• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
  Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

  Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
  Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
  Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
  Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

APEL❗ - TERMIN DO 15.11.2023r.❗

APEL❗

W sprawie projektu obywatelskiego i przyjęcia ustawy o Służbie Celno - Skarbowej❗

UWAGA TERMIN DO 15 LISTOPADA 2023 r.❗


✔️ Czego dotyczy?


Komunikat dotyczy działania w sprawie projektu obywatelskiego ustawy o Służbie Celno - Skarbowej każdego funkcjonariusza i każdej osoby, której zależy na wysokim statusie SCS 🇵🇱

Nie musisz być naszym członkiem, ale wiesz, że projekt jest ważny dla SCS.

Ta ustawa to jest POZYTYWNA ZMIANA O FUNDAMENTALNYM ZNACZENIU DLA FORMACJI - DUŻY SKOK w dobrym kierunku dla służby.✔️ Co jest najważniejsze ?Najważniejsze jest abyśmy zebrali 100 tys. podpisów. Najważniejszy jest zatem Twój entuzjazm do działania, Twoje zaangażowanie, rozmowy w służbie o akcji, przekazywanie informacji i listy do zbierania podpisów Koleżankom i Kolegom, ale i znajomym, przyjaciołom. Zachęcenie do działania jak największej liczby Koleżanek i Kolegów ze służby i wszystkich innych osób.✔️ O czym trzeba bezwzględnie pamiętać ?Aby wysłać wykaz z podpisami bliskich i znajomych czy przypadkowo napotkanych Obywateli RP, których poprosisz o podpisanie wykazu, w terminie do 15 listopada br. Może podpisać każdy powyżej 18 roku życia. Podpisy wcześniej zebrane pod ustawą o SCS nie mogą się powtarzać.✔️ Dlaczego ten projekt jest tak ważny?


Ponieważ wyodrębnia SCS ze struktur KAS, co utrudni potencjalne sprowadzenie w przyszłości SCS do pragmatyki sprzed 1999r., czy też do pragmatyki ITD lub SOK, ale przede wszystkim ujednolica wszystko, co dotyczy funkcjonariuszy w skali całego Kraju. Projekt powołuje Komendę Główną SCS, wprowadza podwyżki do najniższego uposażenia w SCS na poziomie 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia ogłaszanego corocznie przez Radę Ministrów w drodze odrębnych przepisów. Wprowadza dodatki graniczne, w DŚ, orzecznictwie, dodatek stażowy do 30%, dodatkowe urlopy, inne dodatki, zwiększa dodatki dla psów służbowych do 20% minimalnego wynagrodzenia. Wprowadza ustawowe wyrównanie zaległości awansowych i tworzy ścieżkę kariery zawodowej dla młodych funkcjonariuszy(oblig awansu po odbyciu okresu służby w danym stopniu), zalicza lata pracy w administracji celnej do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego oraz lata pracy funkcjonariuszy, którzy przeszli do SC i SCS na mocy ustaw – w 2003 r. – SNP i 2017 r. - pwuKAS, zalicza okres pauzowania do stażu emerytur mundurowych, daje prawo wyboru emerytury, itd.

Projekt uniemożliwia objęcie funkcji kadry wyższej w SCS bez doświadczenia w służbie mundurowej – jest to ściśle określone w projekcie.

Wiele innych rozwiązań podnoszących status prawny i materialny funkcjonariuszy SCS i pracowników SCS(obecnie pracowników UCS) oraz naprawiających krzywdy z 2017 r.✔️ KROK PO KROKU👉1 krok – wydrukuj kilka kartek wykazu do zbierania podpisów (jest dostępny na głównej stronie www.celnicy.pl)

👉2 krok – koniecznie poinformuj o akcji Koleżanki i Kolegów ze służby i przekaż Im wykaz

👉3 krok – podpisz sam jako pierwszy i zapełnij w terminie do 15 listopada br. dwie strony wykazu (jeśli tylko dasz radę – postaraj się, to jest naprawdę proste i znajomi oraz rodzina chętnie podpisują).

Wykorzystaj także spotkania z bliskimi, znajomymi podczas 1 i 11 listopada br.

Wykaz możesz złożyć, noś go zawsze przy sobie, aby zbierać podpisy, gdy spotkasz znajomych w codziennym funkcjonowaniu. Zbierz min. 20 podpisów.


👉4 krok – w terminie do 15 listopada br. wyślij wypełniony wykaz na adres ZZ Celnicy PL ul. Otmuchowska 50; 48-300 Nysa lub dostarcz do Przewodniczącego ZOI w Twojej IAS albo do innej osoby ze Związku upoważnionej do zbierania podpisów - kontakty (1) Dane kontaktowe Prezydium, Zarządu Głównego oraz Zarządów Izbowych | Celnicy.pl.


👉5 krok – nie zatrzymuj się i działaj dalej, informuj o akcji, zachęcaj Koleżanki i Kolegów w służbie, pytaj czy już podpisali, zbieraj więcej podpisów.Z mundurowym pozdrowieniem:

Przewodniczący
ZZ Celnicy PL

Sławomir Siwy
 

Attachments

 • Ustawa o SCS.doc
  1 MB · Wyświetleń: 421
 • Komitet SCS wykaz.doc
  73,5 KB · Wyświetleń: 324
 • INFORMACJA RODO Komitet SCS.docx
  15,7 KB · Wyświetleń: 163
To nie jest ostateczny termin. Spokojnie, ale zróbmy wszystko co w naszej mocy, by zebrać każdy 20 do połowy listopada.
Będziemy wyznaczać takie cząstkowe terminy, aby pokazywać liczbę zebranych podpisów i jej progres.
Na razie nie są zliczone.
 
Nasila się hejt na funkcjonariuszy SCS na stronach ZZ w KAS. Piszę z komputera i tutaj wrzucić nie mogę, bo nie wyświetla mi ich strony, ale czytałem na telefonie.
Końca tego hejtu nie widać, mimo iż KAS ma ponad 6 lat, a wręcz ataki nasilają się.
TYLKO USTAWA O SCS MOŻE TO ZAKOŃCZYĆ!
NIE ZWLEKAJ! DZIAŁAJ!
 
Może wysłać screen - y tego co wypisują i jak realnie szkodzą władze skarbowego związku na s do ich centrali, niech zobaczą co wyczyniają ich przedstawiciele w branżowych sekcjach przecież to jest szczucie, głoszenie półprawd, kłamstw w celu skłócenia środowisk, a jedynym efektem ich działalności jest to, że nikt nic nie może załatwić.
Docelowo powinniśmy całkowicie oderwać się od części skarbowej, niech sobie zostaną w swoim własnym piekiełku.
 
Może wysłać screen - y tego co wypisują i jak realnie szkodzą władze skarbowego związku na s do ich centrali, niech zobaczą co wyczyniają ich przedstawiciele w branżowych sekcjach przecież to jest szczucie, głoszenie półprawd, kłamstw w celu skłócenia środowisk, a jedynym efektem ich działalności jest to, że nikt nic nie może załatwić.
Docelowo powinniśmy całkowicie oderwać się od części skarbowej, niech sobie zostaną w swoim własnym piekiełku.
jeśli wewnętrzne konflikty wpływaja na skuteczność organizacji to należy użyc tego jako argument w kwestii konieczności rozdzielenia.
 
Moi Drodzy❗
Nie dajmy się prowokować❗
✔️To, że jakieś ZZ w KAS atakują funkcjonariuszy, nie jest powodem, aby odpowiadać tym samym. ZZ Celnicy PL nigdy tego nie robił i nie popiera tego rodzaju działań.
✔️ W zamian warto zastanowić się, co możemy zrobić, aby tego hejtu nie było? KAS działa ponad 6 lat i on się tylko nasila niestety. Nie ma więc szans na to, że z czasem zaniknie.
Jedynym zatem rozwiązaniem, aby to zatrzymać, jest rozdział SCS od KAS.
✔️Związek reprezentuje funkcjonariuszy i pracowników i będzie reprezentował w nowej rozdzielonej strukturze.
Pracownicy powinni także wiedzieć, że w ustawie o SCS jest wymieniony status urzędnika KAS, a zatem ta koncepcja, siłą rzeczy, wraz z wniesieniem projektu ustawy o SCS, wraca do gry.
Przypomnę, że to jedyny kierunek zgodny z Konstytucją, który nadaje pracownikom szereg uprawnień i przywilejów.

✔️A ZATEM WSZYSCY PO WDROŻENIU USTAWY O SCS ZYSKUJĄ❗ Zarówno funkcjonariusze SCS, jak i pracownicy❗
HEJT ZOSTAWMY TAMTYM ZZ.
MY JAKO ŚRODOWISKO PO PROSTU DZIAŁAJMY❗
 
Witam, proszę wyjaśnić co mogą zyskać cywile w Ucs wykonujący kontrole cs, jeśli ustawa dot. Scs weszłaby w życie. Pozdrawiam.
Był projekt dotyczący wyłącznie "cywili" pod którym podpisało się wielu celników w tym i ja. Nie udało się zebrać 100 000 podpisów ( skarbowców jest około 50 000). Ta ustawa jest dedykowana głównie dla funkcjonariuszy, chociaż są rozwiązania dla "cywili", o których wyżej pisał przewodniczący.
 
.................
✔️Związek reprezentuje funkcjonariuszy i pracowników i będzie reprezentował w nowej rozdzielonej strukturze.
Pracownicy powinni także wiedzieć, że w ustawie o SCS jest wymieniony status urzędnika KAS, a zatem ta koncepcja, siłą rzeczy, wraz z wniesieniem projektu ustawy o SCS, wraca do gry.
.........
Przez ten bałagan nomenklaturowy projekt budzi wątpliwości i pytania czy to jest zupełne oddzielenie czy tylko tak trochę? Kiedy te dziwne zapisy będą wyjaśnione i poprawione? Są tacy, którzy przed złożeniem podpisu popierającego projekt czytają go i po zapoznaniu nie są pewni jak zmiana ma wyglądać, przez co podpisów jest mniej. Warto to wyjaśnić.
Jak w oddzielonej SCS mają istnieć urzędnicy KAS? Komu będą podlegać? Szefowi KAS?
Może "Urzednicy Celno-Skarbowi"?
 
Projekt był wraz z ustawą wprowadzającą urzędnika KAS przygotowany, stąd nazwa urzędnik KAS w nim została.
Można oczywiście w procesie legislacyjnym zmienić nazwę. To żaden problem.

Natomiast wracając do wcześniejszego pytania, które zadałeś w innym wątku zapomniałem tam odpisać to napiszę tutaj, bo rozmawiałem z prawnikami.
Ujęta w propozycji ustawy konstrukcja, gdy dany podmiot pełni dwie funkcje, zupełnie odrębne, jest dozwolona. Zbigniew Ziobro był na przykład i Prokuratorem Generalnym i Ministrem Sprawiedliwości naraz (jeden podmiot, jeden obszar: wymiar sprawiedliwości, dwie odrębne funkcje).

Zdaniem naszych prawników jednoznacznie następuje wyjście SCS z KAS (jego prawne wyodrębnienie). Takie otrzymali zadanie i tak napisali ustawę. Natomiast pozostawienie Naczelników w podwójnej roli jest rozwiązaniem celowym i pozwalającym uniknąć wielu problemów technicznych i legislacyjnych. Jest to przede wszystkim też tak pomyślane, to drugi powód, bo jest to nobilitacja dla nas, wzrost rangi NUCS. Bez tego zapisu, że NUCS jest organem KAS i organem SCS, projekt ustawy musiałby być znacząco dłuższy, bardziej szczegółowy w wielu materiach, wymagałby wielu nowych rozwiązań. Jest to wyraz pewnego pragmatyzmu prawniczego i jak wspomniałem podniesienie rangi NUCS i SCS.

Ps. W procesie procedowania ustawy legislatorzy Sejmu zmieniają nazewnictwo i porządkują ustawy. Jeżeli uznają, że trzeba rozszerzyć ustawę jw. to zaproponują to i to zrobimy. Będziemy na to przygotowani. To zwykła technika prawodawcza.
 
Zaczynam się martwić czy aby tą ustawą po zmianie władzy nie ukręcimy sobie bata na dupsko. W końcu nowym ewent. KG ma być mundurowy celnik a przecież Jacek K. munduru pozbawiony nie został i wciąż może robić za nadinspektora, mogą nam powiedzieć że co prawda ustawy nie uchwalą ale mundurowego szefa nam dadzą i co wtedy powiemy że "polscy celnicy nie chcą Kapicy"?
 
Back
Do góry