• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wstępne zasady minowania funkcjonariuszy na stopnie słuzbowe zgodnie z art.223 ustawy

Cat - zazdrościsz i tyle. Dlaczego nie poszedłeś na studia wyższe ? Nie chciało się ? Co zrobisz jak przeniosą cię do innego referatu, jak wykorzystasz w nowych realiach swoje doświadczenie ?
Nie pisz farmazonów !!!!!!!
 
eeee

Cat nie zazdrości. Cat i jemu podobni byli zbyt inteligentni, zbyt doświadczeni i zbyt mądrzy, żeby ukończyć jakiekolwiek studia..... Bo i po co komu studia, w tym czasie można przecież zdobywać doświadczenie w SC, które z pewnością będzie szczególnie premiowane przy jakiejkolwiek reformie tej instytucji..... chociażby teraz......

Natomiast wracając do tematu - mam kolegę, który pięć lat temu przeszedł z SC do Policji (oczywiście ma wyższe wykształcenie) i proszę sobie wyobrazić, że już od dwóch lat jest w korpusie aspirantów ....... dziwne, gdyby pozostał w SC miałby prawie dziesięć lat służby za sobą i wielką szansę na pozostanie, aż do odejścia na emeryturę w korpusie podoficerów......
Treść uchwalonej ustawy jak i ustalenia strony rządowej ze związkami wskazują tylko na jedno, że to zacne grono nie ma zielonego pojęcia w jakim celu ustanawia się korpusy w poszczególnych służbach (tj. żeby między innymi każdemu w zależności od jego wykształcenia kreować właściwą ścieżkę kariery - a nie po to żeby premiować znajomych króliczka, a taka sytuacja z pewnością będzie miała miejsce w SC - bo kto dostanie do korpusów powyżej podoficerskiego - ci którzy zawsze awansowali + ci którym za staż i zajmowane stanowisko w 1999 r. nadano nowe stopnie służbowe - czyli wszystko po staremu)
I tylko nie mówcie, że to nie ma znaczenia, bo SSC się zmieni a uchwalona ustawa pozostanie..... I uwłaszczenie w SC niebawem nastąpi nieodwracalnie......
 
Ostatnia edycja:
A co mają powiedzieć ci co mają wykształcenie i doświadczenie :confused:.
W normalnych formacjach mundurowych funkcjonujących w Polsce i na świecie istnieje gradacja pod kątem posiadanego wykształcenia i w SC powinno być tak samo. Jedynym zastrzeżeniem do zaproponowanych warunków jest mianowanie na proponowane stopnie po ukończeniu odpowiedniej szkoły (oficerskiej, aspiranckiej, bądź podoficerskiej). Dlatego też ponawiam moją tezę - wszyscy do szeregowych ! A poźniej, po egzaminie zobaczymy kogo na co stać :cool:.
Ludzie z dużym doświadczeniem od razu zostaną oficerami ;)
 
do Oli

Bardzo mądry postulat - popieram w całej rozciągłości (tylko, że ustawa niestety tego nie przewiduje) - ale takie rozwiązanie byłoby najbardziej uczciwe - dlatego nadanie nowych stopni powinno zostać odsunięte w czasie, tak jak wartościowanie stanowisk..... powinno się określić katalog stanowisk i przypisanych im stopni w danym korpusie - przeprowadzić egzaminy i ułożyc strukturę w prawidłowy sposób (oczywiście przedstawiam to w pewnym uproszczeniu)
 
Cat - zazdrościsz i tyle. Dlaczego nie poszedłeś na studia wyższe ? Nie chciało się ? Co zrobisz jak przeniosą cię do innego referatu, jak wykorzystasz w nowych realiach swoje doświadczenie ?
Nie pisz farmazonów !!!!!!!


Cat nie zazdrości. Cat i jemu podobni byli zbyt inteligentni, zbyt doświadczeni i zbyt mądrzy, żeby ukończyć jakiekolwiek studia..... Bo i po co komu studia, w tym czasie można przecież zdobywać doświadczenie w SC, które z pewnością będzie szczególnie premiowane przy jakiejkolwiek reformie tej instytucji..... chociażby teraz......


:) ... Pocieszne te Wasze "komentarze" Szanowni Koledzy! NAPRAWDĘ !
Czyżby żaden z Was NIE ZAUWAŻYŁ, że JA na SWÓJ los NIE NARZEKAŁEM ?!
Wypowiadałem się jedynie (oczywiście, że subiektywnie) na temat znaczenia: i doświadczenia i wykształcenia.
Akurat w miejcu, w którym pracuję nie obawiam się niczego jeszcze gorszego, tacy robole jak ja zawsze będą tu potrzebni, więc każda zmiana w moim przypadku może być tylko NA LEPSZE!
Jeżeli (oczywiście tryb tylko przypuszczający) nie rozumiecie, iż najbardziej obiektywnie może się wypowiadać osoba, której dana ocena sytuacji nie dotyczy, to może mi Was być tylko żal ...
 
Wiele plotek jest puszczanych w eter, aby ludzie się uspokoili, mieli nadzieję na awans w styczniu i wtedy przyporządkowanie nowych stopni. (awans w styczniu nic nie da, bo brany jest pod uwagę stopień posiadany przed wejściem w życie ustawy)

Ustawa o SC:
Art. 223.1. W terminie miesiaca od dnia wejscia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe.
Jaki skutek prawny będzie miało wykonanie tej czynności po terminie?
 
Ostatnia edycja:
A co z punktacją ? Dalej obowiązuje ?
Ponoć właśnie owa punktacja ma być powodem przesunięcia w terminie mianowań na nowe stopnie.

Może to tylko plotki :).
 
puntacja

czy ktos z szanownych kolegow i koleżanek orientuje się co z ta punktacją???
czy brane bedą pod uwagę jakies dodatkowe kryteria????
czy ta punktacja jest juz ostateczna????
 
W dniu dzisiejszym zaczerpnięte z Coryntii

czy ktos z szanownych kolegow i koleżanek orientuje się co z ta punktacją???
czy brane bedą pod uwagę jakies dodatkowe kryteria????
czy ta punktacja jest juz ostateczna????

W dniu dzisiejszym zaczerpnięte z Coryntii:

materiał z dnia 12.10.2009r.
Zasady mianowania funkcjonariuszy celnych na stopnie służbowe zgodnie
z art. 223 ustawy z dnia 27.08.2009r. o Służbie Celnej ( Dz.U. Nr 168, poz. 1323).
Zgodnie z art. 223
1. W terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy kierownik urzędu dokona mianowań funkcjonariuszy na stopnie służbowe.
2. Funkcjonariuszowi celnemu pełniącemu przed dniem wejścia w życie ustawy służbę w stopniu komisarza celnego, nadkomisarza celnego, generalnego komisarza celnego albo krajowego komisarza celnego określa się stopień w korpusie oficerów starszych Służby Celnej.
3. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy:
1) pełnił służbę w stopniu aspiranta celnego, starszego aspiranta celnego albo podkomisarza celnego lub
2) zajmował stanowisko, które wiązało się z podporządkowaniem służbowym funkcjonariuszy celnych lub pracowników, bądź pełnił obowiązki na tym stanowisku oraz pełnił służbę w służbie stałej w stopniu innym niż wymieniony w pkt 1 i w ust. 2
– określa się stopień w korpusie oficerów młodszych Służby Celnej.
4. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego aspiranta celnego, starszego dyspozytora celnego albo dyspozytora celnego określa się stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej.
5. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu młodszego dyspozytora, starszego rewidenta celnego, rewidenta celnego albo młodszego rewidenta celnego określa się stopień w korpusie podoficerów Służby Celnej.
6. Funkcjonariuszowi celnemu, który przed dniem wejścia w życie ustawy pełnił służbę w stopniu aplikanta celnego określa się stopień w korpusie szeregowych Służby Celnej.
7. Określenie stopni służbowych, o których mowa w ust. 2 - 6, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej.
8. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 2, jest zwolniony z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 8.
9. Funkcjonariusz celny, o którym mowa w ust. 3, wchodzi w skład korpusu oficerów młodszych Służby Celnej i pozostaje w nim, jeżeli w terminie 2 lat od dnia wejścia w życie ustawy ukończy szkolenie specjalistyczne i potwierdzi egzaminem ukończenie tego szkolenia. W przypadku nieukończenia szkolenia specjalistycznego i niepotwierdzenia
egzaminem ukończenia tego szkolenia, funkcjonariusza celnego mianuje się na stopień w korpusie aspirantów.
10. Funkcjonariusz celny, któremu określono stopień w korpusie aspirantów Służby Celnej, zwolniony jest z odbycia szkolenia i egzaminu, o których mowa w art. 115 ust. 7. Kryteria punkowe mają na celu ustalenie jednolitych zasad mianowania na stopnie funkcjonariusz celnych i stawią doprecyzowanie zawartych w ww. art. 223 ust. 7 ustawy o Służbie Celnej zasad określania stopni służbowych, zgodnie z którymi określenie stopni służbowych, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej. Kryteria dotyczyć będą wszystkich funkcjonariuszy we wszystkich korpusach, a ich wprowadzenie będzie stanowiło realizację uprawnienia Szefa Służby Celnej do kształtowania polityki kadrowej w Służbie Celnej zawartego w art. 10 ust. 3 pkt 3 ustawy o Służbie Celnej. Zasady zostały w celu konsultacji przekazane związkom zawodowym działającym w Służbie Celnej
cdn.
 
W dniu dzisiejszym zaczerpnięte z Coryntii:

cd.
W dniu dzisiejszym zaczerpnięte z Coryntii:

Kryteria punktowe mianowania funkcjonariuszy celnych na stopień służbowy w
poszczególnych korpusach:
1. okres służby ( na dzień mianowania)
powyżej 2 do 5 lat – 1pkt,
powyżej 5 do 10 lat – 2 pkt,
powyżej 10 do 15 lat – 3 pkt,
powyżej 15 lat do 20 lat – 4 pkt,
powyżej 20 lat – 5 pkt,
2. uprawnienia do prowadzenia szkoleń – 1 pkt
3. wykształcenie ( bez sumowania)
– wyższe – 1 pkt,
- wyższe magisterskie administracyjne, prawnicze, ekonomiczne lub inne
specjalistyczne związane z realizacją zadań na stanowisku – 3 pkt,
- wyższe magisterskie inne; lub inżynierskie związane z realizacją zadań na
stanowisku – 2 pkt,
4. studia podyplomowe związane z zakresem działania SC – 1 pkt za każde studia,
5. uczestnictwo w misjach zagranicznych lub zespołach organizowanych przez MF w
okresie ostatnich 10 lat – 2 pkt
6. zajmowane stanowiskomłodszy
kontroler celny, podreferendarz – 1 pkt,
kontroler celny, referendarz – 2 pkt,
starszy kontroler celny, specjalista - 3 pkt
inspektor celny, starszy specjalista – 4 pkt,
ekspert celny, rzecznik prasowy, audytor wew., pełnomocnik ds. ochrony inf.
niejawnych, radca prawny, główny specjalista – 5 pkt,
stanowisko kierownicze – 6 pkt.
7. posiadany stopień
Korpus szeregowych :
Posiadany dotychczasowy stopień (dodatkowe kryterium w korpusie):
aplikant – 1pkt
Nowe stopnie:
aplikant celny – pon. 5 pkt
starszy aplikant celny – 5 pkt i pow.
Korpus podoficerów :
Posiadany dotychczasowy stopień (dodatkowe kryterium w korpusie)
młodszy rewident celny 1 pkt
rewident celny 2 pkt
starszy rewident celny 3 pkt
młodszy dyspozytor celny 4 pkt
Nowe stopnie
młodszy rewident celny pon.5 pkt
rewident celny 5-7 pkt
starszy rewident celny 8-9 pkt
młodszy rachmistrz celny 10- 11 pkt
rachmistrz celny 12-13 pkt
starszy rachmistrz celny pow. 13 pkt
Korpus aspirantów:
Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):
dyspozytor celny 1 pkt
starszy dyspozytor celny 2 pkt
młodszy aspirant celny 3 pkt
Nowe stopnie
młodszy aspirant celny pon. 8 pkt
aspirant celny 8-13 pkt
starszy aspirant celny pow. 13
Korpus oficerów młodszych
Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):
aspirant celny 1 pkt
starszy aspirant celny 2 pkt,
podkomisarz 3 pkt,
posiadany inny stopień w wypadku osób zajmujących stanowiska związane z podporządkowaniem służbowym funkcjonariusz – 0 pkt.
Nowe stopnie
podkomisarz celny pon. 14 pkt,
komisarz celny 14-16 pkt,
nadkomisarz celny pow. 16 pkt.
Korpus oficerów starszych
Posiadany dotychczasowy stopień ( dodatkowe kryterium w korpusie):
komisarz celny 1 pkt,
nadkomisarz celny 2 pkt,
generalny komisarz celny 3 pkt,
krajowy komisarz ceny 4 pkt.
Nowe stopnie
podinspektor celny pon. 14 pkt,
młodszy inspektor celny 14-16 pkt,
inspektor celny pow. 16 pkt.
 
do Ocalonego ( w końcu doczekaliśmy się)

Otóż, przypomnę Panie Ocalony, fragment Twojego wpisu w ramach negowania mojego punktu widzenia z dnia 20.09.2009 r. w innym wątku, cyt.:

Absolwent PRAWA, ma na dzień dobry dostanie 3 punkty, a nie 2 punkty tak jak ty piszesz !!! Absolwent Prawa to też MGR !!!

koniec cytatu....
Przypomnę, że w/g tamtej punktacji mgr prawa miał przypisane 2 pkt.

Widzisz, w świetle zapisów na coryntii przytoczonych przez Kubusia, wykształcenia NIE SUMUJE SIĘ. I na to czekałem, żeby dziś pokazać Ci czym różni się czytanie ze zrozumiem, co w/g Ciebie gwarantują studia, od czytania ze zrozumieniem tego, w którym momencie pracodawca po raz kolejny chce nas wydupcyć.

I TO WŁAŚNIE M.IN. NAZYWAM DOŚWIADCZENIEM W NASZEJ PRACY a tego na studiach, sorki, nie uczą.

Nie wznawiam niniejszym kolejnej dyskusji z Tobą o wyższości kraszanki nad ozdobą choinkową vel wykształcenia nad doświadczeniem. Wybacz, nie wciągniesz mnie w dyskusję.
 
Ostatnia edycja:
.....Kryteria punkowe mają na celu ustalenie jednolitych zasad mianowania na stopnie [/FONT][/COLOR]funkcjonariusz celnych i stawią doprecyzowanie zawartych w ww. art. 223 ust. 7 ustawy o Służbie Celnej zasad określania stopni służbowych, zgodnie z którymi określenie stopni służbowych, uzależnione jest od okresu służby w Służbie Celnej albo zatrudnienia w administracji celnej lub skarbowej oraz posiadanego doświadczenia i wykształcenia w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej. .............Zasady zostały w celu konsultacji przekazane związkom zawodowym działającym w Służbie Celnej
cdn.
[/FONT][/QUOTE]

no dobrze a czy ukonczone kursy specjalistyczne to nie jest"wykształcenie w sprawach z zakresu zadań Służby Celnej"
 
cicho, cicho sza ...
wszystko ustalone ...
funkcjonariusze są zadowoleni, cywile są zadowoleni ...
wszyscy są szczęśliwi ...
 
Dlaczego w korpusie aspirantów jest taka duża różnica punktowa od 8pkt aż do 13pkt.W korpusie oficerów i podoficerów co dwa punkty inny stopień.
 
Ostatnia edycja:
dlaczego nikt nie wspomina o byłych kierownikach, którzy mają zostać młodszymi oficerami wg art.223, cisza ... jakaś ...
 
ptaszki śpiewają że związki zawodowe szykują jakies dodatkowe kryteria do punktacji.....

czy ktos coś słyszał więcej???
 
Back
Do góry