Pytania i odpowiedzi

W dniu 25-10-br przesłaliśmy do Szefa Służby Celnej kilka pytań związanych z polityką kadrową w Służbie Celnej. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź.

W piśmie ldz-2210-52/11 KZ NSZZ „Solidarność” pytała o przeprowadzaną w Służbie Celnej rekrutację na wyższe stanowiska służbowe ( głównie stanowiska kierownicze), o opinię SSC dotyczącą kwestii rekrutacji w początkowym okresie wprowadzanej ustawy oraz o intencje i wyniki audytu Zespołu Centralnego ds. wartościowania.
Z odpowiedzi, którą właśnie otrzymaliśmy (SC6/066/22/ETK/2011/3499/KPJ ) wynika, że:
- Departament Służby Celnej nie posiada informacji o sposobach przeprowadzania rekrutacji wewnętrznych na wyższe stanowiska służbowe,
( czy to oznacza; że SSC odpowiedzialny za kształtowanie polityki kadrowej nie ma informacji o zasadniczo różnych sposobach przeprowadzania rekrutacji na wyższe stanowiska służbowe ( w tym stanowiska kierownicze) przez dyrektorów izb celnych ? czy może SSC „umywa ręce” przy ocenie różnych praktyk w tym zakresie?)
- Pytania dotyczące wykładni przepisów ustawy i zasad rekrutacji w okresie początkowym obowiązywania ustawy o Służbie Celnej nie jest zaliczana do zakresu informacji publicznej.
( być może nie ; ale czy SSC nie może ( nie chce ?, nie umie ?) przedstawić funkcjonariuszom celnym swojego stanowiska w tej sprawie? Zwrócić należy uwagę, że prosiliśmy o informację (opinię) a nie o wykładnię wskazanych przepisów. Zastanawia fakt, że autorzy ( w pewnym sensie) zarządzenia Nr 43 sami teraz zadają pytania w zakresie jego stosowania a dołączone do odpowiedzi opinie dotyczą zupełnie innych sytuacji.)
- Realizacja rekomendacji Zespołu Centralnego jest możliwa tylko na zasadzie aktualizacji określonej w § 15 zarządzenia nr 43 Ministra Finansów.
( czy to oznacza, że setki funkcjonariuszy składających na początku roku zastrzeżenia do audytu Zespołu Centralnego licząc na weryfikację swojego stanowiska – zostało wprowadzonych w błąd i podjęło starania, które już na wstępie nie miały szans powodzenia? Czy tam gdzie popełniono oczywiste błędy przy wartościowaniu funkcjonariusze nie mogą liczyć na wyrównania od początku 2010 roku podobnie jak ich koledzy? czy audyt Zespołu Centralnego był zwykłą „ściemą” i fikcją?)
Podsumowując należy wskazać, że odpowiadający w sposób oczywisty udaje, że nie rozumie czego dotyczą pytania KZ NSZZ „Solidarność”. Obiecywana „jasna ścieżka kariery zawodowej” okazuje się ciemnym zaułkiem a celnicy, którzy do niego weszli znaleźli się w pułapce niemożności i absurdu. Niepełne, sprzeczne a nawet nieprawdziwe informacje ( mianowanie na stopnie, wartościowanie) stają się metodą zarządzania kadrami w Służbie Celnej. Totalnie zapętlony system wartościowania i pełnienia służby na stanowiskach służbowych nie wróży niczego dobrego.
.cg
Żródło: www.solid.home.pl
http://solid.home.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=652&Itemid=1
 
Back
Do góry