• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ważna informacja w sprawie art.15a

KOMUNIKAT

ZG ZZ Celnicy PL uprzejmie informuje, że liczne działania, w tym pisma do Szefa KAS oraz MSWiA, ale przede wszystkim udział naszego ZZ w posiedzeniu Komisji Sejmowej Administracji i Spraw Wewnętrznych w dniu 07.01. sprawiły, że MF podjął działania w sprawie art.15a w kontakcie z MSWiA.

Link do przebiegu posiedzenia Komisji AiSW:
http://sejm.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp?unid=D11A594040A0C9FEC12584E0003DC898#

Kontynuujemy także dialog z MF w innych ważnych tematach dot. funkcjonariuszy SCS i pracowników KAS.

Dnia 13.01. odbędzie się kolejne spotkanie ZZ Celnicy PL z MF.

ZG ZZ Celnicy PL
 

Attachments

  • celnicy1-20-art.15a do Szefa KAS.doc
    75,5 KB · Wyświetleń: 1 236
  • celnicy75-1-19-art.15a i inne.doc
    75,5 KB · Wyświetleń: 1 073
Minister na komisji powiedział, że szukają jakiegoś konsensusu, co może oznaczać, że nie biorą pod uwagę po prostu likwidację art.15a

Poniżej, jeden ze starych pomysłów rozwiązania tej kwestii

 
Bolo - cywil że skarbówki?
U mnie najwyżej możesz liczyć na przeniesienie o kilkadziesiąt kilometrów. Na dobrą wolę osób, które nas co najmniej "nie znoszą", bym nie liczył. Uważam, że po pierwsze dla ucywilnionych powinno się liczyć uwzględniać 10 kolejnych lat mundurowych, cywilne powinny być pomijane. Po drugie wprowadzić okres przejściowy np. 2-3 lata z możliwością wyboru sposobu ustalania podstawy emerytury lub odpowiednio długie vacatio legis (6 miesięcy, 1 rok?) , żeby wszyscy mieli czas na spokojne podjęcie decyzji i nie liczyli na "dobrą wolę" cywili w IAS. Poza tym Straży Marszałkowskiej zaliczyli pełny staż i mają emeryturę naliczaną z 10 lat. Także rozwiązań jest dużo. Rozumiem też opór MF przed likwidacją 15a - sama taka zmiana oznacza masowe emerytury, chyba że dadzą dodatki jak w Policji i zaczną nas szanować. Teraz u mnie wszyscy tylko zastanawiają się kiedy najszybciej odejść na emeryturę z w miarę godziwą kwotą tej emerytury.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Z wypowiedzi przedstawiciela MSWIA na komisji wynika, że rozważają wariant 25 lat służby by zaliczyć poprzednie lata.
To autuje ucywilnionych i wygaszonych.
Należałoby zaproponować przepis przejściowy na kształt Art. 21 ustawy zmieniające emki. Dz.U. 2017 poz. 1321.
W innym przypadku znowu pozostanie garstka byłych fuk. o statusie odmiennym od całości.
Pozostanie kwestia emek z ZUS za okresy przed 1999r.
 
Witam. Proszę o pisanie na temat art.15a. Będę usuwał posty nie na temat. Nie mogę stąd przenieść do forum stąd usunięcie. Proszę ew. powielić poruszone inne tematy we właściwych wątkach na forum.
 
Z wypowiedzi przedstawiciela MSWIA na komisji wynika, że rozważają wariant 25 lat służby by zaliczyć poprzednie lata.
To autuje ucywilnionych i wygaszonych.
...

Widać, że bronią się jak tylko mogą, przed likwidacją Art.15a.

No to może jeszcze inna propozycja do negocjacji - ponieważ zmiana z 15 na 25 lat dla
już uprawnionych, w celu uniknięcia tego przepisu "łamie" istotne zasady.
Wersja "zaliczenia" cywila po 15 latach służby, przy jednoczesnym warunku najmniej
25 lat łącznego zatrudnienia, byłaby łatwiejsza do akceptacji, jednocześnie stanowiąc
pewien kompromis ...

 
Z wypowiedzi przedstawiciela MSWIA na komisji wynika, że rozważają wariant 25 lat służby by zaliczyć poprzednie lata.
To autuje ucywilnionych i wygaszonych.
Należałoby zaproponować przepis przejściowy na kształt Art. 21 ustawy zmieniające emki. Dz.U. 2017 poz. 1321.
W innym przypadku znowu pozostanie garstka byłych fuk. o statusie odmiennym od całości.
Pozostanie kwestia emek z ZUS za okresy przed 1999r.
@Piotrp. Może nieuważnie słuchałem tej komisji ale nie usłyszałem żadnych propozycji rozwiązań MSWiA w kontekście likwidacji art.15a. P. Wasik mówił o propozycjach dodatkowych wynagrodzeń dla policjantów którzy osiągnęli 25 lat służby . Także???
 
Jest taki fragment, gdzie Wąsik mówi o prowadzonych rozmowach w sprawie 15a z zz Polic. I jest mowa o trudnym temacie Ale przychylnym podejściu obu stron. Jak znajdę czas to podać w której minucie jest o tym mowa.
 
Według mnie kluczem do tego aby wszyscy mogli skorzystać z noweli art. 15a jest pozostawenie w projekcie obok wymaganego stażu (który pierwotnie w 2016 r. miał wynosić 20 lat, a chcą go podnieść na 25 lat) frazy "lub ukończenia 55 lat", ze szczególnym zwróceniem uwagi na "lub". Wówczas moim zdaniem beneficjentami zmiany będą wszyscy łącznie z emerytami i rencistami policyjnymi oraz funkcjonariusze wygaszeni i siłowo ucywilnieni. W artykule "Stary projekt..." jest moim zdaniem pewna nieścisłość. Nie ma według mnie bowiem znaczenia zniesienie wieku 55 lat w art.12 (dla nas celników) i w art.18b (dla wszystkich), bo w art.14 ust.2 pkt 2 (doliczanie okresów pracy po zakończeniu służby tak jest m.in. uwarunkowane), nie mówiąc już o art.16 gdzie doliczanie okresów pracy przed służbą nie jest wcale obwarowane, oczywiście dla tych którzy emeryturę mają wyliczoną z art.15 (3x2,6 i reszta po 1.3 proc. oraz nieskładkowe 0,7 proc. za każdy rok np. studiów).
 
Ostatnia edycja:
15a
Z informacji przedstawionej podczas obrad wynika, że na najbliższym spotkaniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych otrzymają dwie lub trzy propozycje, które mają ten problem rozwiązać. Zarząd Główny nie miał wątpliwości, że nie można odstąpić od realizacji tego postulatu. Członkowie ZG przypomnieli, że to właśnie NSZZ Policjantów wystąpiło z takim postulatem, który jest ważny dla części środowiska.
 
Back
Do góry