„Zielone światło” dla podwyżek w Służbie Celno-Skarbowej

Witam,

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej doczekają się podwyżek, które zostały zaplanowane w tegorocznej ustawie budżetowej. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, dzięki któremu do 4,49 zwiększona zostanie wielokrotność kwoty bazowej dla celników. Przepis ten będzie stosowany od 1 stycznia 2024 roku.

Historia tegorocznych podwyżek dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej po kilku miesiącach dobiega końca. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zostało podpisane przez premiera Donalda Tuska i we wtorek opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Wzrost uposażenia funkcjonariuszy związany z podwyższeniem wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej będzie miał również wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, którzy przejdą na emeryturę po wejściu w życie projektowanego rozporządzenia” – zapewniono w uzasadnieniu. W OSR, oszacowano, że „w związku ze zmianą wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej podstawa emerytury funkcjonariuszy wzrośnie o 351,94 złotych”.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. „Przy czym wprowadzana wielokrotność kwoty bazowej, stanowiąca przeciętne uposażenie funkcjonariuszy, będzie stosowana od dnia 1 stycznia 2024 roku”


https://infosecurity24.pl/sluzby-mu...a-skarbowa/zielone-swiatlo-dla-podwyzek-w-scs

Pozdrawiam
Za Zarząd
Przewodnicząca
ZZ CELNICY PL
 

Attachments

Pytam zupełnie poważnie, bo w googlach nic nie mogę znaleźć: co jest to jest wielokrotność kwoty bazowej i do czego służby? I jaki ma to wpływ na nie emerytów?
 
Pytam zupełnie poważnie, bo w googlach nic nie mogę znaleźć: co jest to jest wielokrotność kwoty bazowej i do czego służby? I jaki ma to wpływ na nie emerytów?
 

Attachments

  • Screenshot_2024-07-08-11-54-49-642_com.mi.globalbrowser.jpg
    Screenshot_2024-07-08-11-54-49-642_com.mi.globalbrowser.jpg
    193 KB · Wyświetleń: 513
W jaki sposób odpowiada to na moje pytanie? Zarówno ja jak i pozostali funkcjonariusze zarabiamy konkretne (a nie przeciętne) uposażenie wynikające z jego mnożnika (u mnie dwa razy mniej niż przeciętne), dlatego pytałem do czego się to stosuje i jaki to ma wpływ na nie emerytów.
 
Pytam zupełnie poważnie, bo w googlach nic nie mogę znaleźć: co jest to jest wielokrotność kwoty bazowej i do czego służby? I jaki ma to wpływ na nie emerytów?
Wielokrotność kwoty bazowej ma znaczenie przy ustaleniu średniej kwoty w SCS przez pomnożenie kwoty bazowej.Od średniej wyliczana jest emerytura przez konkretne ustalenia procentowe swoich uposażeń do poszczególnych lat gdzie wybiera się 10 kolejnych najlepszych lat.

Kiedyś będziesz wyliczał swoją emeryturę więc ma to bardzo duże znaczenie. Oczywiście 10 lat przeważnie bierze się z ostatnich lat i wydaje się to bardzo daleka perspektywa, szczególnie dla młodych. Na przestrzeni 25 lat może się to jednak różnie rozłożyć.
Być może również inne świadczenia są zależne od średniej,ale z mojej wiedzy głównie emerytura.
 
Wielokrotność kwoty bazowej ma znaczenie przy ustaleniu średniej kwoty w SCS przez pomnożenie kwoty bazowej.Od średniej wyliczana jest emerytura przez konkretne ustalenia procentowe swoich uposażeń do poszczególnych lat gdzie wybiera się 10 kolejnych najlepszych lat.

Kiedyś będziesz wyliczał swoją emeryturę więc ma to bardzo duże znaczenie. Oczywiście 10 lat przeważnie bierze się z ostatnich lat i wydaje się to bardzo daleka perspektywa, szczególnie dla młodych. Na przestrzeni 25 lat może się to jednak różnie rozłożyć.
Być może również inne świadczenia są zależne od średniej,ale z mojej wiedzy głównie emerytura.
Dziękuję. Rozumiem, że nie am to wpływy na czynnych funkcjonariuszy?
A do emerytury to przede wszystkim muszę dożyć.
 
Pytam zupełnie poważnie, bo w googlach nic nie mogę znaleźć: co jest to jest wielokrotność kwoty bazowej i do czego służby? I jaki ma to wpływ na nie emerytów?
W dużym skrócie : odpowiada bezpośrednio za budżet SCS.
Ilość etatów (nie mylić z zatrudnionymi) w jednostce organizacyjnej razy wielokrotność kwoty bazowej = ilość pieniędzy dla dyrektora do dyspozycji. Z tych pieniędzy dyrektor finansuje wszystkie podwyżki, awanse, odprawy emerytalne, zatrudnienie nowych funkcjonariuszy, itp.
Wpływ na nie emerytów : tylko pośredni, np.: wysokość nagród z funduszu 3% - większe odpisy na fundusz.
 
Dziękuję. Rozumiem, że nie am to wpływy na czynnych funkcjonariuszy?
A do emerytury to przede wszystkim muszę dożyć.
Zmiana rozporzadzenia ma bezpośredni wpływ na indywidualny mnożnik, a to przekłada się na wyliczanie emerytury. Dla Ciebie ta zmiana to przedstawienie dla celów emerytalnych i statystycznych podwyżki modernizacyjnej, którą skonsumowałeś.Tj. gdyby tej podwyżki nie było, to nie byłoby konieczności zmieniania wielokrotności kwoty bazowej. Czyli jesteś w służbie, masz podwyżkę inną, niż z ustawy budżetowej, to jest konieczność ogłoszenia nowej wielokrotności kwoty bazowej.

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
 
Czy odczujemy ten wzrost wskaźnika w swoich portfelach? Chodzi o czynnych funkcjonariuszy? Jak tak to kiedy? Kadry milczą nikt nic nie wie tak samo jak i przełożeni... Aktualnie mam niższy mnożnik 2.302 na stanowisku specjalista w DŚ niż kolega pokój obok również specjalista ma 2.410. Ponoć nie podlega to roszczeniom? Koledzy, koleżanki orientujący się w temacie płac i norm proszę o odpowiedź bo jakby nie patrzeć gdzieś te należne mi wynagrodzenie przepada...
 
wzrost Twojego wynagrodzenia powoduje wzrost wskażnika a nie na odwrót. Czyli już masz tę podwyżkę. Jak to mozliwe, że nikt nic nie wie. Wszystko wiadomo.
ps dyskryminacja podlega roszczeniom, płacowa również, i to nie ponoć.
 
Masz mieć mnożnik większy niż minimalny dla Twojego stanowiska w grupie. Docelowo powinieneś mieć do 2025 (po 3 turze modernizacji) minimum 2,4.

To że ktoś ma większy na tym samym stanowisku to zupełnie inna bajka, to już bajka o kominach.
 
Zmiana rozporzadzenia ma bezpośredni wpływ na indywidualny mnożnik, a to przekłada się na wyliczanie emerytury. Dla Ciebie ta zmiana to przedstawienie dla celów emerytalnych i statystycznych podwyżki modernizacyjnej, którą skonsumowałeś.Tj. gdyby tej podwyżki nie było, to nie byłoby konieczności zmieniania wielokrotności kwoty bazowej. Czyli jesteś w służbie, masz podwyżkę inną, niż z ustawy budżetowej, to jest konieczność ogłoszenia nowej wielokrotności kwoty bazowej.

Wysłane z mojego 23108RN04Y przy użyciu Tapatalka
A niby jaki konkretnie bezpośredni wpływ na indywidualny mnożnik funkcjonariusza ma zmiana tego rozporządzenia?? Indywidualny mnożnik funkcjonariusza ustala DIAS, w ramach widełek, które jak wiadomo są bardzo szerokie. To rozporządzenie ustala wielokrotność kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie. W praktyce związek tego współczynnika 4,49 z uposażeniem pojedycznego funkcjonariusza jest po prostu żaden.
 
Back
Do góry