

Dodatkowo spóźnione i nieefektywne podwyżki płac/uposażeń; nadmierna fluktuacja „zasobów kadrowych” czy też błędne i chaotyczne działania kierowników jednostek organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej, a także Ministerstwa Finansów wywołują postępujący z roku na rok spadek osób chętnych do pracy/służby w administracji podatkowej. W toku prowadzonych badań zastosowano metodę dogmatyczno-prawną, historyczno-prawną oraz metodę empiryczno-analityczną m.in. na podstawie informacji uzyskanych od Ministra Finansów, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, dyrektorów izb administracji skarbowej, a także odpowiedzi na interpelacje poselskie w zestawieniu z informacją o wynikach kontroli przeprowadzoną przez Najwyższą Izbę Kontroli pt. Prawidłowość i skuteczność postępowań kontrolnych, podatkowych i egzekucyjnych organów Krajowej Administracji Skarbowej za lata 2020–2022.

W publikacji znajdujemy opracowanie w zakresie :
 • Chaosu kadrowego” po „reformie” pt. Krajowa Administracja Skarbowa,
 • Wybranych następstw „braków kadrowych” w Krajowej Administracji Skarbowej w świetle raportu Najwyższej Izby Kontroli,
 • Procedur naprawczych” według Ministra Finansów w obszarze Krajowej Administracji Skarbowej,
W podsumowaniu autor wskazuje że, cyt. „Reformę” danin publicznych pt. Krajowa Administracja Skarbowa należy traktować wyłącznie w kategoriach baśni głoszącej, że w Polsce dokonała się profesjonalna reorganizacja służb podatkowo-skarbowo-celnych127, ponieważ „po odejściu [...] doświadczonych fachowców z Krajowej Administracji Skarbowej widać, że sam system informatyczny nie będzie w stanie wiele pomóc, jeśli nie będzie odpowiedniej kadry czy odpowiedniej współpracy z osobami merytorycznymi w skarbowości. Na początku i na końcu każdego procesu jest człowiek i to od niego tak naprawdę zależy jakość i skuteczność działania.
https://journals.ltn.lodz.pl/Studia-Prawno-Ekonomiczne/article/view/2328/2130

Z up. Zarządu
wz Przewodniczącego
Wiceprzewodnicząca
ZZ CELNICY PL
Jolanta Haron
 

Attachments

 • BRAKI KADROWE W KRAJOWEJ ADMINISTRACJI SKARBOWEJ - WYBRANE NASTĘPSTWA.pdf
  658,5 KB · Wyświetleń: 256
I ogólnie podsumowując "pocałujta w dupę wójta".
Tak to naprawili, zdeformowali, i tylko życzyć komu mądremu żeby to umiał naprawić!

O sobie pisał nie będę, starczy, że
"nie spełnia Pan standardów i kryteriów stawianych dla ... w KSS".
Pozdrawiam brać celną!
 
Braki kadrowe,odwrócic reformę...ale jak startuję w naborze, to nie chcą mnie nawet na młodszego speca!
Jestem jak trędowaty. Tak to wygląda. Dziękuję memu Państwu i ZZ również.
Najwazniejsze to podziiał podwyżek..
Mówi się, że do tej samej rzeki dwa razy się nie wchodzi. Wiem coś na ten temat. Pozdrawiam!
Ps. I wiem, że Ty też wiesz!
 
Braki kadrowe, odwrócić reformę...ale jak startuję w naborze, to nie chcą mnie nawet na młodszego speca!
Jestem jak trędowaty. Tak to wygląda. Dziękuję memu Państwu i ZZ również.
Najważniejsze to podział podwyżek..
Moim - skromnym - zdaniem, niechęć do (ponownego) zatrudnienia w służbie osoby ze sporym doświadczeniem w zawodzie, zwłaszcza na stanowisko niższe od poprzedniego, to jaskrawy (także sądowo) dowód na poza-formalną decyzyjność oraz dyskryminację.

Jeśli mogę coś poradzić - zastanów się dobrze - o czymże takim ważnym wiesz, jaki "układ" znasz, że "góra" tak bardzo się boi Twojego powrotu ?!

Jak najbardziej rozumiem Twoje sarkastyczne podziękowania ale chyba jesteś wystarczająco "stary" by wiedzieć, że po (aż) siedmiu latach wygląd czy nawet imiona zwolnionych i "ucywilnionych" ulegają zatarciu w pamięci zadowolonych swoim miejscem na ziemi, więc nie będą najwyższym priorytetem dla zajętych nawet drobnymi ale aktualnymi dla nich "problemami" ...
 
Back
Do góry