• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Przeszukanie przez Służbę Celną na imprezie masowej

Reasumujące, nie jest tak jak utrzymują co niektórzy, że SC może kontrolować tak jak Policja, czy SG. Jakoby UoSC pozwala „oklepać” odzież każdej osoby i w każdej okoliczności a na pytanie o kontrolowanego o protokół z tej czynności można zaśmiać mu się w twarz.

Tu masz rację napewno tak nie jest.
Pomijałem przeszukania dokonywane w dyskotece, bo uważam, że w trybie art. 45 UoSC funkcjonariusze SC nie mogą ich dokonywać i to jest oczywiste i wyjaśnione w wcześniejszych postach.

Poruszyłem temat różnicy między kontrolą osobistą (w Policji, SG, CBA, ABW itd.) a przeszukaniem w trybie art. 45 UoSC. Uważam, że to przeszukanie potocznie można nazywać kontrolą osobistą choć poprawnie i oficjalnie przystępując do takiej czynności winno być nazwane przeszukaniem.
Nie zgadzam się natomiast z stwierdzeniem, że w Policji, czy SG przeprowadzenie tej czynności wygląda inaczej, bo gdzie na drodze masz warunki pomieszczenia odosobnionego??? a dealerów narkotyków wyobrażasz sobie przewozić do biura kilkanaście kilometrów??? jak ich dowieziesz to "działek" już nie będzie, albo podczas konwoju tobie wrzucą do kieszeni lub pod siedzenie w radiowozie.
Przepisy przepisami a życie pisze scenariusz w którym ty stosując te przepisy musisz się odnaleźć. Wykorzystać je najbardziej jak jest to możliwe do zastanej sytuacji. Oczywiście wiem, że interpretacja niektórych funkcjonariuszy SC jest niedopuszczalna i teksty typu "wyskakuja z portek bo dalej nie pojedziesz" czy śmianie się w twarz na zapytanie o protokół są wielką odwagą z ich strony i nie mają nic wspólnego ze stosowaniem uprawnień określonych w przepisach, ale nie ma co generalizować, świadczy to o nich.
Nigdzie też nie znalazłem zapisu, żepodczas kontroli osobistej policja nie może odsłaniać ciała spod odzieży??? jeśli jest taki przepis, to wrzuć tutaj ten zapis.
Jeśli natomiast piszesz o wyjątkach dot. warunków przeprowadzania kontroli osobistej, to dotyczy on jedynie osoby o odmiennej płci, która w wyjątkowych warunkach może dokonać przeszukania, w SC jest taki zapis, że przeszukania "powinna" dokonać osoba tej samej płci. Mieć powinność to nie to samo co obowiązek, więc można uznać iż jest to również wyjątek, przeszukania powinna dokonać osoba tej samej płci, ...ale jeżeli okoliczności uzasadniają (nie ma możliwości np. aby osobę posiadającą broń przeszukała osoba tej samej płci) to dokonuje tego przeszukania osoba płci odmiennej (stan wyższej konieczności).

Zgadzam się na dyskotece nie celnicy nie mogą przeszukiwać w trybie art. 45 UoSC, ale np. osoby jadące krajową 4 do dyskoteki, którą również mogą przemieszczać wyroby akcyzowe bez znaków akcyzy lub towary podlegające zakazom czy ograniczeniom (patrz art. 5 Ustawy Prawo Celne) albo przewozić towary niezgłoszone na granicy, w celi sprawdzenia powyższego jeżeli nie można tego w inny sposób stwierdzić celnicy mogą już przeszukać takie osoby w trybie art. 45 UoSC.

Po co przeszukiwać w dyskotece, przy wejściu do dyskoteki, jak to samo w zgodzie z przepisami można robić na drodze dojazdowej do dyskoteki, która jest zarazem drogą którą odbywa się przemieszczanie ww. towarów w tym m.in. narkotyków.

Jeżeli chodzi o protokoły, to nawet na przejściu granicznym jak pomacasz rosjankę po cyckach powinieneś wypisać protokół z przeszukania, dlatego wnioskowaliśmy do Kapicy, aby ze względów praktycznych, czasochłonności i znająć przypadki nagminnego łamania tego przepisu, od obowiązku sporządzania protokołów odstąpić i pisać te protokoły tylko na żądanie osoby przeszukiwanej lub w przypadku ujewnienia nieprawidłowości jak jest to w Policji i SG, jak było to w przypadku czerwonego paliwa. Jest jak jest, zmienili nawet zasady protokołowania kontroli rodzaju paliwa w zbiornikach pojazdów, teraz trzeba z każdej kontroli pisać protokół, a miało być tak pięknie...

Nadal uważam, że różnica między kontrolą osobistą w Policji, SG, CBA itd, a przeszukaniem w trybie art. 45 UoSC jest tylko w nazwie i przesłankach uzasadniających podjęcie tych czynności, co jest zrozumiałe ze względów charakteru do jakich zostały powołane odpowiednie służby. Różnica w SG i Policji jest jeższe z tym pisaniem protokołów, ale np. w CBA, ABW jest już tak samo z tym protokołem jak w SC.
 
zRYWZ

Jasne, że przeszukanie z art. 45 UoSC należy odróżnić od przeszukania z kpk, które jest czynnością procesową i wymaga zatwierdzenia.

...acha jeszcze jedno, nie każde przeszukanie przeprowadzane w trybie art. 219-220 kpk wymaga zatwierdzenia, tylko te dokonane w sytuacji niecierpiącej zwłoki, bez postanowienia prokuratora lub sądu, ale myślę że się rozpędziłes i chodziło ci o te przeszukania dokonywane po okazaniu legitymacji służbowej lub nakazu kierownika swojej jednostki. Widzisz i tutaj znowu można by dyskutować: organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz kierownika SWOJEJ jednostki, a w praktyce np. Warszawa, Poznań przesyłają faxem nakazy przeszukania wystawione np. przez UC Poznań i co robić???? Prawidłowo powinno być tak, że przysyłają telegram, a kierownik mojej jednostki wystawia mi nakaz i idę z nim na przeszukanie. Dodatkowo jest to oryginał nie fax.

art.220§3 KPK: W wypadkach nie cierpiących zwłoki, jeżeli postanowienie sądu lub prokuratora
nie mogło zostać wydane, organ dokonujący przeszukania okazuje nakaz
kierownika swojej jednostki lub legitymację służbową, a następnie zwraca się
niezwłocznie do sądu lub prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Postanowienie
sądu lub prokuratora w przedmiocie zatwierdzenia należy doręczyć
osobie, u której dokonano przeszukania, w terminie 7 dni od daty czynności na
zgłoszone do protokołu żądanie tej osoby. O prawie zgłoszenia żądania należy
ją pouczyć.
 
Witam ponownie.

No cóż , z tym co napisałeś można się tylko zgodzić.

Cały wątek zaczął się od kontroli na imprezach masowych. Mnie one rażą, bo są w świetle przepisów są wątpliwe a jednocześnie pewne izby chwalą się nimi na swych stronach internetowych.

Oczywiście, że zamiast sprawdzać młodzież na dyskotece można skontrolować ją jak na tę dyskotekę jedzie. Z UoSC pewnie będzie wszytko formalnie zgodne.
W tym miejscu więc można tylko postawić wątpliwość natury polityki SC – czy tego typu „akcje” rzeczywiście winny być priorytetem dla SC, czy to zakres działania SC. Raczej chyba nie, skoro „ujawnieni” i tak są przekazani policji. Komu więc SC robi wyniki ? Ja dla tego typu działań mam jedno wytłumaczenie – są one mocno medialne, łatwo się nimi pochwalić i napisać, że skontrolowano 200 osób, ujawniono 20 „ćpunów”.

Co do praktyki w SC. Niestety część ludzi w ogóle nie ma pojęcia o swoich uprawnieniach i tym co mogą a czego nie. Pięknym przykładem były SzNP. Co niektórzy z SzNP (o zgrozo także niektórzy cywile, którzy przyszli do SC z UKS, a więc zdaje się instytucji mocno i wcześniej obeznanej z różnymi formami kontroli niż SC) twierdzili, że „na legitymację” SzNP mogą wejść wszędzie, wszystko przeszukać, przesłuchiwać, etc. Ale zostawmy SzNP, bo to historia.

W kwestii szczegółów. Nie jestem ekspertem od kontroli osobistej Policji i SG, ale z przytoczonych przez Ciebie przepisów policyjnych wynika zarówno to, że nie mogą odsłaniać ciała oraz w określonych okolicznościach można w ich przypadku odstąpić od wymogu zachowania miejsca odosobnienia.

Rozdział 5
Kontrola osobista, przeglądanie zawartości bagaży i sprawdzanie ładunków w portach i na dworcach oraz w środkach transportu lądowego, powietrznego i wodnego
§ 16. 1. Policjant przy przeprowadzaniu kontroli osobistej wykonuje kolejno następujące czynności:
1) określone w § 2 ust. 1 lub 2;
2) sprawdza zawartość odzieży osoby kontrolowanej i przedmioty, które znajdują się na jej ciele, nie odsłaniając przykrytej odzieżą powierzchni ciała;
3) sprawdza zawartość podręcznego bagażu oraz innych przedmiotów, które posiada przy sobie osoba kontrolowana;
4) odbiera osobie kontrolowanej posiadaną broń lub inne niebezpieczne przedmioty mogące służyć do popełnienia przestępstwa lub wykroczenia albo przedmioty mogące stanowić dowody w postępowaniu lub podlegające przepadkowi;
5) legitymuje osobę kontrolowaną.
2. Kontrolę osobistą powinien przeprowadzać policjant:
1) tej samej płci, co osoba kontrolowana;
2) w miejscu niedostępnym w czasie wykonywania kontroli dla osób postronnych.
3. Jeżeli kontrola osobista musi być przeprowadzona niezwłocznie, w szczególności ze względu na okoliczności mogące stanowić zagrożenie dla życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, może jej dokonać policjant płci odmiennej, także bez zachowania warunku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ze szczególnym uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy.


Pozdrawiam,
 
Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu w artykule pod tytułem:

Celnik nie użyje psa do przeszukania ludzi

Służba Celna posługuje się psami rasy labrador, które specjalizują się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych oraz substancji narkotycznych.

– Są one wykorzystywane do pomocy przy wykonywaniu czynności z zakresu kontroli celnej, takich jak: przeszukiwanie pomieszczeń, środków przewozowych czy bagaży podróżnych. Wszystkie czynności wykonują pod ścisłym nadzorem przewodnika. Psów nie wykorzystuje się do przeszukania osób – tłumaczy Cezary Kosman z Izby Celnej w Poznaniu.
Funkcjonariusz opiekujący się psem powinien się legitymować zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla psa przewodnika. Psy używane do kontroli są specjalne wyszkolone i mogą być używane tylko w zakresie wynikającym z zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Zaświadczenie wydają trenerzy, którzy opisują cechy indywidualne zwierzęcia.


Rzecznik Dyrektora Izby Celnej w Katowicach:

4 czerwca br. funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Pyrzowicach wraz z funkcjonariuszami KMP w Częstochowie, brali udział we wspólnych działaniach, prowadzonych na terenie stadionu ARENA w Częstochowie. Tego bowiem dnia, na w/w obiekcie sportowym zorganizowano imprezę masową pod nazwą" REGGAE DAY". Funkcjonariusze sprawdzali, czy osoby wchodzące na koncert muzyczny nie posiadają substancji odurzających. Jak zawsze w takich sytuacjach-tak i tym razem w działaniach wspierał ich celny labrador wyszkolony do wyszukiwania narkotyków. Pies wykonał swoje zadanie celująco- wskazał 5 osób, które usiłowały wnieść na stadion niedozwolone substancje odurzające.

No to teraz quiz.

Albo w Poznaniu i Katowicach różna Służba Celna jest, albo przynajmniej psy mają z różnej służby celnej :D
 
wiki:

Quiz – rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z zapytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu.

a gdzie pytanie?
 
wiki:

Quiz – rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z zapytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu.

a gdzie pytanie?

Proszę się domyśleć :D
 
Quiz

Nich będzie: proszę znaleźć jedną, aczkolwiek zasadniczą sprzeczność w ww. dwóch oficjalnych wypowiedziach (komunikatach) przedstwicieli jednej SC :D :D

Nagrodza: awans na generała SC.
 
Quiz

No to pytanie:

Ustawa z dn. 27.08.2009r. o Służbie Celnej
Art. 46.
1. W celu wykonania kontroli, o których mowa w tym rozdziale, do zatrzymania pojazdów i innych środków transportu stosuje się przepisy rozdziału 1 działu V ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym.
2. W ZAKRESIE NIEUREGULOWANYM w przepisach, o których mowa w ust. 1, zatrzymanie środków transportu może być dokonane tylko przez umundurowanych funkcjonariuszy znajdujących się w oznakowanym pojeździe będącym w ruchu albo w pobliżu oznakowanego pojazdu.

JAKI ZAKRES JEST NIEUREGULOWANY W ROZDZIALE "KONTROLA RUCHU DROGOWEGO" Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym? O co chodzi w art.46 ust. 2 Ustawy o Służbie Celnej?
 
Zakres nieregulowany ustawą prawo o ruchu drogowym to m.in. ruch pojazdów poza drogami publicznymi, strefami ruchu i strfami zmaieszkania.
 
Bzdura. Chcesz powiedzieć, że chodzi o ruch pojazdów na posesjach prywatnych, w kościołach i w metrze?

Zresztą, jak masz wątpliwości to w Polsce jest ekspert od tych spraw. Słynny. Były naczelnik warszawskiego WZP. Pod nim to nawet nie umundurowani byli uprawnieni do zatrzymania. pojazdu na drodze. Z czego potrafił się publicznie chwalić.

Ciekawe, czym teraz błyszczy w ciechanowskim dozorze? Może ktoś nam o tym opowie?
 
Tak i w sklepach monopolowych oraz na dachach posesji.

To podaj mi proszę podstwę prawną do zatrymania przez f-sa SC pojazdu na drodze wewnątrznej ?
 
kontrola przewozu nie jest ograniczona do dróg publicznych - jak walisz przez skrót przesieką leśną to myślisz że nikt cię nie zatrzyma?
 
kontrola przewozu nie jest ograniczona do dróg publicznych - jak walisz przez skrót przesieką leśną to myślisz że nikt cię nie zatrzyma?

Zatrzyma - tylko na pewnie nie na podstawie przepisów prawa o rychu drogowym, bo tych poza drogami publicznymi się nie stosuje. I to jest ten zakres nie regulowany w ustawie prawo o ruchu drogowym, o który pytał przedmówca.

Ważne jednak, czy ta przesieka jest drogą wewnątrzną. Jak tak to pół biedy - zatrzyma.

A jak nie jest dorgą wewnątrzną - pozostaje 46 ust. 4 i ........ :D
 
Ostatnia edycja:
Zatrzyma - tylko na pewnie nie na podstawie przepisów prawa o rychu drogowym, bo tych poza drogami publicznymi się nie stosuje. I to jest ten zakres nie regulowany w ustawie prawo o ruchu drogowym, o który pytał przedmówca.


przecież o tym mowa - czy każdy wpis musi być z wprowadzeniem w temat?
 
ludzie, zwolnijcie się bo nie ma proxcedur....

jak będzie uciekał kombinował itd. to ja się będę zastanawiał nad art." chyba kogoś pogięło Czyt. WAS. robię to od 20 lAT I TYLKO LUDZIE tWOJEGO POKROJU ZASTANAWIAJĄ SIĘ NAD "KŁODAMI POD NOGAMI"... weź się do roboty nierobie i filozofie, a myślenie pozostaw mądrzejszym. i już. (pewnie jesteś mgr po młotkach czy coś takiego...)
 
zatrzymywanie pojazdów tylko z radiowozem czy również bez ???

Ja też robię 20 lat i oznakowanym pojazdem to dzisiaj możesz sobie łapać płoteczki, stąd pytania, bo szefostwo tylko umie liczyć słupki w tabelkach, ale jak je napełnić to już ich to nie obchodzi.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym zezwala na zatrzymywanie pojazdów do kontroli przez umundurowanego funkcjonariusza celnego i nie musi on być w pobliżu oznakowanego pojazdu. Przepisy PRD stosuje się jednak na drogach publicznych w strefach zamieszkania i strefach ruchu. Strefy te to drogi wewnętrzne oznaczone odpowiednimi znakami drogowymi.
Pytanie więc czy np. droga leśna jest drogą wewnętrzną ??? O to chodziło ustawodawcy w art. 46 ust.2 UoSC??? Czy poza strefami zamieszkania, strefami ruchu występują inne drogi wewnętrzne??? Jakie??? Definicja drogi wewnętrznej w art. 8 Ustawy o drogach publicznych jest trochę zagmatwana.
Rozumiem, że na tych innych drogach wewnętrznych, niż w strefie ruchu lub strefie zamieszkania funkcjonariusz celny musi być umundurowany i mieć jeszcze "przy nodze" oznakowany pojazd SŁUŻBA CELNA.

Bo jak będę chciał zatrzymać traktor jadący po polu aby sprawdzić czy nie jeździ "na opale" to muszę to zrobić z Policją (art. 46 ust.4 UoSC) ??? A czy Policja może zatrzymać traktor na polu, aby sprawdzić na jakim jeździ paliwie??? Czy trzeba zabawić sie w kotka i myszkę i czekać aż traktor wyjedzie na drogę??? Jeśli tak, to jak stanę oznakowanym pojazdem SŁUŻBA CELNA to traktor na tę drogę nie wyjedzie jak będzie miał "opałówkę" w zbiorniku. Stąd muszę czekać na ten traktor na drodze publicznej w umundurowaniu, ale w nieoznakowanym pojeździe. W ten sposób dopadnę gada i wkońcu go skontroluję.
Nie mam już gdzie schować w krzaki tego naszego pięknego zielonego radiowozu z tymi kogucikami na dachu i odblaskowymi białymi pasami, bo wokół sama pustynia - hektary, hektary ziemii rolniczej, aż po horyzont i jedna biedna gminna publiczna droga asfaltowa, a po drugiej strogie drogi tej publicznej, asfaltowej jest podwóreczko gada, prywatna posesyja :)
 
c.d.

Zapomniałem dodać, że traktor musi przejechać tę drogę gminną publiczną asfaltową, aby wjechać na posesyję swoją prywatną, a ja będę czekał w mundurze, schowany w nieoznakowanym pojeździe, a jak on będzie zmierzał na swoją posesyję i wyjedzie na ten asfalt drogi gminnej publicznej to ja wyskoczę z tego nieoznakowanego pojazdu i w mundurze stojąc na asfalcie drogi publicznej, gminnej dam kierującemu traktorem sygnał do zatrzymania (paragraf 2 ust. 1 w związku z paragrafem 13 ust. 1 rozporządzenia MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego, wydanego na podstawie art. 131 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, który znajduje się w rozdziale 1 działu V - "kontrola ruchu drogowego" co mam prawo stosować na podstawie art. 46 ust. 1 Ustawy o Służbie Celnej do zatrzymania pojazdu do kontroli wykonywanej przez Służbę Celną).

Tak, Panie 20-stoletni celniku, nie trzeba się zastanawiać, tylko wiedzieć na jakiej podstawie wykonuje się czynności przez te 20 lat, a często te podstawy się zmieniają, a do tego są pisane w bardzo przystępnym i zrozumiałym języku, ale cóż trzeba mieć czas na robotę i czas na naukę.

A my tutaj możemy się pośmiać z skomplikowanych zapisów prostych rzeczy lub wyjaśnić jeśli ktoś nie wie jak czytać.
KŁODY POD NOGI to raczej rzucają nam ci piszący te projekty ustaw, rozporządzeń Panowie i Panie z.... posłowie, senatorowie, ministrowie, prezydent klepią te akty po "szerokich" konsultacjach. My mamy przyjemność je realizować ;)
 
Back
Do góry