• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

Nie wiem nie znam się na tym, ale czy jest taka możliwość, że rozporządzenie dotyczące kwoty bazowej w Służbie Celnej za 2019 rok nie zostanie opublikowane w tym roku. Czym to będzie skutkowało? Czy w tej sytuacji data od kiedy powinno obowiązywać dalej będzie na 01.01.2019?
 
Nie wiem nie znam się na tym, ale czy jest taka możliwość, że rozporządzenie dotyczące kwoty bazowej w Służbie Celnej za 2019 rok nie zostanie opublikowane w tym roku. Czym to będzie skutkowało? Czy w tej sytuacji data od kiedy powinno obowiązywać dalej będzie na 01.01.2019?
W ogóle może nie być opublikowane. Nie wejdzie w życie. Co w związku z tym? Kiedyś będzie nowe. W jakiej treści? Zobaczymy
 
W takim razie nie pozostaje nic innego jak wykonywać w takim tempie obowiązki służbowe w jakim jest procedowane w/w rozporządzenie - dobry wzorzec do naśladowania i uczenia się od lepszych.
 
Musi być oficjalne pismo Związku do biura legislacji w tej sprawie. Skoro nie muszą nawet dawać odpowiedzi to udają Greka tak jak namaszczony na funkcje Szefa KAS przez krysztalowego bohatera.
 
Nie wiem nie znam się na tym, ale czy jest taka możliwość, że rozporządzenie dotyczące kwoty bazowej w Służbie Celnej za 2019 rok nie zostanie opublikowane w tym roku. Czym to będzie skutkowało? Czy w tej sytuacji data od kiedy powinno obowiązywać dalej będzie na 01.01.2019?
stefanie 123, człowieku małej wiary :) , Polska to kraj wielkich możliwości. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych. Będą tu się jeszcze działy takie rzeczy, że nie tylko my wstaniemy z kolan a cała Europa, co tam Europa, cały świat upadnie (przed nami) na kolana...
więc jak najbardziej rozporządzenie może nie zostać opublikowane w tym roku. Powiem Ci więcej, ono może nie zostać opublikowane i w 2020 r.
A może nawet jak zauważył lynx
W ogóle może nie być opublikowane. Nie wejdzie w życie...
przecież ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i niebo :) :) :)
Dzisiaj obchodzimy 1 miesięcznicę podpisania rozporządzenia przez Premiera Rządu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej (chyba powinniśmy ją godnie uczcić). Jeżeli Wy jesteście wkurzeni, że rozporządzenie nie zostało jeszcze opublikowane, to pomyślcie jak musi czuć się Pan Premier. Miesiąc temu - uznając potrzebę niezwłocznej zmiany wielokrotności kwoty bazowej - podpisał rozporządzenia a tu przez miesiąc nie tylko nie zostało opublikowane ale nawet nie zostało przekazane do publikacji. Nie jest to komfortowa dla niego sytuacja. Musi mieć jakiegoś sabotażystę w kancelarii :)
A teraz trochę poważniej, spróbuję odpowiedzieć na pytania "przedmówców", choć w czasach dzisiejszego rozumienia i wykładni prawa, to moje widzenie. jest obarczone sporym ryzykiem błędu:
1.jeżeli treść rozporządzenia nie ulegnie zmianie (a jest podpisane więc nie powinno), to niezależnie od dnia publikacji, zacznie obowiązywać w dniu następującym po dniu opublikowania a zgodnie z par. 2 przepis par. 1 (czyli ten o ustaleniu wysokości wielokrotności na 3,39) stosowany będzie od 1.01.2019 r. ;
2. czy podpisane rozporządzenie może być w ogóle nie opublikowane - nie znam takiego przypadku, ale dzisiaj - jak wyżej pisałem - nie ma rzeczy niemożliwych. Mając na względzie uregulowanie tej sytuacji w innych służbach, niemałej fantazji trzeba by dla znalezienia uzasadnienia takiego kroku (co nie oznacza, że dzisiejsi wirtuozi interpretacji prawa nie poradzą sobie z tym).
Musi być oficjalne pismo Związku do biura legislacji w tej sprawie...
Związek napisał do Premiera. Ja w poniedziałek wysłałem do kancelarii Premiera maila z zapytaniem, jako, że mnie olali, wczoraj ponowiłem pytanie.
Może gdyby takich maili pytających o publikację było więcej, łatwiej byłoby uzyskać odpowiedź a może nawet przyśpieszyć publikację (do sceptyków - nie spróbujemy, nie będziemy wiedzieli)
 
Można się zabawić w niezależnych Sądach

Art. 231 par. 1 kk - Uchwała Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2013 r., sygn. akt I KZP 24/12.
 
Moim skromnym zdaniem kombinują w ten sposób, że opublikują to Rozporządzenie "jak najpóźniej" w tym roku, żeby następnie zinterpretować odpowiednio, że wyższe emerytury należą się dopiero od dnia wejścia w życie Rozporządzenia i Decyzji ZER wydanych po jego opublikowaniu. Wcześniejsze Decyzje ZER zostaną na wniosek emeryta przeliczone ponownie, ale będą chcieli uniknąć wypłaty wyrównań.
 
jeśli rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia to powinni wyplacic wyrównania, bo w innym wypadku co oznacza obowiazywanie od 1 stycznia?
 
Adam nie oznacza nic tak jak nic nie znaczy ustawa o służbie celnej, która zaliczyła nam pracę w administracji celnej. Pozdrawiam wszystkich celnych i wszystkich z obecnego Kasu normalnie myślących☺
 
jeśli rozporządzenie ma obowiązywać od 1 stycznia to powinni wyplacic wyrównania, bo w innym wypadku co oznacza obowiazywanie od 1 stycznia?

Hahaha... no właśnie... od 01.01.2019r. obowiązuje "wielokrotność kwoty", ale Rozporządzenie "z dniem następującym po dniu ogłoszenia"
 
Jeśli brak ogłoszenia wynika z pobudek ekonomicznych, to decydenci nie wiedzą chyba, że ten miecz jest obosieczny... Dzisiaj unikają wypłat stosunkowo małej grupie odchodzących na emeryturę, a nie liczą się z tym, że bez ogłoszenia przeciętnego uposażenia, stosunek uposażenia wszystkich funkcjonariuszy w służbie w stosunku do średniego wzrasta za ten rok o jakieś 10%, co każdemu odchodzącemu w przyszłym roku i w następnych może przysporzyć jakieś 1,5% więcej w 10-letnim okresie...
 
Uwaga - jesteśmy w czarnej d....
kto pyta nie błądzi ale.... czasami człowiek zastanawia się czy warto pytać, czy nie lepiej żyć nadzieją ...
dostałem z kancelarii Premiera odpowiedź:
Szanowny Panie,
Uprzejmie informuję, że przedmiotowe rozporządzenie Rady Ministrów z 31.10.2019 nie zostało podpisane przez Prezesa Rady Ministrów i w związku z upływem kadencji rządu zostało skierowane ad acta.
Z poważaniem,
AGNIESZKA KOWALSKA
radca Szefa KPRM
Centrum Informacyjne Rządu
KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW

Al. Ujazdowskie 1/3, 00-583 Warszawa
tel. +48 22 694 74 70, fax +48 22 840 38 10
e-mail:
bip@kprm.gov.pl
Czyli jesteśmy w punkcie wyjścia - nie mamy rozporządzenia, nie mamy chyba nawet projektu rozporządzenia, nie wiemy czy nasz Szef KAS o tym wie i czy podjął działania dla przyjęcia na nowo w trybie obiegowym tego rozporządzenia, nie wiemy czy związki zawodowe wiedzą o odłożeniu ad acta rozporządzenia.

Nie będę oceniał tego wszystkiego, bo musiałbym rzucać mięsem... Napiszę tylko takie traktowanie naszej służby to skandal
Co mnie zastanawia? W internecie wisi:
1. dokument (rozporządzenie) z informacją, iż zostało podpisane podpisem elektronicznym przez Premiera
2. protokół z posiedzenia rządu o przyjęciu rozporządzenia przez RM w trybie obiegowym
Wszystko to działo się przed 12.11.2019 r. a więc przed upływem kadencji rządu. Wygląda to tak, że rozporządzenie przed upływem kadencji zostało przyjęte i podpisane (chyba, że rząd nieprawdę zamieścił na stronie RCL). Jeżeli tak jest, to trochę mija się z prawdą informacja, że nie zostało podpisane i w związku z tym odłożone ad acta.
Zastanawiam się czy taki sam los spotkał inne procedowane przepisy czy też nad nimi rząd nadal pracuje.
Chyba trzeba "zachować" wszystkie dokumenty ze strony RCL odnoszące się do naszego rozporządzenia a ZZ Celnicy winien bezzwłocznie wystąpić z pytaniem do Szefa KAS co się dzieje i wezwać go do natychmiastowego działania w sprawie
 
Pisałem wcześniej, że Związek powinien uznać sprawę za priorytetową i coś w tej sprawie pilnie zrobić. Pisma do Premiera, Szefa Kas, i określenie warunków protestu
 
Tylko nie rozumiem co to za praktyka odkładania projektów ad acta? Kto za to odpowiada? Wszystkie inne prace nadal się toczą... I co znaczy "nie zostało podpisane"? To skąd się wziął załączony druk?
 

Attachments

  • dokument425776 (2).pdf
    1,4 MB · Wyświetleń: 477
A co na to prawnicy ZZ, i może ktoś ze związków wypowie się co dalej.
Z tego co Sławek wcześniej pisał, poszło pismo do premiera z prośbą o ogłoszenie rozporządzenia, nie wiemy tylko czy była jakaś odpowiedź.
 
Przecież projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów w trybie obiegowym...
no i już zaczyna coś się dziać - jeszcze parę dni pod linkiem Kapki była informacja - zobaczcie co jest teraz - draństwo, bo precież była informacja, iż rozporządzenie było przyjęte w trybie obiegowym (załączam)
Pewnie będzie można odtworzyć nawet usunięte ale zabezpieczajcie co się da a kto ma gdzieś wydrukowane, zapisane - niech trzyma
 

Attachments

  • protokół ustaleń RM z 6.11.2019.pdf
    190,7 KB · Wyświetleń: 457
no i już zaczyna coś się dziać - jeszcze parę dni pod linkiem Kapki była informacja - zobaczcie co jest teraz - draństwo, bo precież była informacja, iż rozporządzenie było przyjęte w trybie obiegowym (załączam)
Pewnie będzie można odtworzyć nawet usunięte ale zabezpieczajcie co się da a kto ma gdzieś wydrukowane, zapisane - niech trzyma
Ale co nam da zabezpieczanie tych dokumentów? Napisałem wniosek o zwolnienie i klamka zapadła... nie było rozporządzenia w obiegu więc co mi to da?
 
Premier nam się zmienił czy coś przespałem?

Prezes rm jest nadal ten sam mimo że w nowym rządzie, to czemu niby ad acta a nie do podpisu przez tego samego człowieka?
 
Back
Do góry