Celnicy mówią SPRAWDZAM Szefowi Służby Celnej

"Walka z nielegalnymi automatami nie powinna kończyć się powrotem tychże urządzeń na ulicę ani problemami karnymi funkcjonariuszy, którzy zwalczają proceder.
Obawy funkcjonariuszy przed zajmowaniem automatów są w pełni uzasadnione wobec:

  1. skomplikowanych przepisów jakie zmuszeni są stosować, co potwierdza obszerne orzecznictwo,
  2. niepewności oceny ich postępowania, jakiej w przyszłości dokonają organy ścigania,
  3. braku ochrony prawnej na poziomie funkcjonariuszy innych formacji mundurowych, w razie popełnienia czynu zabronionego w wyniku wykonania polecenia służbowego.

Ustawa o Służbie Celnej nie zawiera żadnej regulacji wyłączającej odpowiedzialność funkcjonariusza celnego za wykonanie polecenia służbowego nakazującego popełnienie czynu zabronionego i to zarówno w sytuacji jego bezpośredniego wykonania (bez jego uprzedniego zakwestionowania), jak i w sytuacji jego wykonania po uprzednim jego zakwestionowaniu w trybie zastrzeżenia z art. 127 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej. Oznacza to, iż teoretycznie funkcjonariusz taki może podlegać odpowiedzialności karnej na ogólnych zasadach przewidzianych w kodeksie karnym za swój czyn. Takie prawo jest przyczyną obaw funkcjonariuszy przed podejmowaniem kontroli.

Wobec powyższego Związek Zawodowy Celnicy PL wzywa Szefa Służby Celnej do podjęcia inicjatywy i poparcia działań Związku na rzecz wprowadzenia do procedowanego projektu Ustawy o Służbie Celnej regulacji obowiązujących w innych formacjach mundurowych" - napisali związkowcy do Szefa SC
Czytał całość:
Pokaż załącznik: celnicy50-14-do SSC odp na Komunikat z 28 10.doc
 
Back
Do góry