• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wstępne zasady minowania funkcjonariuszy na stopnie słuzbowe zgodnie z art.223 ustawy

Ciekawe, czy żyjemy w państwie prawa. Czy przepisy art. 223 zostaną zastosowane tak, jak to zostało zapisane. Mam nadzieję, że nie będzie powrotu do tzw. "falandyzacji prawa".
 
dlaczego nikt nie wspomina o byłych kierownikach, którzy mają zostać młodszymi oficerami wg art.223, cisza ... jakaś ...

a co tu wspominać, jeśli nie wiadomo jak rozumiec ten zapis. Stwierdzenie pełnili przed wejściem w życie ustway może byc interpretowane jako - bezspośrednio przed a nie kiedykolwiek?
 
Art. 223 nowej Ustawy

Mam pytanie, do jakiego korpusu trafią funkcjonariusze, którzy z racji swojego obecnego stopnia, (art. 223, pkt. 2 i 3 ust. 1 ), lub pełnienia w przeszłości funkcji, która wiązała się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy (art. 223, pkt. 3, ust. 2), powinni być mianowani do korpusu oficerów starszych lub oficerów młodszych, a nie posiadają wykształcenia wyższego?
Czy trafią wówczas do korpusu aspirantów, czy może w przepisach przejściowych nie ma wymogu posiadania wyższego wykształcenia, które wynika z art. 115 pkt. 8. i jednak zostaną mianowani na oficerów?
 
a co tu wspominać, jeśli nie wiadomo jak rozumiec ten zapis. Stwierdzenie pełnili przed wejściem w życie ustway może byc interpretowane jako - bezspośrednio przed a nie kiedykolwiek?

No bo to jakimiś grubymi nićmi wszystko szyte :D
Moim zdaniem, tak na zdrowy chłopski rozum, w art. 223 ust. 3 winno być napisane: funkcjonariuszowi celnemu, który w dniu wejścia w życie ustawy... itd. itp. - wtedy wszystko byłoby jasne.
A tak przepisy dotyczące mianowania na stopnie mogą odnosić się również do osób które zajmowały kiedyś tam jakieś kierownicze stanowiska :confused:
 
A ja mam pytanie co z rewidentami celnymi z 12-15 letnim stażem, którzy byli pomijani przy awansach ?
Chyba długo nie będzie lepszej okazji do naprawy wieloletnich zaniedbań odnośnie braku awansów ( czytaj awansów dla nielicznych i wybranych ).
Znamy przecież przypadki dyspozytorów z 7-8 letnim stażem i co .... nagle mają być aspirantami bo mieli kolesi naczelników ?

Co ZZ zrobią z tym tematem ?
 
A ja mam pytanie co z rewidentami celnymi z 12-15 letnim stażem, którzy byli pomijani przy awansach ?
Chyba długo nie będzie lepszej okazji do naprawy wieloletnich zaniedbań odnośnie braku awansów

Ja miałem cichą nadzieję, że przynajmniej spróbuje się ten stan rzeczy naprawić, ale nadzieja matką...funkcjonariuszy z pierwszej linii ognia.

aby zminimalizować zaległości, to staż pracy powinien być lepiej punktowany i przedziały powinny byc dwu letnie, a nie 5-cio letnie
 
Ostatnia edycja:
Czytałem dokładnie, nigdzie nie ma tam mowy o tym, do jakiego korpusu trafią niedoszli oficerowie, którzy nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, a spełniają warunek z art. 223 pkt.2,3
 
No bo to jakimiś grubymi nićmi wszystko szyte :D
Moim zdaniem, tak na zdrowy chłopski rozum, w art. 223 ust. 3 winno być napisane: funkcjonariuszowi celnemu, który w dniu wejścia w życie ustawy... itd. itp. - wtedy wszystko byłoby jasne.
A tak przepisy dotyczące mianowania na stopnie mogą odnosić się również do osób które zajmowały kiedyś tam jakieś kierownicze stanowiska :confused:
plus jeszcze: z zastrzeżeniem art 115 pkt. 8
 
W okresie przejsciowym do grona oficerow wejdą wszyscy, którzy zostali wskazani w art. 223, nawet ci co nie posiadają wyższego wykształcena. Przepisy przejściowe już mają taką naturę, że często powodują ominięcie przepisów ogolnych. A skoro przepis ten został w taki sposób skonstruowany, że dotyczy także byłych kierowników, no to trudno. Tak jest i kropka. No chyba MF nie zdecyduje sie na interpretację łamiącą zasady rządzące prawem.
 
Jabol tu nie chodzi o punkty ale barierę którą stworzono dla wszystkich poniżej dyspozytora. Tzn. ile lat byś nie był w służbie, ilu szkół nie skończył czy nawet misji zagranicznych:) nie zaliczył to i tak z rewidentem będziesz tylko podoficerem z możliwością awansu do aspirantów powiedzmy za 5-10 lat.
To jest niesprawiedliwe bo przy dobrych układach, bez wiedzy, doświadczenia ale z plecami dyspozytorem można było zostać po 7 latach służby.
Moim zdaniem powinno być tak -min. 10-12 lat służby plus wyższe i z automatu korpus aspirantów.
 
Czytałem dokładnie, nigdzie nie ma tam mowy o tym, do jakiego korpusu trafią niedoszli oficerowie, którzy nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, a spełniają warunek z art. 223 pkt.2,3

W takim razie chyba wracamy do opcji Bozia jeden wie... :D

A całkiem powaznie - jestem zdania, że niekiedy kierownik np.zmiany, ze średnim wykształceniem ale długim stażem pracy i doświadczeniem jest znacznie więcej wart na tym stanowisku niż młody magister... :rolleyes:
 
oficerowie tylko z wyzszym

Wg. mnie poniżej cytowany artykól, jasno określa, że oficerowie maja mieć wykształcenie wyższe

art. 115 p.8
"8. Na pierwszy stopień służbowy w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej może być mianowany funkcjonariusz, który posiada wykształcenie wyższe oraz odbył szkolenie specjalistyczne i potwierdził egzaminem ukończenie tego szkolenia."
 
W takim razie chyba wracamy do opcji Bozia jeden wie... :D

A całkiem powaznie - jestem zdania, że niekiedy kierownik np.zmiany, ze średnim wykształceniem ale długim stażem pracy i doświadczeniem jest znacznie więcej wart na tym stanowisku niż młody magister... :rolleyes:


w mundurówkach po szkole oficerskiej ma się chyba coś w okolicach licencjatu,trzeba douczyć do magistra w szkole cywilnej jak się chce magistra albo poprzestać oficerem, aczkolwiek trzeba mieć wyzsze na oficera,kto nie ma conajmniej licencjatu raczej nie bedzie oficerem a jeśli tak to znaczy że naszą służbe niepoważnie traktują i zle to wróży na przyszłość,ale jako aspirant czy ten no odpowiednik bosmana -to rozporządzenie lubię najbardziej rewident-sierżant-bosman---
można po ukończeniu magisterki dostać etat oficerski i kiedys to było ok.9 miesięcy dorobić aplikacje promese w szkole resortowej i zostac mianowanym na oficera.
Osobiście uważam że etatów oficerskich w SC jest za mało i należałoby magistrów SC tylko z duzym stażem słuzby np.min 15 lat obdzielić etatami oficerskimi a mianować ich po ukończeniu np.kursu-aplikacji oficerskiej w szkole celnej -Świder mógłby być,WSI robiło se to chyba w trzy miesiące i było,wykształcenie wyższe magisterskie to solidna podstawa -argument-do tego działania,nikt nie zażuci takiego oficera,jak słuzby mundurowe zobaczą u nas oficerów mianowanych ze srednim to nas zabiją smiechem ,
Wojskowych zachowań i nawyków to se w SC nie wyobrażam, a to też w mniamaniu polityki jest bariera w uznaniu polityków SC słuzbą mundurową,ale idzie nowe tak że standardy się zmieniaja,
 
Ostatnia edycja:
A całkiem powaznie - jestem zdania, że niekiedy kierownik np.zmiany, ze średnim wykształceniem ale długim stażem pracy i doświadczeniem jest znacznie więcej wart na tym stanowisku niż młody magister... :rolleyes:

Powyższe to była taka moja drobna refleksja odnośnie przydatności niektórych osób na niektóre stanowiska... :rolleyes: Zapewne mająca się nijak do przepisów, ale mimo wszystko dająca do myślenia... :)
 
O czym tu mówić, z tym dyspozytorem to tak,że większość ZZ jest powyżej dyspozytora (POZA Sławkiem), to im tak pasuje, aby korpus aspirantów zaczynał się od Dysp. Dochodzimy do parodii. Ludzie na stanowiskach Inspektora ale z młodszym na pagonach, zostaną poza korpusem aspirantów, a funkcjonariusze na stanowisku St.kontr.celny ale dyspozytor, będzie w korpusie wyższym. Przecież to istna paranoja. Tak jak, ktoś wcześniej powiedział, lata pow.10 lat + studia - powinno dawać korpus aspirantów. Dziś w porównaniu z policją równorzędny stopień z sierżantem można otrzymać po 5 latach w policji , bez wyższego wykształcenia, w cle po 15 .....
 
O czym tu mówić, z tym dyspozytorem to tak,że większość ZZ jest powyżej dyspozytora (POZA Sławkiem), to im tak pasuje, aby korpus aspirantów zaczynał się od Dysp. Dochodzimy do parodii. Ludzie na stanowiskach Inspektora ale z młodszym na pagonach, zostaną poza korpusem aspirantów, a funkcjonariusze na stanowisku St.kontr.celny ale dyspozytor, będzie w korpusie wyższym. Przecież to istna paranoja. Tak jak, ktoś wcześniej powiedział, lata pow.10 lat + studia - powinno dawać korpus aspirantów. Dziś w porównaniu z policją równorzędny stopień z sierżantem można otrzymać po 5 latach w policji , bez wyższego wykształcenia, w cle po 15 .....
czego po pięciu,znam takich co po roku poszli na szkołe podoficerską i wychodzili sierżant tam to normalne,szkoła dla aspirantów tez normalne,np.etaty dzielnicowych są aspiranckie,jak się jest dzielnicowym to w końcu trzeba iść na szkołe aspirantów,oficer to już musi być wyzsze ale w Policji z 7 tysięcy oficerów rozumicie skale tamtej firmy,w cle awanse do tej pory były uznaniowe,miejsce pracy jest nie związane z stanowiskiem,MKC robi z inspektorem i jest dobrze niech tak trwa i nikogo to nie obchodzi,a w policji nie, dzielnicowi etaty aspiranckie i tym podobnie,daleka droga w SC do mundurówek
 
korpusy

Dyskusja o tym ,kto trafi do poszczególnych korpusów nie ma sensu. Zapisane jest to w ustawie i koniec. Nic nam nie pomoże biadolenie. Na protesty też za późno. W listopadzie będzie po wszystkim.

A tak trochę z innej beczki. W projekcie z 1.10.2009 o umundurowaniu funkcjonariuszy jest zapis:
"§ 12. 1. Do dnia 31 grudnia 2014 r. dopuszcza się noszenie składników umundurowania, wykonanych według wzoru określonego w przepisach obowiązujących przed dniem 6 maja 2005 r."

http://www.mf.gov.pl/_files_/bip/bi...009/mundury_art__131_4_miedzyresortowe_3_.pdf

Moja wątpliwość: W listopadzie dostaniemy nowe stopnie, które nie maja nic wspólnego z obecnymi. Ciekawi mnie co sobie przyszyjemy na kołnierze naszych starych mundurów? Rozporzadzenie nie przewiduje wzoru dystynkcji na klapy kołnierza, a mundury te mamy nosić jeszcze 5 lat.
 
Back
Do góry