spellhowler
Nowy użytkownik
- Dołączył
- 16 Październik 2009
- Posty
- 3
- Punkty reakcji
- 0
Według mnie art. 223 ust. 3 pkt 2 dotyczy tylko do osób, które pełnią funkcje bezpośrednio przed wejściem w życie ustawy. Cały art. 223 posługuje się czasem przeszłym "pełnił służbę w stopniu" "zajmował". Jeżeli ktoś pełni obecnie służbę w stopniu dyspozytora celnego to zastosowanie znajduje ust. 4, ale ta osoba pełniła również kiedyś służbę w stopniu młodszego dyspozytora - ust. 5. Gdyby przyjąć, że posłużenie się w ustawie czasem przeszłym oznacza, że nie dotyczy to okresu bezpośrednio przed wejściem w życie ustawy tylko ileś czasu wcześniej oznaczałoby to, że do funkcjonariusza w stopniu dyspozytora znajduje zastosowanie zarówno ust. 4 jak i ust. 5 - bo kiedyś pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora. To samo dotyczy kadry kierowniczej zwrot "zajmował" dotyczy tylko osób które są na stanowisku kierowniczym bezpośrednio przed dniem wejścia w życie ustawy.
Niekoniecznie. Są osoby, które otrzymały w 2000 r., gdy weszła w życie jeszcze obecna ustawa o SC, od razu np. dyspozytora celnego, a to oznacza, że wcześniej nie były młodszymi dyspozytorami. Czy to oznacza, że art.223 w ogóle nie ma do nich zastosowania ? No chyba nie. Zgodnie z art.223 wejdą do korpusu aspirantów, więc nie jest tak jak piszesz.
Sformułowanie "przed wejściem w życie ustawy" oznacza także czas przed jej uchwaleniem.
Dla przykładu: art.233 ust.1 mówi, że w sprawach ze stosunku służbowego, zaistniałych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Czy to oznacza, że przepis ten dotyczy spraw powstałych bezpośrednio przed wejściem w życie nowej ustawy, czy wszystkich spraw powstałych przed 31.10.2009 r. ? Jest oczywiste, że to drugie
Ostatnia edycja: