• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

W ramach wyjaśnienia w Policji nie ma związku zawodowego Solidarność. Jest jeden silny Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów !
Masz rację kolego pomyliłem się, jednak w kontekście postu nie ma to większego znaczenia, ale dobrze że zwróciłeś mi uwagę (y):)
 
Ostatnia edycja:
Vitay, wniosek złożyłem 27 lutego br. a decyzję doręczono mi 28 maja, choć decyzja ma datę 3 kwietnia. Wydaje się, że decyzja najpierw przekazywana do centrali, celem wykonania legitymacji i potem w komplecie do adresata :) Do decyzji dopięta jest swego rodzaju pismo przewodnie dot. m.in zasad wyliczania stażu oraz zastanawiająca informacja cyt. jeżeli jest pan członkiem funduszu emerytalnego będzie pan miał także prawo do emerytury wypłacanej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym.

Muszę w tym momencie wskazać ogromne zamieszanie i oszustwo OFE.
21 lat zbierane pieniądze na emeryturę , połowę okradł ZUS , została teoretycznie polowa.
Wchodząc obecnie na saldo OFE stwierdzamy , że tam już prawie nic nie ma.
A za kilka miesięcy trzeba będzie im podziękować za dobrą zabawę z naiwniakami .
 
Tak, tylko jeśli ktoś wybrał emeryturę tylko mundurową z art. 15 (w przypadku służby w Policji, SG, .... przed 1999 r), to też nie może za jakiś czas powiedzieć, że jednak woli system mieszany (okresy służby do mundurowej, reszta do ZUSowskiej części). Niemniej, jeśli popracuje w"cywilu" kilka lat, to może uaktualnić swoje % do pełnej emki mundurowej - tyle że po uzyskaniu wieku 55 lat. Wówczas też ma liczone z nowej kwoty bazowej roku wniosku i jej nowego mnożnika. Warunek - praca w cywilu rok za 1,3%, uzbieranie pełnych % oraz złożenie ponowne wniosku o nowy wymiar emki!
Podaj mi proszę jaka podstawa prawna pozwala na wyliczanie powiekszonej o procenty z cywila emerytury wg nowej kwoty bazowej?
Ja czegoś takiego nie znalazłem. W przepisach jest, że ważne jest średnie uposażenie z roku odejscia ze słuzby, czyli kwota bazowa z tego roku pomnożona przez obowiązującą (również w tym roku) kwotę bazową.
Inna sprawa, że mogłoby sie okazać, że nie byłoby to korzystne. W przypadku gdyby słuzba dostała kilka dużych podwyżek po odejsciu na emkę, to tak, ale jeśli podwyżki sa takie jak przewidziane na kolejne lata (160 brutto) to lepiej można wyjść na zwykłej waloryzacji dla emerytów.
Wg mnie nie ma możliwości przeliczania emerytury wg kwoty bazowej innej niż z roku odejścia ze słuzby. Jeśli twierdzisz, że jest inaczej podaj podstawe prawną bo ja takiej nie widzę
 
Podaj mi proszę jaka podstawa prawna pozwala na wyliczanie powiekszonej o procenty z cywila emerytury wg nowej kwoty bazowej?
Ja czegoś takiego nie znalazłem. W przepisach jest, że ważne jest średnie uposażenie z roku odejscia ze słuzby, czyli kwota bazowa z tego roku pomnożona przez obowiązującą (również w tym roku) kwotę bazową.
Inna sprawa, że mogłoby sie okazać, że nie byłoby to korzystne. W przypadku gdyby słuzba dostała kilka dużych podwyżek po odejsciu na emkę, to tak, ale jeśli podwyżki sa takie jak przewidziane na kolejne lata (160 brutto) to lepiej można wyjść na zwykłej waloryzacji dla emerytów.
Wg mnie nie ma możliwości przeliczania emerytury wg kwoty bazowej innej niż z roku odejścia ze słuzby. Jeśli twierdzisz, że jest inaczej podaj podstawe prawną bo ja takiej nie widzę
Musiało by być mniej korzystnie jeżeli by zmalała przeciętna, bo jeśłi chodzi o mnoznik to sam wybierasz 10 klejonych pełnych lat służby. Co więcej każdy rok służby daje lepszy efekt emerytalny niż lata pracy cywilnej oraz dodatkowo Waloryzacje emerytur choć obowiązkowe są zwykle słabsze od cywilnych jeśli te już się odbędą.
 
Musiało by być mniej korzystnie jeżeli by zmalała przeciętna, bo jeśłi chodzi o mnoznik to sam wybierasz 10 klejonych pełnych lat służby. Co więcej każdy rok służby daje lepszy efekt emerytalny niż lata pracy cywilnej oraz dodatkowo Waloryzacje emerytur choć obowiązkowe są zwykle słabsze od cywilnych jeśli te już się odbędą.
@heisenberg nie rozważamy indywidualnego mnożnika, który ustalany jest tylko raz w momencie odejscia ze służby, jak to się ma do mojego wpisu który cytujesz.
Poza tym nie wypisuj takich rewelacji, że emerytury mundurowe mają, jak piszesz, słabsze waloryzacje. Nie ma żadnej różnicy.
Podstawa prawna jest w ustawie o "emeryturach mundurowych"
"Art. 6. Emerytury i renty oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzia-nych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych"
Z tego artykułu jasno wynika, że waloryzacje emerytur ZUSowskich i mundurowych są na tych samych zasadach. Nie wprowadzaj ludzi w błąd
 
@heisenberg nie rozważamy indywidualnego mnożnika, który ustalany jest tylko raz w momencie odejscia ze służby, jak to się ma do mojego wpisu który cytujesz.
Poza tym nie wypisuj takich rewelacji, że emerytury mundurowe mają, jak piszesz, słabsze waloryzacje. Nie ma żadnej różnicy.
Podstawa prawna jest w ustawie o "emeryturach mundurowych"
"Art. 6. Emerytury i renty oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzia-nych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych"
Z tego artykułu jasno wynika, że waloryzacje emerytur ZUSowskich i mundurowych są na tych samych zasadach. Nie wprowadzaj ludzi w błąd
nie pisałem że sąsłabsze od innych emerytur. Powiedzmy że koszyk waloryzacji emerytalnej jest inny od koszyka inflacyjnego. Oraz emerytury są waloryzowane tylko w części wzrotu PKB (nie pamiętam teraz jakiej) Oczywiście jest ograniczenie i waloryzacja emerytury nie może być ujemna. Generalnie oznacza to że waloryzacja emerytur nie nadąża za wzrostem płac.


Generalnie uważam że opłaca się pracować do pełnych 75%, chyba że ma się jakieś lepsze wyjście. Ale by musiało być sporo lepsze co do zarobków i żeby nadgoniło wartość emki mundurowej to jeszcze lepsze. Choć zasadniczo należało by liczyć ogólny bilans zysków i strat. Jedynym zagrożeniem dla wysokości emki jest ewentualne zmniejszenie przeciętnej w służbie (o ile jest to możliwe, zaróno na gruncie teoretycznym jak też zbiegu wielu koincydencji które by się musiały zdażyć by tak się stało)
 
Ostatnia edycja:
Napisałeś
"Waloryzacje emerytur choć obowiązkowe są zwykle słabsze od cywilnych"
Jak to rozumieć inaczej?
Ok jakiś skrót myślowy i przejęzyczenie
1. waloryzacje emerytur nie nadążają za wzrostem wynagrodzeń.
2. każdy rok służby przynosi lepszy efekt emerytalny niż każdy rok pracy (musiałą by to byćpraca dużo lepiej opłacana)
 
Wpis dotyczył doliczenia do emerytury lat z cywila po zwolnieniu ze służby dla emerytur na podstawie art. 15

Wyobraź sobie podwyżki w kolejnych latach po 160 zł (ok. tyle nam obiecują z modernizacji na 2021,22).
Co bardziej się opłaca dla odchodzących na podstawie art. 15, czy odejść i liczyć na waloryzację, czy czekać z odejściem bo wzrośnie podstawa emerytury?
Załóżmy, ze indywidualny wskaźnik już sie nie zmieni. Waloryzacje emerytur od 2009 roku wynosiły najwięcej 6,1% a najmniej 0,24%. Szacunkowo policzyłem, że średnia roczna waloryzacja wynosiła 3% (w tym roku była np 3,65)

Załóżmy, że f-szowi brakuje 2 lata do pełnej emerytury (czyli ma na dzisiaj ok 70%) [mówimy o emce z art.15 więc zakładam służę przed 1999 r]
Pełną emeryturę da mu też 4 lata pracy w cywilu
Załóżmy tez dla uproszczenia, że jego indywidualny wskaźni wynosi 100%, czyli, że w wybranych 10 latach zarabiał przeciętną w słuzbie.

Na tą chwilę podstawa wynosi 3,39 x 1803 = w zaokrągleniu 6112 zł

Ile będzie wynosić emerytura za 4 lata jeśli:
1. pójdzie teraz na emeryturę i popracuje w cywilu 4 lata
2. pójdzie za 2 lata na pełną emeryturę
Zakładam, że za 4 lata bedzie miał 55 lat i bedzie mógł doliczyć procenty z cywila

ad. 1. Podstawą jego emerytury za 4 lata nadal będzie 6112, ale kwota ta będzie 4 razy waloryzowana o 3% co daje 6879. 75% z tej kwoty to 5159 zł. taka emeryture będzie miał za 4 lata
ad 2. po 2 latach podstawa emerytury wzrośnie o 320 zł (2 lata podwyżek o 160 zł) i wyniesie 6432 zł. Kwota ta będzie waloryzowana przez kolejne 2 lata o 3% i wyniesie 6823 zł. 75% tej kwoty to 5117 zł

Jak widać po 4 latach emerytura w drugim przypadku będzie o 42 zł brutto niższa.
W tym przykładzie pozostanie w słuzbie skutkuje niższą emeryturą. Funkcjonariusz w przypadku 1., dodatkowo już wczesniej pobierał emeryture i zarabiał co w sumie raczej przekraczało jego zarobki przed emeryturą, wiec zyskał w tym czasie jeszcze więcej.

I o to mi chodziło w moim wcześniejszym wpisie. Dla tych których już dzisiaj nie obowiązuje art. 15a, lub dla tych którym ten art. zmodyfikują umożliwiając odejście z art. 15, jeśli podwyżki będą symboliczne, tak jak te zapowiadane na kolejne lata, bardziej opłaca sie iść na emeryturę i liczyć na waloryzację, niż na podwyżkę średniego uposażenia.

Jeszcze łatwiej wyjaśnić to na przykładzie jeśli ktoś już ma prawo do pełnej emerytury. Założenia te same czyli indywidualny wskaźnik 100%
a) odchodzi dzisiaj i ma brutto 75%x6112=4584 zł Za rok po waloryzacji 3% będzie miał 4584x104%=4767zł
b) odejdzie za rok. podstawa 6112+160=6272. Emerytura wyniesie 6272x75%=4704zł

I znowu okazuje się, że dłuższe pozostawanie w słuzbie sie nie opłaca, w przypadku symbolicznych podwyżek.
Tylko prawdziwa modernizacja płac, znacznie zwiekszajaca nasze zarobki może zatrzymać ludzi dłużej.

Trochę długo, ale po wpisach @heisenberg musiałem to wyjasnić
 
Wpis dotyczył doliczenia do emerytury lat z cywila po zwolnieniu ze służby dla emerytur na podstawie art. 15

Wyobraź sobie podwyżki w kolejnych latach po 160 zł (ok. tyle nam obiecują z modernizacji na 2021,22).
Co bardziej się opłaca dla odchodzących na podstawie art. 15, czy odejść i liczyć na waloryzację, czy czekać z odejściem bo wzrośnie podstawa emerytury?
Załóżmy, ze indywidualny wskaźnik już sie nie zmieni. Waloryzacje emerytur od 2009 roku wynosiły najwięcej 6,1% a najmniej 0,24%. Szacunkowo policzyłem, że średnia roczna waloryzacja wynosiła 3% (w tym roku była np 3,65)

Załóżmy, że f-szowi brakuje 2 lata do pełnej emerytury (czyli ma na dzisiaj ok 70%) [mówimy o emce z art.15 więc zakładam służę przed 1999 r]
Pełną emeryturę da mu też 4 lata pracy w cywilu
Załóżmy tez dla uproszczenia, że jego indywidualny wskaźni wynosi 100%, czyli, że w wybranych 10 latach zarabiał przeciętną w słuzbie.

Na tą chwilę podstawa wynosi 3,39 x 1803 = w zaokrągleniu 6112 zł

Ile będzie wynosić emerytura za 4 lata jeśli:
1. pójdzie teraz na emeryturę i popracuje w cywilu 4 lata
2. pójdzie za 2 lata na pełną emeryturę
Zakładam, że za 4 lata bedzie miał 55 lat i bedzie mógł doliczyć procenty z cywila

ad. 1. Podstawą jego emerytury za 4 lata nadal będzie 6112, ale kwota ta będzie 4 razy waloryzowana o 3% co daje 6879. 75% z tej kwoty to 5159 zł. taka emeryture będzie miał za 4 lata
ad 2. po 2 latach podstawa emerytury wzrośnie o 320 zł (2 lata podwyżek o 160 zł) i wyniesie 6432 zł. Kwota ta będzie waloryzowana przez kolejne 2 lata o 3% i wyniesie 6823 zł. 75% tej kwoty to 5117 zł

Jak widać po 4 latach emerytura w drugim przypadku będzie o 42 zł brutto niższa.
W tym przykładzie pozostanie w słuzbie skutkuje niższą emeryturą. Funkcjonariusz w przypadku 1., dodatkowo już wczesniej pobierał emeryture i zarabiał co w sumie raczej przekraczało jego zarobki przed emeryturą, wiec zyskał w tym czasie jeszcze więcej.

I o to mi chodziło w moim wcześniejszym wpisie. Dla tych których już dzisiaj nie obowiązuje art. 15a, lub dla tych którym ten art. zmodyfikują umożliwiając odejście z art. 15, jeśli podwyżki będą symboliczne, tak jak te zapowiadane na kolejne lata, bardziej opłaca sie iść na emeryturę i liczyć na waloryzację, niż na podwyżkę średniego uposażenia.

Jeszcze łatwiej wyjaśnić to na przykładzie jeśli ktoś już ma prawo do pełnej emerytury. Założenia te same czyli indywidualny wskaźnik 100%
a) odchodzi dzisiaj i ma brutto 75%x6112=4584 zł Za rok po waloryzacji 3% będzie miał 4584x104%=4767zł
b) odejdzie za rok. podstawa 6112+160=6272. Emerytura wyniesie 6272x75%=4704zł

I znowu okazuje się, że dłuższe pozostawanie w słuzbie sie nie opłaca, w przypadku symbolicznych podwyżek.
Tylko prawdziwa modernizacja płac, znacznie zwiekszajaca nasze zarobki może zatrzymać ludzi dłużej.

Trochę długo, ale po wpisach @heisenberg musiałem to wyjasnić
A jak to jest z doliczaniem okresow nieskladkowych za czas studiow. Czy doliczane sa one po 55 roku zycia?
 
Ostatnia edycja:
Ale czy po 55 roku?
Jeśli odchodzisz z art.15 (wg. stanu prawnego na dzisiaj musisz mieć służbę w Policji, SG, zawodowe wojsko, itp., przed 1999 r) dolicza się to bez wzgledu na wiek w momencie odejścia na emeryturę, tak samo jak lata z cywila przed służbą.
Warunek 55 lat dotyczy tylko doliczania lat pracy z cywila (po 1,3%) po przejściu na emeryturę.

Jeśli tak jak zdecydowana wiekszość celników odchodzisz z art. 15a, to wg stanu na dzisiaj nic poza służbą się nie dolicza. Zarówno studia jak i lata pracy cywilnej (w tym w cle przed wrrzesniem 1999) liczone jest do ZUSowskiej części emerytury
 
Aby dostać minimalną z ZUS musisz mieć 25 lat stażu...


..... okresy pełnienia służby nie zostaną uwzględnione przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty z FUS

Jest więc opcja, że nie będzie emy z ZUS. Jak się pójdzie za późno na emeryturę mundurową to łącznie 25 lat w ZUS nie wyrobi się do najniższej emerytury.
Chyba, że źle temat rozumiem. Zaczynasz służbę w wieku 25 lat i po 25 latach idziesz na mundurową z 15a. Masz wtedy 50 lat. Żeby dostać z ZUS musisz mieć 25 lat składek do ZUS czyli pracujesz w cywilu do 75 roku???
Dziwna opcja...
 
Jeśli odchodzisz z art.15 (wg. stanu prawnego na dzisiaj musisz mieć służbę w Policji, SG, zawodowe wojsko, itp., przed 1999 r) dolicza się to bez wzgledu na wiek w momencie odejścia na emeryturę, tak samo jak lata z cywila przed służbą.
Warunek 55 lat dotyczy tylko doliczania lat pracy z cywila (po 1,3%) po przejściu na emeryturę.

Jeśli tak jak zdecydowana wiekszość celników odchodzisz z art. 15a, to wg stanu na dzisiaj nic poza służbą się nie dolicza. Zarówno studia jak i lata pracy cywilnej (w tym w cle przed wrrzesniem 1999) liczone jest do ZUSowskiej części emerytury
Dziekuj za wyjasnienie. U mnie ma zastosowanie art. 15a. Rozumie, ze 5 lat studiow doliczane bedzie przez ZER po osiagnieciu 65 lat, zakladajac, ze po przejsciu na emke nie bede juz nigdzie pracowac i ze nie mam zadnych skladek ZUS przed 1999r.
 
Wpis dotyczył doliczenia do emerytury lat z cywila po zwolnieniu ze służby dla emerytur na podstawie art. 15

Wyobraź sobie podwyżki w kolejnych latach po 160 zł (ok. tyle nam obiecują z modernizacji na 2021,22).
Co bardziej się opłaca dla odchodzących na podstawie art. 15, czy odejść i liczyć na waloryzację, czy czekać z odejściem bo wzrośnie podstawa emerytury?
Załóżmy, ze indywidualny wskaźnik już sie nie zmieni. Waloryzacje emerytur od 2009 roku wynosiły najwięcej 6,1% a najmniej 0,24%. Szacunkowo policzyłem, że średnia roczna waloryzacja wynosiła 3% (w tym roku była np 3,65)

Załóżmy, że f-szowi brakuje 2 lata do pełnej emerytury (czyli ma na dzisiaj ok 70%) [mówimy o emce z art.15 więc zakładam służę przed 1999 r]
Pełną emeryturę da mu też 4 lata pracy w cywilu
Załóżmy tez dla uproszczenia, że jego indywidualny wskaźni wynosi 100%, czyli, że w wybranych 10 latach zarabiał przeciętną w słuzbie.

Na tą chwilę podstawa wynosi 3,39 x 1803 = w zaokrągleniu 6112 zł

Ile będzie wynosić emerytura za 4 lata jeśli:
1. pójdzie teraz na emeryturę i popracuje w cywilu 4 lata
2. pójdzie za 2 lata na pełną emeryturę
Zakładam, że za 4 lata bedzie miał 55 lat i bedzie mógł doliczyć procenty z cywila

ad. 1. Podstawą jego emerytury za 4 lata nadal będzie 6112, ale kwota ta będzie 4 razy waloryzowana o 3% co daje 6879. 75% z tej kwoty to 5159 zł. taka emeryture będzie miał za 4 lata
ad 2. po 2 latach podstawa emerytury wzrośnie o 320 zł (2 lata podwyżek o 160 zł) i wyniesie 6432 zł. Kwota ta będzie waloryzowana przez kolejne 2 lata o 3% i wyniesie 6823 zł. 75% tej kwoty to 5117 zł

Jak widać po 4 latach emerytura w drugim przypadku będzie o 42 zł brutto niższa.
W tym przykładzie pozostanie w słuzbie skutkuje niższą emeryturą. Funkcjonariusz w przypadku 1., dodatkowo już wczesniej pobierał emeryture i zarabiał co w sumie raczej przekraczało jego zarobki przed emeryturą, wiec zyskał w tym czasie jeszcze więcej.

I o to mi chodziło w moim wcześniejszym wpisie. Dla tych których już dzisiaj nie obowiązuje art. 15a, lub dla tych którym ten art. zmodyfikują umożliwiając odejście z art. 15, jeśli podwyżki będą symboliczne, tak jak te zapowiadane na kolejne lata, bardziej opłaca sie iść na emeryturę i liczyć na waloryzację, niż na podwyżkę średniego uposażenia.

Jeszcze łatwiej wyjaśnić to na przykładzie jeśli ktoś już ma prawo do pełnej emerytury. Założenia te same czyli indywidualny wskaźnik 100%
a) odchodzi dzisiaj i ma brutto 75%x6112=4584 zł Za rok po waloryzacji 3% będzie miał 4584x104%=4767zł
b) odejdzie za rok. podstawa 6112+160=6272. Emerytura wyniesie 6272x75%=4704zł

I znowu okazuje się, że dłuższe pozostawanie w słuzbie sie nie opłaca, w przypadku symbolicznych podwyżek.
Tylko prawdziwa modernizacja płac, znacznie zwiekszajaca nasze zarobki może zatrzymać ludzi dłużej.

Trochę długo, ale po wpisach @heisenberg musiałem to wyjasnić
po prostu nasze uposażenie też nie nadąża za płacami na rynku :)
i stąd te kwiatki.
 
@Lubieszyn z art. 15 a (jeżeli nie miałeś epizodu przed 1999 r w policji, straży pożarnej, Sg itp.) to jedynie doliczają nam do emki zasadniczą służbę wojskową, reszta ma być zaliczona do emki zusowskiej po uzyskaniu 65 lat. jeszcze mam do zusowskiej 10 lat więc liczę na to że w między czasie unormują się przepisy a najlepiej by było gdyby znieśli ten art. 15a a zostawili tylko art. 15.
 
Basic - - z art. 15 a (jeżeli nie miałeś epizodu przed 1999 r w policji, straży pożarnej, Sg itp.) to jedynie doliczają nam do emki zasadniczą służbę wojskową, reszta ma być zaliczona do emki zusowskiej po uzyskaniu 65 lat. jeszcze mam do zusowskiej 10 lat więc liczę na to że w między czasie unormują się przepisy a najlepiej by było gdyby znieśli ten art. 15a a zostawili tylko art. 15.

Nikt nam nie zniesie 15a . Musimy o to zawalczyć . Dlatego odwołania muszą być składane
od decyzji Zer. Ja również przygotowuje odwołanie i prośba do emerytów którzy już złożyli
O podesłanie jakiejś mądrej myśli .
 
Nikt nam nie zniesie 15a . Musimy o to zawalczyć . Dlatego odwołania muszą być składane
od decyzji Zer. Ja również przygotowuje odwołanie i prośba do emerytów którzy już złożyli
O podesłanie jakiejś mądrej myśli .
[/QUOTE]
Zuziu Słonko (bez słonka jak jesteś facetem ;)), Sławek pisał że była apelacja w sprawie zaliczenia nam lat pracy z administracji celnej do służby więc czekam jeszcze trochę na orzecznictwo, wtedy będę składał wniosek o przeliczenie emki - odmówią - to do sądu z dziadami :unsure:
 
Back
Do góry