• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

"1000 plus" w służbach MSWiA. Podwyżki dla policji, PSP, Straży Granicznej i SOP

"1000 plus" w służbach MSWiA. Podwyżki dla policji, PSP, Straży Granicznej i SOP

W ostatnich miesiącach kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) intensywnie pracowało nad zrównaniem pierwszej płacy w służbach podległych resortowi z poborami żołnierzy zawodowych. Zapowiadane zmiany wkrótce staną się rzeczywistością, bowiem odpowiednie rozporządzenia zostały już opublikowane w Dzienniku Ustaw i obowiązują wstecznie - od 1 maja.


Pomysł zrównania pierwszej płacy funkcjonariuszy MSWiA z poborami żołnierzy zawodowych został po raz pierwszy publicznie przedstawiony w połowie marca przez ówczesnego szefa resortu, Marcina Kierwińskiego. „Służba w Policji jest kompletnie niekonkurencyjna w porównaniu ze służbą w wojsku. Jest to nielogiczne, więc będziemy to zmieniać” – tłumaczył minister. Kierwiński wskazywał na konieczność uczynienia służby w formacjach mundurowych bardziej atrakcyjną, co ma zachęcić kandydatów do wstępowania w szeregi Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa.

Podwyżki dla policjantów, strażaków, SOP i SG


Podwyżki uposażeń w poszczególnych służbach podległych MSWiA zostały wprowadzone poprzez różne mechanizmy. W policji zmiana polega na podwyższeniu mnożnika kwoty bazowej w 1 grupie zaszeregowania z 1,433 do 1,915, co przekłada się na wzrost uposażenia zasadniczego o 1.010 zł. Nowe regulacje spowodują, że uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym wyniesie około 6 000 zł.

Analogiczny poziom wynagrodzeń osiągną kursanci w Straży Granicznej, gdzie również podniesiono mnożniki kwoty bazowej, co przyniesie wzrost uposażeń o odpowiednio 1.020 zł i 1.130 zł w zależności od kategorii zaszeregowania.

W Państwowej Straży Pożarnej wprowadzono „dodatek wprowadzający do służby” w wysokości 544 zł dla nowo przyjętych strażaków oraz tych pełniących służbę na stanowisku stażysty. Dzięki temu dodatek, całkowite uposażenie również wyniesie około 6 000 zł.

W Służbie Ochrony Państwa zwiększono podstawowe wynagrodzenie dla 15 grupy, czyli na stanowisku kursanta, z 3.730 zł do 4.220 zł, co oznacza wzrost o 490 zł. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, ta podwyżka sprawi, że całkowite wynagrodzenie zasadnicze funkcjonariusza SOP na stanowisku kursanta, wraz ze stałymi dodatkami, wyniesie około 6 000 zł.

Podniesienie atrakcyjności podjęcia służby

MSWiA
argumentuje, że zrównanie pierwszej płacy funkcjonariuszy z wynagrodzeniami żołnierzy zawodowych znacząco podniesie atrakcyjność podjęcia służby w formacjach mundurowych. Wyższe wynagrodzenia dla nowych funkcjonariuszy oraz dodatkowe wsparcie finansowe w okresie szkoleniowym mają przyciągnąć więcej kandydatów do służby. Ministerstwo podkreśla, że zmiany te pozytywnie wpłyną na sytuację materialną funkcjonariuszy i ich rodzin, szczególnie w okresie szkolenia, które często odbywa się poza stałym miejscem zamieszkania.

Opublikowane 29 maja w Dzienniku Ustaw rozporządzenia, obowiązujące od 1 maja.

https://praca.gazetaprawna.pl/artyk...a-podwyzki-dla-policji-psp-strazy-granic.html
 
Po raz kolejny służby z MSWiA nam odjeżdżają..
Z czym nam odjeżdżają? W MSWiA jak się przyjmujesz do służby to zarabiasz ok. 1000zł mniej niż po kursie podstawowym. U nas nowy funkcjonariusz zarabia tyle samo przed ZKZ-tem co po. Nie będę się odnosić do SG/SOP czy PSP bo tam nie pracowałem, ale w chwili obecnej Policja napewno nam nie odjeżdża pod kątem finansowym. Rzekłbym, że sytuacja jest odwrotna, dodatkowo z Policji ludzie się zwalniają/przenoszą do innych służb, w tym SCS.
 
z rzeczy typowych dla służb MSWiA brakuje jeszcze niestety mieszkaniówki, w ostatnich latach spory postęp się dokonał pod kątem różnorakich świadczeń czy wysokości pensji
 
No to chyba wszystko jest dobrze, a tylko niektórzy nie wiedzą co mówią (piszą) ...
Za to ty kolego chyba za bardzo jesteś zapatrzony w przeszłość kiedy SC faktycznie była biedniejszym bratem innych służb mundurowych, z ok. 30 osób które przyjmowano u mnie w urzędzie przez ostatnie 3 lata około 1/3 jest po Policji, wojsku a jeden facet nawet z ŻW (i nie są to trepy które chcą dorobić do emki tylko ludzie koło 30)więc chyba cudów tam nie ma (chyba że do cudów liczysz mieszkaniówkę)
 
Za to ty kolego chyba za bardzo jesteś zapatrzony w przeszłość kiedy SC faktycznie była biedniejszym bratem innych służb mundurowych, z ok. 30 osób które przyjmowano u mnie w urzędzie przez ostatnie 3 lata około 1/3 jest po Policji, wojsku a jeden facet nawet z ŻW (i nie są to trepy które chcą dorobić do emki tylko ludzie koło 30)więc chyba cudów tam nie ma (chyba że do cudów liczysz mieszkaniówkę)
Faktycznie na poważnie, to chyba jednak istnieją tacy, którzy nie wiedzą - co piszą ?!

I chociaż nic Ci do tego - gdzie jestem zapatrzony - a tym bardziej - co widzę, słyszę i czuję - to jednak poproszę:

- bądź tak łaskaw i pozwól innym na własne zdanie, oparte nie na wymysłach czy też zawodnej pamięci ale (podobnie do Ciebie) na autopsji.

Jeśli masz jakieś doświadczenie, opisuj je i się nim dziel z innymi, tylko nie rób osobiście skierowanych "wycieczek". Skoro uważasz, że wszystko w SC-S jest dobrze, to dobrze - masz do tego prawo. Masz także prawo nie widzieć i nie wiedzieć, co widzą i wiedzą inni, a zapewniam Cię, że takich jest wielu.

Być może się mylę ale jestem przekonany, że ani nie spytałeś nikogo z tych "przenoszących się" do SC-S o faktyczne powody ich decyzji o zmianie, ani też nie dyskutowałeś z nimi o kwestii ich rozważań i kalkulacji profitów w tych różnych służbach. Ja uważam, iż większość decyzji o "przenosinach", absolutnie nie miała nic wspólnego z różnicami w profitach poszczególnych służb.

ps.:
Ja z paroma rozmawiałem ...
 
Back
Do góry