Nowe Rozporządzenie w sprawie wielokrotności kwoty bazowej

ias

Użytkownik
Dołączył
29 Marzec 2017
Posty
67
Punkty reakcji
15
Czy na wczorajszym posiedzeniu RM był poruszany problem "wskaźnika..."?
A czemu miałby być? Przecież to rozporządzenie Ministra Finansów. Musi być tylko ujęte w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów, nie jest natomiast dyskutowany na RM. Wpisu do wykazu dokonuje właściwy departament KPRM
 

in spe

Użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
38
Punkty reakcji
60
Coś mi się wydaje, ze jednak jest to rozporządzenie Rady Ministrów. Nowe wielokrotności kwoty bazowej dla innych służb, tak jak nasza aktualna wielokrotność, wprowadzone zostały w drodze rozporządzeń RM
 

in spe

Użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
38
Punkty reakcji
60
Dla porządku jeszcze wspomnę, że art. 223 ust. 5 ustawy KAS mówi, iż "Rada Ministrów określi , w drodze rozporzadzenia, wielokrotność kwoty bazowej, o której mowa w ust. 3 ...."
 

ias

Użytkownik
Dołączył
29 Marzec 2017
Posty
67
Punkty reakcji
15
Dla porządku jeszcze wspomnę, że art. 223 ust. 5 ustawy KAS mówi, iż "Rada Ministrów określi , w drodze rozporzadzenia, wielokrotność kwoty bazowej, o której mowa w ust. 3 ...."
A to sorry. Myślałem, że to rozp. MF.
 

emeryt99

Nowy użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
25
Punkty reakcji
6
Wczoraj miało się odbyć spotkanie w MF. Dziś o 10.00 posiedzenie RM. W porządku obrad nic na temat "wskaźnika kwoty bazowej".
A co ZZ? - MILCZĄ - trochę słabo...:sleep:
 

bodrum

Nowy użytkownik
Dołączył
23 Grudzień 2010
Posty
19
Punkty reakcji
7
Wczoraj miało się odbyć spotkanie w MF. Dziś o 10.00 posiedzenie RM. W porządku obrad nic na temat "wskaźnika kwoty bazowej".
A co ZZ? - MILCZĄ - trochę słabo...:sleep:
Panie Sławku czy jest nadzieja że w lipcu będzie rozporządzenie? Czy jest jakaś odpowiedz z MF?
 

emeryt99

Nowy użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
25
Punkty reakcji
6
Przeczytałem notatkę ze spotkania. Faktycznie, poruszono wiele problemów ale konkretnych ustaleń brak. Dużo gładkich słów ze strony MF. Co do nowej "wielokrotności kwoty bazowej" wydawało się z dotychczas przekazywanych informacji, że podpisanie rozporządzenia to obecnie formalność i kwestia czasu, teraz po przeczytaniu notatki mam wrażenie, że sprawę odłożono na bliżej nieokreślony czas. Tym bardziej, że pojawił się spór co do wartości wskaźnika. Sławek, jako uczestnik spotkania i osoba najbardziej zorientowana w negocjacjach z MF, czy potrafisz w przybliżeniu podać jakiś termin? To ważne dla dużej grupy funkcjonariuszy.
 

in spe

Użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
38
Punkty reakcji
60
Podgrzeję ten temat, mając nadzieję, że Pan Przewodniczący nie uzna mojego wpisu za fake newsa.
"... Poruszono także temat wielokrotności kwoty bazowej i wyliczenia jej wysokości, tak jak w piśmie, które załączamy do Notatki. MF nie odniósł się do tego zagadnienia..." cytat z notatki po spotkaniu z kierownictwem KAS
Zastanawiam się jak ocenić taką postawę kierownictwa. Pierwszy nasuwający się wniosek - gdyby rozporządzenie było już gotowe i lada dzień miało być publikowane, niewątpliwie pochwaliliby się tym na naradzie. Ominęli ten temat więc albo, tak jak wyżej napisał wyżej emeryt99, "...sprawę odłożono na bliżej nieokreślony czas..." albo nie pomyśleli, że taka informacja pozytywnie wpłynie na atmosferę rozmów.
Pan Przewodniczący napisał, iż wg jego wiedzy, 27 czerwca projekt poszedł do podpisu MF i ujęcia w planie prac rządu. Niby 16 dni (co najmniej tyle upłynęło od przekazania projektu do podpisu) to nie dużo ale zastanawiająca jest cisza wokół przepisu. Ta cisza to albo brak szacunku dla tych funkcjonariuszy, dla których jest to temat bardzo ważny albo uznanie przez kierownictwo tematu za nieważny. Gdyby opóźnienie prac nad rozporządzeniem wynikało z analizy wyliczenia jej wysokości przedstawionej przez związek, myślę, że wskazano by na spotkaniu to jako powód przeciągających się działań zmierzających do opublikowania rozporządzenia.
Może więc czas, by związek, ponownie na piśmie zapytał o stan sprawy podniesienia wielokrotności kwoty bazowej. Dobrze byłoby też poprosić o projekt rozporządzenia w wersji przekazanej do podpisu MF. Co prawda Pan Przewodniczący uznaje za oczywiste, że będzie ono obowiązywało od 1.01.2019 r. (tak jak to jest bez wyjątku we wszystkich innych służbach) ale dla mnie dzisiaj nie jest to tak oczywiste, zwłaszcza w zderzeniu z ciągnącymi się już 3 miesiące pracami legislacyjnymi dot. - wydawałoby się - tak prostej zmiany przepisu. Zwłaszcza, że w przypadku obowiązywania przepisu od 1.01.2019 r., nie ma większego znaczenia kiedy ono zostanie opublikowane, bo suma sumarum będzie musiało ono zostać uwzględnione we wszystkich decyzjach emerytalnych wydanych po 1 stycznia.
 

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
10 421
Punkty reakcji
118
Miasto
ZZ Celnicy PL
Nie należy wyciągać wniosków, że skoro MF nie odniósł się do jakiegoś tematu, to jest coś na rzeczy. MF nie odniósł się do wielu podnoszonych zagadnień, a to głównie z braku czasu. Formuła spotkania była taka, że mieliśmy po 10 min na zgłoszenie zagadnień na naradzie. M.in. zgłosiłem kwestię wielokrotności, ale wszystko w pośpiechui większości tematów waznych, w ogóle ustnie nie dalo się przedstawić. Są na piśmie. MF nie odniósł się do wielokrotności, ani też do innych zgłoszonych na spotkaniu ustnie zagadnień, co nie znaczy, że dana sprawa gdzieś ugrzęzła albo coś w tym stylu.
 

in spe

Użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
38
Punkty reakcji
60
Nie należy wyciągać wniosków...
Tak są skonstruowani ludzie, Panie Przewodniczący. Gdy brakuje im informacji, wyciągają wnioski. Próbują przewidzieć co się może zdarzyć w przyszłości, zwłaszcza w obszarach dla nich ważnych a wielokrotność kwoty bazowej jest dla nas wszystkich ważna a dla tych którzy lada moment odchodzą ze służby lub są w przededniu decyzji o odejściu, nawet bardzo ważna. Mają też ludzie (zwłaszcza my Polacy) taką przypadłość, że często czarno widzą przyszłość i przewidują, iż jeżeli może zdarzyć się coś niekorzystnego, to się zdarzy. Takiemu wnioskowaniu i myśleniu zapobiec może tylko aktualna i konkretna informacja o sprawie, która ich interesuje.

Nie mam pretensji o to, że nie udało się na spotkaniu, w zalewie wielu ważnych spraw, uzyskać konkretnych informacji w tej sprawie. Ja w ogóle nie mam pretensji. Daję tylko pod rozwagę propozycję ponownego wystąpienia do MF z zapytaniem o etap na jakim ono się znajduje, o przewidywany termin jego ogłoszenia i przekazanie prośby o przesłanie projektu przepisu w wersji jaka została przekazana do podpisu.
Jeżeli to ostatnie spotkanie związków z kierownictwem KAS ma być sygnałem dobrej zmiany we wzajemnych stosunkach, nie powinno być problemów w pozyskaniu takich informacji.

Nie pytamy teraz o zmianę ustawy o emeryturach mundurowych, bo nie trudno znaleźć informacje wskazujące na to co się z nią dzieje. Pytamy o rozporządzenie, które zapadło się w jakąś czarną dziurę, rozporządzenie "widmo", którego nawet projektu nikt nie widział.
 

honorcia

Użytkownik
Dołączył
27 Styczeń 2017
Posty
74
Punkty reakcji
31
 

in spe

Użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
38
Punkty reakcji
60
UF , w końcu jest projekt na stronie na stronie BIP Rady Ministrów.Proponują nam podnieść wskaźnik na 3,39.
póki co to chyba jest tylko informacja o projekcie - samego projektu nie ma (no chyba, że ja nie umiem znaleźć). Oczywiście, jak wszyscy cieszę się, że RM rozpoczęła prace nad projektem. Bardziej bym się cieszył widząc projekt
 

PJS

Aktywny użytkownik
Dołączył
2 Luty 2008
Posty
559
Punkty reakcji
37
Miasto
Polska
Widzę, że w projekcie MF zachował proponowaną wcześniej wielokrotność czyli 3,39 co daję średnie wynagrodzenie w wysokości 5766,70 zł. czyli nadal chcą nas oszukać o ok. 43 zł
wyliczenia były na pierwszej stronie wątku
Czy związek zgłaszał uwagi do MF?
 

emeryt99

Nowy użytkownik
Dołączył
5 Kwiecień 2019
Posty
25
Punkty reakcji
6
Czy poszło ze strony ZZ zapytanie do MF o projekt rozporządzenia?
 

standby2

Użytkownik
Dołączył
31 Sierpień 2009
Posty
710
Punkty reakcji
21
Czy poszło ze strony ZZ zapytanie do MF o projekt rozporządzenia?

Jeżeli chodzi o wyliczenia do emerytury z ostatnich 10 lat - to należy wybrać te stricte z ostatnich . Ponadto nie wlicza się żadnych nagród w tym jubileuszówek a jedynie 13-tki
 
Do góry