• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

Następny kroczek.

być może się czepiam ale jak dla mnie to ten następny kroczek jest mało optymistyczny ...
Pozornie wydawałoby się, że idziemy do przodu a okazuje się, że cofamy się co najmniej o 10 dni. MF zdając sobie sprawę z konieczności niezwłocznego wprowadzenia projektowanych regulacji, korzysta z prawnej możliwości skrócenia terminu na przedstawienie opinii. Bardzo fajnie, ale w tej sytuacji należałoby zadać oczywiste pytanie - dlaczego uznając konieczności pilnego wprowadzenia regulacji, o opinię do RDS wystąpiono 10 dni później ? Możliwe są dwie odpowiedzi: pierwsza - nieudolność i brak kompetencji; druga - celowe odwlekanie wejścia w życie rozporządzenia. Osobiście obstawiam pierwszą możliwość.
Co najmniej o 10 dni przesunięto datę wejścia w życie rozporządzenia, bo o tyle wydłużył się termin oczekiwania na opinie, bez których niemożliwe jest podejmowanie kolejnych kroków. No chyba, że ktoś sobie za jakiś czas przypomni, że trzeba jeszcze kogoś zapytać o opinię dot. projektu
fragmenty pism o opinię
pismo do zz
Warszawa, dnia 13 sierpnia 2019 r. Stosownie do art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 263), zwracam się z uprzejmą prośbą o przedstawienie Państwa opinii do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu....Skrócenie terminu na przekazanie uwag wynika z konieczności niezwłocznego wprowadzenia projektowanych regulacji,
pismo do RDS
Warszawa, dnia 23 sierpnia 2019 r. Stosownie do art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2232), zwracam się z uprzejmą prośbą o przedstawienie Państwa opinii do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby CelnoSkarbowej, w terminie 21 dni od dnia otrzymania projektu... Skrócenie terminu na przekazanie uwag wynika z konieczności niezwłocznego wprowadzenia projektowanych regulacji,
 
A może kotś z opiniujących wreszcie się doliczy, że proponowana w projekcie wielokrotność jest źle oszacowana (zaniżona), przez przyjęcie złej metodologii. Porównanie kwoty podwyżki do obecnej kwoty bazowej jest błędem bo nie nie uwzględnia to faktu, że część podwyżki wynikała z podniesienia tej kwoty. Powinno się dośredniego zeszłorocznego uposażenia dodać 655 zł i uzyskaną kwotę podzielić przez obowiązującą kwotę bazową. Wtedy wyszłaby prawidłowa tegoroczna wielokrotność
 
A może kotś z opiniujących wreszcie się doliczy, że proponowana w projekcie wielokrotność jest źle oszacowana (zaniżona), przez przyjęcie złej metodologii. Porównanie kwoty podwyżki do obecnej kwoty bazowej jest błędem bo nie nie uwzględnia to faktu, że część podwyżki wynikała z podniesienia tej kwoty. Powinno się dośredniego zeszłorocznego uposażenia dodać 655 zł i uzyskaną kwotę podzielić przez obowiązującą kwotę bazową. Wtedy wyszłaby prawidłowa tegoroczna wielokrotność


Oczywista oczywistość...

Ale jak to zmienić?
 
Sławku, czy możemy prosić o przedstawienie nam opinii Związku do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej? Czy Związek kwestionował w opinii wysokość proponowanej wielokrotności kwoty bazowej?
 
Dzisiejszy porządek obrad RM
 

Attachments

  • dzisiejszy porządek obrad RM.pdf
    233,4 KB · Wyświetleń: 460
Rozp jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Zgadzam się z opinią, że MF ślimaczy się z tym straszliwie. Jest to nieporozumienie, że inne służby miały od razu akt prawny, a w MF wygląda to tak fatalnie. Cóż MF jest specyficzny. Trzeba interweniować ponownie, tym razem do nowego Ministra Finansów. Zresztą w wielu innych sprawach także.
 
Rozp jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Zgadzam się z opinią, że MF ślimaczy się z tym straszliwie. Jest to nieporozumienie, że inne służby miały od razu akt prawny, a w MF wygląda to tak fatalnie. Cóż MF jest specyficzny. Trzeba interweniować ponownie, tym razem do nowego Ministra Finansów. Zresztą w wielu innych sprawach także.
Czy ZZ podjęły interwencję? Podany termin realizacji to III kwartał 2019. Czasu niewiele, a właściwie to się skończył. Na co ZZ czekają???!!!
 
Tak. Ostatnio, bo 12.09. było to poruszane na RDS. Uzyskaliśmy info, że projekt jest w uzgodnieniach resortowych i mam nadzieję, że wreszcie zostanie przyjęty do końca III kwartału, tak jak to zapisano. Jeżeli nie to podejmiemy kolejną interwencję.
Ps. Nie rozumiem dlaczego masz emeryt99 pretensje do mnie. Pisałem wyżej kilka postów, że stale o to się upominamy. Nie mam przecież wpływu na to jak działa MF. Tam pretensje proszę kierować. Tak jak napisałem, jest wstydliwym wręcz, że MF tak się z tym ślimaczy. Powinni uczyć się od MSWiA.
 
Sławek, masz oczywiście rację. Mogę, podobnie jak każdy funkcjonariusz, z zachowaniem drogi służbowej, wystąpić z zapytaniem do właściwego ministra. Tylko.... po co nam wtedy ZZ?.
I nie traktuj tego wpisu osobiście, to nie jest żadna krytyka Ciebie ani tym bardziej pretensje. To jest po prostu głos bardzo wielu funków, którzy na co dzień spotykają się, delikatnie mówiąc, z ignorancją przełożonych (na każdym szczeblu drabinki) i brakiem bieżących informacji ze związków.
Czasami zła wiadomość jest lepsza niż jej brak. Dlatego tak upominam się o info bo to pomaga nam podejmować decyzje.
Pozdrawiam, emeryt99
 
Nie wiem emeryt99 jak Ty, ale ja jak się z kimś umawiam, że mi odda kasę do końca III kwartału, to czekam do końca III kwartału.
Niech skończy się III kwartał, wtedy będzie można powiedzieć, że nie dotrzymali terminu i zacząć działać, co na pewno związek uczyni.
Była interwencja 12.09 i czekają, chyba logiczne.
 
Z tą kasą to zalegają od 01 stycznia, nie od 30 września!
Ale mnie już nie chce się polemizować. To życie uczy, nie wpisy na stronach
 
Masz rację zalegają, ale to już nie jest wina związku. Zapewniają, że do końca września zrobią to, więc związują tym ręce. Skończy się wrzesień i jeżeli nie zrobią tego, wtedy dalsze obietnice są już bez pokrycia.
 
Back
Do góry