Puławy dnia 28 września 2010r.
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej
Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP
Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy
Znak: ZZZSC-10-32/10/3
KOMUNIKAT
Ze spotkań przedstawicieli central związkowych działających w Słuzbie Celnej z Kierownictwem Ministerstwa Finansów w dniach 17 i 27 września 2010 roku.
W dniu 17 września 2010r. w gmachu Ministerstwa Finansów z inicjatywy Szefa Służby Celnej insp celnego Jacka Kapicy (zproszenie z dnia 10.09.br w zał.) odbyło się spotkanie kierownictwa Służby Celnej z przedstawicielami ogólnopolskich central związkowych działających w Służbie Celnej, którego tematem miał być projekt zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych.
W spotkaniu uczestniczyli:
Szef Służby Celnej Jacek Kapica,
Z-ca Szefa Służby Celnej Grzegorz Smogorzewski,
Z-ca DyrektoraDepartamentu SC Maria Wójtowicz,
oraz pani R. Laskowska i M. Chmara – członkowie zespołu centralnego d. s. wartościowania.
Stronę związkową reprezentowali:
Barbara Smolińska i Arkadiusz Pytlak Zrzeszenie ZZSCRP,
Jacek Staniszewski i Jacek Kraj Federacja ZZSC,
Eugeniusz Poleszak ZZSzNPiA,
Sławomir Siwy ZZ Celnicy PL.
Na wstępie krótkie wprowadzenie.
Pismem w dniu 15.09.br strona związkowa zwróciła się do Szefa Służby Celnej z wnioskiem o przekazanie materiałów niezbędnych do wypracowania możliwego do przyjęcia sposobu rozwiązania sprawy wartościowania stanowisk służbowych. Jednocześnie strona związkowa zawarła wniosek o przesunięcie przedmiotowego spotkania na inny termin, taki, który umożliwiłby zapoznanie się z tym materiałem (pismo w zał.).
Niestety, pismem z dnia 15.09.br (przekazanym w dn.16.09.2010r.) Szef Służby Celnej podtrzymał zaproponowany wcześniej termin spotkania na 17 września br. nie przesyłając żądanych materiałów.
Spotkanie rozpoczął Szef Słuzby Celnej przypominając temat spotkania.
W odpowiedzi strona związkowa podtrzymała swoje stanowisko zawarte w przesłanej do kierownictwa SC opinii projektu zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, przypominając, iż w naszej ocenie projekt ten jest do odrzucenia i należy przystąpić do prac nad nowym opracowaniem. Dodatkowo strona związkowa z dezaprobatą odniosła się do braku materiałów o które wnioskowała w swoich pismach i uznała, że spotkanie to w tej sytuacji jest bezprzedmiotowe. Po 20 minutach, z uwagi na obowiązki służbowe (rozdanie świadectw ukończenia kursu oficerów młodszych w Ośrodku Szkoleniowym w Świdrze) , spotkanie opuścił Szef SC zapewniając, że jeszcze do nas powróci. Rozgorzała bardzo dynamiczna dyskusja . Brak woli porozumienia się ze strony kierownictwa SC spowodował, że strona związkowa przedstawiła swoje żądania, których spełnienie przez kierownictwo SC można będzie uznać jako chęć współpracy i podjęcie dialogu ze stroną związkową, a są to:
• przekazanie do Izb Celnych środków finansowych na podwyżki uposażń funkcjonariuszy celnych wg. średniej na etat kalkulacyjny w Służbie Celnej,
• przekazanie materiałów wymienionych w piśmie z dnia 15 września 2010r.,
• wskazanie składu zespołu centralnego, przygotowującego projekt zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad opisu i wartościowania z dnia 10.0902010r.,
• powołanie zespołu d.s. opracowania nowego projektu zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych,
W odpowiedzi na zgłoszony postulat powołania zespołu d.s. opracowania nowego projektu zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych z włączeniem do udziału w jego pracach przedstawicieli związków zawodowych, Zastępca Szefa Służby Celnej Pan Grzegorz Smogorzewski odpowiedział ,że nie jest możliwe powołanie takiego zespołu i zaproponował udział pięciu przedstawicieli strony związkowej w pracach w ramach spotkania z zespołem przygotowującym przedmiotowy projekt zarządzenia.Wstępny termin spotkania został określony na 27-28 września br.
W dniu 27 września br. w Ośrodku Doskonalenia Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku odbyło się spotkanie zespołu eksperckiego ds. opisu i wartościowania stanowisk z udziałem przedstawicieli strony związkowej (uczestniczyli Przewodniczący Zrzeszenia ZZSC RP, Federacji ZZSC ,ZZSNPiA, Wiceprzewodniczący ZZ”Celnicy PL” ).
Podczas spotkania przedstawiciele strony społecznej po raz kolejny zwrócili się z wnioskiem o uzupełnienie materiałów o projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia zasadniczego i dodatków funkcujnych – niestety otrzymali informację ,że takowe nie są opracowane natomiast bazę wyjściową do nich stanowią projekty rozporzadzeń Ministra Finansów z dn.24 lipca 2008 roku w sprawie warunków otrzymania dodatków przez funkcjonariuszy Słuzby Celnej oraz z dn.13 listopada 2008 roku w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celnej.
Podkreślając wspólne stanowisko w kwestii opisu i wartościowania stanowisk, podtrzymali negatywną ocenę projektu rozwiązań prawnych przygotowanych w tym zakresie przez Ministerstwo Finansów.
Ww. stanowisko poparte zostało przytaczaną w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu zarządzenia opinią Pani Profesor dr hab. Marty Juchnowicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pt. „Analiza Projektu Rozwiązań w zakresie opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych” (w zał).
W uzasadnieniu do projektu autor stwierdza, że „przedstawione w analizie uwagi i zastrzeżenia zostały wykorzystane przy sporządzaniu …projektu”. Analizując opinię w zestawieniu z treścią projektu zarządzenia trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zastrzeżenia zostały uwzględnione – Pani Profesor w opinii stwierdziła, że „projektowane przez Służbę Celną zasady dokonywania opisu i wartościowania stanowisk służbowych stanowią oryginalną koncepcję ,….odbiegającą od rozwiązań wdrożonych w praktyce administracji publicznej na świecie …dokonywane jest w sposób sumaryczny, to znaczy bez szczegółowej analizy i oceny wymagań pracy. …. Uzyskane wyniki nie są jednak precyzyjne, są obarczone dużą dozą subiektywizmu i trudne do uzasadnienia….Opis kryteriów wartościowania zadań (zał. Nr 4 ) sformułowane są w sposób bardzo ogólny … o wartości stanowisk kierowniczych decyduje wyłącznie miejsce w strukturze organizacyjnej …..kluczowyn problemem ,który nie jest w projekcie Zarządzenia prawidłowo sprecyzowany jest kwestia czasochłonności zadań….konieczne są istotne korekty metodyczne dotyczące sposobu ustalania wartości stanowisk ,…..tekst projektu zarządzenia wymaga istotnych, korekt redakcyjnych i uzupełnień „ Ogólnie rzecz ujmując przygotowany materiał należy zmienić.
Ponadto strona społeczna wezwała stronę rządową do wyjaśnienia, na jakiej zasadzie nastąpiło mianowanie pracowników Służby Cywilnej do Służby Celnej oraz jakie kryteria opisu i wartościowania stanowisk były stosowane w tym procesie.
Po dłuższej wymianie stanowisk przedstawiciele central związkowych stanowczo oświadczyli, że proponowana przez Ministra Finansów propozycja opisu i wartościowania stanowisk stanowi naruszenie praw nabytych funkcjonariuszy celnych, gdyż doprowadzi w przypadku zdecydowanej większości funkcjonariuszy celnych do obniżenia poziomu stanowiska służbowego oraz do nierównego traktowania w tym procesie (stosowania odmiennych zasad kwalifikacji stanowiskowych) funkcjonariuszy celnych mianowanych do służby po dniu 30 czerwca 2010r. i funkcjonariuszy pełniących służbę przed tym dniem.
Gwarancję –ustną złożoną przez Panią Marię Wójtowicz - zachowania dotychczasowego wynagrodzenia funkcjonariuszy w procesie opisu i wartościowania stanowisk centrale związkowe uznały za niewystarczającą i zażądały od strony rządowej, jako warunek wstępny do dalszych rozmów, wprowadzenia ustawowej gwarancji przydzielenia funkcjonariuszom nowego stanowiska, co najmniej równoważnego stanowisku (korelacja pozioma) dotychczas zajmowanemu przy zastosowaniu odpowiednich tabel korelacyjnych oraz choćby poprzez szybką nowelizację treści art. 114 ustawy o Służbie Celnej w tym zakresie.
Podkreślając ,że proces wartościowania nie może stanowić degradacji dotychczasowej kariery zawodowej funkcjonariusza przedstawiciele central związkowych zażądali gwarancji pisemnej ,że
● żaden funkcjonariusz celny w wyniku przyszłego wartościowania stanowisk służbowych nie otrzyma stanowiska niższego niż obecnie posiada, może otrzymać tylko wyższe, jeżeli będzie to wynik realizowanych przez niego zadań ;
● przed wprowadzeniem procesu opisu i wartościowania stanowisk służbowych zostanie dokonana korelacja starych stanowisk służbowych na nowe (zgodnie z deklaracją Kierownictwa Ministerstwa Finansów opublikowaną na corinti w miesiącach wiosennych br.),
● żaden funkcjonariusz celny w wyniku przeprowadzania procesu opisu i wartościowania stanowisk nie będzie miał obniżonego uposażenia w stosunku do obecnie posiadanego (dotyczy to także funckcjonariuszy , którzy zmienili status z cywilnego w czerwcu br.)
Wykazując jednocześnie , że przyjęcie tych rozwiązań nie wygeneruje dodatkowych kosztów a kwota zabezpieczona na podwyższenie uposażenia na rok 2010 jest wystarczająca.
Po raz kolejny przedstawiciele strony społecznej zażądali przekazania do Izb Celnych środków finansowych na podwyżki uposażń funkcjonariuszy celnych wg. średniej na etat kalkulacyjny w Służbie Celnej oraz ponownie zadeklarowali gotowość podjęcia prac nad nową wersją zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych oczywiście po zagwarantowaniu ww warunków , przy czym przy ustalaniu opisu i wartości zadań nie będą decydować takie elementy jak: czasochłonność ,etatyzacja czy dominujące zadania – należy m.in.powiązać wartość zadania z grupą wykonywanych czynności .
Mając na uwadze brak możliwości podjęcia decyzji przez zespół ministerialny rozmowy zostały zawieszone.
Obecnie strona związkowa oczekuje na podjęcie w tej sprawie decyzji Szefa Służby Celnej.
Podpisali
Przewodniczący:
Barbara Smolińska Zrzeszenie ZZSCRP,
Jacek Staniszewski Federacja ZZSC,
Mirosław Sałata ZZSzNPiA,
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej
Zrzeszenie Związków Zawodowych Służby Celnej RP
Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy
Znak: ZZZSC-10-32/10/3
KOMUNIKAT
Ze spotkań przedstawicieli central związkowych działających w Słuzbie Celnej z Kierownictwem Ministerstwa Finansów w dniach 17 i 27 września 2010 roku.
W dniu 17 września 2010r. w gmachu Ministerstwa Finansów z inicjatywy Szefa Służby Celnej insp celnego Jacka Kapicy (zproszenie z dnia 10.09.br w zał.) odbyło się spotkanie kierownictwa Służby Celnej z przedstawicielami ogólnopolskich central związkowych działających w Służbie Celnej, którego tematem miał być projekt zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych.
W spotkaniu uczestniczyli:
Szef Służby Celnej Jacek Kapica,
Z-ca Szefa Służby Celnej Grzegorz Smogorzewski,
Z-ca DyrektoraDepartamentu SC Maria Wójtowicz,
oraz pani R. Laskowska i M. Chmara – członkowie zespołu centralnego d. s. wartościowania.
Stronę związkową reprezentowali:
Barbara Smolińska i Arkadiusz Pytlak Zrzeszenie ZZSCRP,
Jacek Staniszewski i Jacek Kraj Federacja ZZSC,
Eugeniusz Poleszak ZZSzNPiA,
Sławomir Siwy ZZ Celnicy PL.
Na wstępie krótkie wprowadzenie.
Pismem w dniu 15.09.br strona związkowa zwróciła się do Szefa Służby Celnej z wnioskiem o przekazanie materiałów niezbędnych do wypracowania możliwego do przyjęcia sposobu rozwiązania sprawy wartościowania stanowisk służbowych. Jednocześnie strona związkowa zawarła wniosek o przesunięcie przedmiotowego spotkania na inny termin, taki, który umożliwiłby zapoznanie się z tym materiałem (pismo w zał.).
Niestety, pismem z dnia 15.09.br (przekazanym w dn.16.09.2010r.) Szef Służby Celnej podtrzymał zaproponowany wcześniej termin spotkania na 17 września br. nie przesyłając żądanych materiałów.
Spotkanie rozpoczął Szef Słuzby Celnej przypominając temat spotkania.
W odpowiedzi strona związkowa podtrzymała swoje stanowisko zawarte w przesłanej do kierownictwa SC opinii projektu zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad dokonywania opisów i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych, przypominając, iż w naszej ocenie projekt ten jest do odrzucenia i należy przystąpić do prac nad nowym opracowaniem. Dodatkowo strona związkowa z dezaprobatą odniosła się do braku materiałów o które wnioskowała w swoich pismach i uznała, że spotkanie to w tej sytuacji jest bezprzedmiotowe. Po 20 minutach, z uwagi na obowiązki służbowe (rozdanie świadectw ukończenia kursu oficerów młodszych w Ośrodku Szkoleniowym w Świdrze) , spotkanie opuścił Szef SC zapewniając, że jeszcze do nas powróci. Rozgorzała bardzo dynamiczna dyskusja . Brak woli porozumienia się ze strony kierownictwa SC spowodował, że strona związkowa przedstawiła swoje żądania, których spełnienie przez kierownictwo SC można będzie uznać jako chęć współpracy i podjęcie dialogu ze stroną związkową, a są to:
• przekazanie do Izb Celnych środków finansowych na podwyżki uposażń funkcjonariuszy celnych wg. średniej na etat kalkulacyjny w Służbie Celnej,
• przekazanie materiałów wymienionych w piśmie z dnia 15 września 2010r.,
• wskazanie składu zespołu centralnego, przygotowującego projekt zarządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad opisu i wartościowania z dnia 10.0902010r.,
• powołanie zespołu d.s. opracowania nowego projektu zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych,
W odpowiedzi na zgłoszony postulat powołania zespołu d.s. opracowania nowego projektu zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych z włączeniem do udziału w jego pracach przedstawicieli związków zawodowych, Zastępca Szefa Służby Celnej Pan Grzegorz Smogorzewski odpowiedział ,że nie jest możliwe powołanie takiego zespołu i zaproponował udział pięciu przedstawicieli strony związkowej w pracach w ramach spotkania z zespołem przygotowującym przedmiotowy projekt zarządzenia.Wstępny termin spotkania został określony na 27-28 września br.
W dniu 27 września br. w Ośrodku Doskonalenia Kadr Celnych i Skarbowych w Otwocku odbyło się spotkanie zespołu eksperckiego ds. opisu i wartościowania stanowisk z udziałem przedstawicieli strony związkowej (uczestniczyli Przewodniczący Zrzeszenia ZZSC RP, Federacji ZZSC ,ZZSNPiA, Wiceprzewodniczący ZZ”Celnicy PL” ).
Podczas spotkania przedstawiciele strony społecznej po raz kolejny zwrócili się z wnioskiem o uzupełnienie materiałów o projekty rozporządzeń dotyczących uposażenia zasadniczego i dodatków funkcujnych – niestety otrzymali informację ,że takowe nie są opracowane natomiast bazę wyjściową do nich stanowią projekty rozporzadzeń Ministra Finansów z dn.24 lipca 2008 roku w sprawie warunków otrzymania dodatków przez funkcjonariuszy Słuzby Celnej oraz z dn.13 listopada 2008 roku w sprawie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Służby Celnej.
Podkreślając wspólne stanowisko w kwestii opisu i wartościowania stanowisk, podtrzymali negatywną ocenę projektu rozwiązań prawnych przygotowanych w tym zakresie przez Ministerstwo Finansów.
Ww. stanowisko poparte zostało przytaczaną w uzasadnieniu do przedmiotowego projektu zarządzenia opinią Pani Profesor dr hab. Marty Juchnowicz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pt. „Analiza Projektu Rozwiązań w zakresie opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych” (w zał).
W uzasadnieniu do projektu autor stwierdza, że „przedstawione w analizie uwagi i zastrzeżenia zostały wykorzystane przy sporządzaniu …projektu”. Analizując opinię w zestawieniu z treścią projektu zarządzenia trudno uwierzyć, że jakiekolwiek zastrzeżenia zostały uwzględnione – Pani Profesor w opinii stwierdziła, że „projektowane przez Służbę Celną zasady dokonywania opisu i wartościowania stanowisk służbowych stanowią oryginalną koncepcję ,….odbiegającą od rozwiązań wdrożonych w praktyce administracji publicznej na świecie …dokonywane jest w sposób sumaryczny, to znaczy bez szczegółowej analizy i oceny wymagań pracy. …. Uzyskane wyniki nie są jednak precyzyjne, są obarczone dużą dozą subiektywizmu i trudne do uzasadnienia….Opis kryteriów wartościowania zadań (zał. Nr 4 ) sformułowane są w sposób bardzo ogólny … o wartości stanowisk kierowniczych decyduje wyłącznie miejsce w strukturze organizacyjnej …..kluczowyn problemem ,który nie jest w projekcie Zarządzenia prawidłowo sprecyzowany jest kwestia czasochłonności zadań….konieczne są istotne korekty metodyczne dotyczące sposobu ustalania wartości stanowisk ,…..tekst projektu zarządzenia wymaga istotnych, korekt redakcyjnych i uzupełnień „ Ogólnie rzecz ujmując przygotowany materiał należy zmienić.
Ponadto strona społeczna wezwała stronę rządową do wyjaśnienia, na jakiej zasadzie nastąpiło mianowanie pracowników Służby Cywilnej do Służby Celnej oraz jakie kryteria opisu i wartościowania stanowisk były stosowane w tym procesie.
Po dłuższej wymianie stanowisk przedstawiciele central związkowych stanowczo oświadczyli, że proponowana przez Ministra Finansów propozycja opisu i wartościowania stanowisk stanowi naruszenie praw nabytych funkcjonariuszy celnych, gdyż doprowadzi w przypadku zdecydowanej większości funkcjonariuszy celnych do obniżenia poziomu stanowiska służbowego oraz do nierównego traktowania w tym procesie (stosowania odmiennych zasad kwalifikacji stanowiskowych) funkcjonariuszy celnych mianowanych do służby po dniu 30 czerwca 2010r. i funkcjonariuszy pełniących służbę przed tym dniem.
Gwarancję –ustną złożoną przez Panią Marię Wójtowicz - zachowania dotychczasowego wynagrodzenia funkcjonariuszy w procesie opisu i wartościowania stanowisk centrale związkowe uznały za niewystarczającą i zażądały od strony rządowej, jako warunek wstępny do dalszych rozmów, wprowadzenia ustawowej gwarancji przydzielenia funkcjonariuszom nowego stanowiska, co najmniej równoważnego stanowisku (korelacja pozioma) dotychczas zajmowanemu przy zastosowaniu odpowiednich tabel korelacyjnych oraz choćby poprzez szybką nowelizację treści art. 114 ustawy o Służbie Celnej w tym zakresie.
Podkreślając ,że proces wartościowania nie może stanowić degradacji dotychczasowej kariery zawodowej funkcjonariusza przedstawiciele central związkowych zażądali gwarancji pisemnej ,że
● żaden funkcjonariusz celny w wyniku przyszłego wartościowania stanowisk służbowych nie otrzyma stanowiska niższego niż obecnie posiada, może otrzymać tylko wyższe, jeżeli będzie to wynik realizowanych przez niego zadań ;
● przed wprowadzeniem procesu opisu i wartościowania stanowisk służbowych zostanie dokonana korelacja starych stanowisk służbowych na nowe (zgodnie z deklaracją Kierownictwa Ministerstwa Finansów opublikowaną na corinti w miesiącach wiosennych br.),
● żaden funkcjonariusz celny w wyniku przeprowadzania procesu opisu i wartościowania stanowisk nie będzie miał obniżonego uposażenia w stosunku do obecnie posiadanego (dotyczy to także funckcjonariuszy , którzy zmienili status z cywilnego w czerwcu br.)
Wykazując jednocześnie , że przyjęcie tych rozwiązań nie wygeneruje dodatkowych kosztów a kwota zabezpieczona na podwyższenie uposażenia na rok 2010 jest wystarczająca.
Po raz kolejny przedstawiciele strony społecznej zażądali przekazania do Izb Celnych środków finansowych na podwyżki uposażń funkcjonariuszy celnych wg. średniej na etat kalkulacyjny w Służbie Celnej oraz ponownie zadeklarowali gotowość podjęcia prac nad nową wersją zarządzenia w sprawie zasad opisu i wartościowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy celnych oczywiście po zagwarantowaniu ww warunków , przy czym przy ustalaniu opisu i wartości zadań nie będą decydować takie elementy jak: czasochłonność ,etatyzacja czy dominujące zadania – należy m.in.powiązać wartość zadania z grupą wykonywanych czynności .
Mając na uwadze brak możliwości podjęcia decyzji przez zespół ministerialny rozmowy zostały zawieszone.
Obecnie strona związkowa oczekuje na podjęcie w tej sprawie decyzji Szefa Służby Celnej.
Podpisali
Przewodniczący:
Barbara Smolińska Zrzeszenie ZZSCRP,
Jacek Staniszewski Federacja ZZSC,
Mirosław Sałata ZZSzNPiA,