Brak rzeczywistych konsultacji społecznych dot. zasad wynagradzania

Związkowcy od dłuższego czasu podnoszą, że w Służbie Celnej może dochodzić do łamania prawa poprzez pomijanie organizacji społecznych w uzgodnieniu zasad wynagradzania - art.27 ust.3 ustawy o Związkach zawodowych.
Zasady wynagradzania są wdrażane jednostronnie przez MF, co zamyka drogę do ich uzgodnienia na szczeblu pracodawca-zakładowa organizacja związkowa.

Otrzymywaliśmy dotąd od MF odpowiedzi, że akty prawne są konsultowane w trybie art.19 ustawy o Związkach zawodowych.

Nie satysfakcjonowała nas taka odpowiedź, gdyż w państwowej jednostce sfery budżetowej, zasady wynagradzania winny być uzgodnione, natomiast jak wiadomo w trybie konsultacji nie dochodzi do żadnych uzgodnień, a zgłaszane uwagi są traktowane dowolnie. Powyższe oznacza, że związki w SC nie mają zagwarantowanych ustawą i Konstytucją praw do uzgodnienia zasad wynagradzania.

ZZ Celnicy PL widząc, że sprawa jest lekceważona przez MF zgłosił sprawę do Prokuratora Generalnego. Nie ma jak dotąd odpowiedzi w tej sprawie.

Ostatnio jednak okazało się, że MF nie tylko nie prowadzi uzgodnień zasad wynagradzania, pozbawiając jednocześnie prawa do takich uzgodnień zakładowe organizacje związkowe i pracodawców, ale pomija nawet tryb konsultacji.
W zał. pismo wskazujące na powyższe.

http://zz.celnicy.pl/tekst-516.html
 

Komentarze

Do góry