"Nowy” budżet, ale waloryzacja bez zmian. Powodziowa specustawa przyjęta. Jak wpłynie na mundurowych?

Witam,

"Nowy” budżet, ale waloryzacja bez zmian.
W minioną sobotę rząd przyjął „nową” wersję projektu ustawy budżetowej na 2025 rok. Zmienione nieco przepisy miały m.in. zagwarantować środki na usuwanie skutków powodzi, jaka nawiedziła południowo-zachodnią Polskę.

W kwestii finansowania służb przyszłoroczny budżet nie różni się jednak – co do zasady – od tego, co zaprezentowano opinii publicznej jakiś czas temu.
Rząd, przy okazji wprowadzania korekt, nie zdecydował się też na zmianę poziomu przyszłorocznej waloryzacji w budżetówce, o co postulowali związkowcy i to nie tylko ci, działający w służbach mundurowych.

Mundurowi od wielu tygodni są dość zgodni co do poziomu przyszłorocznej „podwyżki”. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych 11 września zwróciła się w tej sprawie z pismem do premiera Donalda Tuska.

Związkowcy przypominają w nim, że z zadowoleniem przyjęto decyzję rządu „o wysokości waloryzacji uposażeń i wynagrodzeń funkcjonariuszy oraz pracowników Służb Mundurowych w 2024 roku” jednak zapisane w projekcie przyszłorocznego budżetu „podwyżki” na poziomie 5 proc. „bardzo zachwiały nadzieję” i „budzą mocne niezadowolenie wśród funkcjonariuszy i pracowników”.

Mundurowi podkreślają, że „kluczową kwestią jest wzrost środków finansowych na funkcjonowanie służb podległych MSWiA, MS i MF i powiązania poziomu ich finansowania z procentowym udziałem w PKB, podobnie jak wygląda to w przypadku finansowania wojska”

https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/nowy-budzet-ale-waloryzacja-bez-zmian

Powodziowa specustawa przyjęta. Jak wpłynie na mundurowych?

Posłowie przyjęli ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Przepisy w pewnej części dotyczą też funkcjonariuszy. Chodzi o kwestie nadgodzin i szczepień.

Przyjęta przez Sejm specustawa powodziowa, wprowadza do porządku prawnego szereg zmian, które mają m.in. ułatwić usuwanie skutków powodzi i odbudowę zniszczonych terenów.

Wśród nich znalazły się też regulacje dotyczące funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, którzy pełnili i pełnią służbę - w okresie od 13 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r. - realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej na zalanych terenach.

MSWiA zamierza bez wyjątku, wszystkim mundurowym wypłacić ekwiwalent za wypracowane nadgodziny. Co więcej, środki na ten cel nie będą pochodzić z budżetów formacji, a z budżetu państwa.

https://infosecurity24.pl/sluzby-mundurowe/powodziowa-specustawa-przyjeta-jak-wplynie-na-mundurowych

Pozdrawiam
Przewodnicząca
ZZ CELNICY PL
Jolanta Haron
 
Back
Do góry