Celnicy stracą na chorobowym

Zasiłek chorobowy funkcjonariusza 
służby celnej będzie wynosił tyle samo co zwykłego pracownika.
Funkcjonariusze celni dostaną niższy zasiłek chorobowy, taki sam jak inni ubezpieczeni. Obecnie stanowi on 100 proc. wynagrodzenia, a będzie stanowił 80 proc. Takie zmiany – na wzór uchwalonej w styczniu ustawy dotyczącej wszystkich innych funkcjonariuszy i żołnierzy – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw.
Pełna stawka wynagrodzenia celnika zostanie utrzymana, jeśli choroba będzie związana z pełnieniem służby. Chodzi m.in. o zranienia przez przemytników, wypadki podczas służby i wypadki w drodze do miejsca jej pełnienia. Pełne uposażenie przysługiwać będzie także za czas nieobecności spowodowanej chorobą w czasie ciąży, poddaniem się badaniom lekarskim koniecznym dla dawców komórek, tkanek i narządów.

Zmianom sprzeciwia się Związek Zawodowy Celnicy PL.

– Celnicy nie nadużywają zwolnień lekarskich. Nie mają też wykazu chorób zawodowych uprawniających do renty ani innych przywilejów, choćby emerytalnych. Dlatego nie akceptujemy pomysłu, by odbierać nam też 20 proc. naszego uposażenia podczas choroby – mówi Danuta Pencarska, wiceprzewodnicząca związku.

Zgodnie z projektem prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do służby i prawidłowość wykorzystywania zwolnień będzie podlegała kontroli komisji lekarskich podległych ministrowi spraw wewnętrznych. Sprawdzić, czy celnik rzeczywiście choruje, będzie mógł też kierownik urzędu. Zweryfikuje również, czy zwolnienie spełnia wszystkie wymogi formalne.

Zwolnienie lekarskie obniży nagrodę roczną, która wynosi 1/12 uposażenia faktycznie otrzymanego w trakcie danego roku kalendarzowego.

Projekt przewiduje też zmiany, które mają przeciwdziałać korupcji. Funkcjonariusze pełniący służbę w oddziałach celnych granicznych zostaną objęci badaniami psychofizjologicznymi podobnie jak osoby z wydziału zwalczania przestępczości. Nie będą także mogli korzystać z prywatnych telefonów komórkowych. Ma to utrudnić komunikowanie się z przemytnikami.

Ustawa ma też przeciwdziałać nepotyzmowi. Już nie tylko małżonkowie, ale także osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe nie będą pełnić służby w jednej jednostce, jeśli powstałby między nimi stosunek podległości służbowej.

Projekt przewiduje też nowe uprawnienie dla szefa Służby Celnej – możliwość wydawania zarządzeń. W ten sposób zostaną ujednolicone niektóre procedury obowiązujące w formacji. Zarządzenia będą dotyczyć na przykład sposobu pełnienia służby czy trybu pracy wybranych grup zadaniowych.

Nowelizacja ma również umożliwić pełnienie w szczególnych przypadkach służby na terytorium innego państwa. Na oddelegowanie za granicę wyrazi zgodę minister finansów.
 

Attachments

  • rp_logo.jpg
    rp_logo.jpg
    18,2 KB · Wyświetleń: 296
Back
Do góry