• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Ustawa o emeryturach mundurowych przyjęta przez Rząd

Ostatnia edycja:
Dlaczego tak uważasz? Jestem świeżym funkcjonariuszem i chciałbym wiedzieć, czy jest sens ganiać w tym mundurze przez tyle lat.

Zadałeś pytanie nie do mnie, ale pozwolę sobie wtrącić parę groszy.
Myślę, że 23 lata to faktycznie spory okres czasu i wiadomo wiele może się wydarzyć. Sam wiesz, że społeczeństwo chciałoby mieć profesjonalne służby, które są do ich dyspozycji 24h na dobę i żeby te służby zarabiały coś około 2 tys netto i żeby pracowały do 75 lat życia. Jest ciągłe parcie, by zrównywać nas z wszystkimi i pozbawiać nas jakichkolwiek przywilejów.
Konkretnie z naszą służbą to na dwoje babka wróżyła, może być lepiej i może być gorzej. Nie będzie chętnych do pracy w służbach, to będą polepszać warunki, jak będzie za dużo chętnych będą warunki pogarszać, bo i tak są chętni. Jeżeli miałbym coś powiedzieć szczerze od siebie jako weteran, to jeżeli już pracować w mundurze to nie u nas. Nie chciałbym i ja podcinać ci skrzydeł, ale co Ty na to, że mogą kiedyś nas w ogóle zlikwidować i np na granicy zostanie tylko jedna służba. Oddziały Celne wewnętrzne ucywilnią i co im zrobisz?
 
Równie dobrze można sobie dywagować czy jest sens płacić 40 lat na ZUS bo przecież też mogą te emerytury zlikwidować. Taka dyskusja jest całkowicie bezcelowa i bez sensu

Dla tych co nie rozumieją napiszę: średnia emerytura z Zer to 3000 zł a z ZUS 2000 zł o latach pracy nie wspominając ...
 
Dlaczego tak uważasz? Jestem świeżym funkcjonariuszem i chciałbym wiedzieć, czy jest sens ganiać w tym mundurze przez tyle lat.

@Hawranek, odpowiem Ci od końca pytania, ale pierwszeństwa znaczenia.
Odpowiem pomimo przeświadczenia, że odpowiedź nie jest Ci potrzebna.

WIEDZIEĆ, czy Twoje poświęcenie, starania, wyrzeczenia i ofiarność mają
sens, będziesz dopiero wtedy, gdy na dokonanie zmian nie będziesz mieć
już ochoty na jakiekolwiek zmiany, sił czy też wystarczającej determinacji.

O zagrożeniach upragnionego przez Ciebie SENSU, możesz tu czytać na
bieżąco, ale też cofając się do dawnych archiwów Forum, gdyż w dużym
stopniu, wciąż są one aktualne. Zmieniać się tu mogą jakieś szczegółowe
fragmenty, nazwy bądź koniugacje - reszta jest niezmienna.

Ponieważ ja WIEM "już" jak wiele przykrości MOŻE Cię spotkać, dlatego
tak skomentowałem Twojego posta.
Zwróć jednak uwagę, że prócz wskazania momentu, kiedy się upewnisz
Ty sam, reszta pozostaje w trybie przypuszczającym ...
 
Hej,
a wiecie może czy zmiana ustawy będzie dotyczyć również ucywilnionych w 2017r.?

W 2018r., gdy celnicy zostali objęci emeryturami mundurowymi, w przepisach zawarto wtedy przepis przejściowy, który ucywilnionym również dawał możliwość przejścia na emeryturę po spełnieniu warunków.
Niestety w konsultowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach mundurowych brak jest stosownego przepisu przejściowego, z którego wprost wynikałoby, że ucywilnieni w 2017r. przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokość też będą musieli spełniać te same nowe warunki, tj. już bez wieku 55 lat i licząc lata zarówno policyjne 5 lat jak i staż 15 lat od września 1999r.

Bardzo proszę podzielcie się swoimi przemyśleniami w tej kwestii.

Pozdrawiam
Jeden z bardzo wielu ucywilnionych
 
Hej,
a wiecie może czy zmiana ustawy będzie dotyczyć również ucywilnionych w 2017r.?

W 2018r., gdy celnicy zostali objęci emeryturami mundurowymi, w przepisach zawarto wtedy przepis przejściowy, który ucywilnionym również dawał możliwość przejścia na emeryturę po spełnieniu warunków.
Niestety w konsultowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach mundurowych brak jest stosownego przepisu przejściowego, z którego wprost wynikałoby, że ucywilnieni w 2017r. przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokość też będą musieli spełniać te same nowe warunki, tj. już bez wieku 55 lat i licząc lata zarówno policyjne 5 lat jak i staż 15 lat od września 1999r.

Bardzo proszę podzielcie się swoimi przemyśleniami w tej kwestii.

Pozdrawiam
Jeden z bardzo wielu ucywilnionych
Są już pierwsze emki dla cywilnych, tych co mają ponad 55 lat.
 
Hej,
a wiecie może czy zmiana ustawy będzie dotyczyć również ucywilnionych w 2017r.?

W 2018r., gdy celnicy zostali objęci emeryturami mundurowymi, w przepisach zawarto wtedy przepis przejściowy, który ucywilnionym również dawał możliwość przejścia na emeryturę po spełnieniu warunków.
Niestety w konsultowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie ustawy o emeryturach mundurowych brak jest stosownego przepisu przejściowego, z którego wprost wynikałoby, że ucywilnieni w 2017r. przy ustalaniu prawa do emerytury i jej wysokość też będą musieli spełniać te same nowe warunki, tj. już bez wieku 55 lat i licząc lata zarówno policyjne 5 lat jak i staż 15 lat od września 1999r.

Bardzo proszę podzielcie się swoimi przemyśleniami w tej kwestii.

Pozdrawiam
Jeden z bardzo wielu ucywilnionych
Staż od 15 września 1999 do daty mianowania jako okres równorzędny, podobnie jak wojsko, będzie podwyższał emeryturę, nie wiadomo czy czy ten okres będzie zaliczał lata jako policyjne. Natomiast jeśli do ucywilnienia miałeś spełnione 15 lat i 5 policyjnych to po wejściu ustawy z poprawkami na 100% otrzymasz emeryturę mundurową bez względu na wiek.
 
No to jeszcze 23 lata i wieku 52 lat będę na emeryturce :). A jak się wylicza emeryturę mundurową, jest jakiś wzór?
W zakładce Emeryci i Zwolnieni jest kalkulator do wyliczeń emerytury:


Z Twojego wpisu wynika że masz 2 lata służby więc nie uzyskasz jakichś wiążących informacji jedynie możesz sobie stworzyć symulacje, itp.
 
Back
Do góry