• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!


Czytajcie ze zrozumieniem...

Macie wyższe studia, zajmujecie się prawem na codzień...

25 lat stażu żeby dostać MINIMALNĄ emeryturę z zus

Minimalną czyli w wysokości gwarantowanej

Jak ktoś ma rok stażu w cywilu to też po osiągnięciu wieku dostanie emkę z zus, tyle że w wysokości obliczonej w oparciu o odprowadzone składki

Jak ktoś ma 25 lat stażu i wyliczona emka będzie niższa od minimalnej z powodu niewielkich składek, to dostanie minimalną
 
Czytajcie ze zrozumieniem...

Macie wyższe studia, zajmujecie się prawem na codzień...

25 lat stażu żeby dostać MINIMALNĄ emeryturę z zus

Minimalną czyli w wysokości gwarantowanej

Jak ktoś ma rok stażu w cywilu to też po osiągnięciu wieku dostanie emkę z zus, tyle że w wysokości obliczonej w oparciu o odprowadzone składki

Jak ktoś ma 25 lat stażu i wyliczona emka będzie niższa od minimalnej z powodu niewielkich składek, to dostanie minimalną
TAK w uzupełnieniu,
ilość lat pobierania emerytury jest odwrotnie proporcjonalna do ilości lat pracy, taka luźna myśl.
RACHUNEK nieekonomiczny, niekoniecznie zgodny z przepisami, ale może PRAWDZIWY.....
Zastanówmy się, czy warto ??? i niech KAŻDY podejmie decyzję zgodnie z WŁASNĄ wiedzą.
....ktoś wcześniej wspomniał....piniondze....
 
Czytajcie ze zrozumieniem...

Macie wyższe studia, zajmujecie się prawem na codzień...

25 lat stażu żeby dostać MINIMALNĄ emeryturę z zus

Minimalną czyli w wysokości gwarantowanej

Jak ktoś ma rok stażu w cywilu to też po osiągnięciu wieku dostanie emkę z zus, tyle że w wysokości obliczonej w oparciu o odprowadzone składki

Jak ktoś ma 25 lat stażu i wyliczona emka będzie niższa od minimalnej z powodu niewielkich składek, to dostanie minimalną
Dyplom ze studiuf kupiłem na bazarze - proszę więc o wybaczenie, że nie znam się na wszystkim a pytam...

Minimalna a minimalna gwarantowana to faktycznie 2 różne rzeczy. Wszyscy pisząc o minimalnej nie mówią o minimalnej a o minimalnej gwarantowanej - teraz już wiem.

Doczytałem - po reformie z 1999 zdjęto obowiązek minimalnego stażu, który wynosił wtedy 15 lat.
Pomysły powrotu do takich rozwiązań jednak się pojawiają.
 
Czytajcie ze zrozumieniem...

Macie wyższe studia, zajmujecie się prawem na codzień...

25 lat stażu żeby dostać MINIMALNĄ emeryturę z zus

Minimalną czyli w wysokości gwarantowanej

Jak ktoś ma rok stażu w cywilu to też po osiągnięciu wieku dostanie emkę z zus, tyle że w wysokości obliczonej w oparciu o odprowadzone składki

Jak ktoś ma 25 lat stażu i wyliczona emka będzie niższa od minimalnej z powodu niewielkich składek, to dostanie minimalną

Dodakowe wyjaśnienie do warunku potrzebnego do otrzymywania z ZUS minimalnej emerytury:
  • dla mężczyzn potrzeba ukończenia 65 lat i 25 lat "aktywności" zawodowowej, ale wśród tych lat 25 maksymalnie 1/3 tego okresu może być ściśle określonym w przepisach okresem nieskładkowym (studia, zarejestrowany bezrobotny, zasadnicza służba wojskowa). Tak więc o ile ktoś wykaźe swoje okresy nieskładkowe w łącznym wymiarze 8 lat i 4 miesięcy to potrzeba przepracować na etacie albo prowadzić działalność gospodarczą tylko / jedynie 16 lat i 8 miesięcy.
  • dla kobiet potrzeba ukończenia 60 lat i 20 lat aktywności zawodowej, analogicznie z uwzględnieniem w/w, dodatkowego warunku
O ile dobrze sobie przypominam obecnie minimalna emerytura wynosi 1260 zł brutto.
 
Ostatnia edycja:
Dodakowe wyjaśnienie do warunku potrzebnego do otrzymywania z ZUS minimalnej emerytury:
  • dla mężczyzn potrzeba ukończenia 65 lat i 25 lat "aktywności" zawodowowej, ale wśród tych lat 25 maksymalnie 1/3 tego okresu może być ściśle określonym w przepisach okresem nieskładkowym (studia, zarejestrowany bezrobotny, zasadnicza służba wojskowa). Tak więc o ile ktoś wykaźe swoje okresy nieskładkowe w łącznym wymiarze 8 lat i 4 miesięcy to potrzeba przepracować na etacie albo prowadzić działalność gospodarczą tylko / jedynie 16 lat i 8 miesięcy.
  • dla kobiet potrzeba ukończenia 60 lat i 20 lat aktywności zawodowej, analogicznie z uwzględnieniem w/w, dodatkowego warunku
O ile dobrze sobie przypominam obecnie minimalna emerytura wynosi 1260 zł brutto.
A nie jest tak, że urodzonym po 1948 roku emeryturę liczy się z kapitału jaki uzbierali?
 
Tak jest, przy czym jak nie ma stażu 20/25 lat do minimalnej emerytury, to mogą naliczyć np. 78 złotych....
 
Pozwolę sobie wtrącić małą uwagę do postu Prog-Res:
Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest okresem składkowym, a nie nieskładkowym. Zasadnicza służba wojskowa natomiast jest okresem równorzędnym z okresami składkowymi, tzn. fikcyjnym okresem składkowym, za który nie odprowadzono składek emerytalnych, ale traktowany jak gdyby te składki zostały odprowadzone.
 
Z tym, że jeśli ktoś odchodzi na emeryture mundurową to słuzbe wojskową raczej zalicza do stażu słuzby i uwzględnia do emer. mundurowej.
Musiałby to być bardzo specyficzny przypadek (jeśli jest jakiś), żeby bardziej opłacało sie wliczyć wojsko do zusowskiej części emerytury.
Ale @ibris masz rację, zasadnicza służba wojskowa dla ZUS jest traktowana jak okres składkowy.
 
Zasadniczą służbę wojskową zaliczają nam do służby mundurowej i w tym momencie nie ma znaczenia jak ZUS ja zalicza
 
Z tym, że jeśli ktoś odchodzi na emeryture mundurową to słuzbe wojskową raczej zalicza do stażu słuzby i uwzględnia do emer. mundurowej.
Musiałby to być bardzo specyficzny przypadek (jeśli jest jakiś), żeby bardziej opłacało sie wliczyć wojsko do zusowskiej części emerytury.
Ale @ibris masz rację, zasadnicza służba wojskowa dla ZUS jest traktowana jak okres składkowy.
To prawda co napisałeś PJS. Mój post miał na celu zwrócenie uwagi na nazewnictwo okresów, dla niektórych osób może to być niezrozumiałe. Jeśli ktoś będzie miał ustalaną emeryturę na podstawie art. 15 to okres zasiłku dla bezrobotnych dolicza się w wys. 1,3% (składkowe), zamiast 0,7% jak przy okresach nieskładkowych. To istotna sprawa. Służba wojskowa oczywiście uwzględniana jest w emeryturze mundurowej. W ustawie o zerfp jest odesłanie do ustawy o emeryturach i rentach z FUS, gdzie dokładnie wskazano co zalicza się do poszczególnych okresów. Ustalenie danych okresów ma znaczenie np. w przypadku nabycia uprawnień do emerytury w niższym wieku emerytalnym w zw. z pracą w szczególnych warunkach lub charakterze. Wątek dotyczy przecież emerytur.
 
Tak przy okazji jak ZER nie wyda decyzji w 30 dni , a ZUS tym bardziej * to jak wygląda kwestia ubezpieczenia ?
 
Tak przy okazji jak ZER nie wyda decyzji w 30 dni , a ZUS tym bardziej * to jak wygląda kwestia ubezpieczenia ?


@Mimi nie wiem skąd jesteś ale w Wawie zaświadczenie o złożeniu wniosku o przyznanie emerytury mundurowej oraz decyzję trzymałem w ciągu 30 dni. Ponadto miesiąc od zwolnienia ze służby obejmuje Ciebie ubezpieczenie jeszcze z "poprzedniego zakładu pracy"a zatem spokojnie.
 
Tak przy okazji jak ZER nie wyda decyzji w 30 dni , a ZUS tym bardziej * to jak wygląda kwestia ubezpieczenia ?
Z tym okresem na wydanie dec. z ZER to różnie bywa ja w W-wie czekałem ponad 2 m-ce, miałem podobny problem z ubezpieczeniem, ale otrzymałem informacje telefoniczną z ZER, że z chwilą otrzymania wniosku ZER wprowadza automatycznie dane funka do systemu i już jesteś ubezpieczony/na. Dalej czekasz spokojnie na decyzję i legitymację z ZER.
 
Z tym okresem na wydanie dec. z ZER to różnie bywa ja w W-wie czekałem ponad 2 m-ce, miałem podobny problem z ubezpieczeniem, ale otrzymałem informacje telefoniczną z ZER, że z chwilą otrzymania wniosku ZER wprowadza automatycznie dane funka do systemu i już jesteś ubezpieczony/na. Dalej czekasz spokojnie na decyzję i legitymację z ZER.

Nie wiem @Skorpion kiedy odszedłeś na emkę ale obecnie trwa to 30 dni. Kumpel dostał także wszystkie "glejty" w tym samym czasie a odszedł z dniem 28 kwietnia
 
Czy były już jakieś sprawy w Sądach osób zwolnionych w 2017r., którzy otrzymali świadczenie emerytalne po marcu 2018r lub 2019r. i złożyli od dec. ZER do Sądu odwołanie w zakresie nie uwzględnienia waloryzacji przypadających w okresie pomiędzy zwolnieniem, a otrzymaniem emerytury ?
Ten temat jakoś ucichł . Jeśli ktoś z byłych funków przeszedł tę ścieżkę proszę o info. Z cała pewnością jest grupa byłych funków, których ten temat interesuje.

Wiadomo mi, że ZER w Sądzie powołuje się na art. 42 ust. 1 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy.
 
Ostatnia edycja:
ja
Nie wiem @Skorpion kiedy odszedłeś na emkę ale obecnie trwa to 30 dni. Kumpel dostał także wszystkie "glejty" w tym samym czasie a odszedł z dniem 28 kwietnia
Ja odszedłem w drugiej połowie 2019r. i trochę to trwało. W samych kadrach wniosek leżał ze 3 tygodnie potem nie wiadomo po co wniosek poszedł do Częstochowy i końcowo wrócił do Warszawy.
 
Ostatnia edycja:
a takie pytanie; poza służbą liczoną do emki mundurowej, a planuję odejść na początku przyszłego roku mam staż od 87 r. do 99 r. dodatkowo. W tym wojsko 2 lata które zostanie doliczone do emki. Jaką emeryturę ZUS dostanę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego?
 
a takie pytanie; poza służbą liczoną do emki mundurowej, a planuję odejść na początku przyszłego roku mam staż od 87 r. do 99 r. dodatkowo. W tym wojsko 2 lata które zostanie doliczone do emki. Jaką emeryturę ZUS dostanę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego?
Tylko ZUS jest Ci w stanie odpowiedzieć na to pytanie
 
Back
Do góry