Informacja po spotkaniu w sprawie funkcjonowania infolinii Multikanałowego Centrum Komunikacji (eMCeK).

Warszawa 28.03.2025 r.

28 marca 2025 r. w Warszawie, odbyło się spotkanie Związków Zawodowych działających w ramach Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Przedstawicielką Szefa KAS, Panią Małgorzatą Krok, Zastępcą Szefa KAS, dotyczące funkcjonowania infolinii Multikanałowego Centrum Komunikacji (eMCeK).

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.00 ogólnym omówieniem przez Panią Małgorzatę Krok zmian następujących w Krajowej Administracji Skarbowej w kontekście eMCeK. Intencją Ministerstwa jest dokonanie zmian na zasadzie ewolucji a nie rewolucji. Efektem planowanym ma być efektywna obsługa klienta, w taki sposób, by pracownicy infolinii odczuwali komfort w trakcie realizacji zadań.

Następnie przedstawiono uczestnikom spotkania nowe kanały obsługi wprowadzane pod kątem młodego klienta szeroko korzystającego z obsługi elektronicznej.

W ramach wdrażania pracowników Izb Administracji Skarbowej (IAS) do pracy na infolinii, Ministerstwo przewiduje zachęty dla pracowników obsługujących eMCeK w postaci dodatku w wys. 40 zł za jeden dzień pracy oraz możliwości wykonywania pracy zdalnie. Celem jest zredukowanie wizyt podatników w Urzędach Skarbowych.

Następnym elementem spotkania była prezentacja prowadzona przez Panią Naczelnik Magdalenę Hryciuk (prezentacja zostanie przesłana do poszczególnych Związków Zawodowych
w poniedziałek 31.03).

Prezentacja wskazywała, na podstawie danych posiadanych przez Ministerstwo, wzrost dostępności infolinii. Dane wskazują, że dokonane zmiany poprawiły funkcjonowanie infolinii. Na stwierdzenie ze strony Związków Zawodowych, że następuje wzrost ilości połączeń, natomiast nie zawsze przekłada się on na wzrost jakości udzielanych informacji, Związki uzyskały odpowiedź, że od czerwca br., informacje udzielane przez pracowników IAS będą oceniane pod kątem prawidłowości i jakości.

Jednocześnie starano się wykazać zmianę nastawienia pracowników IAS na lepsze jeśli chodzi o wykonywanie zadań w eMCeK. W tym momencie Związki wskazały, że wielu pracowników nie może lub nie chce pracować w eMCeK a pracownicy przedkładający zaświadczenia lekarskie o niezdolności do pracy na infolinii, obawiają się konsekwencji w postaci np. zwolnienia z pracy. Pani Małgorzata Krok zapewniła stronę społeczną, że pracownicy infolinii, którzy uzyskali orzeczenia lekarskie o przeciwskazaniach do wykonywania pracy na infolinii, nie muszą obawiać się zwolnienia z pracy. Ministerstwo poinformowało uczestników spotkania, że w przypadku gdy danej osobie z IAS nie odpowiada praca na infolinii - istnieje możliwość zgłoszenia koordynatorowi prośby o zastąpienie tej osoby inną.

Strona społeczna podjęła także sprawę problemów związanych z infolinią e-TOLL. Dochodzi tam do gróźb karalnych kierowanych do pracowników tej infolinii przez osoby dzwoniące i dodatkowo informacje na temat prowadzonych rozmów publikowane są w mediach społecznych z podaniem imienia i nazwiska pracownika infolinii. Ministerstwo zapewniło, że sprawa została przekazana do organów ścigania.

W ramach końcowej dyskusji zadaliśmy jeszcze kilka następujących pytań:

1. Czy Ministerstwo zdaje sobie sprawę, że przy jednoczesnej pracy na infolinii nie zmniejszono pracownikom IAS obowiązków przypisanych do ich stanowisk, co powoduje nawarstwianie się pracy?

2. Czy przeprowadzane zmiany będą miały wpływ na strukturę KIS i IAS oraz na pracę konsultantów?

3. Dlaczego Ministerstwo nie traktuje równo pracowników infolinii? Pracownicy IAS otrzymują dodatkowe 40 zł za każdy dzień pracy na infolinii a pracownicy KIS nie.

4. Czy Ministerstwo zdaje sobie sprawę ze spadku jakości udzielanych informacji?

5. Czy przewidywane jest dodatkowe wynagrodzenie osób z KIS szkolących pracowników IAS?

Odpowiedzi na te i inne pytania Związki Zawodowe otrzymają w najbliższym czasie.

Pozdrawiamy,

Za Zarząd

ZZ Celnicy PL

Jolanta Haron
 
Back
Do góry